Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Oamenii suverani, nascuti vii si liberi.

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
792 replies to this topic

#361
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 10:35, said:

Mda, dar America a fost fondata tocmai ca oamenii sa fie liberi si sa nu dea socoteala nimanui, am studiat asta la facultate. Cand a inceput sa fie colonizata, au venit din Europa o gramada de oameni nemultumiti de guvernele lor sau tot soiul de sectanti care erau persecutati si si-au construit orase unde faceau ce ii taia capul. Pe urma au obtinut independenta de britanici si chiar daca in orase trebuia respectata legea, erau destui care traiau la frontiera, adanc in inima Americii - cresteau vite, vanau, mai impuscau niste indieni daca voiau, oricum erau liberi si contactul cu autoritatile era foarte redus.
Acum insa America s-a birocratizat peste masura, taxele ii cocoseaza pe toti, politia are puteri nelimitate, s-a dus dracului tot visul american!
Ai înțeles extrem de prost ce ti s-a predat la facultatea aia. Faptul ca nu se respecta legea in USA, nu înseamnă ca aceasta nu exista . Nu puteai face nici acolo ce vroia muschiu’ tău, fără sa îți asumi riscul de a fi pedepsit conform legii.
Peoblema era numărul mic al persoanelor menite sa vegheze asupra respectării legii.

Ce visezi tu, nu se întâmpla nici in societățile primitive din Amazon. Repet, nici animalele nu trăiesc fără reguli.

#362
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 richelieu, on 23 februarie 2018 - 12:32, said:

Ce visezi tu, nu se întâmpla nici in societățile primitive din Amazon. Repet, nici animalele nu trăiesc fără reguli.
Sa fie reguli dar sa apara spontan, nu sa ti le impuna altcineva. Prin Africa, America de Sud, etc. oameni isi fac singuri regulile, daca prind un hot e imediat linsat pe loc, nu asteapta sa vina statul sa isi faca treaba, aici in Romania ajungi la inchisoare daca bati hotul prins.

#363
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 12:46, said:

Sa fie reguli dar sa apara spontan, nu sa ti le impuna altcineva. Prin Africa, America de Sud, etc. oameni isi fac singuri regulile, daca prind un hot e imediat linsat pe loc, nu asteapta sa vina statul sa isi faca treaba, aici in Romania ajungi la inchisoare daca bati hotul prins.
Cu cat grupul de oameni este mai mare, cu atat o sa existe mai multi oameni care nu o sa fie deacord cu o anumita regula, oricare ar fi ea. Nici nu conteaza ca e la nivel de stat, oras sau cartier, nicaieri nu vei gai o comunitate unde sa fii deacord cu toate regulile.

#364
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Soulstream, on 23 februarie 2018 - 12:55, said:

Cu cat grupul de oameni este mai mare, cu atat o sa existe mai multi oameni care nu o sa fie deacord cu o anumita regula, oricare ar fi ea. Nici nu conteaza ca e la nivel de stat, oras sau cartier, nicaieri nu vei gai o comunitate unde sa fii deacord cu toate regulile.
Pai si atunci ce facem, nu poti sa fortezi unii oameni sa respecte regulile doar pentru ca altii le-au votat si sunt de acord cu ele.

#365
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 12:46, said:


Sa fie reguli dar sa apara spontan, nu sa ti le impuna altcineva. Prin Africa, America de Sud, etc. oameni isi fac singuri regulile, daca prind un hot e imediat linsat pe loc, nu asteapta sa vina statul sa isi faca treaba, aici in Romania ajungi la inchisoare daca bati hotul prins.
Cum îți ziceau unii, tu vrei sa te întorci cu 10.000 de ani in urma....

#366
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Sabinatu, on 23 februarie 2018 - 10:55, said:

Nu știu ce ai învățat la facultate, poate nu ai fost atent, dar în textul Declarației de independență a SUA se vorbește de Guverne, nu de ființe vii care zburdă vesele pe dealuri verzi. Citez:

,,Noi considerăm aceste adevăruri evidente, că toți oamenii sunt egali, că ei sunt înzestrați de Creator cu anumite Drepturi inalienabile, că printre acestea sunt Viața, Libertatea și căutarea Fericirii. Că, pentru a asigura aceste drepturi, Guverne sunt instituite printre oameni, izvorând puterile lor doar din consimțământul celor guvernați,

atunci când orice Formă de Guvernare devine distructivă acestor scopuri, este dreptul poporului de a o modifica sau elimina, și să instituie nouă Guvernare, stabilindu-i fundația pe astfel de principii și organizandu-i puterile în asemenea formă, încât să le pară lor cel mai probabil să producă Siguranță și Fericire

Asta cu SUA era rea că...iar acum e rea că...deja mă lasă rece. E un text specific trolilor ruși. Până una alta, ei trimit oameni în spațiu (și mașini spre Marte!), ei revoluționează medicina practic în fiecare zi, ei au autostrăzi, etc. Iar statul la ei funcționează, spre deosebire de România, al cărei singur merit după 100 de ani e că...mai există.
Guvernul USA ii face bogati pe americani, ca nu toti pot beneficia de aceasta bogatie este alta poveste reala, atata timp cat Deficitele lor "merg" direct catre fannie mae si freddie mac, cand am vazut cu ani in urma acest lucru pentru prima oara in presa n-am inteles prea bine de ce or fi procedand asa, acuma stiu.

Guvernul Romaniei face acelasi lucru???

Nici din greseala.

Banii din Deficite "merg" catre:
- pensii;
- investitii care in realitate sunt simple cheltuieli;
- salarii babane pentru bugetari, uneori pe merit alteori fara niciun merit;
- cheltuieli in general.

In alte cuvinte Banii din Deficite la noi romanii in loc sa fie investiti si sa ramana in portofoliul Statului acei bani sunt IROSITI pentru totdeauna, cu rezultatul ca romanii si Romania devin tot mai saraci.

Edited by poadol, 23 February 2018 - 13:13.


#367
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 12:59, said:

Pai si atunci ce facem, nu poti sa fortezi unii oameni sa respecte regulile doar pentru ca altii le-au votat si sunt de acord cu ele.

Te duci in siberia si traiesti acolo. Teoretic si acolo sunt reguli, dar fiind singurul om pe o raza de 10 km, nu va fi nimeni sa iti impuna acele reguli. Sau daca nu iti place frigul, mai e si sahara.

Dar daca vrei sa faci parte din societate si sa beneficiezi de beneficiile ei, trebuie sa fi dispus si la compromisuri.

Dar dupa cum am zis, in nici o comunitate nu vei fi deacord cu toate regulile, iar daca incerci sa faci reguli care sa multumeasca pe toata lumea nu o sa prea reusesti pentru mult timp.

#368
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 12:59, said:

Pai si atunci ce facem, nu poti sa fortezi unii oameni sa respecte regulile doar pentru ca altii le-au votat si sunt de acord cu ele.
Pai ai doua variante: ori accepti regulile, fie ca iti plac fie ca nu si convietuiesti cu ceilalti membri ai societatii/organizatiei respective, ori te muti in alta societate/organizatie, in care acele  reguli nu se aplica. Daca nu gasesti niciuna care sa iti satisfaca complet doleantele, te duci si traiesti singur n padure.

Dar sa faci pe rebelul in mijlocul unei societati care functioneaza dupa anumite reguli si sa te "dai lovit" ca tie nu doresti sa ti se aplice, insa pe partea cealalta beneficiezi de toate avantajele si drepturile sociale, este marlanie. Nu e nici etic, nici moral.

#369
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 12:59, said:

Pai si atunci ce facem, nu poti sa fortezi unii oameni sa respecte regulile doar pentru ca altii le-au votat si sunt de acord cu ele.
Oamenii cărora nu le convin legile au avut oportunitatea să voteze împotriva acestor legi, au avut și oportunitatea să explice și să convigă pe ceilalți oameni că legile respective nu sunt bune. Dacă majoritatea oamenilor au considerat că legile astea sunt bune, asta e, te supui și încerci în continuare să convingi restul oamenilor că legile respective sunt proaste, poate poate se răzgândesc și le elimină, ori după cum s-a mai zis, te muți în altă parte, dar până atunci respecți legile respective, proaste, bune, le respecți.

Edited by tavitu, 23 February 2018 - 13:27.


#370
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 richelieu, on 23 februarie 2018 - 13:14, said:

Pai ai doua variante: ori accepti regulile, fie ca iti plac fie ca nu si convietuiesti cu ceilalti membri ai societatii/organizatiei respective, ori te muti in alta societate/organizatie, in care acele  reguli nu se aplica. Daca nu gasesti niciuna care sa iti satisfaca complet doleantele, te duci si traiesti singur n padure.

Dar sa faci pe rebelul in mijlocul unei societati care functioneaza dupa anumite reguli si sa te "dai lovit" ca tie nu doresti sa ti se aplice, insa pe partea cealalta beneficiezi de toate avantajele si drepturile sociale, este marlanie. Nu e nici etic, nici moral.
Cred ca asta descrie perfect atitudinea asta de rebel fara cauza.

#371
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 Sabinatu, on 22 februarie 2018 - 19:36, said:

Eh, cine a vrut să înțeleagă ce am spus, a înțeles. Oamenii cu rațiune sunt ,,albinele". Ei au creat statul (stupul) și regulile, pe care le respectă. Ăia de vă credeți greieri semănați mai degrabă cu niște oi. Habar nu aveți ce înseamnă o regulă de bun simț, cum ar fi, de exemplu, traversarea străzii pe culoarea verde. Vine un berbec și vă luminează că ce, băi, noi suntem sclavi să așteptăm verdele?! Numai sclavii stau, noi suntem liberi! Trecem strada când vrem noi!
Care Stat?

Ala de se pisa cu bolta pe el si fac tot ceea ce vor cei care ar trebui sa-l administreze pentru "binele tuturor" = bunastare, fericire s.a.m.d.

Presedintele Camerei Deputatilor este un infractor = condamnat definitiv in Romania, si-a dat cumva demisia din functie si eu sunt in urma cu stirile?

Quote

La ieșire a spus-o direct: Noi, penalii din politică, nu facem nimic pentru comunitățile unde am fost votați dacă nu ne lăsați să ne luăm cota parte care ni se cuvine. Dacă veți continua să ne cercetați pentru șpăgile și comisioanele din care ne-am făcut averile nesimțite, noi nu mai facem nimic. Blocăm total comunele și orașele unde am fost aleși și stopăm orice dezvoltare, dacă nu suntem lăsați să parazităm banul public și să ne tragem un folos personal consistent din tot ceea ce facem.

Domnul Liviu Dragnea susține că nu îl interesează o „luptă împotriva Justiției”, ci o „luptă pentru adevăr și bunăstare”. Nu precizează însă clar a cui bunăstare o avea în cap când a gândit această frază ce va rămâne în istorie ca exemplu de tupeu și nesimțire pentru o perioadă în care căpușele penale au controlat destinele României.
Infractorul Dragnea a spus-o pe șleau: Dacă nu ne lăsați să furăm, blocăm România



INFRACTORUL
Nicolae-Liviu DRAGNEA
Presedintele Camerei Deputaților

Attached Files



#372
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Soulstream, on 23 februarie 2018 - 13:10, said:

Te duci in siberia si traiesti acolo.

 richelieu, on 23 februarie 2018 - 13:14, said:

Daca nu gasesti niciuna care sa iti satisfaca complet doleantele, te duci si traiesti singur n padure.
Si imi garanteaza cineva ca daca ma duc in padure prin Siberia, nu o sa ma deranjeze nimeni, o sa pot sa imi construiesc acolo o casa fara autorizatii si hartii, o sa vanez dupa pofta inimii, o sa tai lemne de foc cate vreau eu, nu o sa platesc impozite, nu o sa vina nimeni sa ma intrebe de sanatate?

#373
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu îți garantează nimeni.

#374
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 13:25, said:

Si imi garanteaza cineva ca daca ma duc in padure prin Siberia, nu o sa ma deranjeze nimeni, o sa pot sa imi construiesc acolo o casa fara autorizatii si hartii, o sa vanez dupa pofta inimii, o sa tai lemne de foc cate vreau eu, nu o sa platesc impozite, nu o sa vina nimeni sa ma intrebe de sanatate?
Pai stai, acuma nu esti suveran? Vrei ca cineva sa aiba grija sa nu te deranjeze nimeni? Atunci trebuie sa platesti, spre exemplu impozit, nimeni nu te apara pe gratis.

Edited by jm2010, 23 February 2018 - 13:26.


#375
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 Aldulescu, on 23 februarie 2018 - 13:25, said:

Si imi garanteaza cineva ca daca ma duc in padure prin Siberia, nu o sa ma deranjeze nimeni, o sa pot sa imi construiesc acolo o casa fara autorizatii si hartii, o sa vanez dupa pofta inimii, o sa tai lemne de foc cate vreau eu, nu o sa platesc impozite, nu o sa vina nimeni sa ma intrebe de sanatate?
Nu iti poate garanta nimeni, pentru ca proprietatea sau conceptul de proprietate este definit si garantat de comunitate/stat. Si in trecut se aplica fix aceeasi regula. Chestia era ca fiind mult mai putini oameni si spatiul geografic controlat de acestia era limitat si puteai gasi zone "nerevendicate" de nimeni unde iti puteai tu ridica o casa. Dar acea casa era "proprietatea ta" ca fiind definita de tine. Daca brusc aparea langa tine alt trib (sau comunitate), nu iti garanta nimeni ca definitia ta de proprietate era aceeasi ca a noilor tai vecini.

#376
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 richelieu, on 22 februarie 2018 - 15:56, said:

Știam ca asta e ideea, da’ am vrut sa o spui tu cu degețelele tale Posted Image
Aia nu e dubla impozitare. Sunt impozite diferite. O data plătești impozit pentru faptul ca produci venituri pe teritoriul țării. Dar proprietatea, nu e ceva obligatoriu, e ceva facultativ, menit sa îți crească ție confortul (teoretic, pentru ca pe mulți proprietatea asta i-a băgat in depresie), iar pentru asta, plătești separat. E ca atunci când îți cumperi o mașina nemțească. Varianta de baza e cheală și costa x lei. Dacă mai vrei dotări, plătești suplimentar.
Este si ramane dubla tripla sau multipla impozitare impozitul pe proprietate si comparatia cu masina este chiar de rasul curului, gaseste alta mai buna si mai credibila pentru ca Statul nu-ti mobileaza casa, nu-ti sapa gradina sau sera, etc. etc. etc.

Faptul ca proprietatea este ceva facultativ da Statului dreptul sa o impoziteze din nou si din nou in fiecare an "CE MISTO", adica nu mai este dubla impozitare ci impozitare de N ori, de cate ori vrea muschii celor care dirijeaza destinele Statului si mai ales cat vor, ma rog in limitele legilor tot de ei emise si votate? URRRAAAAAA!

 richelieu, on 22 februarie 2018 - 17:35, said:

Eu procentual, nu plătesc așa mult, raportat la venituri.  Am salariu mic. Banii mai mulți ii iau pe dividende.
Apropo de dividende si acolo este tot dubla impozitare. Posted Image

Pentru cei care nu stiu:
1. Impozitul pe profit era de 16% acuma este de 10%.

+ cireasa de pe torta Posted Image

2. Impozitul pe dividende este de 5%.

Doar ca impozitele au nume diferite nu face ca sa dispara dubla impozitare a aceluiasi venit.

Edited by poadol, 23 February 2018 - 13:58.


#377
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
Nu este dublă impozitare. Dacă astăzi statul încasează de la tine impozit pe proprietate și impozit pe venit în valoare de X lei, mâine statul poate elimina impozitul pe proprietate și să colecteze tot suma X pentru că va mări impozitul pe venit, sau invers, statul poate să elimine impozitul pe venit și să mărească impozitul pe proprietate astfel încât în final să colecteze tot suma X indiferent că are un impozit, două sau 100.

#378
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Ma tu esti real?

Daca si cu parca cum pot demonstra ca nu este dubla impozitare?

Exemplu fictiv simplificat la maxim (in realitate se intampla diferit cu profitul din variate motive):

Firma X cu 2 actionari are profit 100 lei.

Plateste 10% impozit pe profit, deci plateste 10 lei la Stat.

La sfarsit de an fiscal cei 2 actionari decid sa scoata intreg profitul din firma, deci se acorda dividende.

Dupa plata impozitului pe profit pentru dividende au mai ramas 90 lei, cate 45 lei de fiecare actionar.

Fiecare actionar plateste 5% impozit pe dividende, deci fiecare mai plateste 2,25 lei in total alti 4,50 lei la Stat pentru acelasi venit deja impozitat in prealabil prin impozitul pe profit.

Edited by poadol, 23 February 2018 - 14:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate