Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 

Casa S+P+E, Popesti, jud. Cluj

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
550 replies to this topic

#523
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014
Da, de abur e vorba .
Șîn are și Electrolux așa ceva.

Nu ( mai) știu modelul, dar caut.

#524
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
eob8s31x e chiar electrolux si curatare pe baza de abur/apa. Il am in bucatarie, abia astept sa il folosim. Exact ce cauti as spune :))
Am citit la vremea respectiva despre modulul de curatire si la noi pe lista pirolitica era ultima, treaba aia cu temperaturi de 500 de grade in bucatarie nu prea ne incanta, mai e si open space..  Plus ca mai are si alte functii trebusoara asta, citeste putin despre ce stie sa faca, macar o sa fie invidios Iladi.. :))))))))))

#525
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
eu nu am drept de veto la cuptor... si sotia nu considera diferenta de bani justificata.
poate ajuta pe altii, totusi, recomandarea.

p.s. 1. intr-adevar.. piroliza vara nu prea o folosesc.. dar iarna.. cui ii trebuie semineu ? Posted Image))
Ca eficienta, nu prea imi vine sa cred ca aburul e mai eficient la curatire. Poate ma insel.  Mai economic, da. Piroliza arde tot, ramane ca nou cuptorul.
In fine... macar am mai aflat ce "progrese" tehnologice s-au mai facut in ultimii 8-9 ani de cand ma tot joc cu piroliza.


p.s.2 mai bine ziceti si de agregate frigorifice... ca aici sunt cam incurcat... am o combina Beko de +10 ani si nu are nici pe dracu'. Cand vad ce preturi sunt la astea "smechere" cu functii care mai de care mai inutile... si mie greu sa justific ca merita atatia bani,
Pana acum am avu noroc cu electrocasnicele... nu mi s-a stricat nimic , niciodata... dar cat o mai tine norocul?

Edited by wizake, 25 August 2020 - 22:46.


#526
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014
Cu frigorificele treaba este muuuult mai simpla comparativ cu un cuptor. Dacă un cuptor trebuie sa facă mâncarea bine, sa te lingi pe degete, un frigider îl iei sa dea bine in bucatarie (de ce crezi ca sunt frigidere incorporabile? Ca sunt unele ca ti-e rușine cu ele în casa. Da' cuptor incorporabil ai văzut ? Deci ...) . Ca toate fac rece. Ca au " frost" zici  " woow" , ca au " no frost" - "double woow", au la functii ca ăstia de la marketing nu mai știu ce sa inventeze ca sa ascundă acest lucru simplu :  ca toate păstrează mancarea/ alimentele rece/ reci.

#527
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Nu e chiar asa cu frigiderele, sunt si astea pe calitati, diferite functii , compartimentari... nu fac doar rece... Alea din gama beko/artic au plasticaraia vai de ea, vezi si reviews pe net, se vaita lumea ca cedeaza repede, etc. Service-urile sunt pline, serviciile sunt groaznice. Sigur, poti merge tot la noroc dar are si treaba asta limitele ei. Si daca nu e full no frost..nu se ia in considerare in 2020.

Cat despre incorporabile da, conteaza aspectul, arata cu totul altfel integrate in mobila, unitar, elegant..conteaza si astea zic eu. Altfel sunt mai scumpe, si mult mai mici, as fi luat un side-by-side fara sa ma gandesc daca aveam posibilitatea. Asa insa..compensam cu congelatorul in demisol, nu e asa rau avind in vedere ca e tot in casa si ca nu folosesti chiar zilnic, sta la rece in camera cea mai rece din casa, etc. Totusi as fi preferat solutia 1 daca aveam spatiu, bucatarie inchisa si accept de la consiliul de adminsitratie..:))

#528
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Eu nu folosesc congelatorul prea mult. Caut un side-by-ide cu congelator mai mic si care sa nu ma rupa la buzunar prea tare.
Alea cu door-in-door is chiar asa utile, sau e doar o gaselnita?

#529
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 11.12.2007
Eu am avut combina frigorifica Beko și mi-a mâncat ficații. In 10 ani de utilizare am schimbat 2 compresoare si sa fisurat instalatia de 2 ori. La ultima fisura am aruncat-o si m-am gândit ca decât una turceasca fabricată în România mai bine una românească fabricata in China. Am luat un side by side Heinner negru la oferta cu 2000 lei. Timpul va spune daca am făcut alegerea corecta. Deocamdata funcționează perfect.

#530
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 06.01.2014

View Postwizake, on 26 august 2020 - 12:16, said:

...
Alea cu door-in-door is chiar asa utile, sau e doar o gaselnita?
Eu o folosesc, acolo tin laptele si sosurile, nu mai trebuie sa deschid tot frigiderul pentru asta. Deci, da, pentru mine (si familia mea) este o gaselnita utila.

View Postcatalijns, on 26 august 2020 - 11:31, said:

...
Cat despre incorporabile da, conteaza aspectul, ...
Pai alea "neincorporabile" tre' sa fie mai frumoase.

View Postcatalijns, on 26 august 2020 - 11:31, said:

Nu e chiar asa cu frigiderele, sunt si astea pe calitati, diferite functii , compartimentari... nu fac doar rece...
Pai, ia uite ce zice :

View Postwizake, on 25 august 2020 - 22:22, said:

...... am o combina Beko de +10 ani si nu are nici pe dracu'. Cand vad ce preturi sunt la astea "smechere" cu functii care mai de care mai inutile... si mie greu sa justific ca merita atatia bani,
...

In rest, da , le zici bine cu plasticaraiele si alea-alea.

#531
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcristobob, on 26 august 2020 - 13:57, said:

Pai alea "neincorporabile" tre' sa fie mai frumoase.

Pai, ia uite ce zice :

Pai da doar ca alea incorporabile intra in mobila, nici nu stii ca sunt acolo, arata totul fest/fainosag - dpdv design cred ca e o diferenta clara. Nu ca ar fi vreo rusine sa ai frigider vizibil in bucatarie dar nici nu e nici vreo arta (nu stiu de ce imi vine in minte discutia cu caloriferele celebre de pe topicul cu Mantuleasa Posted Image ). Bine, sunt si frigidere side-by-side care arata foarte bine dar alea sunt in alta gama de scoruri.

Cu beko: nu pleca de la 2 exemple (wizz si Vlad), asta e un bias cognitiv clasic , ori chiar mai rau, sa il alegi doar pe cel convenabil. Posted Image Poti sa ai noroc sau nu..stii cum e.. in timp unii preferam sa maximizam  pe cat posibil sansele de "noroc" pe cand altii doar isi ureaza bafta destul de des.. Posted Image))  Ghici cine are noroc mai mult pe termen lung? Posted Image

Edited by catalijns, 26 August 2020 - 14:33.


#532
Don_Rafael

Don_Rafael

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 05.11.2017
Materialele de la un Grundig (adica varianta mai ok de la Beko/Arctic) pareau mai calitative decat la LG-uri si Samsung-uri.
La majoritatea marcilor problema cea mai mare este ca nu gasesti modelul dorit in showroom ca sa-l analizezi.
Oscilez intre frigider Samsung sau LG, dar au multe compartimentari aiurea, trebuie lasat spatiu pe laterale pentru cele no frost, plasticul crapa cand ies din garantie, trosnesc sau sunt zgomotoase cand functioneaza etc.
De asemenea multi se vaita ca vin lovite din cauza manipularii, iar in general tabla lor e o gluma...
In concluzie cred ca nu trebuie sa ne mai gandim la electrocasnice ca la o investitie pe termen lung.

#533
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,680
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am avut experiente neplacute cu Electrolux. Combina frigorifica rupta dupa iesirea din garantie si acum plita (pe gaze), la care aprinderea da scanteie incontinuu. Pe asta nici macar nu am apucat sa o montez in perioada de garantie, asa ca am pus-o gata stricata. Cuptorul o sa il iau de la altii.

#534
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu am desfacut electrocasnice Electrolux si am fost foarte dezamagit ce am gasit. Tabla foarte subtire, suruburi "de unica folosinta",  cabluri aruncate pe unde s-o nimerit...

Am desfacut sa repar un uscator de rufe Electrolux de vreo 5 ori in 7 ani. S-a stricat placa electronica, s-a rupt cureaua, s-a stricat garnitura de la usa (cauciuc care nu a rezistat prea bine la caldura de uscator)...

Am desfacut o "combina" plita cu inductie + cuptor electric s-o racordez la curent si am vazut ca e lucrata cam in acelasi "stil".

#535
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,457
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcatalijns, on 25 august 2020 - 21:42, said:

macar o sa fie invidios Iladi.. Posted Image)))))))))

ah, ma lovesti cand nu sunt atent?

#536
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Am comandat pana la urma frigiderul asta Samsung RS67N8210S9/EF, la hota ma gandesc la asta GORENJE BHP623E13X. Mai vreu o plita pe gaz, dar aici is total pe langa, daca aveti sugestii sunt binevenite.

#537
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Am rezolvat aproape toate electrocasnicele, as mai avea novoie de ceva sugestii pentru mașină de spălat vase. Între timp am zugrăvit parterul, urmează etajul și pe urma parchetul la parter.

#538
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Eu am luat Electrolux. Motivul principal este ca are program scurt de 30 de minute, program care îl folosim în majoritatea timpului.

#539
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Eu am ales Bosch SMV68IX00E

Edited by wizake, 17 October 2020 - 20:37.


#540
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Aveți careva balustrada interioara din tabla decupata? Credeți ca ii o idee buna?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate