Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Baterie la ceas nou SEIKO

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Hmmm, ce treaba are pretul bateriei cu zgarieturile ?!
Adica mesterul care si-a luat ceas de 600 de lei se zgarceste la 1 leu baterie si 5 lei ceasornicar si-l zgarie ?!
Pai, sa fie sanatos, e ceasul lui, face ce vrea cu el, nu ?!
Una de trei obzejnouă e buna ? https://www.emag.ro/...77/pd/D5ZXRBBBM
Deja e de trei ori mai scumpa :)

Edited by mybrandnewmail59, 20 March 2018 - 08:45.


#20
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
O pila Renata Swiss Made (originala, silver oxide) costa in jur de 30 de lei...dar la dimensiunea AG4 tine cam 3,5 ani.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Am ceas Seiko chronograph - cam 3 ani ma tine bateria - am schimbat-o de 2 ori la service-ul autorizat.
Nu-mi bat capul sa o schimb singur ptr ca oricum nu am sculele corespunzatoare ptr deschidere si exista riscul sa nu-l etansez ca lumea.

Garantia bateriei daca il iei d nou din magazin e numai 6 luni. Chiar daca ceasul are 2 ani.
De costat cam 30 de lei ma costa.

#22
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,186
  • Înscris: 15.05.2008

 mybrandnewmail59, on 20 martie 2018 - 08:45, said:

Hmmm, ce treaba are pretul bateriei cu zgarieturile ?!
Adica mesterul care si-a luat ceas de 600 de lei se zgarceste la 1 leu baterie si 5 lei ceasornicar si-l zgarie ?!
Pai, sa fie sanatos, e ceasul lui, face ce vrea cu el, nu ?!
Una de trei obzejnouă e buna ? https://www.emag.ro/...77/pd/D5ZXRBBBM
Deja e de trei ori mai scumpa Posted Image
crede-ma ca am vazut multe ceasuri nenorocite
unu care cumpara baterie la 1 leu sigur merge la ceasornicar sa o schimbe
merge direct la bucatarie si incepe sa testeze cutitele
bine ca si unii asa zisi mesteri pot nenoroci o piesa
am primit un omega calicit pt totdeauna de un dorel cu atelier

#23
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 24.03.2006
Baterii bune pentru ceasuri ar fi Renata, Rayovac si Energizer.

Din alea ieftine, Camelion sunt Ok dar se epuizeaza repede.

Varta, Sony si Duracell doar daca aveti incredere ca sunt originale. Astea se falsifica la greu.

AG Button Cell nu recomand. Sunt chinezesti si se oxideaza repede, sau chiar curg!

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 Assur, on 20 martie 2018 - 09:03, said:

O pila Renata Swiss Made (originala, silver oxide) costa in jur de 30 de lei...dar la dimensiunea AG4 tine cam 3,5 ani.

Pe alea din link de la emag (3,89 lei) scrie mare swiss made, se vede in poza pusa pe site.

E vrajeala ca Renata sunt mai bune decat Varta.
In realitate e invers.
Am un prieten care a pus cu 20 lei Renata swiss made la un service de top si a tinut 2 ani, dupa care am pus eu Varta si a tinut 3 ani.

Insa bateriile astea mici 364-377 ( AG4 AG1 ) nu au cum sa tina mult pt ca sunt prea mici, au capacitate prea mica.

Cu 371 / 920 SW ( AG6) poti ajunge la 4 ani daca e o baterie buna, inclusiv Varta V371 sau varianta SW de 920, fara SW tine mai putin.
Si astea se pun in general si in mecanisme mai pricopsite, mai precise si care nu se opresc brusc - la Orient trece in mod special de avertizare care bate 2 sec odata la 2 sec, ramanand ultraprecis, si tine asa luni de zile la capatul celor 3-4 ani.

Daca vrei mai mult de 4 ani atunci iei un model care merge cu baterie cu litiu, si exista modele care tin 10 ani, unele si 15.
Casio face asa ceva inca din anii '80 sec. 20, dar conteaza mult modelul nu brandul, pt ca si Casio are ceasuri ordinare cu 364...

Iar pretul ceasului nu reflecta mereu calitatea.
De ex. ceasul de mai sus de 612 lei e un ceas submediocru si ca design si ca mecanism si baterie.
Am luat in 2012 un Orient dressy elegant cu 399 lei la oferta care bate la design ceasuri de 10000 X mai scumpe, si are si un mecanism fain foarte precis si cu mod de rezerva la fel de precis - dupa 4 ani am asteptat 3 luni pana m-am plictist sa astept sa se termine si am schimbat bateria cu V371 si in cele 3 luni nu a intarziat nici o secunda. La schimbarea orei de 2 ori pe an nu am gasit diferenta nici macar de 1 sec.
Orient este un brand vechi japonez, detinut de cativa ani de Epson-Seiko.
Si la acest brand gasesc greu un model care sa-mi placa - am gasit 3 modele in 20 de ani, insa la Seiko, Casio, Citizen nu am reusit sa gasesc niciodata unul care sa ma atraga, deci d.p.d.v. practic e o diferenta infinita pt mine.
La Casio am vazut un model mai OK in 2011, dar tot Orientul ales de mine era mai elegant si mai rafinat.
Si la ceasuri stil semi-diver/casual am preferat un Orient automatic black ray, care e mai rafinat la design fata de modelele Seiko si Casio, si semnificativ mai usor decat un Seiko SKX007 care pe de o parte este diver certificat, dar pe de alta parte nu e casual deloc ci are aspect utilitar si e ridicol de greu - cel putin cu bratara metalica.
Si Orient automatic are doua modele diver certificate, unul de 300m si unul nou de 200m, ambele avand si complicatie de power reserve, insa nu ma atrag la design, seamana cu black ray insa designul e diluat si incarcat - inclusiv complicatia power reserve incarca vizibil, asa ca nu ma atrag, mai ales ca nici nu fac diving...Daca as face diving probabil ca sa lua oricum altceva.

Edited by loock, 20 March 2018 - 14:48.


#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 hostina, on 19 martie 2018 - 19:29, said:

iar datele furnizate de producator sunt ascunse de comercianti.

Nu sunt ascunse, sunt date irelevante care nu-l interesează pe comerciant. Cu siguranță e scris în cărticica ceasului, dar n-o citește nici dracu'. E ca și cum l-ai întreba pe vânzător de condensatorii dintr-un produs electronic. Sunt sigur că sunt mulți care știu, dar pe comerciant nu-l interesează. Și pe cumpărători, rareori îi interesează. Adică ai două tipuri de cumpărători, ăia care vor un ceas și ăia care vor mecanismul îmbrăcat în ceas, care au un fetiș pentru ceasuri, iar ăia știu și ce baterie și ce șurubel s-a folosit, îți dictează toate componentele ceasului. Dar ăia din prima categorie... Se duc la primul ceasornicar, le schimbă bateria și-și văd de drum, se mai întorc peste 5-6 ani.

Edited by SmurfK, 21 March 2018 - 20:32.


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

 loock, on 20 martie 2018 - 14:25, said:

Si Orient automatic are doua modele diver certificate, unul de 300m si unul nou de 200m, ambele avand si complicatie de power reserve, insa nu ma atrag la design, seamana cu black ray insa designul e diluat si incarcat - inclusiv complicatia power reserve incarca vizibil, asa ca nu ma atrag, mai ales ca nici nu fac diving...Daca as face diving probabil ca sa lua oricum altceva.

Diving cu ceas certificat la 2-300m, mda, merge - pana la 2-3m adancime maxim.
Ceasurile ptr scufundari sunt pe la 1000m certificate - merg pana pe la 20-30m maxim.
Cu ceasurile certificate 100m poti sa inoti. Da mai mult nu.

Certificarea e ptr presiune statica - adica nemiscat.

#27
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

 eiffel, on 22 martie 2018 - 11:46, said:


Diving cu ceas certificat la 2-300m, mda, merge - pana la 2-3m adancime maxim.
Ceasurile ptr scufundari sunt pe la 1000m certificate - merg pana pe la 20-30m maxim.
Cu ceasurile certificate 100m poti sa inoti. Da mai mult nu.

Certificarea e ptr presiune statica - adica nemiscat.

E putin offtopic, dar black ray nu e certificat, are 200m water resist necertificat, si am inteles ca e OK pt. balaceala.
Alea de care am amintit mai sus si SKX-ul sunt certificate diver's 200m.
Certificarea difera si de la firma la firma, si de la model la model, in ciuda standardelor si omologarilor.
In general cele certificate diver 300m sunt deja pt scufundari, mai ales ca in sec. 20 diverele de scufundari erau uzual certificate 200m ( 600 de picioare) si erau OK.
Exista desigur si certificate 300m, 500m, 600m, 1000m, ba chiar si mai mult la unele, insa e oarecum absurd pt ca doar legate de exteriorul unui batiscaf se pot duce si intoarce...

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
La Seiko in prospect imi indica doar cele de la 500m in sus pot fi folosite la scufundari - cele de 500 la maxim 5-10 m /snorkeling.
Ideea e ca asa cum ma zis - presiunea la care sunt certificate e statica. Ceasul sta nemiscat si presiunea e crescuta treptat.

In apa te misti si in cazul asta apar variatii de presiune, care pot depasi in anumite momente presiuena certificata.
Ptr ceasul meu Seiko - 100m e indicat in manual doar innot.

Daca ceasuriel au mai si fost utilizate timp indelungat sau desfacute problemele pot fi mai mari - isi pierd etansarea in timp.

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Sunt doua tipuri de notare:

1. water resist 5/10/30/100/200/300 m etc.
Care uneori se noteaza si fara water resist in fata.

2. diver sau diver's 200/300m etc. care inseamna ca sunt certificate si omologate ISO. ( desigur la branduri serioase si la exemplare originale si care in caz de desfacere sunt certificate din nou), si e o problema ca sunt foarte multe clone acum, chiar si SKX 013 sufera la greu de asta - e piata plina de falsuri, destul de ciudat pt ca nu-mi place nici cel normal 007/009 si nici cel mic care e prea mic si inghesuit.
Poate era OK sa scoata unul de 40, insa nici 42,5 nu e foarte mare...
Nu-mi place la el ca e ridicol de greu, si la aspect in ciuda designului simpatic la cadran, bezelul plat ii da un aspect nerafinat, neelegant, strict utilitar, adica nici macar casual d.p.m.d.v.
Probabil ca la 40-41,5 cu un bezel convex ar fi altceva, dar inca n-am vazut asa ceva, chit ca exista o piata de customizare serioasa pt SKX.

Edited by loock, 22 March 2018 - 16:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate