Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Revolut - mic tutorial

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
426 replies to this topic

#397
INGRomania

INGRomania

    Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 344
  • Înscris: 07.12.2017

View PostDANIELUSS, on 21 mai 2019 - 11:40, said:

Salutare, am nevoie sa transfer o suma mare de pe cardul de debit ING pe Revolut. Cu aceasta ocazie am descoperit ca am o limita de X LEI la 24 h; suma pe care vreau sa o transfer este de 2,2X (adica as putea sa o transfer in 3 zile). Ei imi recomanda transfer bancar, dar ING nu recunoaste IBAN-ul lor. Imi scapa mie ceva? Cum pot alimenta o suma mare fara sa-i transfer "pe bucati"?
Merci!
Daniel, limita pentru tranzactii cu cardul pe internet este de 40000 lei/zi si se poate modifica pana la 60000 lei/zi. In cazul in care doresti sa efectuezi o tranzactie de valoare mai mare decat aceasta, e nevoie sa o faci in urmatoarele 24 de ore. De asemenea, transfer bancar pe Home'Bank nu se poate realiza din cauza faptului ca nu poti transfera dintr-un cont de RON intr-un cont de la o banca din strainatate.

#398
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
INGRomania - limita aia nu e de la voi, e de la Revolut.
DANIELUSS - pe bucăți e singura soluție.

#399
DANIELUSS

DANIELUSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 21.11.2004
Corect, nu ING limiteaza, suma in cauza e mult sub 40,000 (40K) lei.
Cu carduri diferite merge? Sau limita respectiva e per cont Revolut?

#400
DANIELUSS

DANIELUSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 21.11.2004
Inca ceva: voi putea transfera EUR din contul Revolut in EUR in contul in EUR al unui beneficiar din Romania?
Am observat ca, contul Revolut are 22 de caractere, iar cel din Romania are 24 de caractere.

#401
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 395
  • Înscris: 15.02.2005

View Postradurus, on 20 mai 2019 - 13:53, said:

Chiar daca ar ramane cardul in aplicatie, nu ar trebui sa poti face top-up fara confirmarea 3D secure pe care o primeste posesorul cardului pe sms.
CC-urile de la BCR acum nu mai cer parola de 3d secure la topup... deci nu e o regula generala.

#402
DANIELUSS

DANIELUSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 21.11.2004

View PostDANIELUSS, on 21 mai 2019 - 21:45, said:

Inca ceva: voi putea transfera EUR din contul Revolut in EUR in contul in EUR al unui beneficiar din Romania?
Am observat ca, contul Revolut are 22 de caractere, iar cel din Romania are 24 de caractere.

O sa raspund tot eu: da! Am schimbat lei in euro, apoi am efectuat transfer bancar in contul in euro al beneficiarului din Romania. Totul a decurs fara probleme.

#403
ovidiucta

ovidiucta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.06.2013
Salut. Dacă merg într-o țară cu o monedă locală neinclusa în lista Revolut (de ex. Oman), pot utiliza cardul Revolut? Dacă da, cum se face conversia? Trebuie să am un cont de euro sau dolari? Mulțumesc

#404
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Conversia se face automat in momentult platii din orice cont ai bani. Nu stiu exact daca si calculeaza care este cea mai buna rata de schimb dintre monezile pe care le ai disponibile..

#405
ovidiucta

ovidiucta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.06.2013
Ok, deci problema este ca aceasta conversie se face la cursul băncii din Oman care deține POS-ul, presupun un curs defavorabil.

#406
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Nu, conversia se face la cursul interbancar practicat de Revolut, daca faci plata in cursul saptamanii. Daca nu, o sa mai ai 2% peste cursul interbancar de vineri.

Lafel face si cu MDL (lei moldovenesti). Ca nici moneda asta nu este listata in Revolut.

Ca rule of thumb, la ATM si POS (daca intreaba) alege intotdeauna sa platesti in moneda locala, fara sa lasi banca/pos-ul sa iti faca conversia.

Quote

After my holidays I can now say that in Oman at least Bank Muscat & Bank Dhofar are free of charge , yes!!!
Cineva spunea asta pe forumul revolut in noiembrie anul trecut. https://community.re...ountry/61491/58

Edited by N4S, 30 May 2019 - 20:47.


#407
ovidiucta

ovidiucta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.06.2013
MDL este listat de Revolut. Interesantă informația cu cele două bănci  mulțumesc.

#408
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Ciudat, la mine nu este

#409
ovidiucta

ovidiucta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.06.2013

 N4S, on 30 mai 2019 - 22:07, said:

Ciudat, la mine nu este

La mine este, mai mult, azi dimineata a aparut si rialul omanez (OMR).

Eu am primit cardul dupa o saptamana, foarte OK.

#410
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Poti sa pui aici un screenshot unde ai MDL?

#411
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,174
  • Înscris: 05.05.2003
MDL este listat la "Cursuri", nu in lista principala... acolo poți să îi vezi paritatea.

Când mergi in RP Moldova poți să lași fara probleme, in Revolut, lei românești... face Revolut conversia in MDL, la un curs foarte decent. (apropiat de banca națională)

Attached Files


Edited by rz, 01 June 2019 - 09:10.


#412
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Asta stim cu totii omul zicea ca ia aparut MDL in lista iar asta te ajuta sa schimbi din timp sa eviti cursul de weekend.

#413
ovidiucta

ovidiucta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 24.06.2013
Așa este, MDL apare numai la cursuri, nu poți să îți faci cont în această valută.

#414
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012
Salut,

Au modificat limita de la 200 Euro la 200 Lei lunar? Scuze daca s-a mai intrebat dar nu am gasit.

https://www.revolut....rea-de-numerar/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate