Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

E normal aceasta practica a agentiei imobiliare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
Florin94321

Florin94321

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 23.02.2017
Deci am avut o proprietate de vanzare in Arad . Am fost contactat de o agentie imobiliara si am oferit acordul pentru a imi promova proprietatea (nu am semnat nimic pana acum). Agentia a gasit un cumparator dar inainte am fost sunat pentru a ma intalni cu persoanele de la agentie si a semna un contract de comision prin care in cazul in care vand prin ei trebuie sa dau un comision.Intrebarea mea este daca si vanzatorii platesc acel comision in mod normal si ma gandesc ca poate sa fie doar o teapa cu gasirea cumparatorului in esenta si agentia sa vrea doar ca eu sa semnez acel contract. Cei care ati avut tangente cu agentille in calitate de vanzatori va rog explicat-mi daca e normal sa vina cei de la agentie cu un contract de comision pe care trebuie sa il semnez inainte de a veni cu un posibil client.  Vreau sa intreb daca aceasta e procedura normala? Multumesc

#2
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,574
  • Înscris: 09.09.2017
De ce ai nevoie de agentie sa-ti vinzi proprietatea?
Agentii sunt niste paraziti, niste intermediari care iau comision atat de la vanzator, cat si de la cumparator.
Asadar, pe cine reprezinta legal? E dubla reprezentare.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu conteaza daca e normala sau anormala acea practica. Ti se ofera un  serviciu pe care il poti accepta sau refuza. Daca nu te intereseaza clientii adusi de agentie ii trimiti la plimbare.
Incearca sa iti promovezi mai bine acea proprietate sa te poata gasi mai usor clientii.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
din punctul de vedere al agentiei ce te opreste dupa ce cunosti potentialul client sa nu te intelegi pe direct cu el si sa pasezi agentia. fi atent ca acel contract sa nu aiba clauza de exclusivitate, adica dupa aia chiar daca nu te intelegi cu clientul care ti-l aduc sa fi obligat sa vinzi doar prin ei.

#5
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Ar fi fost cinstit sa vina cu acel contract inainte de a le da tu acordul.
Dar na tu ai fost scutit de treaba cu postatul anuntului iar ei isi iau comision eu il consider un contract corect si cinstit

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
da ! ... in tara unde o "mu.ta te face prim-mistru" ! ... :)

#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 05.02.2012
Asta se practica si peste tot.

Vezi 20-30 de apartamente dar toate puse pe aceasi persoana. Si eu am patit la fel. Suni, si inainte sa vezi apartamentul te pune sa semnezi un contratc cum ca vei cumpara acel apartament doar prin agentie. De obicei cumparatorul plateste 2% si la fel si vanzatorul , tot 2% ...
Sfatul meu e sa nu te complici prin agentii imobiliare. Daca cineva vrea acea proprietate, o va gasi si o va cumpara de la tine

#8
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Nu trebuia sa-ti dai acordul.
Samsarii ăştia imobiliari sunt ca râia.
Promovează-şi singur anuntul. Ai sanse mai mari de vânzare

#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Pai nu trebuie sa faca si el un ban cinstit? N-are si el facturi de platit?

Edited by YourFan, 27 January 2018 - 11:27.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,791
  • Înscris: 07.02.2003

 leusteanul, on 27 ianuarie 2018 - 11:17, said:

De ce ai nevoie de agentie sa-ti vinzi proprietatea?
Ca sa-ti aduca clienti si sa-i faca sa o cumpere. Dooooh....

 Peter Blood, on 27 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Promovează-şi singur anuntul. Ai sanse mai mari de vânzare
In realitate nu ai decat sanse sa iei tepe.

 Andreysc7, on 27 ianuarie 2018 - 11:22, said:

te pune sa semnezi un contratc cum ca vei cumpara acel apartament doar prin agentie.
Se cheama exclusivitate.

 leusteanul, on 27 ianuarie 2018 - 11:17, said:

Agentii sunt niste paraziti,
Nu, doar ofera un serviciu pentru ca tie sa-ti fie mai usor.

#11
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,574
  • Înscris: 09.09.2017

 Peter Blood, on 27 ianuarie 2018 - 11:24, said:

Nu trebuia sa-ti dai acordul.
Samsarii ăştia imobiliari sunt ca râia.
Promovează-şi singur anuntul. Ai sanse mai mari de vânzare
Preiau anuntul fara acordul proprietarilor!
Daca proprietarii s-ar destepta si ar pune un watermark pe poze, cu mentiunea "Exclus agentii" si nr. direct al proprietarului, samsarii ar disparea.

#12
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 leusteanul, on 27 ianuarie 2018 - 11:32, said:

samsarii ar disparea.
Asa prosti sunt samsarii astia???
Stiu sa puna anunturi, dar??
s-ar impiedica de un watermark??
In epoca ifonului ?
nu pot face alte poze cu proprietatea scoasa la vanzare de proprietar??
Eu am vandut printr-o agentie in conditiile MELE:
Va dau 7% din pret, daca-mi gasiti client in 3 zile, iar acesta semneaza face plata si semneaza contractul in maxim 10 zile.
Apartamentul era in zona civilizata, bine intretinut, pretul realist. Tranzactia s-a efectuat, toata lumea si-a incasat banii si a fost multumita.
Agentul a primit bonus 3 sticle de palinca.

Edited by OPEDI, 27 January 2018 - 11:46.


#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 05.02.2012

 andreic, on 27 ianuarie 2018 - 11:29, said:

Se cheama exclusivitate.

Se cheama japca... am vazut anunt postat de proprietar si aceleasi poze postate si de agentie dar cu numar diferit + logo-ul lor pe poze. Daca ai norocul sa suni la agentie pentru ca nu ai gasit anuntul proprietarului , te-a facut de ceva bani si pe tine si pe proprietar daca vrei sa il cumperi.

Quote

Nu, doar ofera un serviciu pentru ca tie sa-ti fie mai usor.

agentia imobiliara nu te scuteste de nimic (parerea mea). Tocmai ce am cumparat al doilea apartament si actele s-au facut la notar.Doar am semnat contractul, am platit si se ocupa ei de tot.

Edited by Andreysc7, 27 January 2018 - 11:59.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Florin94321, on 27 ianuarie 2018 - 11:13, said:

E normal aceasta practica a agentiei imobiliare?
Cred că această practică nu e normal.

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 leusteanul, on 27 ianuarie 2018 - 11:17, said:

........ E dubla reprezentare.
Ai niste idei .....

#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pentru lenesi sau foarte ocupati exista agentiile astea.

In rest...nu vad cum sa-ti gaseasca client,mai repede ca Olx.. Vorbesc de proprietati ''normale''..nu vile pe Primaverii de milioane de euro,care normal..nu se vand pe Olx.

#17
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,364
  • Înscris: 06.01.2007
Da ma. Dubla reprezentare. E corect ce spune colegul.
Adica, cel care are banul, plateste ca sa se lase convins de catre agent ca tranzactia e buna, in avantajul lui.
Agentul nu prezinta eventualele neajunsuri ale proprietatii, nu-l reprezinta deloc pe cel care are banul, singurul interes e ca tranzactia sa aiba loc.
Adica in avantajul celui care detine proprietatea.

Ca banul nu are culoare, nu conteaza de la cine vine.

In plus, te plimba aiurea pe la tot felul de proprietati pe care tu nu ti le doresti, chiar daca ai precizat asta.
Insa s-au interpus intre proprietar si cumparator intr-un mod mizerabil cu practici agresive, practic nu prea ai cum sa lucrezi fara ei.

Cat timp exista internet, o simpla intermediere e de-a dreptul inutila. Ar fi utila dar nu la procentele alea.
Normal ar trebui sa faca cu mult mai mult decat fac. In primul rand sa vada proprietatea inainte de a o recomanda, sa se uite pe acte sa vada daca e totul in regula, sa consilieze pentru ca tranzactia sa aiba loc in cadrul perfect legal, etc..
La inchiriere de exemplu, ei propovaduiesc modalitatea de a inchiria fara niciun contract. Ceea ce e ilegal.
Si toate preturile sunt de fapt fara contract, daca tu vrei contract, automat pretul va creste, de parca contractul nu ar trebui sa fie ceva obligatoriu.
Ca sa nu mai zic ca tu chirias tre sa platesti de fapt impozitele pe venit catre stat, stat ceea ce e absurd, nu tu incasezi venit.
Smecheria e ca ei, intermediarii propovaduiesc o practica ilegala, practica care a dus la tot felul e cazuri ciudate intre proprietari si chiriasi. Chiriasi dati afara din casa, proprietari jefuiti de catre chiriasi, certuri, executari, tot felul de porcarii.

Practicile agentilor imobiliari sunt ilegale. Piata locuintelor e destul de mare, nu e nevoi de intermediari. Ei se interpun, dar in realitate nu e nevoie de ei, nu mai traim pe vremea anunturilor in ziare si a corespondentei prin scrisori. Acum si google maps poate oferi acest serviciu la alte preturi. Din pacate intermediarii l-au capusat si ar capusa orice asemenea serviciu online.

Eu daca as avea o proprietate spre vanzare, daca nu m-as grabi, as face tot posibilul sa scap de aceste capuse. Din principiu.

#18
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,322
  • Înscris: 05.06.2002
au si intermediarii un rol al lor, dar nu cand incearca sa se interpuna cu forta si dorind bani fara sa-ti aduca prea multe avantaje. cred ca ar merge un site de anunturi imobiliare care sa aiba reguli stricte, de genul un numar de telefon/proprietate pusa la vanzare, chestie care le-ar mai taia macaroana intermediarilor cu forta.

 OPEDI, on 27 ianuarie 2018 - 11:38, said:

s-ar impiedica de un watermark??
daca watermark-ul e cu numarul de telefon al proprietarului si pus astfel incat sa nu-l poata sterge?

Edited by Fane, 27 January 2018 - 13:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate