Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Mastercard by Curve: Toate cardurile intr-unul singur

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
5164 replies to this topic

#4645
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,920
  • Înscris: 10.06.2008
Și Raiffeisen în spate pentru gpay..

#4646
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Are cineva limită mai mare de 2750 lei la ATM? E distractiv că au încurcat pozele la informații, arată că poți retrage doar 1100 lei după ce ți se confirmă identitatea și înainte de confirmare apare 2750 lei limita pentru conturi noi.

#4647
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 15.03.2018
5,500 dar aici diferă la fiecare utilizator...

#4648
mberila

mberila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,668
  • Înscris: 20.11.2005
Eu am 5500, desi nu cred ca am folosit vreodata Curve-ul la ATM.
Sincer, nu prea inteleg pasiunea unora pentru cash.

Edited by mberila, 13 October 2022 - 18:18.


#4649
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,760
  • Înscris: 13.03.2005
Da, și eu am 1000 lire pe zi limita la ATM.

In concediu am folosit-o să scot 800 euro de la bancomat, într-o singură tranzactie.

#4650
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Schimbarea PINului este gratuita la atm?

#4651
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,760
  • Înscris: 13.03.2005
E gratuita!

https://help.curve.c...y-pin-HkbWru3UO

#4652
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 24.11.2019
Sunt "new kid in town" la Curve... Doar ca sa experimentez si eu "cum e".
De fapt, am mai facut acum ani de zile o tentativa, am instalat aplicatia si m-am impotmolit la primirea cardului. De fapt, nu l-am primit nici intr-o luna, suportul nu raspundea, sters cont.

Mai nou, am instalat aplicatia, m-am inregistrat, am fost verificat, aprobat, mi s-a alocat cardul virtual, a fost verificat cardul din spate, s-au retras fara nicio problema si cei 4,99 EUR pentru expedierea cardului iar virtualul Curve s-a inrolat in GPay Wallet. Asta cu un card Revolut in spate inrolat in Curve, card care are sold si EUR si lei. In Curve, moneda cardului am setat-o RON.

Dar! Toate tentativele de tranzactii efectuate fie la POS, fie la ATM (cu NFC si respectiv cardul Curve setat in GPay ca si card de plata) au fost refuzate. Se pare ca de Curve, deoarece spre exemplu Revolut raporta retragerea banilor de la CEC si apoi ca suma a fost reverted. Cu mentiunea ca "The merchant canceled this transaction. You have not been charged". La fel si la tentativele de plati la POS din istoricul tranzactiilor cu cardul Curve din wallet. Figurau respinse de comerciant. La aceleasi ATM si la aceleasi POS, incercand retragere de numerar si respectiv plata dar utilizand chiar cardul Revolut inrolat in Curve si utilizand tot telefonul NFC cu walletul GPay, tranzactiiile au fost onorate fara probleme.

Am incercat:
  • Stergerea cardului Revolut din Curve si inrolarea unui alt card care ca si cel Revolut a fost verificat si s-au retras bani reintorsi imediat in cont. Tot nu a functionat.
  • Am sters cardul Curve din wallet si am incerct o nou inrolare. De data asta nu ma lasa sa-l mai inrolez in GPay!
  • Am cerut un human din help si pana o sa-mi raspunda (zic ei in cateva zile...) am transmis si toata povestea celor de la suport.
  • Nici nu mai zic de stergere cache, reinstalare si alte manevre conexe cu telefonul sau cardul din spate.
Nu va cer sfatul, dar daca aveti idee ce sa mai incerc, va rog cu respect!

Am scris doar pentru a impartasi experienta mea. Evident neplacuta, mai ales ca banii de expediere card au fost retrasi in no time.

Cardul fizic o sa vina in jurul datei de 21 noiembrie. Asta e estimarea optimista a celor de la Curve.

Estimarea mea este ca cel mai probabil nici cel fizic nu o sa poata fi inrolat in GPay si ca o sa inchid din nou contul. Si nu ma oftic pentru cei 4,99 EUR ci pentru ca doream si eu sa fiu client la Curve unde sa si finalizez ceva... Macar o plata.

Edited by MiaJiro, 16 November 2022 - 10:03.


#4653
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,760
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru a functiona Curve cu Google Pay, sfatul e sa nu adaugi manual cardul in GooglePay, ci sa faci inrolarea cardului Curve, din aplicatia Curve. Referitor la inrolarea cardului Revolut in Curve, foloseste un card virtual multi-use, si setezi in Curve in moneda in care faci plata, pentru a nu face conversie valutara in Curve. Adica, daca platesti sau scoti la bancomat lei. setezi in Curve, card in lei. Asfel poti scoate la bancomat 1100 lei/zi fara comision cu Curve, chiar si cu GooglePay, la ATM contactless (unele bancomate BT, BRD, OTP, CEC), deoarece in Revolut apare tranzactie online acea retragere de numerar prin Curve, cu Revolut, card implicit.

#4654
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 24.11.2019
Asa am facut. Initial, am inrolat un card Revolut virtual. Am inrolat cardul Curve in GPay din interiorul aplicatiei Curve. Moneda setata RON. Mai mult, dupa cum spuneam mai sus, am facut si alte manevre cum ar fi activarea tranzactiilor online pentru cardul Revolut. De fapt, am activat tot inafara de swipe. Iar banii pentru expediere (4,99 EUR) si respectiv 4 verificari de card au fost executate fara probleme. Doar ca nu puteam face plati. Toate cu statut denied.

M-am inselat insa asupra raspunsului de la suportul Curve. A venit in cel mult 1-2 ore de la plasare problemei catre un human Curve. Mi s-a spus ca am contul blocat deoarece nu au putut sa verifice permisul de conducere (valabil inca 3 ani) si mi-au dat un link pentru a retransmite documentele de identitate. Poza fata/spate a permisului era foarte clara si selfie actual corespundea cu poza de pe permis. La retransmiterea documentelor am selectat National ID card si am facut poze de pe fata CI, de pe spatele CI - care la mine e blank ca nu am niciun timbru de vot pe el si un alt selfie prospat care tot asa corespunde cu poza din CI. Nu mi-a crescut barba etc.

Contul tot blocat, suportul niciun semn. Asa ca, fara prea mari regrete si fara sa ma agit pentru cei 4,99 EUR am inrolat un card virtual single-use in contul Curve, am sters cardul multi-use, am anulat contul si dezinstalat aplicatia.

Asa mi-a fost norocul! N-am avut parte de CuRvE! Si sigur, fiind in varsta nici n-o sa mai incerc!

Ma gandeam chiar sa-mi fac un slip personalizat cu inscriptia Limp Bizkit. Si sa inteleaga fiecare ce vrea: fie ca dincolo de val salasuie sarpele bland al infinitului fie ca e vorba de un biscuit inmuiat... Posted Image Unii poate vor zice ca e vorba de soggy biscuit... Posted Image

Edited by MiaJiro, 16 November 2022 - 17:18.


#4655
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,760
  • Înscris: 13.03.2005
Eu am folosit cartea de identitate si nu au fost probleme de validare cont, acum 4 ani, cand am facut contul. In unele tari, parca nu e acceptat permisul de conducere pentru validare ID.

#4656
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 24.11.2019
Corect! Dar Curve te pune sa selectezi: permis, CI sau pasaport.

CI am evitat sa-l folosesc tocmai ca are spatele gol - perfect alb! Si am mai avut probleme ca unii doreau neaparat sa fie tiparit ceva si pe spate... Nu acceptau poza cu un dreptunghi alb.

Si repet, am transmis si permis si CI. Fata si spate, poze clare-clare. Pasaport n-am...

Dar Sa-i iubeasca Dumnezeu! Nu m-au vrut, nici eu nu-i mai vreau!

Edited by MiaJiro, 16 November 2022 - 17:37.


#4657
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,760
  • Înscris: 13.03.2005
Serios? Daca trimiteai doar CI era suficient si te aproba, ca si eu tot cu spatele gol am pus CI, adica 2 poze, fata- verso dar spatele era alb, fara abtibilduri de vot atunci, ca numai ce imi schimbasem CI.

#4658
Ariu

Ariu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.06.2019

 MiaJiro, on 16 noiembrie 2022 - 17:37, said:

Corect! Dar Curve te pune sa selectezi: permis, CI sau pasaport.

CI am evitat sa-l folosesc tocmai ca are spatele gol - perfect alb! Si am mai avut probleme ca unii doreau neaparat sa fie tiparit ceva si pe spate... Nu acceptau poza cu un dreptunghi alb.

Si repet, am transmis si permis si CI. Fata si spate, poze clare-clare. Pasaport n-am...

Dar Sa-i iubeasca Dumnezeu! Nu m-au vrut, nici eu nu-i mai vreau!

Trebuia doar răbdare să ai ca să vină cardul fizic pe care în foloseai la o plată introdus în POS cu codul PIN iar apoi contactless pt viitoarele plăti

#4659
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 24.11.2019
Pai si daca am transmis permis si in plus CI nu m-au aprobat? Era prea derutant? Acelasi nume aceiasi poza, acelasi CNP... Si nu mai doresc sa insist dar "m-au aprobat"! Verificarea s-a efectuat si am primit mesaj ca datele au fost verificate si aprobate. Si cum adica "trebuia sa trimit CI"? Pai tot Curve propune trei documente: permis, CI sau pasaport!

M-au aprobat, mi-au deschis contul, mi-au luat banii de livrare card, mi-au luat banii (reverted) pentru verificarea cardurilor. Din partea lor parea totul OK doar ca nu am putut sa fac plati.
Ulterior mi-au spus ca nu mai sunt aprobat... probabil tentativele de plati si respectiv retragere ATM erau pentru sume prea mici. 10 lei si respectiv 100 lei. Si in valuta declarata a cardului. Incerc sa fiu ironic.

Nu mai am rabdare! Si cu asta, basta! Imi asum "pierderea".
Ca in documentatia Curve scrie clar ca imediat ce ti se aproba contul si ai cardul virtual activ si inrolat in GPay, cu un card bancar in spate cu sold pozitiv poti face plati. Si Curve respingea platile fara macar un mesaj explicativ din partea lor. De faptul ca am contul blocat a rezultat din discutia cu un human. In aplicatie nu rezulta si nu am fost nici intr-un alt mod instiintat.

Edited by MiaJiro, 17 November 2022 - 06:37.


#4660
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 17.05.2010

 Ariu, on 16 noiembrie 2022 - 18:20, said:

Trebuia doar răbdare să ai ca să vină cardul fizic pe care în foloseai la o plată introdus în POS cu codul PIN iar apoi contactless pt viitoarele plăti
Exact, asa am patit si eu, am vrut sa folosesc contactless si mi se refuzau platile, apoi intr-un final a venit cardul, am facut o plata cu codul PIN la comerciant si de atunci totul a fost OK.
De altfel, tatal meu a patit la fel cu cardul Revolut, nu a mers contactless pana nu a venit cardul fizic si a facut o plata cu PIN la comerciant.

#4661
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,760
  • Înscris: 13.03.2005
Așa o fi, însă la Revolut avea opțiunea să-și genereze un card nou virtual Revolut și să-l folosească pe acela, până să sosească cel fizic.

#4662
MiaJiro

MiaJiro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 24.11.2019
Eu am tendinta sa vad conexiuni intre diverse subiecte, fapt blamabil pe forum - adica off topic.

Totusi, la Revolut, unde multi se plang de "blocarea conturilor abuziv si fara motiv aparent" niciunul din familia mea restransa nu a avut probleme! Din start si pana acum. Ani de zile.

Sau, mai precis eu am avut o problema (tot eu!) si am si inchis contul! Spuneau ca se re-deschide mult mai greu dupa "marea greseala nejustificata" pe care am facut-o de a-l inchide. Dar nu! Dupa aproximativ un an, cand am redeschis contul, acesta s-a redeschis si a devenit activ imediat. Adica in timp real. Nu am mai asteptat nici macar 3 secunde pentru verificari de documente etc. A doua zi, ca prima nu am incercat, am reusit sa fac plati cu cardul virtual iar cardul fizic a ajuns la mine in Bucuresti in cateva zile.

La Curve o fi ceva ce nu le place la mine! Nu le place poza? Cred ca sunt prea urat pentru standardele lor... Incep sa cad in depresie... Posted Image

Oricum consider ca ideea Curve este super OK!

Cu toate limitarile introduse mai nou pentru "pufosi". Adica spre exemplu limitarea numarului de carduri din spate la doua. Pentru "bibani" - nou veniti si planul gratuit.

Iar in ce ma priveste eu nu prea fac retrageri de la ATM, iar cand le fac prefer bancile autohtone. Nu insist asupra motivelor. De la Revolut cred ca am restras maximum 150 lei in cativa ani. Cred ca in trei operatiuni. La Curve, in viitorul potential anulat deja, nu cred ca as fi retras mai mult.

Si ca veni vorba de utilizare card la ATM:

Prezentandu-ma la Libra pentru reinnoire card (acum ani de zile, cand nu venea cardul acasa), eu, mos cu par carunt inca de atunci si la care se uitau multi (mai) tineri cu superioritate nedisimulata, am ramas surprins de metamorfozarea imaginii functionarului Libra, care urmarind monitorul a exclamat - tot surprins: "Dar dumneavoastra in toti acesti ani nu ati utilizat cardul la ATM niciodata?!" Pai NU! Fiindca pentru retragere numerar utilizam ING. Si in plus, Libra nu avea aplicatie mobila de Internetbanking. Doar in browser. Acum este unul dintre cardurile preponderent utilizate, in detrimentul ING - cu exceptia retragerilor sau a alimentrilor cu numerar. Iar din urma vine puternic Raiffeisen. CEC ramane ca un card pentru retrageri si varianta de depozite.

Chiar era sa cad si in acea perioada in depresie Posted Image, deoarece imediat dupa ca am retras o suma mai mare intr-o singura zi, utilizand cardul ING (din contul ING) atat la ATM ING cat si la CEC, Garanti si BRD (si altele, nu mai retin) s-a introdus limitarea de retagere a maximum 900 RON daca efectuezi operatiunea de retragere cu un card al altei banci decat al ATM-ului.  Am crezut ca eu sunt de vina!

Asta si fiindca cu si mai multi ani in urma, cand utilizam un card (nu bancar - de convorbiri telefonice) preplatit de la Romtelecom (?1) cu care puteai sa vorbesti de la orice telefon public sau privat oriunde in tara sau international (?) cu un cost mult mai mic decat costa minutul de internet (~10 ori mai mic pretul), si fiind debitat cardul si nu "telefonul" utilizat, eu l-am utilizat pentru a accesa internetul. Pe vremea aia la noi se utilizau modemuri pentru conectarea la net. E drept ca trebuia sa faci niste mici automatizari in regulile de apel, fiindca trebuia sa introduci seria cardului, niste #, sa faci niste pauze etc. Dar era mai ieftin. Dupa doua saptamani de utilizare Romtelecom (?) a blocat aceasta posibilitate. Atunci eram mai tanar si depresia mai usor de depasit... Dar tot am avut senzatia de vinovatie.

Si gata! Cu asta inchei cu OFF-ul si va doresc extaz in relatia cu bancile!
Si in mod special cand utilizati servicii de la Curve!
Repet: e o idee super!

1 Pun semnul intrebarii fiindca sincer nu mai stiu daca se numea Romtelecom, PTTR sau altfel.

Edited by MiaJiro, 17 November 2022 - 12:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate