Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Huawei P20 Pro

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
4805 replies to this topic

#91
special

special

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,685
  • Înscris: 03.03.2007
Cam asa sunt si eu cum a precizat @gtiu...cine imi ofera cea mai buna performanta in suma mea de bani sunt clientul lui....din 2016 pana in ziua de azi Huawei mi au oferit ce am vrut( rapiditate,fara crashuri la aplicatii,fara lag,nevoie de rr dupa un timp)..si da am incercat si alte telefoane pt o perioada scurta,de ex anul trecut dupa ce am dat P9 am luat s7 edge pt vreo 2 luni si m am lovit de lag si aplicatii care dadeau crash..Anul asta am vrut sa mi iau P20 dar notchul ala mi se pare oribil si ideea de a avea o copie dupa ipX nu mi surade..Ma hotarasem la S9 plus..dar intre timp i am luat pritenei S8 si dupa ce l am forjat eu 30-40 de min aparuse lagul....am zis pas si la S9....si am luat Mate 10 pro..macar aici stiam la ce ma astept la sistmul de operare...:)..

#92
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Ce vrajeala proasta au astia de la DXOMARK.

Google Pixel 2 - 98 puncte.
P20 - 102 puncte.
P20 PRO - 109 puncte.

Si dup-aia te uiti efectiv la pozele comparative si te gandesti cum mama dracului sa sustii o asemenea aberatie.

Gen, la nivel de detaliu:

PIXEL 2:
[ https://i.imgur.com/i60SLe8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
P20 PRO:
[ https://i.imgur.com/pSMtImM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

La telephoto intr-adevar, P20 se descurca mai bine, dar na, alt hardware, alta poveste.

In orice caz, "review"-ul si scorul mi se par mancatorie de rahat pe fata.

#93
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Pozele nu sint sugestive ...
In prima e cam trista fatuca, tine gura inchisa ... cea de-a doua poza e facuta mai de sus, gagica e mai vesela, vantul i-a miscat putin bretonul (probabil din cauza asta e mai fericita, de ne arata putin si dintisorii) ... incearca un zambet pervers; oare de ce ?? E mai luminata la fata ...Posted Image

#94
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014

View Postgtiu, on 28 martie 2018 - 09:32, said:


Sa iti explic ce e cu Versus.


Cunosc terminologia :) si de acord cu tine daca acest versus este facut pe topice dedicate.In momentul in care ai parasit acel topic dedicat si mergi pe un topic de Note8 de exemplu si inceci sa-mi demonstrezi mie cat de minunat e Huawei,e flame. ;)
Bucuriii!

View Postshymano, on 28 martie 2018 - 10:40, said:



Era trista si palida cand a vazut ca o fotografiaza cu un Pixel si s-a luminat,a prins culoare in obraji,radia de o fericire launtrica ca urma sa o fotografieze si cu un Huawei cu trei camere.Orgasmica clipa. :D :D

Nu stiu cum a reactionat la camerele de la Note8 ca vorba aia sunt mai mari.O fi facut,wow? :D

#95
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,877
  • Înscris: 27.04.2010
Oricum, are urechile facute pentru tableta, nu pentru telefon ...Posted Image
PS: cu urechile alea, sigur nu are probleme cu semnalul !!!
Cand ai parabolicele dupa tine, te-ai scos !!!... Ai receptie de nota 10 !!!

Edited by shymano, 28 March 2018 - 11:07.


#96
kelokata

kelokata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 23.10.2009
Posted Image Posted Image Posted Image

#97
toki

toki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 01.02.2007
Senzorul 1/1.7 probabil este Foveon, iar 40MP este overkill. Cand toata lumea a abandonat cursa MP hop si astia. Si pentru un senzor FF 40 MP e mult.

#98
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Posttchoara, on 28 martie 2018 - 10:25, said:

Ce vrajeala proasta au astia de la DXOMARK.
În lipsă de altceva ne mulțumim și cu testul DxO.

#99
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007
Nu cred ca e important senzorul ... cat softul din spate..si configuratia SISTEMULUI ca atare.

Xiaomi pe hartie: senzor SONY,latest shit!!!!  rezultat==>> Pozele... Mediocre in cel mai bun caz.


Tot asa... altii au abandonat (sau nici nu au inceput sa implementeze) senzorul alb negru.....  si cu toate astea de 2 ani de zile.. Huawei cam rupe norma cu Combo-ul lor. Si nu e overkill... ci din contra!

Parerea mea!


P.S. Pixel nu este the holly grail... Proceseaza bine imaginea captata de singura camera de pe spate...dar cam atat.

Edited by gtiu, 28 March 2018 - 11:43.


#100
sergiu_gh

sergiu_gh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 10.07.2013
Am studiat aseară testul făcut de dxomark. Nu prea înțeleg de ce nu au comparat P20 Pro cu S9 Plus. În fond, sunt două telefoane care au ridicat ștacheta: S9 cu diafragma variabilă (sunt sigur că, în câțiva ani, vom vedea o plajă și mai mare de setare a diafragmei), P20 Pro cu o inginerie interesantă cu acea interpolare a pixelilor, output la 10MP arhisuficienți. Probabil acea interpolare a câte 4 pixeli într-unul singur, din ce am înțeles vizavi de teoria filtrului Bayer, rezultă într-o eficiență și mai mare de a obține o fotografie calitativă.

Există îmbunătățiri, sample-urile vorbesc, cel puțin câteva dintre ele.
Atașez un zoom 100% la două dintre fotografiile din testul Dxo.
Mai atașez un zoom 100%, de data asta am luat două sample-uri din testul cu P20 Pro și testul cu S9 Plus, care bănuiesc că a fost folosit în f/1.5. Imaginile sunt apropiate, observându-se la Samsung o eliminare mai agresivă a noise-ului, evident cu o ușoară pierdere de calitate.

Testul este ok. Este realizat în special pentru cei pasionați de fotografie care se uită la așa ceva. E un telefon interesant.

LE: @tchoara, uitându-mă din nou la felul cum gestionează detaliile fețelor, e cam dezamăgitor și față de IphoneX și față de Pixel2, în lumină bună. Culmea, în lumină slabă le depășește. Bokeh-ul e mult mai ok la P20, poate că prostia aia omoară detaliile, nu înțeleg. O avea implementat vreun beauty mode by default, e cam nașpa. :))

Attached Files


Edited by sergiu_gh, 28 March 2018 - 11:57.


#101
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

View Postgtiu, on 28 martie 2018 - 07:36, said:

NU sunt cam Phablet?... adica .. strica daca scoteau P20 in 5.2" si Pro in 6.1" ?

Isi cam dau cu stangu in dreptul... ca nu toata lumea are lopeti in loc de maini. Si form factorul e un criteriu de cumparare. Nevasta-mea isi dorea un P20.. avand P10 si fiindu-i perfect in mana. Da acum .. cu P20 e ca si cum ai umbla cu tableta dupa tine. Ma rog .. la e cat de cat ok.. ca il tine in geanta. La mine in buzunar.. 6" ecranu... iese coltul Posted Image

In ceea ce priveste preturile.. 2900 ron P20 ar fi ok-ish. Dar 3800 ron Pro-ul ... e cam mult. Mai ales ca Pro-ul are toate perk-urile. Ip67, triple camera, IR...
are el ecranul mai mare...dar prin lipsa bezel-urilor tot pe acolo ajunge ca dimensiune. well...4 mm diferenta in inaltime: https://www.gsmarena...4&idPhone2=9107

#102
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007

View Postprisacariuadi, on 28 martie 2018 - 12:08, said:


are el ecranul mai mare...dar prin lipsa bezel-urilor tot pe acolo ajunge ca dimensiune. well...4 mm diferenta in inaltime: https://www.gsmarena...8;idPhone2=9107


Da, am vazut. Dar eu ma gandeam la P20 pro cand am zis ca iese coltul...P20 teoretic nu merita daca tocmai ai dat 2600 ron anul trecut pt un P10. :<

Pacat!

Edited by gtiu, 28 March 2018 - 12:16.


#103
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postgtiu, on 28 martie 2018 - 07:36, said:

NU sunt cam Phablet?... adica .. strica daca scoteau P20 in 5.2" si Pro in 6.1" ?

Isi cam dau cu stangu in dreptul... ca nu toata lumea are lopeti in loc de maini. Si form factorul e un criteriu de cumparare. Nevasta-mea isi dorea un P20.. avand P10 si fiindu-i perfect in mana. Da acum .. cu P20 e ca si cum ai umbla cu tableta dupa tine. Ma rog .. la e cat de cat ok.. ca il tine in geanta. La mine in buzunar.. 6" ecranu... iese coltul Posted Image

In ceea ce priveste preturile.. 2900 ron P20 ar fi ok-ish. Dar 3800 ron Pro-ul ... e cam mult. Mai ales ca Pro-ul are toate perk-urile. Ip67, triple camera, IR...
Nu sunt deloc phablet. Cel puțin P20-ul.

Ca idee, P20 e cu 3.8mm mai înalt și cu 1mm mai lat ca P10. Nu-i un capăt de țară pentru un ecran mai mare, camere mai bune, baterie mai mare, hardware mai puternic, etc.

Iar P20 Pro e cât un telefon de 5.5" "tradițional". Cât Huawei P10 Plus, HTC U11, OnePlus 5, Xiaomi Mi Note 3, etc etc.

Asta înseamnă ecrane 18:9 și cu margini mici. Ecran mare în carcasă compactă.

#104
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
https://www.phoneare...843,10801,10415

#105
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007

View Postsergiu_gh, on 28 martie 2018 - 11:43, said:

LE: @tchoara, uitându-mă din nou la felul cum gestionează detaliile fețelor, e cam dezamăgitor și față de IphoneX și față de Pixel2, în lumină bună. Culmea, în lumină slabă le depășește. Bokeh-ul e mult mai ok la P20, poate că prostia aia omoară detaliile, nu înțeleg. O avea implementat vreun beauty mode by default, e cam nașpa. Posted Image)

Nu-i asa?

Pe lumina slaba si mie mi se pare ca testul scoate P20pro in avantaj, dar care e faza totusi cu pozele in lumina buna, ce naiba?!

Eu zic ca urmatoarele teste comparative efectuate profesionist vor pune in dificultate P20-ul.

Vedem, chiar sunt curios, ma gandeam sa inlocuiesc U11-le cu acest nou P20, dar nu vreau sa iau alegerea in baza unor "teste" sponsorizate pe sestache de producator.

#106
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Eu sunt 99% sigur ca e un rahat de "beauty mode" embedded si pe care nu il poti dezactiva de tot (ca ESP-u :P ). Arata prea bine pozele in rest incat sa dea cu batul in balta la portrete si taman in lumina buna...
Cum zicea unu pe reddit "I creamed my pants over those night shots". :P

@tchoara Si tu vrei sa scapi de saracu U11? Nu asteptam sa vedem ce scoate si HTC sau LG?
Tu ai merge pe P20 sau P20 Pro? Mie P20 simplu imi place ca e si o idee mai mic, dar camera cealalta e prea buna sa o ratez... Oricum, la mine culoarea trebuie sa fie neaparat twilight-ul ala, e haioasa.

#107
prisacariuadi

prisacariuadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 07.01.2013

View Postgtiu, on 28 martie 2018 - 12:14, said:

Da, am vazut. Dar eu ma gandeam la P20 pro cand am zis ca iese coltul...P20 teoretic nu merita daca tocmai ai dat 2600 ron anul trecut pt un P10. :<

Pacat!
daca aveam P10 ....chiar nu merita upgrade. Bine ca are sotia P10 iar eu imi iau P20 Pro.
As trece de pe un OnePlus3. deci sunt obisnuit cu iesitul din buzunar :)

#108
gtiu

gtiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 26.08.2007

View PostAstroNut98, on 28 martie 2018 - 12:29, said:

Nu sunt deloc phablet. Cel puțin P20-ul.

Ca idee, P20 e cu 3.8mm mai înalt și cu 1mm mai lat ca P10. Nu-i un capăt de țară pentru un ecran mai mare, camere mai bune, baterie mai mare, hardware mai puternic, etc.

Iar P20 Pro e cât un telefon de 5.5" "tradițional". Cât Huawei P10 Plus, HTC U11, OnePlus 5, Xiaomi Mi Note 3, etc etc.

Asta înseamnă ecrane 18:9 și cu margini mici. Ecran mare în carcasă compactă.



Uite definitia Wikipedia = phablet:


The definition of a phablet has changed in recent years due to the proliferation of larger displays on mainstream smartphones, and smartphones designed with thin bezels and/or curved screens to make them more compact than other devices with similar screen sizes. Thus, a device with a "phablet-sized" screen may not necessarily be considered one.[12][13]
Current phablets typically have a diagonal display measurement between 5.1 inches (130 mm) and 7 inches (180 mm),[14][15][13] assuming a 16:9 aspect ratio.[13] In comparison, most flagship smartphones released in 2016 have a screen size of around 5.5 in (140 mm), with larger versions of mainstream flagships (such as iPhone 7 Plus, Pixel XL, and Samsung Galaxy S7 Edge) using 5.5 in (140 mm) displays.[13] PhoneArena argued that the S7 Edge was not a phablet, as it has a narrow and compact build with a physical footprint more in line with the smaller-screened Nexus 5X, due primarily to its use of a display with curved edges.[12]



Hai!!! .. poate 5.1" nu e chiar phablet ... Dar de la 5.5 n-au cum sa nu se mai incadreze imai rateze  categoria PHABLET. Posted Image

View Postprisacariuadi, on 28 martie 2018 - 13:54, said:

daca aveam P10 ....chiar nu merita upgrade. Bine ca are sotia P10 iar eu imi iau P20 Pro.
As trece de pe un OnePlus3. deci sunt obisnuit cu iesitul din buzunar Posted Image

Pai am P10,  de asta zic ca ar fi tentant P20 Pro!! ..poate... daca as avea banii usor castigati.

Si cum nu ii am,  ma cam trage curentul la masele cand ma gandesc la 4000 ron bucata. + ca in afara de 2-3 perkuri .. nu merita investitia daca ai P10. (vinzi in pierdere, mai pui cat de un P20 simplu)

Edited by gtiu, 28 March 2018 - 14:31.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate