Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Casa S+P+E, Popesti, jud. Cluj

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
550 replies to this topic

#1
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Salutare tuturor!

Vreau sa imi fac si eu o casa si cum nu sunt de specialitate orice sfat e binevenit.
Am fost la arhitect, s-a ocupat de avize, topograful s-a ocupat de ridicare.
Dupa o discutie cu arhitectul am primit schitele atasate, care nu sunt nicidecum ce mi-am imaginat, prin urmare sunt deschis la alte propuneri.
Terenul ii putin in panta asa ca am hotarat sa facem si un mic demisol unde sa fie un beci si eventual CT (incalzirea va fi initial pe lemne). La parter am vrut o camera - 14-16mp, living 25-30mp, bucatarie (nu stiu cam cat ar fi ok), camara si o baie mai mica. La etaj ne-am multumi cu 2 dormitoare si o baie, dar daca nu ii mare diferenta ca si pret poate fi zidit peste tot parterul.
O sa discut cu arhitectul si o sa mai revin cu noutati, pana atunci orice sfat e binevenit .

Attached Files


Edited by Felician_86, 30 January 2018 - 16:59.


#2
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postcristobob, on 30 ianuarie 2018 - 16:32, said:

Posted Image
Localitatea este Popesti, la vreo 5 km de str. C. Coposu.

#3
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
2000m2.... frumos

La Parter eu as face baia de servici sub scara spre etaj, si as face debara in locul băi

Si cămara pe peretele cu usa spre cămara actuală

#4
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Proiectul e ceva "personal". E in functie de marimea familiei, planuri de viitor, ceva "fetișuri"... La o prima vedere partiul e "banal", mai ales ca nu suprafetele sunt destul de generoase... Eu am incercat sa fiu cat se poate de detaliat in "tema" pentru arhitect, am povestit o gramada despre ce imi place, ce nu imi palce, la ce tin mortis, la ce nu...

#5
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Sfaturi...despre ce?

- Parter: schimba dormitorul cu bucataria, la bucatarie ai mai multa nevoie sa vezi in fata casei, fiindca acolo stai ziua. Dormitorul nu ar trebui sa fie langa usa de intrare, acolo doar dormi.
- Parere personala: nu fa beci sub casa.

Daca nu te pricepi in domeniu ar fi indicat sa ai langa tine pe cineva care se pricepe. Ai idee cam ce inseamna investitia in bani?

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Demisolul nu e pe toata suprafata? Fa-l pe toata suprafata si eventual pe o parte din el faci garaj. Nu o sa iti para rau.
La mine fara incalzire am 6-8 grade in garaj la demisol iarna, cand pleci dimineata parca e mai placuta viata. La fel si vara, e mai placut sa te urci in masina la 20 de grade decat la 35.

#7
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Masina poate sta in garaj, nu neaparat in demisol.

#8
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
@BodCasa am vrut sa am o camara cu acces din bucatarie.
@lapcat vreu sa fac si beci pentru ca in primul rand o sa imi fie util, si in al doilea rand oricum ii in panta terenul si decat umplutura mai bine ceva util. ca si investitie am o idee vaga, dar trebuie facuta.
@PoeOvidiu ar fi prea costisitor sa fac demisol sub toata casa, garajele vreo sa fie la strada, cu intrare la limita de proprietate.

#9
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
N-am zis ca nu e util, si eu am beci. Dar nu sub casa, ci sub garaj. :)

#10
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
@lapcat Initial ma gandeam si eu sa fie beciul sub garaj, dar datorita inclinatiei terenului am zis sa umplem golul cu un mic beci

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Cere arhitectului sa "mobileze" camerele. Neaparat.
In dormitoare o sa observi ca n-ai unde sa pui comoda pt. televizor, dupa parerea mea.
Zicea the_lion, parca: de obicei e mai important decat suprafata camerelor raportul intre dimensiunile acestora.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postlapcat, on 30 ianuarie 2018 - 16:58, said:

Masina poate sta in garaj, nu neaparat in demisol.
Da, diferenta e ca in ala de la demisol ai temperaturi pozitive iarna fara sa consumi nimic. Nu pentru masina, ca nu are nimic daca sta la -20 de grade in schimb pentru confortul tau merita. Plus ca nu mai ocupi inca 30 mp in curte cu garajul.
Daca iti permite panta fa demisol sub toata casa.  Nu te costa asa mult in plus.

E doar o parere.

Edited by PoeOvidiu, 30 January 2018 - 18:18.


#13
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostPoeOvidiu, on 30 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Da, diferenta e ca in ala de la demisol ai temperaturi pozitive iarna fara sa consumi nimic. Nu pentru masina, ca nu are nimic daca sta la -20 de grade in schimb pentru confortul tau merita. Plus ca nu mai ocupi inca 30 mp in curte cu garajul.
Daca iti permite panta fa demisol sub toata casa.  Nu te costa asa mult in plus.
E doar o parere.

Inca o parere: demisolul sub toata casa la o amprenta medie de 120 mp costa probabil suplimentar aprox 30-35 k eur (minim 300 eur/mp). Iti spun in cunostinta de cauza ca doar constuim casa cu demisol (partial ce-i drept).  Plus daca vrei garaj trebuie si o rampa  cu degivrare si ceva rigole/sistem de colectare pluviale..mai pune 2-3-4k... Noi nu stim bugetul beneficiarului dar la 2000mp teren daca nu il dau banii afara din casa atunci garaj la demisol e doar un "pitic".  De banii astia isi face garaj incalzit si isi cumpara si o masina decenta pe la 20k.  
Chiar asa, despre ce buget alocat discutam?
Ca e boierie cu garajla subsol ..pot sa confirm insa depinde si cat platesti pt asta...

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
la fel cum a spus si @oMariusRO partiul este cat se poate de banal...parca te-ai dus la un arhitect gata plictisit iar faptul ca nu a fost in stare sa iti scota niste planuri in pdf cat toata foaia mie unul imi da de inteles ca e un proiect facut in cea mai mare goana...dar hai sa nu facem acuze fara prea multe informatii...
Faptul ca este banal partiul nu este un lucru rau...simplitatea combinata cu putin bun gust si poate sa rezulte un partiu functional...din pacate nu e cazul aici...nu imi place nici mie dormitorul de la intrare, apoi daca tot faci beci sub casa de ce scara exterioara si nu se face o scara interioara? casa scarii oricum este nu? La etaj iar a ramas fara inspiratie arhitectul si ti-a pus un dressing cat un dormitor cand putea sa faca acolo un dormitor matrimonial cu baie proprie si dresing...

#15
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postcatalijns, on 30 ianuarie 2018 - 18:34, said:


Inca o parere: demisolul sub toata casa la o amprenta medie de 120 mp costa probabil suplimentar aprox 30-35 k eur (minim 300 eur/mp). Iti spun in cunostinta de cauza ca doar constuim casa cu demisol (partial ce-i drept).  Plus daca vrei garaj trebuie si o rampa  cu degivrare si ceva rigole/sistem de colectare pluviale..mai pune 2-3-4k... Noi nu stim bugetul beneficiarului dar la 2000mp teren daca nu il dau banii afara din casa atunci garaj la demisol e doar un "pitic".  De banii astia isi face garaj incalzit si isi cumpara si o masina decenta pe la 20k.  
Chiar asa, despre ce buget alocat discutam?
Ca e boierie cu garajla subsol ..pot sa confirm insa depinde si cat platesti pt asta...
Nu am un buget foarte bine definit, as vrea si eu ca tot romanul ieftin si bun Posted Image . Ideea e ca nu is presat de timp, banii nu ma dau afara din casa, as dori sa iasa ceva decent la un pret cat mai mic. Cerintele de baza ar fi: beci, living, 3 dormitoare, 2bai. nu conteaza distributia, dar parca cu cat citesc mai mult cu atat sunt mai in ceata.Posted Image

View Postbrawnie, on 30 ianuarie 2018 - 18:38, said:

la fel cum a spus si @oMariusRO partiul este cat se poate de banal...parca te-ai dus la un arhitect gata plictisit iar faptul ca nu a fost in stare sa iti scota niste planuri in pdf cat toata foaia mie unul imi da de inteles ca e un proiect facut in cea mai mare goana...dar hai sa nu facem acuze fara prea multe informatii...
Faptul ca este banal partiul nu este un lucru rau...simplitatea combinata cu putin bun gust si poate sa rezulte un partiu functional...din pacate nu e cazul aici...nu imi place nici mie dormitorul de la intrare, apoi daca tot faci beci sub casa de ce scara exterioara si nu se face o scara interioara? casa scarii oricum este nu? La etaj iar a ramas fara inspiratie arhitectul si ti-a pus un dressing cat un dormitor cand putea sa faca acolo un dormitor matrimonial cu baie proprie si dresing...
Ii doar o prima schita dupa o scurta discutie si cred ca din cauza asta a iesit asa (sper). Probabil si eu am o parte din vin pentru ca i-am aratat un proiect luat de pe net care imi placea, numai ca nu a iesit schita cum mi-am imaginat

#16
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Macar e bine ca a scos avizele... :lol:

#17
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
daca ai 2000 mp teren taie etajul. fa tati casa pe un singur nivel si eventual beciul mult dori de tine.

#18
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postcatalijns, on 30 ianuarie 2018 - 18:34, said:

Inca o parere: demisolul sub toata casa la o amprenta medie de 120 mp costa probabil suplimentar aprox 30-35 k eur (minim 300 eur/mp). Iti spun in cunostinta de cauza ca doar constuim casa cu demisol (partial ce-i drept).  Plus daca vrei garaj trebuie si o rampa  cu degivrare si ceva rigole/sistem de colectare pluviale..mai pune 2-3-4k...
Pai daca permite panta nu ai nevoie de nici o rampa. La mine in demisol urc din curte. Asa e dealul. Nu e mare panta, vreo 3% dar urc in pivnita. Daca e deal costurile nu se maresc atat de mult ca la loc drept.

Am specificat "daca iti permite panta".  Adica sa nu cobori in demisol, eventual sa intri drept. Dar asta depinde de deal cat de abrupt e.

Edited by PoeOvidiu, 30 January 2018 - 21:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate