Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

BMW F31 LCI 320d Xdrive Automat - Sport Line

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
1076 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca te-ai obisnuit cu audi, BMW nu e o optiune la fel de misto. La munca unde aveam eu se dadeau bmw uri la management, plus noi ca firma eram cumva împrieteniti cu bmw. Am testat tot.

Pt mine seria 4 era cel mai ok si bineînteles 7... daaa seria 7 era superba  cam peste tot. Imi place x6 clar ca design si x4. Seria 1, 2,3 sunt cam îmbătrânite, seria 5 noua nu m am dat inca. X1 e cam intre asa... nu e rea dar se poate mai bine

I3 e hidoasa iar i8 e ok dar parca nu e de noi.

Astept noua serie 3 sa vedem cum va fi...

Edited by MembruAnonim, 06 January 2018 - 14:21.


#74
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011

 MembruAnonim, on 06 ianuarie 2018 - 14:20, said:

Daca te-ai obisnuit cu audi, BMW nu e o optiune la fel de misto. La munca unde aveam eu se dadeau bmw uri la management, plus noi ca firma eram cumva împrieteniti cu bmw. Am testat tot.

Pt mine seria 4 era cel mai ok si bineînteles 7... daaa seria 7 era superba  cam peste tot. Imi place x6 clar ca design si x4. Seria 1, 2,3 sunt cam îmbătrânite, seria 5 noua nu m am dat inca. X1 e cam intre asa... nu e rea dar se poate mai bine

I3 e hidoasa iar i8 e ok dar parca nu e de noi.

Astept noua serie 3 sa vedem cum va fi...
Mai "Cristi" EU zic ca deja devii fan BMW. Audi te-a dezamagit. Unde m-ai punem ca ne aflam pe un topic de BMW.
Hay weekend placut tuturor.

#75
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
Da, stiu cum este, noi avem contractul cu VAG-ul (de ce? nu stiu, probabil ca sunt mai iefine) si am avut ca masina de serviciu A4 Avant, Audi A6 avant multitronic, Passat Alltrack DSG (modelul anteriror, cu 177 CP), Golf, Seat Leon si Superb. Am condus atata VAG ca nu am mai putut sa imi iau acasa (plus ca in afara de A6 si de Passat Alltrack nu mi-a placut niciuna). La A6 ii scartaiau montantii de avem portiuni de drum de mergem cu mana pe montantul A de la sofer. La Passat scartaia ventilatorul de la climatizare (dupa 20.000 km).

BMW-ul imi place cum se conduce si faptul ca bordul este curat (degustibus). In plus iDrive de la BMW este exact ce imi doresc de la un sistem de infotaiment.

Noul A4 este o masina OK, o evolutie clara fata de anteriorul care avea un interior direct din 2008. Dar pentru mine este o experienta prea deconectata fata de masina, directia nu ofera niciun feeling, suspensiile sunt moi si materialele sunt mai slabe ca la BMW (poate ca designul este subiectiv, dar calitatea plasticelor este obiectiva).

#76
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie imi place orice masina confortabila iar BMW este printre ele, anumite modele. Imi plac masinile cinstite si care nu incearca sa faca /para ceea ce nu sunt.

Iar cu bmw am istorie :) daca ar imbunatati bordul ala ar trece din nou in top.
Dar cred ca tine di de buget si de istorie... si daca se vinde si asa de cecsa schimbi solutia câștigătoare.

#77
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
Probabil ca noul 3-iar o sa fie un G30 mai mic (si probabil mai agresiv). Asa ca nu ma astept la schimbari radicale la interior, dar mie imi place as cum este. G30 pe benzina este pe lista scurta. Sotia este la rand la schimbatul masinii (F31 l-am primit cadou tot de la ea) si ii palce BMW. Nu o influentez, o las sa aleaga ce vrea ea, adica ce culoare de G30 530i Xdrive Touring :).

#78
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


 HEX2FUN, on 06 ianuarie 2018 - 14:32, said:

Noul A4 este o masina OK, o evolutie clara fata de anteriorul care avea un interior direct din 2008. Dar pentru mine este o experienta prea deconectata fata de masina, directia nu ofera niciun feeling, suspensiile sunt moi si materialele sunt mai slabe ca la BMW (poate ca designul este subiectiv, dar calitatea plasticelor este obiectiva).

Nici vorba :) vechiul a4 b8 se tragea exact din modelul lansat in 2002, Audi a4 b6. Iti zic ca am avut si b6 si b7 si un timp am condus b8. :)))

Erau evolutii la aceasi masina. Acum b9 e alta masina integral, totul schimbat, de aia si sunt pe post de cobai.

Daca știai softul la b7 parolele mergeau la b8, aveau cam aceleasi piese... ideea era la fel.

Ref suspensii eu la a4 am modelul sport si sunt cam tari si mai lasate. Imi place sistemul barca prin bucale, de aia imi si place suv acum. Insa la drum lung barca e cam aiurea, noi plecam cu a4 la drum lung ca e mai confortabila la condus



#79
f1gio

f1gio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 28.02.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13VdLxJiFTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ia vedeti aici daca va place si xdrive.
Sper SA mearga.

 f1gio, on 06 ianuarie 2018 - 14:40, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13VdLxJiFTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ia vedeti aici daca va place si xdrive.
Sper SA mearga.
Se pare ca nu merge.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13VdLxJiFTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by f1gio, 06 January 2018 - 14:47.


#80
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
La mine merge. Da, M5 e genul de mașina care o da mi-o iau sa sărbătoresc ca au plecat copii la facultate (adică peste 18 ani). Pana atunci poate o închiriez pe pista ocazional, in rest am nevoie de ceva mai civilizat, nu un huligan pe 4 roti.

Cristi, tu ți-ai luat sedan , Avântul e mult mai practic și mai confortabil. Cu generația asta Audi a renunțat la sportivitate și mizează pe confort. Și bine fac, niciodată nu le-a ieșit feelingul de BMW.

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015


 HEX2FUN, on 06 ianuarie 2018 - 14:32, said:


Noul A4 este o masina OK, o evolutie clara fata de anteriorul care avea un interior direct din 2008. Dar pentru mine este o experienta prea deconectata fata de masina, directia nu ofera niciun feeling, suspensiile sunt moi si materialele sunt mai slabe ca la BMW (poate ca designul este subiectiv, dar calitatea plasticelor este obiectiva).

Iti dau x4 la drum lung. Nu am suspensie activa si fashaie de dracu o ia ca e prea înălțata. E si f nesigura la viteaza,  asa la 140 e confortabila, peste e foarte nesigura. Seria 3 nu imi place ca se aude motorul la viteza la fel, nu e f bine antifonata dupa mine. Tot asa la viteza.
Aici a4 imi place mult. Ref materiale nu stiu dar luate una cate una materialele din Audi a4 sunt peste BMW X4 care e un fel de seria 3 mai mare, la interior e identic. Chiar scum am venit de la mașini si iti zic ca plasticele sunt mai bune la audi, volanul e mai ok, butoanele sunt mult mai lucrate, touchul ala de la butoane e misto... ecran, alcantara e misto, piele e ok, imbinarile sunt mai bine realizate. Chiar imi place mai jult la interior. Chiar au reusit modelul. Bordul la bmw chiar mi se pare mai ieftin iar ceasurile din anii 90 ma zgarie pe ochi rau de tot. Cu joy ai dreptate, e mult mai usor de folosit si mai intuitiv, dar softul meu e cam aiurea, asta nou e mai ok iar pe seria 5 nou pe youtube parea minunat.

Eu cred ca schimb a4 cu noul a7 daca o sa imi permita bugetul. Tot un secc hand da asa la 1 an si 30k km... .

#82
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
F31 LCI are interiorul modificat (in sensul de calitate a plasticele, volanul și ecranul de la infotaimnet). Practic au folosit F31 ca sa testeze G30 (cam același calitate).
F31 original este cunoscut cu probleme la finisaje și trim ( care scartie), dar au rezolvat la facelift, fiind reclamația numărul unu a clienților.

Legat de zgomotul motorului ai dreptate se aduce mai mult la BMW, A4 este mai bine antifonat.

Edited by HEX2FUN, 06 January 2018 - 14:54.


#83
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In noiembrie le au venit noile BMW uri la fostii colegi. In afara ca au facut butoanele mai tesite eu n-am vazut maaaari modifucari. Astia le schimba frecvent si vedem evolutiile. Vechile ersu cu 181 cp, acum sunt cu 190 cp dar tot tractorase sunt. Plus e o idee mai mic la interior.

Am un amic care cu asta se ocupa si el cu masini. Ne am dat cu a4 si seria 3 asta nou in tandem. La final si a luat a4 pt calitatea interior. Si colegul meu la fel... luni punem comanda. Si alt amic l-a luat pe 28 dec. Seria 3 a cazut rau in vanzari ca a ramas putin in spate

Cum am zis daca fac seria 3 mai misto, ca noua seria 5 vor rezolva multe probleme.

Da iti da mana sa iei seria 3 la 50k  chiar 55k? Si sa fii cobai ca mine?

Ca ce ai prins tu e mokangeala de final de model

#84
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013
Da, este și normal, este un model care urmează sa fie înlocuit in 2018.
Deși, A4 are scăderi semnificative (-21%) Y2Y, fata de BMW cu -12%. S-au vândut 112000 A4 vs 101000 Seria 3.

Știu ca in .ro oamenii au fetișuri cu A4, cumnatul nici acum nu și-a revenit ca mi-am luat BMW in loc de A4, dar na așa sunt eu, îmi place ce-i mai bun ;p.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Clasa asta in care sunt a4 si seria 3 scade de 10 ani... acum 10 ani se vindeau >300.000 parca de a4. Sunt inlocuite de suv uri d astea de mi am luat eu. Pt ca pt oras e muuuult mai misto si usor de condus. Vezi mai bine in jurul tau si sunt mai barci asa... adica eu nu prea mai trec la sedan. Sitia tot zice ca e mai misto a4 ei da si ea cand se da cu x4 ca ieri imi zice ca e mai ok. Ii place Audi ca marca dar suv urile astea compacte sunt acum la moda.

Plus gopile lui firea nu exista... x4 nu le simt

Eu stau de paza la copii ca sa doarma doamna. Am golit 2 olite, am cautat pe shopi si pe keffer, eheee. Avem numai audi si BMW in casa ca jucarii apropo. Tre sa le strang sa le trag o poza. ;)Attached File  1515244701438.jpg   37.2K   80 downloads

#86
HEX2FUN

HEX2FUN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 15.07.2013

 MembruAnonim, on 06 ianuarie 2018 - 14:58, said:

In noiembrie le au venit noile BMW uri la fostii colegi. In afara ca au facut butoanele mai tesite eu n-am vazut maaaari modifucari. Astia le schimba frecvent si vedem evolutiile. Vechile ersu cu 181 cp, acum sunt cu 190 cp dar tot tractorase sunt. Plus e o idee mai mic la interior.

Am un amic care cu asta se ocupa si el cu masini. Ne am dat cu a4 si seria 3 asta nou in tandem. La final si a luat a4 pt calitatea interior. Si colegul meu la fel... luni punem comanda. Si alt amic l-a luat pe 28 dec. Seria 3 a cazut rau in vanzari ca a ramas putin in spate

Cum am zis daca fac seria 3 mai misto, ca noua seria 5 vor rezolva multe probleme.

Da iti da mana sa iei seria 3 la 50k  chiar 55k? Si sa fii cobai ca mine?

Ca ce ai prins tu e mokangeala de final de model

De dat imi da, dar masina nu e investitie, e cheltuiala, asa ca prefer sa nu fiu cobai pe banii mei. Daca nu era consoarta acum aveam un jurnal de bord plictisitor la 508 (o sa il updatez). ( l-am lat lui taicamio cadou (zic si eu ca Karma se intoarce (stiu de cacofonie))). 100.000km fara nicio problema, nici placutele de frana nu le-am schimbat, dar uleiul si stergatoarele).

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 HEX2FUN, on 06 ianuarie 2018 - 15:01, said:

Știu ca in .ro oamenii au fetișuri cu A4, cumnatul nici acum nu și-a revenit ca mi-am luat BMW in loc de A4, dar na așa sunt eu, îmi place ce-i mai bun ;p.

Mai, nu chiar ... daca pui un Audi a4 nou si un bmw seria 4 langa (sau chiar 3) multi romani vor alege bmw. Audi A4 de afara nu sare in ochi dar bmw de afara fura ochii. Mai ales daca e cu blink blink.

In trafic insa a4 asta nou, b9, sare in ochi, ca e asa o masina slick, imediat iti iese in ochi linia ei dreapta si fusiforma. E total diferita de masinile rotunjite ale anilor  nostri.... asa o vad eu. Imediat o recunosc in trafic, e diferita complet. Bmw se pierde... daca nu vezi stopurile poate sa fie confundata cu Kia din lateral

Edited by MembruAnonim, 06 January 2018 - 15:26.


#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 HEX2FUN, on 06 ianuarie 2018 - 15:21, said:


De dat imi da, dar masina nu e investitie, e cheltuiala, asa ca prefer sa nu fiu cobai pe banii mei. Daca nu era consoarta acum aveam un jurnal de bord plictisitor la 508 (o sa il updatez). ( l-am lat lui taicamio cadou (zic si eu ca Karma se intoarce (stiu de cacofonie))). 100.000km fara nicio problema, nici placutele de frana nu le-am schimbat, dar uleiul si stergatoarele).
Baga banii in case... ;). Noi cred ca incercam cu un aprt la mamaia nord. Sa mergem vara we acolo. Daca nu ne place, vindem

 f1gio, on 06 ianuarie 2018 - 14:42, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13VdLxJiFTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ia vedeti aici daca va place si xdrive.
Sper SA mearga.Se pare ca nu merge.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13VdLxJiFTo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Tu ai vazut noul mx5rf decapotabil cu hard top cu sub 1000 kile si update la 250 cp? Ce face m5 si nu face aia ;)))

#89
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 MembruAnonim, on 06 ianuarie 2018 - 15:24, said:

Mai, nu chiar ... daca pui un Audi a4 nou si un BMW seria 4 langa (sau chiar 3) multi romani vor alege bmw. Audi A4 de afara nu sare in ochi dar bmw de afara fura ochii. Mai ales daca e cu blink blink.

In trafic insa a4 asta nou, b9, sare in ochi, ca e asa o masina slick, imediat iti iese in ochi linia ei dreapta si fusiforma. E total diferita de masinile rotunjite ale anilor  nostri.... asa o vad eu. Imediat o recunosc in trafic, e diferita complet. Bmw se pierde... daca nu vezi stopurile poate sa fie confundata cu Kia din lateral

A4 asta nou e dragutel in fata, ca in spate nu e mare branza. La spate zici ca e Skoda Superb, putin A3 sedan, oleaca de Kia. Repet, Audi are interiorul foarte bun, dar ca si design de cativa ani incoace e aceeasi marie cu alta palarie, la fel ca trendul VW.
Singurele Audi care sunt altceva ca si design sunt A7 si r8.

#90
andrey_r

andrey_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 20.12.2008
Hex2fun, felicitări pt mașina, am condus nu demult una exact aceasi configurație ca a ta, ma refer cutie și motor și e o mașină mișto pentru cine apreciază mai mult dinamica la o mașină, e o mașină gândită cumva pentru șofer și asta îmi place. Ca și feeling seamana f mult cu mașina mea, un 159 diesel din 2012 dar care deja cam îmbătrânește și încep sa ma gândesc cu ce o înlocuiesc. Am făcut test drive cu Audi A4  B9, sunt de acord cu Cristimate ca e foarte comoda și tehnologizata, efectiv îți fura ochii acel virtual cockpit, dar nu prea este pe gustul meu cumva. Am avut ocazia sa conduc destul de mult Alfa Giulia, atât diesel cat și benzina, efectiv am rămas masca de cât de mult au evoluat cu acest model, din punct de vedere dinamic și al feeling - ului la volan e superba, ansamblu cutie, motor, suspensie jos pălăria, în schimb sistemul de infotainment e cam in urma fata de germane, am înțeles ca urmeaza un upgrade in 2018, dar sigur nu vreau mașina în primul an de fabricație, mai ales un model absolut nou. Probabil următoarea mașina va fi Giulia sau următorul seria 3.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate