Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Oamenii suverani, nascuti vii si liberi.

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
792 replies to this topic

#343
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View Postjm2010, on 22 februarie 2018 - 17:00, said:


Pai au o foarte mare legatura. Cu cat se cheltuiesc mai deficitar banii, cu atata se maresc impozitele, se adauga altele noi sau se devalorizeaza leul si deja unele chestii le platesti in euro la stat.
Au o legătura de cauzalitate, e adevărat. Dar problema care trebuie adresată, este corupția (de fapt nivelul ei), nu impozitele. Acolo e de fapt peoblema.

#344
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSabinatu, on 22 februarie 2018 - 16:19, said:

Aș face un mic exercițiu de imaginație. Să zicem ca intr-un stup incep să apară suverani. Albinele care trebuiau să meargă să aducă nectar se apucă de croșetat (că de ce să muncim pentru alții?), alea care păzeau stupul se apucă de un wist cu viespile (că de ce să ne luptăm pentru alții?), cele care trebuiau să aiba grijă de larve să spună că ele de azi sunt libere și suverane (că de ce să avem grijă de plozii altora?), iar matca să spună ca ea nu mai face ouă decât contra cost (ce, ouăle de găină sunt gratis?). Doar trântorii, exact ca niște suverani asistați social, își văd în continuare de treabă. Păi ce se va întâmpla cu stupul? Cred că răspunsul îl știm cu toții.
Oamenii nu sunt albine.
Unii prefera sa fie insa insecte, sclavi in sistem, sa traiasca ca furnicile, altii vor insa sa fie greieri, sa traiasca pe cont propriu.

#345
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAldulescu, on 22 februarie 2018 - 18:00, said:

Oamenii nu sunt albine.
Unii prefera sa fie insa insecte, sclavi in sistem, sa traiasca ca furnicile, altii vor insa sa fie greieri, sa traiasca pe cont propriu.

...
hmm era o fabula pentru copii pe tema asta. Nu se termina bine pentru greier.

#346
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

View PostAldulescu, on 22 februarie 2018 - 18:00, said:


Oamenii nu sunt albine.
Unii prefera sa fie insa insecte, sclavi in sistem, sa traiasca ca furnicile, altii vor insa sa fie greieri, sa traiasca pe cont propriu.
Da, nu-i oprește nimeni sa se ducă prin păduri și sa cânte cât e vara de lunga. Da’ iarna s-ar putea sa aibă o surpriza :).
Sclav nu ești atunci când te supui unui sistem de reguli. Sclav ești doar atunci când te simti tu sclav. Sunt oameni care au făcut pușcărie grea și erau mai liberi in plină detenție, decât vei fi tu intr-o viața de bătut câmpii
Aaaaa scuze, câmpiile 

View Postshefu_de_combinat, on 22 februarie 2018 - 18:03, said:



...
hmm era o fabula pentru copii pe tema asta. Nu se termina bine pentru greier.
Niciodată nu va ieși bine pentru greier. Doar ca se pare ca fiecare dintre ei, trebuie sa se lovească singur cu capul de prag, înainte de a pricepe.
Libertatea prost înțeleasă, crează monștri :)

#347
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postalalaltu, on 20 februarie 2018 - 16:20, said:

Sa presupunem ad absurdum ca statul ar accepta ideea acestora si in conseciinta i-ar sterge pur si simplu din toate evidentele. Daca cineva i-ar da in cap unui "suveran" din asta, cui i s-ar mai adresa? Ca doar oficial persoana respectiva simplu n-ar exista?
Se infiinteaza niste servicii paralele care sa se ocupe de ai, astfel sa pot crea inca 800000 de locuri de munca la stat!

#348
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011

View PostAldulescu, on 22 februarie 2018 - 18:00, said:


Oamenii nu sunt albine.
Unii prefera sa fie insa insecte, sclavi in sistem, sa traiasca ca furnicile, altii vor insa sa fie greieri, sa traiasca pe cont propriu.
Eh, cine a vrut să înțeleagă ce am spus, a înțeles. Oamenii cu rațiune sunt ,,albinele". Ei au creat statul (stupul) și regulile, pe care le respectă. Ăia de vă credeți greieri semănați mai degrabă cu niște oi. Habar nu aveți ce înseamnă o regulă de bun simț, cum ar fi, de exemplu, traversarea străzii pe culoarea verde. Vine un berbec și vă luminează că ce, băi, noi suntem sclavi să așteptăm verdele?! Numai sclavii stau, noi suntem liberi! Trecem strada când vrem noi!
De ce să dau bani la stat, ce mă freacă pe mine grija de spitale, străzi, pompieri, ajutoare pentru săraci? Nu are domnul Stat decât să tipărească bancnote!
Știi cine este suverană cu adevărat? Amiba. Merge pe unde vor pseudopodele ei. Nu are nici o regulă de respectat, nu are nici un stăpân.

Despre ce este omul mai demult scriau indivizi ca Aristotel, Descartes și alții. Azi, profitând de internet, își dă cu părerea orice Gigel, care are brusc revelații. Am mai postat cândva, dar aici e mult mai potrivit, ceea ce spunea Umberto Eco:
"Rețelele de socializare dau drept de cuvânt unor legiuni de imbecili care înainte vorbeau numai la bar după un pahar de vin, fără a dăuna colectivității. Erau imediat puși sub tăcere, în timp ce acum au același drept la cuvânt ca și un premiat cu Nobel. Este invazia imbecililor.
Televiziunea a promovat idiotul satului față de care spectatorul se simțea superior. Drama internetului este că l-a promovat pe idiotul satului ca purtător de adevăr".

Toate prostiile astea cu ieșirea din matrice, cu revelatiile  astea că eu sunt suveran, că Pământul este plat, că ceilalți sunt sclavi și eu deștept deja nu mai au haz.

#349
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

View PostAldulescu, on 22 februarie 2018 - 13:19, said:



Gresit, mergi la parnaie, legea e facuta in asa fel incat tu esti cu mainile legate daca cineva te ataca, infractorii au mai multe drepturi decat victimele, nu ai voie sa te aperi decat cu o forta egala sau mai mica decat a agresorului - daca sare unul pe tine si incepe sa te striveasca cu picioarele si sa te dea cu capul de bordura si tu infigi cutitul in el, atunci mergi la puscarie. Daca scoate unul cutitul la tine si tu scoti un cutit cu o lama mai mare, la fel mergi la puscarie. Daca scoate unul sabia si tu te aperi cu pusca de vanatoare care iti este la indemana, la fel infunzi parnaia...in fine, legea autoapararii in Romania e foarte stupida.

Mai documenteaza-te. Textul citat de mine e o aberatie.

#350
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Bugurile astea ale rețelelor de socializare, se vor normaliza. Dar....va dura.

#351
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Acum mă aștept să apară un suveran să ne spună ADEVĂRATA fabulă, revelată doar ălora liberi:

Primăvara
Furnica sapă, pune seminţe, face straturi. Apare şi
greierele.
- Ce faci, greieraşule?
- Merg la un tenis cu băieţii.
- Măi, măi! Să nu vii la iarnă să-mi ceri mâncare, că nu ştiu ce-ţi fac!
- Da, da, bine....
Vara
Furnica adună, seceră, coseşte. Trece greierele, cu o chitară sub braţ.
- Ce faci, mă?
- Mă duc să cânt cu băieţii în parc.
- Să nu uiţi: de la mine să nu ceri de mâncare.
Toamna
Furnica culegea de zor, făcea dulceţuri, punea conserve.. Trece greierul, tot cu chitara sub braţ.
- Ce faci, mă?
- Mă duc să cânt cu băieţii în bar.
- Bine, mă, da' la muncă nu vii până la iarnă?
Vine iarna
Furnica stătea în pridvor, înfofolită într-un şal şi cu un
ceai fierbinte în mână, când vede o limuzină. Din ea coboară greieraşul.
- Ce faci, greieraşule?
- Uite, mă duc la Paris să cânt. Am avut succes cu chitara.
- Bine, greieraşule, baftă. Şi dacă-l vezi pe La Fontaine , zi-i că-mi bag picioarele în "Fabula " lui.

#352
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostArianna-D, on 20 februarie 2018 - 19:12, said:


Nici in UK nu exista bulletin (ID card) ca la noi, si se foloseste pasaportul sau permisul de conducere. Pt NINo primesti o foaie cu numarul respectiv, plus ca serviciile ..................................
NINo l-am obtinut dupa un interviu de 10 minute, iar in 10-12 zile l-am primit acasa prin posta!

View Postalex342, on 20 februarie 2018 - 19:34, said:

Citind cate ceva, am dat peste un articol unde scrie ca acesta si-a obtinut acel certificat de "suveran" de la arhivele nationale.
In acel certificat, la rubrica unde traieste(adresa), sta scris urmatoarele: "in corpul sau de fiinta vie"  Posted Image)
Cine a emis acel certificat?
In cazul in care chiar a renuntat la CNP (?), daca este arestat pt vreo infractiune, cum este inregistrat de catre politie?


Attachment viorel-suveranul-barbatul-din-rovinari-care-nu-recunoaste-actele-de-identitate-2-1.jpg

"
Viorel Nicolovici sau „Viorel Suveranul” a obţinut acest certificat, după ce a făcut o cerere la Arhivele Naţionale. Apoi, a depus o altă solicitare la Evidenţa Populaţiei pentru a renunţa la codul numeric personal (CNP)."
Chestia aia e vax albina, nu e un document eliberat de o institutie a statului. Daca l-a dus capul sa foloseasca un material mai rezistent il poate folosi la curatarea parbrizului!

#353
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Postcjo, on 21 februarie 2018 - 00:28, said:

Daca ma lovea suveranul asta si nu avea RCA valabil, il loveam cu levierul pana ii venea mintea la cap.

View Postcjo, on 21 februarie 2018 - 00:28, said:

Daca ma lovea suveranul asta si nu avea RCA valabil, il loveam cu levierul pana ii venea mintea la cap.
Bruzlii, tu iesti?

#354
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Este o miscare care a inceput sa se raspandeasca pe tot globul de cativa ani, tot mai multi cetateni incep sa se declare suverani si sa respinga statul si autoritatea lui. In SUA cetatenii suverani au fost declarati cu risc maxim de terorism mai mare chiar si decat islamicii dupa ce unii suverani au ucis niste politisti si au dat foc unor institutii.
https://en.wikipedia...itizen_movement
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sf3VkeUQPK8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#355
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Gând la gând cu bucurie. Tocmai căutasem pe Youtube ,,sovereign citizens vs cops” și mă uitam la niște filmulețe postate de ființele astea vii (adică tot ei, ăștia liberi, filmează, ca să vedem noi, sclavii, ce înseamnă să ieși din matrice).

Bundy, Seinfeld, The Big Bang Theory, la o parte! A, și voi ăștia cu Flat Earth: luați de-aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t-32-m0_-Sg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De observat cum acționează polițiștii acolo: după ce încearcă să discute rațional și se lămuresc cu ce imbecili au de-a face, invariabil omul viu și liber este încătușat. La noi, Viorel făcea bașcă de capetele alea de cretă și ăia stăteau ca niște...bugetari...

#356
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSabinatu, on 23 februarie 2018 - 10:00, said:

De observat cum acționează polițiștii acolo: după ce încearcă să discute rațional și se lămuresc cu ce imbecili au de-a face, invariabil omul viu și liber este încătușat. La noi, Viorel făcea bașcă de capetele alea de cretă și ăia stăteau ca niște...bugetari...
Mda.
Compari procedurile poliției de la ei cu ale poliției de la noi.

#357
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Păi de ce să nu compar procedurile? Viorel refuzase să se legitimeze; mai mult, prezentase un act fals și își bătea chiar joc de ei. Aveau toate motivele să-l ducă la secție și, probabil, să ceară o evaluare psihiatrică.

Ce e drept, la ei probabil polițistul e mai bine acoperit de legi. La un moment dat un polițist din SUA îi explică nebunului că, prin faptul că  trage de timp, îl reține pe el de la îndatorire, iar asta reprezintă un delict. Deci dacă tu îl ții prea mult de vorbă pe polițist se consideră că încalci legea. Asta îi dă dreptul să spargă geamul mașinii și să te aresteze.

La noi văd că polițiștii stau cu niște fețe pierdute și resemnate de parcă nu știu ce au de făcut. Și nu e vorba doar de Viorel. E plin Youtube de filmulețe puse de cocalari opriți de poliție și care filmează, sunt chiar agresivi, iar polițistul stă în defensivă, timorat, iar în unele cazuri pur și simplu pleacă. Asta nu mai are nici o scuză, cum că nu ar avea proceduri, cred eu.

LE
Văd în CPP asta:
CAPITOLUL VII
Expertiza și constatarea
Art. 184
Expertiza medico-legală psihiatrică
(1) În cazul infracțiunilor comise de minorii cu vârsta între 14 și 16 ani, în cazul uciderii sau vătămării copilului nou-născut ori a fătului de către mamă, precum și atunci când organul de urmărire penală sau instanța are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârșirii infracțiunii ce face obiectul acuzației, se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, stabilindu-se totodată termenul de prezentare în vederea examinării.

Adică Viorel îți prezintă un act emis de el în care e scris că, dacă tu, polițist, nu-l lași în pace, trebuie să-i dai 94 kg de aur...Și omul conducea un autovehicul cu numere false (VN01SUVERAN).

Edited by Sabinatu, 23 February 2018 - 10:38.


#358
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Mda, dar America a fost fondata tocmai ca oamenii sa fie liberi si sa nu dea socoteala nimanui, am studiat asta la facultate. Cand a inceput sa fie colonizata, au venit din Europa o gramada de oameni nemultumiti de guvernele lor sau tot soiul de sectanti care erau persecutati si si-au construit orase unde faceau ce ii taia capul. Pe urma au obtinut independenta de britanici si chiar daca in orase trebuia respectata legea, erau destui care traiau la frontiera, adanc in inima Americii - cresteau vite, vanau, mai impuscau niste indieni daca voiau, oricum erau liberi si contactul cu autoritatile era foarte redus.
Acum insa America s-a birocratizat peste masura, taxele ii cocoseaza pe toti, politia are puteri nelimitate, s-a dus dracului tot visul american!

#359
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
Nu știu ce ai învățat la facultate, poate nu ai fost atent, dar în textul Declarației de independență a SUA se vorbește de Guverne, nu de ființe vii care zburdă vesele pe dealuri verzi. Citez:

,,Noi considerăm aceste adevăruri evidente, că toți oamenii sunt egali, că ei sunt înzestrați de Creator cu anumite Drepturi inalienabile, că printre acestea sunt Viața, Libertatea și căutarea Fericirii. Că, pentru a asigura aceste drepturi, Guverne sunt instituite printre oameni, izvorând puterile lor doar din consimțământul celor guvernați, Că atunci când orice Formă de Guvernare devine distructivă acestor scopuri, este dreptul poporului de a o modifica sau elimina, și să instituie nouă Guvernare, stabilindu-i fundația pe astfel de principii și organizandu-i puterile în asemenea formă, încât să le pară lor cel mai probabil să producă Siguranță și Fericire

Asta cu SUA era rea că...iar acum e rea că...deja mă lasă rece. E un text specific trolilor ruși. Până una alta, ei trimit oameni în spațiu (și mașini spre Marte!), ei revoluționează medicina practic în fiecare zi, ei au autostrăzi, etc. Iar statul la ei funcționează, spre deosebire de România, al cărei singur merit după 100 de ani e că...mai există.

Edited by Sabinatu, 23 February 2018 - 10:56.


#360
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 03.02.2014
Aldulescu confunda inabilitatea statului de a aplica legea in trecut datorita faptului ca erau prea putine "organe ale legii" cu lipsa legilor. In acea perioada chiar erau inca bucati de pamant "nerevendicate" si care nu intrau sub incidenta legilor SUA. Acest lucru e clar ca nu mai e valabil in ziua de azi.

Si azi probabil te poti duce prin mijlocul desertuli sahara sau prin siberia si sa traiesti "liber". Poti face mult mai multe in siberia decat in Moscova de exemplu. Dar asta nu e datorita faptului ca legile sunt diferite ci ca nimeni nu are timp, chef si resurse sa stea sa te supravegheze pe tine in mijlocul pustietatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate