Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun
 

Huawei P20 Pro

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
4805 replies to this topic

#109
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

View Postgtiu, on 28 martie 2018 - 14:26, said:


Pai am P10,  de asta zic ca ar fi tentant P20 Pro!! ..poate... daca as avea banii usor castigati.

Si cum nu ii am,  ma cam trage curentul la masele cand ma gandesc la 4000 ron bucata. + ca in afara de 2-3 perkuri .. nu merita investitia daca ai P10. (vinzi in pierdere, mai pui cat de un P20 simplu)

sper ca la surse neoficiale sa coste ceva mai putin. 4000 nici mie nu imi vine sa dau :D

#110
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Super terminal inteligent huawei p20 pro. Este un monstru pe partea foto/video. :)

#111
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
Ar trebui un moderator sa modifice titlul threadului in Huawei P20, P20 pro.

#112
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

View Postmeseriasu2, on 28 martie 2018 - 16:59, said:

Ar trebui un moderator sa modifice titlul threadului in Huawei P20, P20 pro.
mda...asta am zis si eu sapt trecuta, dar se pare ca ne putem face de cap pe aici ca nu suntem supravegheati :P

#113
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View PostAstroNut98, on 28 martie 2018 - 13:49, said:

@tchoara Si tu vrei sa scapi de saracu U11? Nu asteptam sa vedem ce scoate si HTC sau LG?
Tu ai merge pe P20 sau P20 Pro? Mie P20 simplu imi place ca e si o idee mai mic, dar camera cealalta e prea buna sa o ratez... Oricum, la mine culoarea trebuie sa fie neaparat twilight-ul ala, e haioasa.

Cam as vrea sa scap de U11, da. Camera la U11 este absolut exceptionala in continuare si design-ul la fel, insa incep sa mi se adune niste chichite pe creier, nu vreau sa poluez topicul aici.

Pai HTC si LG ce mai au pe teava?

HTC are la copt U12-le, care cred ca va fi in linii mari cam ca U11, deci nu mai vreau.

Iar LG mi se pare ca o ard dubios. Am avut G4 de care am fost super multumit. Sotia a avut V10 care a fost un rahat. Acum, cu ultimul flagship, G7, pe care l-au ingropat pe ultima suta de metri si au anuntat ca o iau de la zero... Nu stiu, mi se pare ca nici ei nu stiu cum o sa le iasa urmatorul telefon, e un fel de loterie asa.

Referitor la ce m-ai intrebat, dintre P20 si P20pro... Ce naiba sa zic, mintea imi zice P20, sufletu' zice P20pro.

De cand cu U11 am zis ca nu imi mai iau telefon asa grasan, ca urmatorul va fi mai compact, mai usor de manevrat.

Acum vin chinezii cu P20, care pare perfect la dimensiuni, dar cele 3 camere si performantele de top le pun pe Pro, ala mai mare  Posted Image

Deci probabil ca as merge pe Pro, ce dracu sa mai zic....

[ https://i.imgur.com/3Y6xyrJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#114
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Live

#115
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
Salut baieti,eu am facut precomanda azi la Vodafone UK si va sosi pe 6 aprilie.Ca bonus,primesc o pereche de casti Bose 35 Quiet comfort || (RRP£325),deci nu e rau.Mai am si un V30 ca daily driver deci o sa am cu ce sa il compar  cat de cat,dupa care unu din ele va pleca catre sotie:)

#116
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Foarte tare, așteptăm păreri și o comparație în mare cu V30. Ai luat simplu sau Pro?

#117
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007

View PostAstroNut98, on 28 martie 2018 - 23:00, said:

Foarte tare, așteptăm păreri și o comparație în mare cu V30. Ai luat simplu sau Pro?
varianta Pro :)

#118
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,146
  • Înscris: 08.12.2008

View PostNaturalBornGamer, on 23 februarie 2018 - 13:24, said:

Dacă asa arata P20... Neeext. Pe bune, puteau sa îl facă mai haifonX clona? La camera ma refer, personal cred ca e cea mai urata dispunere a camerei spate, hop și Huawei repede.. Sa vad cum arata P20 plus...

Poate nu întâmplător sunt puse camerele așa. Și poate mai e un motiv: fie că ne place sau nu, Apple încă mai poate fi considerat referința in domeniu. E ca și cum ai incerca sa copiezi mercedes cu dotările și performanța lui, dar la un preț mai mic. O fi rău? Eu cred că nu.

#119
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 10.07.2013
Eu nu mai înțeleg nimic. Posted Image
Mă uit la hands-on-ul celor de la GSM Arena, ăsta: https://www.gsmarena...view-1741p4.php
Deci senzorul de 40MP chiar oferă 40MP! Iar cei 10MP interpolați sunt o opțiune, și ajută enorm în low-light. Există și opțiunea de a dezactiva AI mode, poate că acolo e secretul pentru gletul și amorsa de pe fețe.
Din start, ăia 40MP sunt absolut inutili, însă curiozitatea mea este dacă cei 10MP sunt mai calitativi ca 12MP nativi de pe P20, mai ales că cică au mărit senzorii. De la 1/2.9'' la 1/2.3'', trăiască Sony care împarte Exmor IMX la toți producătorii, cum împărțea Mazăre sacoși cu pui și eugenii la votanți.
Zvonul celor de la GSM Arena este că P20 simplu vine cu un IMX care probabil se află și pe Google Pixel.

@tchoara, uite aici un portret mai de Doamne ajută: https://www.gsmarena...1p4.php#image19

Edited by sergiu_gh, 29 March 2018 - 09:48.


#120
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Deci din cate am observat calitatea pe 10 MP este mai slaba fata de samsung s9 fiindca senzorul de 10 MP este senzor monocrom care ia culorile tot de la senzorul de 40 MP. Senzorul monocrom nu poate reda detalii fine colorate. Detaliile fine colorate le ia tot de la senzorul de 40 MP. Calitatea foto la 10 MP parerea mea este ca e proasta. Daca era un senzor color de 10 MP astfel statea treaba dar daca el imprumuta via software detalii colorate de la senzorul de 40 MP tot senzorul de 40 MP este baza.
Mult mai bine iese fotografia redimensionata de la 40 MP la 12 MP doar cu senzorul color decat iese combinand senzorul monocrom de 10 MP cu cel color de 40 MP. Daca va uitati atent foto are detaliile blurate. Senzorul de 10 MP este util doar in low light ori in cadre unde conteaza contrastul si cam atat.

Senzorul de 40 MP este foarte bun. Cu putin tweak pe partea soft este un monstru pe partea de foto acest terminal.

Edited by -koss-, 29 March 2018 - 10:05.


#121
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 10.07.2013
P20 Pro: RGB de 40MP, care folosește Quad Bayer (pentru filtrul Bayer există explicații ok pe internet), iar output-ul este o combinare 2x2, rezultând în 10MP. Monocromul are 20MP, nu 10. Este același senzor ca cel de pe P10. Mie îmi place foarte mult, abosoarbe lumina excelent. Monocromul ajută la adâncimea de câmp și în low-light. Despre zoom-ul ăla hybrid nu zic nimic, mă depășește.
P20: RGB de 12MP, senzor mai mare ca pe P10 și monocrom de 20MP. Monocromul are același rol de ajutor, daaar! cică atunci când selectezi rezoluția de 20MP color, atunci cică discutăm despre monocrom care preia culoare. Dar și aici treaba e ciudată pentru că niște băieți au acoperit senzorul monocrom cu scoci/bandă izolatoare și cică rezultatele sunt asemănătoare. Posted Image) De curiozitate voi încerca și eu pe P10.
DxOMark explică funcționalitatea, în mare, în primele rânduri ale testului.

Mi-am răspuns și la întrebarea legată de 10MP interpolați vs 12MP, din sample-urile de pe GSM Arena. 10MP pare că e ce trebuie la detaliile fine, ușor mai bun ca senzorul de 12MP. Dacă exportă și RAW pe ăia 10MP, I think we have a winner.

Attached Files

  • Attached File  40mp.jpg   423.36K   87 downloads
  • Attached File  10mp.jpg   482.68K   90 downloads
  • Attached File  12mp.jpg   443.06K   86 downloads

Edited by sergiu_gh, 29 March 2018 - 11:04.


#122
toki

toki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.02.2007
Senzorul de 1/1.7 cu siguranta nu e facut de Sony. Cel mai probabil este Foveon.

#123
dragos93

dragos93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.02.2008
Camera e acolo cu celelalte flagship'uri. Acum sa fim seriosi...in general pozele facute o sa fie uploadate pe facebook/instagram si algoritmii lor o sa proceseze the shit out of them. N'o sa se mai observe diferenta intre s9, pixel 2 si p20 pro. La capitolul asta iphone'ul sta mai bine, avand aplicatii optimizate mult mai bine si care nu distrug pozele. Ne'ar ajuta sa faca si astia niste aplicatii decente pt android.

Edited by dragos93, 29 March 2018 - 11:51.


#124
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 667
  • Înscris: 10.07.2013
@toki, nu te contrazic, însă Foveon nu folosește filtru Bayer. Ce-i drept, doar DxO văd că menționează acel Quad Bayer. Rămâne să vedem ce și cum. :D

Eu folosesc Snapseed și Adobe LR (un plus pentru LR pentru cum gestionează noise-ul la .dng-uri) care au implementate opțiuni de resize la aprox. 2000px latura lungă (LR oferă maximul la 2048px), adică atât cât ciuntește Facebook la upload. Cine e pasionat, își pregătește RAW-ul / jpg-ul înainte și-l urcă pe internet cât de cât optimizat, tocmai ca algoritmii ăia să nu-și facă de cap atât de rău. Are iPhone ceva integrat care automat dă resize pentru internet? Întreb, că habar n-am.

#125
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Da' conteaza de cine e facut senzorul? Atata timp cat e bun poa' sa fie facut si de Arctic din punctul meu de vedere.

#126
dragos93

dragos93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 06.02.2008
@sergiu_gh e vorba de aplicatia in sine. De exemplu instagram pt ios e mult mai bun dpdv al procesarii imaginii decat aplicatia pt android. Acum cateva luni am facut un test in care am uploadat aceeasi poza de pe un iphone 6s si de pe telefonul meu, un lg g4. Era o poza facuta la munte cand apunea soarele...multe diferente de culoare la cer, brazi, munti la orizont etc. De pe iphone poza a fost urcata super clean, fara foarte mult noise, cu detalii destul de ok...de pe android...mult noise in culorile cerului si detalii mult mai "sterse" comparativ cu iphone'ul. Poza era identica, facuta cu lg-ul, urcata in cloud la rezolutie maxima si descarcata pe iphone. De video nu mai spun nimic, urcat de pe android zici ca e filmat cu telefonul fixPosted Image .
Probabil le este mai usor sa faca o aplicatie super optimizata pt ios, fiind doar un telefon nou in fiecare an ( ma rog...mai multe dar cu acelasi hardware) decat pt android unde sunt jdemii de combinatii de hardware in fiecare an.

Pana la urma eu ma bucur mult ca au pastrat ecranul doar fullhd si isi asuma chestia asta, bateria o sa fie de vis impreuna cu optimizarea din soft. Samsung se tot lauda cu ecranul 2k, dar by default iti vine cu rezolutia fullhd si 98% din utilizatori n'o sa isi dea seama de asta pe durata de viata a telefonului. Astept sa se mai "linisteasca" preturile si am sarit pe p20 pro :)).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate