Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Indiana Line

- - - - -
  • Please log in to reply
545 replies to this topic

#37
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 manead, on 21 septembrie 2018 - 11:14, said:

Indiana Line din seria Nota sunt numai pentru sisteme multicanal?

Nu exista asa ceva, orice boxe pasive pot fi folosite atat pentru muzica stereo cat si in sisteme multicanal (vorbesc despre boxe de casa, sa nu se inteleaga altceva).

Mai departe totul tine de nivelul de pretentii al fiecaruia dintre noi si de posibilitatile financiare. Sunt unii care n-ar asculta muzica nici pe boxe de 1000 de euro, asa cum unii dintre noi suntem fericiti cu boxe de 300-400 de euro.

#38
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Nota260 sunt de raft.
Eu ma refeream la cele de podea, Nota 550

#39
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu are nicio relevanta, atat boxele de raft cat si cele de podea pot fi folosite in ambele situatii, in functie de anumiti factori, printre care marimea camerei.

Edited by razor01, 21 September 2018 - 14:10.


#40
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Exact, le poti folosi foarte bine pentru oricare din situatii.

#41
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut din nou,

Am vazut un review la Tesi 262 conduse de Onkyo TX 8220.
A ascultat cineva in combinatia asta? Cum suna Onkyo vs Yamaha?

Thx all,
Dan.

#42
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008
Am fost la o auditie la avmall,unde am ascultat Tesi 261(diferente doar de design fata de 262) cu Yamaha A-S501.Am fost placut impresionat de ce am auzit,sunet echilibrat,cu un soundstage foarte bun,cel putin asa l-a perceput urechea mea neantrenata.Dilema mea este ca muzica a fost redata printr un streamer  care costa ceva bani si ma gandesc ca poate sunetul a fost influentat si de acel streamer,nu stiu ,poate gresesc.Mi-am achiziotionat si eu o pereche de Tesi261 si cat de curand A-S501,am fost incantat cum au sunat in combinatia asta.Ca sa fac o mica paranteza,dupa auditia de la Avmall am dat o fuga si la Avstore unde am ascultat Wharfedale 230+Yamaha a-s501 si sincer nu vreau sa nasc discutii ,dar am ramas crunt dezamagit de sunetul lor.Repet, toate concluziile le-am tras de ceea ce au perceput urechile mele neantrenate.

#43
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Mersi mult

#44
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005

 flightcrank, on 01 octombrie 2018 - 19:34, said:

Am fost la o auditie la avmall,unde am ascultat Tesi 261(diferente doar de design fata de 262) cu Yamaha A-S501.Am fost placut impresionat de ce am auzit,sunet echilibrat,cu un soundstage foarte bun,cel putin asa l-a perceput urechea mea neantrenata.Dilema mea este ca muzica a fost redata printr un streamer  care costa ceva bani si ma gandesc ca poate sunetul a fost influentat si de acel streamer,nu stiu ,poate gresesc.Mi-am achiziotionat si eu o pereche de Tesi261 si cat de curand A-S501,am fost incantat cum au sunat in combinatia asta.Ca sa fac o mica paranteza,dupa auditia de la Avmall am dat o fuga si la Avstore unde am ascultat Wharfedale 230+Yamaha a-s501 si sincer nu vreau sa nasc discutii ,dar am ramas crunt dezamagit de sunetul lor.Repet, toate concluziile le-am tras de ceea ce au perceput urechile mele neantrenate.
Cum se prezinta Tesi 261? Esti multumit? Le-ai mai comparat cu alte boxe?

#45
flightcrank

flightcrank

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.01.2008
Din pacate din cauza unor evenimente neprevazute,inca nu am reusit sa ma bucur de ele:(.Am mai ascultat modelul superior DIVA 262 care intr-adevar sunau mai 'tare" pe medii si inalte dar pe partea de joase nu am sesizat o diferenta fata de Tesi 261,Wharfedale 230 si Q Acoustic 3020,care nu m-au impresionat deloc.Mie mi -au placut foarte mult cum se aud,mai ales ca erau pilotate de un amplificator de buget A-S501.

#46
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
da... si eu am ascultat acele diva... suna a boxe de podea. sunt incredibile. parerea ti-o impartasesc, legata de concurenta.

#47
MCristian2k

MCristian2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 27.03.2018
am vazut ca au aparut o serie noua la tesi  ( https://www.avmall.r...-661.html/Black ) le-a audiat careva? Ma bate gandul sa fac upgrade de la 561 ale mele. Baietii de la avmall oare fac upgrade-uri?
Multumesc!

#48
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ce upgrade sa faci? Sunt aceleasi boxe cu o extensie pe bass putin mai buna.

Pentru upgrade trebuie sa scoti portofelul si sa cumperi boxe dintr-o clasa superioara.

#49
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Vezi dacă au buyback, dar nu știu cât merită.

#50
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Salut,
Maine dimineata ma duc la o auditie la AVmall. Pentru un dormitor de 3/4 cei de la AVmall mi-au recomandat sa aleg intre Davis Acoustic Balthus 30 si Indiana Line Diva 262. vreau sa le folosesc strict pentru muzica (cel mai mult jazz, lounge, chillout) de pe internet radio si flacuri
Am un amplificator mic, Yamaha WXA-50 de 55W/canal si boxele nu le pot departa la mai mult de 22-23 cm de perete. Davis-ul are port bass reflex pe spate si Indiana pe fata. Cel de la AVmall cu care am vorbit a spus ca e suficienta departarea fata de perete si pentru Davis, ca le are si el acasa si este foarte multumit de ele. Si pe site la Davis am vazut ca recomanda o distanta fata de perete de 10-15 cm. Ce parere aveti ? Care ar fi mai OK intre aceste doua modele ? Multumesc !

#51
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Daca tot te duci sa le asculti, mai are rost sa intrebi pe forum?
Ar fi bine sa te duci cu amplificatorul tau.

#52
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Pai are, în showroom sunt condiții mai bune decât am eu acasă. Mă interesa diferența între porturile bass reflex într-o cameră mică. Voi lua și amplificatorul meu cu mine, mulțumesc de sugestie !

#53
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Poate gasesti la ei o zona care sa fie cat mai apropiata de ce ai tu acasa si sa pui boxele la aceeasi distanta de perete cum vor fi si la tine ca sa vezi cum se aud. Proba mai buna de atat nu poti face decat daca ai plati ambele seturi, le-ai lua acasa si dupa ce le asculti la tine in camera le pastrezi pe cele care iti plac mai mult si le returnezi pe celelalte.

#54
amstel

amstel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,284
  • Înscris: 21.07.2008
Am fost, am văzut, am auzit (pe amplificatorul meu) și am rămas foarte plăcut surprins de Balthus 30. În realitate sunt mai mici decât lasă impresia din pozele de pe internet (perfecte pentru dormitorul meu) dar sunetul scos de ele m-a impresionat și eram decis să le cumpar. Din păcate AVmall m-a informat că nu le au pe stoc și trebuie să aștept cam doua săptămâni până le importă.
Acum am o problemă cu MA Bronze 2 pe care le folosesc in acest moment. Nu aud pe ele anumite sunete pe care le-am auzit pe Balthus in anumite melodii. Mi se par clar depășite de Balthus 30 și nu mai sunt mulțumit de ele, de unde pana acum credeam că sunt perfecte pt cămăruță mea. Totuși fac parte  dintr-o categorie inferioara de preț fata de Balthus, cam 1000-1300 lei diferenta.
Asta e, aștept doua săptămâni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate