Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Casa S+P+E, Popesti, jud. Cluj

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
550 replies to this topic

#19
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Daca iti doresti un beci in adevaratul sens al cuvantului, adica o camera cu temperatura mica si constanta tot timpul anului , nu vei reusi  sa obtii asta daca e la demisol. Avand in vedere ca intrarea e oricum de afara, mai bine il faci separat de casa.  Daca scopul e asa generic, de depozitare, atunci e ok la demisol, dar la fel cum a zis si brawnie ar avea mai mult sens sa ai acces din casa.

Costurile pe mpc de  demisol sunt ceva mai mari , iar in genere constructorii stramba putin din nas cand aud de demisol, pentru ca presupune manopera mai multa si o perioada mai mare pana ies la cota 0.

Avand in vedere ca ai suficient teren la dispozitie, iar necesarul de camere si spatiu nu e foarte mare ar trebui sa iei in considerare si o casa parter

#20
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Multumesc de sfaturi! O sa discut cu arhitectul o varianta numai cu parter si o varianta cu dormitorul in loc la bucatarie si eventual o suprafata la etaj aproximativ egala cu parterul. Pentru demisol nu ar fi nevoie sa cobor in cazul in care as face si garaj, dar totusi cred ca ar ridica foarte mult pretul.

#21
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Pai daca doar pretul e problema la demisol gandeste-te ca diferenta nu e asa mare fiind panta. Calculeaza si o sa vezi. Oricum trebuie sa cobori cu fundatia destul de jos, oricum in partea din fata trebuie sa faci fundatia de 1.5m ca altfel ingropi spatele casei in pamant si altele. Sunt ceva costuri suplimentare dar nu asa mari.  (o sa fie armatura in plus la placa, o sa fie inca ceva beton in plus la fundatie si ceva manopera). Daca nu era panta atunci costurile erau mult mai mari la varianta cu demisol decat la cea fara. Tu asa practic faci 60% din demisol, poate si mai mult, atat ca in loc sa il folosesti il umpli cu pamant.
Vorbeste cu arhitectul si proiectantul sa iti faca un calcul daca nu il poti face singur si sa vezi diferenta.
La mine am facut demisolul in asa fel incat cota zero sa fie 10cm deasupra solului. Si m-am trezit cu fundatia de 1.8m in fara casei asa ca am mai sapat putin in curte si am facut demisol de 2.2m inaltime.

Nu te lua dupa povesti ca e costul mult mai mare. Fa calcule.

Edited by PoeOvidiu, 31 January 2018 - 07:51.


#22
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 25.06.2006
La cum vad eu terenul de pe planul de situatie, fundatiile oricum vor fi adanci, asa ca un demisol nu va creste foarte mult pretul fata de o varianta fara demisol. Ai mai avea optiunea de lucrari de sistematizare, ca sa obtii o zona mai dreapta. Dar este posibil ca mai apoi sa ai nevoie de un zid de sprijin undeva spre spatele casei.

#23
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Trebuie totusi avute in vedere si costurile..mai ales daca faci si demisol..si e nevoie si de zid de sustinere. Aceeasi poveste a fost si la mine..teren in panta, fundatie la 1.8 - 1.9..Pana la urma am decis s-o mai adancesc si sa fac un mini-demisol partial..Costurile fata de proiectul initial, au fost de vreo 2k eur in plus la rosu pt infrastructura. Insa costul cu zidurile de sustinere a terenului (fata/spate) a fost pe masura..doar vreo 55mc de beton au fost necesari.

Eu n-am garaj sub casa pt ca nu mi-a permis configuratia terenului..il folosesc doar pt a depozita toate de pe langa casa..momentan. Nu mai zic ca un demisol trebuie tratat cu simt de raspundere in ce privesc hidro si termo izolatiile.. pentru a scapa de eventualele ape si punti termice.

Edited by manghels, 31 January 2018 - 09:28.


#24
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostPoeOvidiu, on 31 ianuarie 2018 - 07:47, said:

Nu te lua dupa povesti ca e costul mult mai mare. Fa calcule.
De acord ca ajuta terenul in panta, recunosc ca nu am luat asta in calcul. Dar daca tot nu vrem povesti ci calcule hai sa calculam asa din avion un cost aproximativ pentru un demisol sub o amprenta de 120 mp in conditiile in care 60% din structura lui ar fi oricum facuta (fundatia). Cost la rosu e minim 200 eur/mp (150% comparativ cu un nivel deasupra solului) deci 40% ramasi inseamna vreo 80 eur/mp (eu cred ca e mai mult pentru ca la fundatii clasice nu ai nevoie de cofraje pe ambele parti ale peretelui plus o armare net superioara). Ceva finisaje modeste (ceva electrica, poate o gresie, o tencuiala, usi garaj.. etc) sa zicem inca minim 100 eur/mp. Scara interioara finisata fain...catre 2k. Hidro si termo...minim 3k. Mie imi da 180X120 + 5k = ....26.5k eur.
Probabil un demisol partial in partea din fata unde oricum fundatia ar fi mai inalta ar mai optimiza aceste costuri insa fara un 10-15k nu prea vad cum..

Nu zic ca nu merita insa e bine sa stii macar in mare ce presupune povestea asta.

#25
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Ar ajuta si un studiu geo la discuția legata de subsol. Sa vedem ce adâncime minima de fundare recomanda.

#26
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View Postluciant10, on 30 ianuarie 2018 - 21:53, said:

Daca iti doresti un beci in adevaratul sens al cuvantului, adica o camera cu temperatura mica si constanta tot timpul anului , nu vei reusi  sa obtii asta daca e la demisol.
Daca beciul se pozitioneaza pe nord si se fac pereti mai grosi va avea aproape aceleasi caracteristici cu unul ingropat. Eu asa fac. Peste un an doi pot spune daca m-am inselat.

#27
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013

View Postionut27, on 31 ianuarie 2018 - 11:08, said:

Daca beciul se pozitioneaza pe nord si se fac pereti mai grosi va avea aproape aceleasi caracteristici cu unul ingropat. Eu asa fac. Peste un an doi pot spune daca m-am inselat.
Care e avantajul daca ai peretii mai grosi la demisol?

Nu te contrazic, dar cam toate persoanele cu care am vorbit care au demisol, au zis ca au vara o temperatura de aproximativ 16,17 grade. Acu binenteles ca, conteaza termoizolatia, aerisirile, etc.

#28
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Eu ma refeream ca peretii mai grosi sa se faca doar la camera beciului. La casa mea voi face structura peretilor din beton armat de 25 cm si ii voi captusi pe interior cu caramida plina cu inca 25 cm. La exterior va fi izolatie din polistiren. Tavanul beciului va avea + 20 cm de polistiren. Jos nu torn placa ci las pamant sau pun ceva dale din piatra naturala.

Edited by ionut27, 05 February 2018 - 12:24.


#29
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Eventual discuta cu idealsistem, el are constructie in zona ta si iti poate da detalii despre demisol (avantaje, costuri).

#30
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Salutare! Dupa ce am reanalizat cerintele mele si am citit mai multe jurnale am ajuns la o recompartimentare.
Stiu ca forma casei o sa vi se para banala, dar nu am vrut sa ridic foarte mult costurile pentru exterior.
Am si o prima varianta la fatade. Sunt deschis la critici si eventuale sfaturi.
La demisol nu am renuntat, stiu ca ii scump, dar il vreau neaparat, acolo o sa fie si centrala.
O seara placuta si spor in tot ce faceti!

Attached Files


Edited by Felician_86, 15 March 2018 - 18:23.


#31
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Nu arata rau compartimentarea....vorbeste cu arhitectul si vezi ce faci cu coloana de scurgere de la baia de peste living

Attached Files



#32
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postbrawnie, on 16 martie 2018 - 09:07, said:

Nu arata rau compartimentarea....vorbeste cu arhitectul si vezi ce faci cu coloana de scurgere de la baia de peste living
Initial am vrut sa pun scara in living, sa maresc camara si sa pun a doua baie de la etaj peste camara, langa prima baie. Dar complicam un pic lucrurile si micsoram livingul, arhitectul a zis ca nu o sa fie  o problema tevaraia de la baie, o sa vad ce imi propune. Eu la fatada parca as schimba ceva.

Edited by Felician_86, 16 March 2018 - 10:20.


#33
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Cosul de fum e exact pe coama..sau e doar o randare ?

#34
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014

View Postmanghels, on 16 martie 2018 - 10:29, said:

Cosul de fum e exact pe coama..sau e doar o randare ?
Exact pe coama.

#35
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
daca cosul este exact pe coama ca in randare atunci sunt curios cum se va monta pana de coama....

#36
Felician_86

Felician_86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 30.05.2014
Am notat, o sa întreb arhitectul. Mai modific geamul de lângă usa de la Bucătărie și geamul la baia de jos și cred ca ii dau Ok-ul. Vine vara și îs in urma :( . Ar fi Ok la mansarda sa am înălțimea minima 1.7 m sau ar trebui mai mult?

Edited by Felician_86, 17 March 2018 - 21:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate