Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

la ce folositi voi living room-ul sau sufrageria

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
120 replies to this topic

#73
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011

 ionutzitaly, on 18 ianuarie 2018 - 09:27, said:

In Italia e standardul, da vorbim de o alta clima etc.  In Romania parca nu mi-ar placea nici mie doar gresie pe jos.

La mine, gresia din holul de la intrare si din bucatarie a disparut :wave: înainte de sărbători.
In afara de baie nu mai am, toata casa este parchetată :lol:

#74
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011

 cataspo, on 18 ianuarie 2018 - 07:56, said:

Livingul...

Ce ai mai nene, suferi ?!
Pune mina la treaba.

Este mai bun rapănul, decit curațenia ?

#75
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 Baxon, on 18 ianuarie 2018 - 00:18, said:

Intalnirile cu prietenii , neamurile etc se face afara in foisor , n-au ce sa caute in casa !
Sufrageria e pt o canapea cu recliner si o comoda TV , sa stai la filme/seriale , seara cu o masuta mobila pe care ai de-ale gurii ( sa nu stea in repaus falcile cat timp privesti la tembelizor ) . A , mai e loc si de 2 foltolii pe care se strange praful sau niste haine aruncate ... si intr-un colt un birout mic pt laptopul deschis mereu pe SP !
In foisor si la -10grade?

 MarianG, on 18 ianuarie 2018 - 00:23, said:

living room = camera de zi,  canapea, TV, "masuta"
Pai ori e sufragerie (loc de luat masa) ori e camera de zi.

 neur0, on 18 ianuarie 2018 - 00:23, said:

Dacã eºti un mare boss ai parchet de plastic ºi mergi în picioarele goale ca sã nu faci mizerie.
Si ala e rece, eu am tatami.

 Baxon, on 18 ianuarie 2018 - 00:25, said:

Daca nu ai un oled de 65 inch , degeaba ai sufragerie ...
Hai ca merge si un simplu smart de 55

#76
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 arg, on 19 ianuarie 2018 - 00:47, said:

Pai ori e sufragerie (loc de luat masa) ori e camera de zi.
locul de luat masa e dining room

#77
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 MarianG, on 19 ianuarie 2018 - 00:54, said:

locul de luat masa e dining room
Dex-ul zice altceva legat de sufragerie.

 crisstonne, on 19 ianuarie 2018 - 00:07, said:


La mine, gresia din holul de la intrare si din bucatarie a disparut :wave: înainte de sãrbãtori.
In afara de baie nu mai am, toata casa este parchetatã :lol:
Eu am avut pe hol parchet si nu a fost ok, macar la intraze in fata usii sa lasi gresie.

Deci, am baie, bucatarie si hol gresie pusa continuu fara ruperi de linie, iar in cemere parchet.
Pentru mine si parchetul e o pardoaseala rece.

Edited by arg, 19 January 2018 - 01:04.


#78
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 arg, on 19 ianuarie 2018 - 01:08, said:

Dex-ul zice altceva legat de sufragerie.
da omule, dar living room nu e sufragerie

#79
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,807
  • Înscris: 21.06.2016

 ionutzitaly, on 18 ianuarie 2018 - 09:27, said:

In Italia e standardul, da vorbim de o alta clima etc.  In Romania parca nu mi-ar placea nici mie doar gresie pe jos.

Asa-I si la tropice sau la ecuator... dar e alta treaba, locuintele alea sint orientate spre exterior, la noi sint din contra interiorizate, izolationiste, sa te apare de exterior.

#80
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
@arg, am schimbat dupa ce am studiat situatia, dupa ce am tinut o bucata de parchet pe pervaz, afara, in ploaie, ninsoare, soare, mai bine de un an.

Nici la mine nu sint ,,ruperi ", a permis parchetul, nu am praguri sau treceri.

Edited by crisstonne, 19 January 2018 - 01:47.


#81
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 Baxon, on 18 ianuarie 2018 - 00:18, said:

Intalnirile cu prietenii , neamurile etc se face afara in foisor , n-au ce sa caute in casa !
Sufrageria e pt o canapea cu recliner si o comoda TV , sa stai la filme/seriale , seara cu o masuta mobila pe care ai de-ale gurii ( sa nu stea in repaus falcile cat timp privesti la tembelizor ) . A , mai e loc si de 2 foltolii pe care se strange praful sau niste haine aruncate ... si intr-un colt un birout mic pt laptopul deschis mereu pe SP !
Si cine crezi ca are timp sa se uite in fiecare zi la seriale si sa rontaie floricele? Sunt doua activitati consumatoare de timp. Adica, pentru ec ai aloca 1/3 dintr-un apartament pentru a face asa ceva, cand faci asta (daca esti un om rational, productiv) numai cateva ore pe saptamana??

Ce foisor, domnule? Noi vorbim de un apartament clasic, de 60 de mp, cum sunt majoritatea.

#82
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007

 aaaa4567, on 18 ianuarie 2018 - 14:28, said:

Stiu ca e cam asa in orice loc, dar ma intrebam de ce au adoptat moda asta atat de repede romanii..

Interesant keyoardul.
Banuiesc ca e vorba despre o camera de zi dintr-o casa (si nu dintr-un bloc)...
Minibar, in ce stil totusi (ceva tip frigider sau altfel)? Thanks.
Keyboard-ul e pe un suport specific pt keyboard (de ala negru/metalic), mai cantam eu si fiica-mea ocazional (ma rog, invatam, e de ala care te invata singur unde trebuie sa apesi, aprinde clapele si are vreo 100 de melodii memorate, te invata si cu ce degete sa apesi).

E un apartament de bloc, dar un bloc de asta nou/mic, cu 3 apartamente, un apartament pe etaj de 100mp.

Mini-bar-ul e facut de mine (la comanda adica), in ton cu mobila, de lemn, e doar pentru stocat sticle/pahare/tirbusoane/etc si poti sa-ti pui si cafeaua pe el ca e langa canapea (desi exista si masuta pentru asta, dar cateodata e mai la indemana mini-bar-ul), nu si pentru racire. Ma gandesc si la o solutie pentru racirea sticlelor de vin in alta parte, dar inca n-am ajuns la o concluzie.

#83
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 leusteanul, on 18 ianuarie 2018 - 08:32, said:

Sa ai TV si in living, si in dormitor, si in bucatarie e de neam prost.
Traim intr-o lume in care suntem asaltati de informatii, chiar trebuie sa perturbam orice colt din spatiul nostru intim cu TV-uri, sa ne imbecilizam complet?


E facuta pe comanda, nu am gasit s-o cumpar ca atare. Am multe carti care imi sunt foarte dragi si la care nu pot sa renunt de dragul tabletei.
Ceva asemanator gasesti pe la Ikea.

Pt mine TV e bun de meciuri si sa pui filme pe el...si PS4... restul e cancan

#84
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Pentru mine livingul este partea cea mai importanta din apartament, aici se strang toti membrii familiei si invitatii, aici este cel mai mare TV, aici este proiectorul si sistemul home-cinema cum nu am vazut la nici un cinema.Canapeaua este tip sezlong ce permite tolanirea la pozitie aproape orizontala in cazul vizionarii filmelor.
In camera de zi, de lucru, sunt calculatoarele si sistemul audio stereo pentru auditii pretentioase.Dormitorul este pentru...dormit.
Oriunde as merge sau as fi, intotdeauna sunt nerabdator sa ma intorc acasa.Am constatat in timp ca persoanele care ies mult si petrec foarte putin timp acasa, nu au conditii bune de comfort si isi gasesc subconstient activitati care evita petrecerea de timp acasa.

#85
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 Baxon, on 18 ianuarie 2018 - 20:14, said:

Locuiesti in apartament studio ?
Nu,dar acolo e camera mea cu ''sculele'' de muzica si toate celelalte.

#86
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Loc de joacă pt copii. Deoarece bucătăria s-a unit cu un dormitor și s-a transformat într-un open space generos, și practic funcționează ca living, fosta sufragerie e loc de joacă imens pentru copii.

#87
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,564
  • Înscris: 09.09.2017
Si nu iti miroase casa a carnati prajiti si ciorba de burta?

#88
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Eu nu reusesc sa inteleg aceasta frica a romanilor ca miroase in casa a mancare. Pai si a ce vrei sa miroasa in casa?
A levantica si mileuri ingalbenite?
In loc sa vedem aspectele practice negrozavim de parca fierbem varza murata de s ori pe saptamana.

Da, tre sa deschid geamul, cand trag niste frpturi se face un fum de zici ca a luat casa foc, dar asta se intampla rar.

Apoi, daca iti inchipui, unii au si veceu in casa. Cum pot unii sa stea cu cacatul in casa nu inteleg. Veceul trebuie nene afara. Scos din casa. Vis a vis de bucatarie. Ca nici bucataria nu are ce cauta in casa

#89
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005
Exista hota si ventilatiare aditionale...
Se poate rezolva si la un open sapace sa nu se faca fum.
Fumul ala intra in pereti, in mobila...

#90
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Scapi de fum dar nu si de miros.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate