Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......
 Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 

ITP anual masini mai vechi de 12 ani,dar sub 160.000 km

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 29.06.2011
O masura buna care ar duce la eliminarea masinilor vechi functionale, care chiar polueaza, nu a cazanelor abandonate, multe din ele nefunctionale de ani buni, bune doar pentru fier vechi.
Se vrea mai putine masini vechi in circulatie.

#92
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 14.03.2013
Atata timp cat itp-ul se trece pe spaga problema cazanelor nu se rezolva. Atata timp cat nu exista o legislatie care sa pedepseasca inginerul care a semnat de itp chiar si dupa ce a iesit masina de la verificare si a fost prinsa de RAR (daca astia ar iesi la verificari cum mai faceau pe vremuri) problema s-ar rezolva mai simplu. Cand iei ceva de 1000-1500 euro (dupa cum multi vor sa ia tinand cont de topicurile deschise pe aici) e clar ca foarte greu si-ar permite sa bage bani in ea, iar la pretul asta nu gasesti ceva in care sa nu bagi bani.

Edited by jm2010, 24 February 2018 - 07:31.


#93
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postnotrust, on 23 februarie 2018 - 21:44, said:

O mare ABERATIE !!!
Pai daca duc masina la rabla o duc pentru ca e o rabla care toaca bani, nu o masina care trece ITPul Posted Image
inca una, tare,nu?
Dai rabla şi primeşti bani pentru centrale termice eficiente

#94
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ideea e buna. Deci mai astept cu Cielo, nu il dau la remat. Ma incurca putin prin curte dar asta e, mai am 18 luni ITP. Rca ii fac. De folosit o folosesc macar o data pe saptamana. Astept rabla la cetrale :)

#95
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,435
  • Înscris: 01.12.2001
Vechimea masinii se socoteste de la data primei inmatriculari sau de la data fabricatiei?
Data fabricatiei: 2008
Certificat eliberat de.... la data de 06.05.2008
Masina a fost cumparata pe 16.04.2008

Deci acum are 10 ani de cand e cumparata dar inca nu are 10 ani de cand am primit certificatul de inmatriculare.
Acum fac ITP pe 2 ani, dar in 2020 va fi pe 2 sau pe 1 an? (pe 24.04.2020)

#96
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,581
  • Înscris: 27.09.2006
Nu se ia in calcul luna/ziua, ci doar anul. Deci din 2020 vei face ITP anual.

#97
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cazanele se cumpăra pentru că nu toți își permit mașini noi. Nu inteleg ura asta imbecilă împotriva unor oameni care au singura vina ca s-au născut intr-o tara condusă de hoti.

#98
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Pentru ca cei care isi permit masini noi nu pot sa inteleaga ca unii nu isi permit masina noua dar totusi au nevoie de o masina. Ba mi baga si lozinca aia cu tichetul rabla. Dragii mei, pun e aia 1500 de euro si dati-mi voi diferenta pana la cea mai ieftina masia noua. Jur ca nu fac nazuri nici la maraca, nici la model, nici la motorizare si nici macar la dotari.
Tot o dati cu poluarea Aia cu 1500 de euro face rar peste 5-6000 de km/an. Alea cu E6 sunt multe care depasesc 30-40.000. Deci care polueaza mai mult?  Ca daca de scremi si rabzi foame un an sa iei masina de 5000 de lei sigur nu iti permiti sa bagi benzina de 1000 de lei/luna sa poluezi ca ala cu masina noua.

Eu nu am nimic nici cu ITP anual. E ok. Eu am o probema cu ITP pe spaga. Si acolo sunt ai multe masini noicu DPF anulat care dau spaga. Prefer o masina veche dar intretinuta decat una mai noua dar peticita si cu suta in talon la ITP. As suspeda fara regrete deinitiv dretul de a functiona oricarei statii ITP care ia spaga.   E singurul mod in care dispar rablele de pe drum. Altfel poti sa faci ITP zilnic, daca tot pe spaga se face rezultatul e nul.

Edited by PoeOvidiu, 19 April 2018 - 15:55.


#99
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007
Daca la chestia cu ITP-ul mai adaugam si chestia de mai jos.....

Attached Files



#100
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,294
  • Înscris: 06.07.2007
nu avem ce sa mai adaugam. Ala e doar la stadiul de proiect.

View Postvalecris16, on 28 aprilie 2018 - 18:01, said:

Daca la chestia cu ITP-ul mai adaugam si chestia de mai jos.....

Edited by dan1980_25, 28 April 2018 - 21:03.


#101
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
ce idiotenie de lege...

trebuia sa fie cam asa ....: masini noi , primul itp la 2 ani , dupa care la 1 an de zile. la fel si pt masinile sh... 1 an de zile. corect si logic...

asta e o lege idiota.

#102
valecris16

valecris16

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 26.11.2007

View Postdan1980_25, on 28 aprilie 2018 - 21:02, said:

nu avem ce sa mai adaugam. Ala e doar la stadiul de proiect.
....au aruncat-o pe piata sa vada reactiile....si acum au lasat-o in asteptare....mai vb dupa alegeri...
Nu-mi plac pariurile,dar am banuiala ca imediat dupa alegeri, o sa fie un subiect fierbinte...

#103
andreid2010

andreid2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2012

View PostLuvRaluK, on 18 aprilie 2018 - 13:37, said:

Nu se ia in calcul luna/ziua, ci doar anul. Deci din 2020 vei face ITP anual.
Salut,

Dar tot nu ai raspuns intrebarii omului.
"Vechimea masinii se socoteste de la data primei inmatriculari sau de la data fabricatiei?"
In cazul meu masina a fost inmatriculata in 2009 dar fabricata in decembrie 2008. Urmeaza sa fac ITP luna asta (decembrie 2018) si urmatorul ITP va fi in decembrie 2020. Asta inseamna ca la acest ITP imi va prelungi cu 1 an sau cu 2 ani termenul pana la urmatorul ITP?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate