Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Indiana Line

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#73
gopo2004

gopo2004

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 05.06.2018
https://imgur.com/5V0HHta

https://imgur.com/Nbc190E

Posted Image

Edited by gopo2004, 08 September 2019 - 09:30.


#74
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008

 FloriN_83, on 05 septembrie 2019 - 20:07, said:

@amstel, astazi am fost si eu la Avmall, si am ascultat Indiana Line, toata gama, dar si Davis Acoustic, chiar impresioneaza acele Balthus 30, sunt mai pretentioase pe amplificare, dar merita. Si Indiana Line Diva suna foarte bine, total diferit fata de gama inferioara, si apropiat de Balthus cu amplificare mai simpla.
Oricum, acea camera nu are tratament, nu cred ca va suna mai prost la tine, au toata camera rigips, doar mocheta pe jos si niste capcane de bas, in rest goala.
M-au sunat cei de la AVmall si le-am luat ieri. Balthus 30 negre.
Prima impresie: super multumit ! Se aud mai bine decat s-au auzit Monitor Audio Bronze 2 prima data cand le-am cumparat. Mi-a trecut prin gand ca Davis-urile nu sunt noi si sunt deja rodate, dar nu este cazul. Deoarece nu obisnuiesc sa ascult la volum mare, Monitoarele s-au rodat cam dupa o luna zic eu, Davis-urile parca se aud bine din prima. Mai am rabdare si cu astea o luna si daca se vor auzi si mai bine decat acum atunci jos palaria pentru firma asta.
Initial am vrut sa imi iau Misson QX2 de la AVstore, dar mi-au spus dupa vreo trei zile ca nu pot sa mi le aduca si asa am ajuns la Balthus 30 si nu imi pare rau. Nu stiu cum s-ar fi auzit Mission QX2, dar nu mai conteaza, sunt multumit acum !

#75
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Sa le asculti cu placere.

#76
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Auditie placuta!

#77
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008

 MCristian2k, on 18 mai 2019 - 18:02, said:

am vazut ca au aparut o serie noua la tesi  ( https://www.avmall.r...-661.html/Black ) le-a audiat careva? Ma bate gandul sa fac upgrade de la 561 ale mele. Baietii de la avmall oare fac upgrade-uri?
Multumesc!

Eu am facut upgrade ul asta.In primul rand Tesi 661 ca si constructie este diferita de 561,sasiul boxei este imprumutat de la seria DIVA, si crossover ul provine de pe  DIVA 655 (model mai vechi cred).Tesi 661 are o scena mai adanca,un sunet mult mai plin si la volum mic,inalte si medii  mai aerisite.

#78
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

 amstel, on 10 septembrie 2019 - 12:44, said:

M-au sunat cei de la AVmall si le-am luat ieri. Balthus 30 negre.

Bine ai venit in barca Davis si sa le asculti cu placere. Sunt aproape convins ca nu le vei mai schimba.

#79
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
si eu am ascultat si diva 262 si balthus 30. Balthus sunt mai precise, mai rafinate, mai rezolute. Diva mai rotunde, mai muzicale, mai calde, cu bas mai predominant, coboara mult mai mult. Felicitari pentru achizitie si spor la auditii!

Edited by MCristian2k, 24 September 2019 - 08:39.


#80
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
Ce imi puteti spunedespre linia DJ? Nu am vazut impresii pe aici.
Nu sunt potrivite pt apt?

Thx all,
Dan.

#81
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Asa e, nu s-a discutat despre ele, nu le-am dat atentie pana acum, m-am uitat putin pe net despre ele si sunt interesante, merg si in apartament, exista review-uri bune la ele. Atentie la ele, sunt boxe de raft dar sunt cam duble la dimensiuni si greutate fata de majoritatea boxelor de raft. Au sensibilitate foarte mare, 93 si 94dB.

Indiana Line DJ 310

Product Description
3-way, bass reflex speaker system
30-160 watt rms suggested amplifier
4-8 ohm amplifier allowed impedance
38-22000 Hertz frequency response
94 dB sensitivity (2.83 V/1m)
500/4000 Hertz crossover
275 mm woofer diameter
135 mm midrange diameter
26 mm tweeter dome diameter
320 x 620 x 295 mm dimensions
14.1 Kg weight
shielded loudspeakers

Indiana Line DJ 308

Product Description
3-way, bass reflex speaker system
30-140 watt rms suggested amplifier
4-8 ohm amplifier allowed impedance
40-22000 Hertz frequency response
93 dB sensitivity (2.83 V/1m)
500/3500 Hertz crossover (12/12/12 dB/oct)
230 mm woofer diameter
135 mm midrange diameter
26 mm tweeter dome diameter
270 x 550 x 285 mm dimensions
9.5 Kg weight
shielded loudspeakers

https://www.amazon.i...e/dp/B007CIFRYM

https://www.amazon.d...r/dp/B0044AN626

[ https://i0.shbdn.com/photos/65/08/24/x5_689650824ple.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://darkpassion.ro/wp-content/uploads/2018/08/DJ-308-indiana-line.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mr. Incredible, 01 October 2019 - 08:57.


#82
meliton1982

meliton1982

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 18.05.2010
Salutare. Am achiziționat și eu recent o pereche de boxe Indiana Line Tesi 661 și am numai cuvinte de laudă la adresa lor.Decizia a fost destul de grea, deoarece recenziile pe net sunt puține, iar posibilitatea de a le asculta în showroom destul de mica. Pana la urma am ales în blind, după îndelungi căutări și discuții cu mai mulți pasionați /cunoscători. Pe lista scurta se mai aflau Focal Chorus 716 și Wharfdale Diamond 240. Despre Tesi pot spune ca au un finisaj superb, aș putea spune de clasa de vârf, sunt foarte bine construite,îmbinările, lipiturile, accesoriile sunt toate cum ar trebui sa fie. Sunetul este unul de excepție, deși nu sunt exploatate ca la carte. Le am împerecheate cu un receiver Yamaha 485, dar sunt sigur ca un amplificator stereo ar face o treaba și mai buna. Mediile sunt perfecte, înaltele la fel, iar basul suficient cât sa nu simt nevoia unui subwoofer.  Am folosit până recent niște boxe foarte lăudate în mediul online, Wharfdale Diamond 225, dar diferența este uriașă în fovoarea italienilor. Din punctul meu de vedere, la prețul actual de 2799, sunt foarte greu de bătut...

Edited by meliton1982, 07 October 2019 - 21:17.


#83
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

 amstel, on 30 august 2019 - 20:18, said:

Am fost, am văzut, am auzit (pe amplificatorul meu) și am rămas foarte plăcut surprins de Balthus 30. În realitate sunt mai mici decât lasă impresia din pozele de pe internet (perfecte pentru dormitorul meu) dar sunetul scos de ele m-a impresionat și eram decis să le cumpar. Din păcate AVmall m-a informat că nu le au pe stoc și trebuie să aștept cam doua săptămâni până le importă.
Nu ne-ai dat mai mult detalii despre comparatia facuta acolo, ce modele ai testat, care au fost impresiile despre modele?

 amstel, on 10 septembrie 2019 - 12:44, said:

M-au sunat cei de la AVmall si le-am luat ieri. Balthus 30 negre.
Prima impresie: super multumit ! Se aud mai bine decat s-au auzit Monitor Audio Bronze 2 prima data cand le-am cumparat. Mi-a trecut prin gand ca Davis-urile nu sunt noi si sunt deja rodate, dar nu este cazul. Deoarece nu obisnuiesc sa ascult la volum mare, Monitoarele s-au rodat cam dupa o luna zic eu, Davis-urile parca se aud bine din prima. Mai am rabdare si cu astea o luna si daca se vor auzi si mai bine decat acum atunci jos palaria pentru firma asta.
Cum se prezinta noile boxe?

#84
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Am ascultat unele, Indiana Line si Balthus. Acestea din urmă mi-au plăcut mai mult.
Le am de 5 săptămâni și sunt foarte mulțumit de Balthus. Ascult zilnic la ele, chiar și acum, în timp ce scriu. Am devenit dependent de ele, lol. Când ajung acasă dau drumul la TV pe canalele de documentare (NatGeo, BBC Earth, etc) tai sonorul TV-ului și ascult muzica pe Balthus-uri. Schema asta mă relaxează maxim. Înainte stăteam pe canalele de știri și mă enervam, acum am găsit remediul. S-au mai rodat ceva in acest timp, parca se aud un pic mai bine decât la început dar nu e o diferență foarte mare. S-au auzit bine de la început, consider eu. Ce sa mai zic, sunt foarte mulțumit de ele, mă bucur de ele și le recomand din toată inima oricui vrea o pereche de boxe de calitate (zic eu) !
P.S. O data, de curiozitate, am atașat și subwoofer-ul la ele, sa vad cum e. Bineînțeles că a fost grozav, dar am considerat că pentru muzica sunt suficiente joasele pe care le scot boxele și am lăsat subwoofer-ul la home cinema.

Edited by amstel, 17 October 2019 - 19:57.


#85
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Nu știu cum ați ajuns voi la AVmall, dar parcă mi-e frică să intru pe acolo.
Str. Acvila, pare a stradă de după un bombardament.
Si eu caut două boxe stereo, de podea, pentru casă.
Am două surse de amplificare, un Sony și un Denon, de pe care am ascultat până mai ieri, pe două boxe Monitor Audio BR2. A venit un prieten la mine și până nu le-am ars tweeterele nu m-am lăsat. Acum trebuie să caut si două gălăgioase de acest tip pe înalte.
Pentru boxe de podea, înclin spre Indiana Line Tesi 561. Tesi 661 are bass-reflexul cu ieșire spre podea și nu agreez ideea.

#86
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Ce amplificatoare sunt alea? Sa nu fie cumva receivere foarte slabe care sa fi prajit tweeterele din cauza lipsei de putere. Sa nu cumva sa-ti prajesti si tweeterele la boxele de podea apoi.

#87
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
La Avmall am ajuns cu masina, deoarece trebuia sa cumpar un receiver, Nu ma intereseaza cum arata strada, cartierul, atata timp cat gasesc ceea ce imi doresc, la comerciantul respectiv...Posted Image

#88
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Ce are bass-ul în podea?

View PostNotsure, on 30 octombrie 2019 - 21:03, said:

Ce amplificatoare sunt alea? Sa nu fie cumva receivere foarte slabe care sa fi prajit tweeterele din cauza lipsei de putere. Sa nu cumva sa-ti prajesti si tweeterele la boxele de podea apoi.
Exact asta se întâmplă cel mai des, gâfâie amplificatoarele.

#89
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016

View Postc6t9, on 30 octombrie 2019 - 22:20, said:

Ce are bass-ul în podea?


Exact asta se întâmplă cel mai des, gâfâie amplificatoarele.

Asta e, ca nu stiu daca sunt amplificatoare stereo si nu receivere multi-canal. Un receiver multicanal de 1600-1800 lei are puterea unui amplificator de 900-1000 lei. Daca te uiti in ele, sunt si similare, aceiasi condensatori mai subtiri, acelasi radiator din tabla subtire in loc de aluminiu masiv. Cu un amplificator de la 1300 lei in sus nu cred ca ar trebui sa se intample decat daca iti bati joc chiar in ultimul hal. Eu am vazut BX2, cam acelasi drac cu Bronze 2, si nu au patit nimic cu un A-S300 cand un amic le-a dat pana faceau membranele ca toti dracii. Eu am avut A-S500 cu BX2, dar nu am dat asa tare in ele, ca nu vad rostul. Ca sa bagi in clipping un amp de la 1300 lei in sus, wooferele trebuie sa iasa din orbite cu totul cand canta. Daca le faci asa pentru amuzamentul "prietenilor", sincer, ti-o faci cu mana ta. Eu nu mi-am pus prietenul sa-si chinuie BX2, el insista sa-mi arate.

#90
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018

View Postciudin, on 30 octombrie 2019 - 20:45, said:

Nu știu cum ați ajuns voi la AVmall, dar parcă mi-e frică să intru pe acolo.
Str. Acvila, pare a stradă de după un bombardament.
Si eu caut două boxe stereo, de podea, pentru casă.
Am două surse de amplificare, un Sony și un Denon, de pe care am ascultat până mai ieri, pe două boxe Monitor Audio BR2. A venit un prieten la mine și până nu le-am ars tweeterele nu m-am lăsat. Acum trebuie să caut si două gălăgioase de acest tip pe înalte.
Pentru boxe de podea, înclin spre Indiana Line Tesi 561. Tesi 661 are bass-reflexul cu ieșire spre podea și nu agreez ideea.
Aici se aplica zicala afara-i vopsit gardul... insa invers. pacat de prejudecata
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OGCHDYuLhI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate