Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

E o enormitate a afirma că ne-am născut ortodocși

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
285 replies to this topic

#91
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postenough1453, on 24 mai 2018 - 23:52, said:

nicidecum datoritat latinitatii (aici l-am imbarligat rau de tot pe nea florica,
care identifica latinitatea la daci, unde cica precede latinitatea
italica Posted Image  )
Eu îţi spun clar că eşti visător. Inventezi ceva şi acel ceva mi-l atribui mie. Arată aici postarea unde eu am scris că ...am identificat latinitatea la daci!
Am scris mereu că dacii NU AU ÎNVĂŢAT LATINEŞTE!
pricepi lucrurile anapoda şi mi le atribui anapoda.
Din limba latină nu s-a format nici o altă limbă. Limbile romanice sînt vechi de mii de ani. Sute dintre aceste limbi au dispărut. Unele s-au păstrat şi chiar s-au răspîndit, cum a fost castiliana, un dialect spaniol din Nordul Spaniei care s-a răspîndit după reconchistă pe un teritoriu imens din Spania şi a dus la extincţia dialectelor locale.
Limba franceză, originară din Nordul Franţei s-a răspîndit după Revoluţia Franceză de la 1789 pe tot teritoriul de azi al Franţei şi a înlocuit alte limbi şi dialecte locale.
Limba română nu s-a răspîndit pe actualul teritoriu ci aşa vorbeau dacii. În esenţă asta e limba română, limba vorbită de daci.
Asta am spus, nu că dacii vorbeau latină sau că au invăţat latină!
Să nu mai îmi pui tu in comnt ce nu am spus!

#92
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postionelmironescu, on 25 mai 2018 - 17:57, said:

Am scris mereu că dacii NU AU ÎNVĂŢAT LATINEŞTE!
si atunci de ce suntem romani?

#93
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017
De ce sîntem romîni? Adică de ce sîntem aşa?
Cred că vrei să spui "de ce ne NUMINM români". Asta ştii şi tu. Pt că aşa au hotărît nişte oameni politici şi nişte ştiinţifici să ne numim.
În trecut ne-am numit valahi pt că aşa ne-au numit alţii.

#94
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019
Ce enormităţi susţineţi. Schisma apare în secolul VII şi se maturizează în secolul VIII. De acolo orice legătură este ruptă.
Catolic nu e sinonim cu ortodox. Catolic înseamnă întreg şi se referă la o singură biserică unită, ortodox se referă la doctrină.
Biserica a fost catolică şi ortodoxă, acum e doar ortodoxă sau nu e, depinde pe cine întrebi.
Românii nu s-au născut nicicum şi nici nu se nasc.
În mod cert au fost creştinaţi între secolele III-VI protoromânii şi au aparţinut în mare parte de jurisdicţia Romei până în secolul VII, chiar VIII o parte. Apoi au luat o pauză de tăvăleală unii iar alţii au intrat în jurisdicţia Constantinopolului. Din  secolul IX-X biserica lui Dănilă pune stăpânire pe protoromâni şi cu asta asta am rămas până azi, biserica ortodoxă bulgară.

Cei ce se identifică ca daci sau continuaţi au fost creştinaţi miraculos de duhul sfânt şi Isus dacul + Sf. Andrei şi au fost ortodocsi bulgari din naştere de la Moise Deceneu, nu despre ei e vorba.

#95
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postenough1453, on 15 aprilie 2018 - 19:48, said:

Există o expresie des folosită în ultimii ani,
potrivit căreia poporul român s-a născut creştin,
ba chiar mai mult, ortodox.

Este o enormitate a afirma că ne-am născut ortodocşi.
Ne-am născut creştini în măsura în care în secolele VIII-IX,
atunci când etnogeneza se încheia,
creştinarea protoromânilor de asemenea se terminase.

Populaţia romanică era o populaţie creştină în sens latin,
iar aici stau mărturie argumentele lingvistice precum:Basilica, Dominus Dei etc.

Latinitatea creştinismului nostru este o latinitate provincială,
daco-moesică, însă în niciun caz nu se poate vorbi de Ortodoxie.
Din punct de vedere metodologic, vorbim de catolicism şi ortodoxism
abia după momentul Schismei lui Cerularius din 1054.

iar bati campii, rau de tot. basilica vine din greceste, dominus e o constructie culta mai tarzie, uzual se folosea signore, etc.

ps.ii cer scuze lui westpoint ca v-am asemuit.

#96
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 09.08.2018

View PostA_treia_cale, on 25 iunie 2019 - 07:55, said:

asta am rămas până azi, biserica ortodoxă bulgară
dar parca erai libertariez de rit ateicesc.
te-au declarat recent coreligionarii schismatic, eretic, alea-alea?

#97
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postzz_dop, on 25 iunie 2019 - 10:00, said:

dar parca erai libertariez de rit ateicesc.
te-au declarat recent coreligionarii schismatic, eretic, alea-alea?
discutam istorie, nu despre hocus-pocus. in hocus-pocus poti sa crezi sau nu, istoria este altceva.

#98
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 09.08.2018

View PostDonald_Duck, on 25 iunie 2019 - 10:04, said:

discutam istorie, nu despre hocus-pocus. in hocus-pocus poti sa crezi sau nu, istoria este altceva.
a fost superoferta de platytudini si definitii circulare la circ, sau de unde ti-ai facut aprovizionarea.

#99
A_treia_cale

A_treia_cale

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 22.01.2019

View Postzz_dop, on 25 iunie 2019 - 10:00, said:

dar parca erai libertariez de rit ateicesc.
te-au declarat recent coreligionarii schismatic, eretic, alea-alea?
Păi ateismul nu e o religie şi nici libertarianismul, vorbeam acolo în termenii impuşi de topic.
Mai mult, eu încă le plătesc taxe chiar dacă BOR este un element cancerigen. Plătesc fiindcă neamul meu a susţinut această biserică ortodoxă şi apoi biserica româno-catolică timp de mai multe secole şi preoţii nu au apucăturile geopolitice sau politice din Moldova sau Muntenia, nu doresc îndobitocirea populaţiei. Episcopii mai puţin de ceva timp, au discursuri destul de teroriste dar au o influenţă mică, nu ca în alte zone.
În mod cert religia a ţinut de contextul politic şi nu o agreez sau o încurajez, dar dacă nu e cancerigenă în zona mea şi are o purtare onestă nu am de ce să acţionez într-un anumit fel sau să nu le plătesc o taxă.
Mai departe vedem cum evoluează, dar la nivel national această situaţie nu există, fiindcă la nivel naţional fanatismul pravoslavnic rusesc, bulgăresc şi grecesc s-a înţelenit bine, pe când în Transilvania de vest a rămas la nivel de amatori.

Edited by A_treia_cale, 30 June 2019 - 19:53.


#100
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 09.08.2018

View PostA_treia_cale, on 30 iunie 2019 - 19:52, said:

Păi ateismul nu e o religie şi nici libertarianismul
sigur ca sunt culte, sau rituri religioase, ambele aglutinari de idei.
acestea fiind zise, in rest ai produs doar zgomot.

#101
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostA_treia_cale, on 30 iunie 2019 - 19:52, said:


Mai departe vedem cum evoluează, dar la nivel national această situaţie nu există, fiindcă la nivel naţional fanatismul pravoslavnic rusesc, bulgăresc şi grecesc s-a ĂŽnţelenit bine, pe când ĂŽn Transilvania de vest a rămas la nivel de amatori.
aiureli

uita-te in Maramures.
Astia erau greco-catolici.
Acuma sunt ortodocsi si se bat cu greco catolicii pe biserici

#102
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017
citindu-l pe Onciul lucrurile se alinieaza
1. Iustiniana Prima avand ca enoriasi latinofonii Balcanilor — pana in sec 7
2. Biserica Bulgara — dupa crestinarea lui Boris la 866
3. Patriarhia bulgara din Ohrida pe vremea lui Samuila — dupa 972 redenumita Iustinia Prima
cu un teritoriu ce vremea lui Iustinian cuprindea latinofonii bulgarilor
4. Arhiepiscopia Ohridei de dupa 1018, Iustiniana Prima, la care sunt arondati vlahii
din imperiul Romania
5. Primele episcopii la nord de Dunare ale vlahilor sunt supuse Ohridei

Cum se vede avem o dependenta a vlahilor, latinofonii Balcanilor,
de biserica Bulgarilor, a carei limba era slavona,
din momentul in care bulgarii s-au crestinat
si au preluat vechea ierarhie bisericeasca a vlahilor, Iustiniana Prima.

Asta explica slavona ca limba a bisericii si a statului vlahilor la nord de Dunare

Edited by enough1453, 26 July 2019 - 19:03.


#103
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
De pe net :

" " Pastele a fost prăznuit de la început in toată lumea creștina.
Insa, au existat deosebiri regionale in ceea ce privește data si modul sărbătoririi. In primele secole, creștinii din părțile Siriei si Asiei Mici, prăznuiau Pastele Crucii (moartea lui Hristos) la data de 14 Nisan, apoi Pastele Invierii (Invierea) la 16 Nisan.
Acestia se numeau Quartodecimani, deoarece serbau Pastele odata cu iudeii, adica la 14 Nisan.
Alti iudaizanti de prin părțile Antiohiei serbau Pastele duminica, dar aveau grija ca acea duminica sa cada totdeauna in cadrul săptămânii azimilor iudaice, chiar daca, din cauza calendarului eronat al evreilor, cădea inainte de echinocțiul de primăvară.
Cei care sarbatoreau Pastele in acest mod, erau numiti Protopashiti.
Cei mai multi crestini din Egipt, Grecia si Apus, sărbătoreau Pastele in aceeasi zi din săptămâna in care a murit si a înviat Hristos. Moartea lui Hristos era sărbătorita totdeauna in Vinerea cea mai apropiata de 14 Nisan, numind-o Pastile Crucii, iar Învierea in Duminica următoare, care cădea totdeauna dupa 14 Nisan sau după prima luna plina care urma echinoctiului de primăvara, duminica pe care o numeau Pastile Învierii.
Aceste diferențe cu privire la data serbării Pastelui au creat controverse si dezbinari in unele Biserici.
Pentru a se realiza o uniformizare a sărbătorii Pastelui, in cadrul primului sinod ecumenic de la Niceea, din anul 325, s-a stabilit: Pastile vor fi serbate totdeauna duminica.
Aceasta duminica va fi imediat următoare lunii pline de după echinocțiul de primăvara.
Cand data Pastelui iudaic (adica 14 Nisan) cade duminica, Pastele crestin va fi serbat duminica următoare, pentru a nu fi serbat o data cu cel iudaic, dar nici înaintea acestora.
Sinodul de la Niceea a mai stabilit ca data Pastelui din fiecare an, va fi calculata de catre Patriarhia din Alexandria, iar aceasta o va comunica, la timpul potrivit, si celorlalte Biserici crestine.


Data Pastelui depinde de doua fenomene naturale: unul cu data fixa – echinocțiul de primăvara, iar altul cu data schimbătoare – luna plina.
Aceasta din urma face ca data Paștilor sa varieze in fiecare an, căci luna plina pascala apare in unii ani mai aproape de echinocțiu, in altii mai departe de el.
Nici după Sinodul de la Niceea n-au încetat deosebirile intre diferitele regiuni ale lumii creștine, in ceea ce privește data serbării Pastelui si din nefericire, nici astăzi nu exista uniformitate in aceasta privința intre Apusul si Răsăritul creștin.
Aceasta situație se datoreaza faptului ca bisericile calculează data pentru serbarea Învierii lui Hristos dupa calendare diferite.
Menționam ca la început s-a adoptat in toata creștinătatea calendarul conceput de Sosigene, in anul 46. i.d. Hr., in vremea lui Iuliu Cezar.
Deficienta acestui calendar consta intr-o intarziere de 11 minute si cateva secunde fata de calendarul astronomic.
Astfel, la fiecare perioada de 128 ani aceasta intarziere se ridica la o zi, iar la intervale mai mari de timp ea constituia o problema in ce priveste stabilirea datei Sfintelor Pasti.
Prima îndreptare a acestui calendar s-a facut in anul 8 i. d. Hr., iar a doua indreptare s-a facut in anul 325 la Sinodul I Ecumenic, fara a corecta metoda gresita de calcul a calendarului iulian.
De aceea, pana in secolul VI, creștinii din Răsărit si cei din Apus vor continua sa serbeze la date diferite Sfintele Pasti.


In anul 540, Dionisie Exiguul a întocmit un calcul pascal in deplin acord cu cel al alexandrinilor care incetul cu incetul a fost adoptat in tot Apusul.
Aceasta unitate a durat pana la reforma papei Grigorie al XIII-lea, care in anul 1582 intreprinde o a treia indreptare a calendarului, suprimând cele 10 zile cu care el rămăsese in urma si luand masuri de corectare a metodei de calcul calendaristic pentru viitor, asa incat intarzierea de o zi sa se petreaca nu la 128 ani, ci la circa 4000 ani.
Aceasta reforma se cunoaste sub numele de reforma gregoriana, iar calendarul s-a numit gregorian.
Daca cele 11 minute si 14 secunde dau o zi in plus la 128 de ani, ne intrebam de ce s-au eliminat doar 10 zile din calendar si nu 12 cat ar fi fost indicat prin impartirea lui 1582 la 128.
Raspunsul este limpede: pentru ca 2 zile fusesera eliminate la anul 325 de catre sfintii parinti ai sinodului de la Niceea.
Pascalia lui Dionisie Exiguul nu a mai corespuns si noului calendar – cel gregorian – asa ca din 1583, Răsăritul si Apusul n-au mai serbat Pastele la aceeasi data decat doar din întâmplare.


In anul 1924 s-a hotărât, la Constantinopol, o adaptare a tuturor Bisericilor Ortodoxe la calendarul îndreptat.
Insa, unele Biserici Ortodoxe nu au reusit sa puna in aplicare aceasta hotărâre.
Astfel, Patriarhia Ierusalimului, Biserica Ortodoxa Rusa, Biserica Ortodoxa Sarba păstrează calendarul neindreptat.
Pentru a mentine o unitate ortodoxa in serbarea Pastelui, din anul 1927, s-a luat hotararea ca si Bisericile care au adoptat calendarul îndreptat, sa serbeze Pastele dupa calendarul neindreptat.
Aceasta hotarare a fost intarita si de Consfatuirea inter-ortodoxa de la Moscova din iulie 1948.
Diferenta de serbare a Pastelui, dupa cele doua calendare, poate varia pana la cinci saptamani.
De exemplu, daca Pastele cade la 22 martie pe stil vechi, aceasta zi corespunde cu 4 aprilie pe stil nou (22 martie+13 zile), după cum 25 aprilie pe stil vechi este 8 mai pe stil nou.
De aici vine uneori si diferența dintre Pastele serbat pe stil vechi si cel serbat pe stil nou. " "

#104
cowboybill

cowboybill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2019
Pe mine ma framanta ceva:
Tarile est-europene care sunt predomant catolico-protestante (Polonia, Ungaria, Cehia, Slovacia, Croatia, Slovenia, Lituania, Letonia, Estonia) sunt dezvoltate economic si infrastructural si au o cultura si invatamant bine puse la punct.
Asta in vreme ce tarile ortodoxe (Romania, Bulgaria, Albania, Serbia, Macedonia, Ucraina, Belarus, Grecia ) sunt tari subdezvoltate, sarace, cu populatii predominant needucate, cu grad de coruptie ridicat.  
Ma rog, Grecia a avut noroc de dezvoltare datorita turismului si pentru ca a stat sub influenta occidentala.  
Insa in general, cam toate tarile ortodoxe dupa caderea comunismului au continuat sa stagneze in comparatie cu tarile catolico-protestante care au continuat sa progreseze si sa de democratizeze.

Pe noi ne-a tinut foarte mult ortodoxia   si mentalitatea balcanica  inradacinata adanc, cu ceva elemente turcesti  si rusesti  preluate de la ocupanti.

#105
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Poi nu te frământa, că nu-i chiar așa ! Posted Image
Grecia a fost până la criză mai avansată decăt toate cele citate mai sus.
Chiar și acum numai 3 dintre ele au depășit-o - Cehia, Estonia și Slovenia, și probabil temporar.

România a depășit de curând Croația și avem o creștere mai mare decât Ungaria sau Polonia.

Deci e clar că altundeva trebuie căutată problema. Posted Image

Influența otomană cred că ai zis-o bine.
Elemente rusești noi nu prea am avut, singurul aspect a fost comunismul, acela sigur ne-a ținut în jos.

Edited by Morosanul, 03 December 2019 - 11:28.


#106
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postenough1453, on 15 aprilie 2018 - 19:48, said:

Există o expresie des folosită în ultimii ani,
potrivit căreia poporul român s-a născut creştin,
ba chiar mai mult, ortodox.

Este o enormitate a afirma că ne-am născut ortodocşi.
Ne-am născut creştini în măsura în care în secolele VIII-IX,
atunci când etnogeneza se încheia,
creştinarea protoromânilor de asemenea se terminase.

Populaţia romanică era o populaţie creştină în sens latin,
iar aici stau mărturie argumentele lingvistice precum:Basilica, Dominus Dei etc.

Latinitatea creştinismului nostru este o latinitate provincială,
daco-moesică, însă în niciun caz nu se poate vorbi de Ortodoxie.
Din punct de vedere metodologic, vorbim de catolicism şi ortodoxism
abia după momentul Schismei lui Cerularius din 1054.
Nea, ortodoxia este continuatoarea creștinismului primar. Ortodoxia nu are legătură cu limba ci strict cu credința în Dumnezeu.

Din punct de vedere teologic ortodoxia și creștinismul sunt sinonime.

#107
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View Postneur0, on 03 decembrie 2019 - 11:47, said:

Nea,
Ortodoxia nu are legătură cu limba ci strict cu credința în Dumnezeu.
nea,
aduci cumva o contributie la ceea ce am spus?
vii cu ceva nou?

unde ma vezi ca am vorbit de limba,
si am definit ortodoxia in functie de limba?

ce inseamna in creierul tau:

Quote

Latinitatea creştinismului nostru este o latinitate provincială,
daco-moesică, însă în niciun caz nu se poate vorbi de Ortodoxie.
Din punct de vedere metodologic, vorbim de catolicism şi ortodoxism
abia după momentul Schismei lui Cerularius din 1054.
vrei sa-ti traduc?

Edited by enough1453, 03 December 2019 - 16:43.


#108
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014
dar daca punem problema altfel? daci, romani, geti, bulgari, cumani, avari, pecenegi, unguri, din toti astia ne-am nascut noi, astia care ne zicem astazi romani si le stam celorlalti ca unghia-n gatlejuri, ei bine, cand ne-am etnogenezitat (ce cuvant meserias, este? :) ) eram si ortodocsi cu totii. cam tarzior, dar merge.

altfel si eu cred acelasi lucru, protoromanii crestinati au depins de roma mult timp inainte sa treaca la bulgari.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate