Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

''Religia'' Apple

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,541
  • Înscris: 30.10.2003
Mai iti trebuie iTunes ca sa copiezi muzica pe telefon?

#56
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,245
  • Înscris: 05.06.2002
daca vrei pe calea data de apple - da, daca nu exista solutii bunicele.

#57
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAdm, on 28 decembrie 2017 - 18:26, said:

Nu e religie, e marketing + produse excelente.
Pai marketing-ul le face sa para excelente Posted Image Spala creiere.

Attached Files


Edited by YourFan, 29 December 2017 - 13:07.


#58
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postutopias, on 29 decembrie 2017 - 11:20, said:

Eu pe birou am un macbook air si un lenovo yoga(windows). Desi imi plac ambele, fara sa mi dau seama stau mai mult la macbook decat la lenovo. Daca te obisnuiesti cu macos o sa ti se para foarte bine gandit si in primul rand fluent, chestie pe care la win nu am intalnit-o niciodata

Ce inseamna fluent?Sacadeaza Yoga sau?

#59
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postxeleron, on 29 decembrie 2017 - 13:45, said:

Ce inseamna fluent?Sacadeaza Yoga sau?
Daca ai folosi o perioada mac-ul ti-ai da seama ce inseamna fluent :)

#60
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postjm2010, on 29 decembrie 2017 - 13:47, said:

Daca ai folosi o perioada mac-ul ti-ai da seama ce inseamna fluent Posted Image

am folosit mac ul... adica am incercat.... indiferent de "fluenta" (care nu e diferita de windows) mi a venit sa dau cu el de pamant. un os asa de mizerie ca si pe telefon

#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Mi se pare halucinant :) ca insi provenind dintr-o țara de cocalari cefosi si hoți care se scobesc in nas pe strada cred ca aia care folosesc Apple in MIT, Stanford, Berkeley, Silicon Valley, Google etc sint niște prosti dom'le.

PS: scris de pe un iPhone din Silicon Valley :)

#62
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postvrajitoruldinoz, on 29 decembrie 2017 - 14:33, said:

Mi se pare halucinant Posted Image ca insi provenind dintr-o țara de cocalari cefosi si hoți care se scobesc in nas pe strada cred ca aia care folosesc Apple in MIT, Stanford, Berkeley, Silicon Valley, Google etc sint niște prosti dom'le.

PS: scris de pe un iPhone din Silicon Valley Posted Image
Eu as zice sa vorbesti doar in nume propriu. Nu poti generaliza la un intreg popor (din care se pare ca te tragi si tu) situatia ta particulara. Doar oamenii simpli la minte cred ca toata lumea este similara lor.

Edited by jm2010, 29 December 2017 - 16:41.


#63
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postvrajitoruldinoz, on 29 decembrie 2017 - 14:33, said:

Mi se pare halucinant Posted Image ca insi provenind dintr-o țara de cocalari cefosi si hoți care se scobesc in nas pe strada cred ca aia care folosesc Apple in MIT, Stanford, Berkeley, Silicon Valley, Google etc sint niște prosti dom'le.

PS: scris de pe un iPhone din Silicon Valley Posted Image
La ce tereferi la „folosit”? La faptul ca laboratoarele sunt echipate cu Mac-uri ? Sunt folosite acolo fiindca e o chestie de imagine cu ele si da „prestigiu” ,iar ei la ce scoruri au la facultati isi si permit sa faca asta, ma indoiesc ca sunt folosite de cercetatori in practica.

#64
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Prieteni ... mac sau pc .. OSX sau Windows sau Linux, sunt doar semantica ....
Cat timp exista o tastatura, un mouse si un ecran un computer e un computer si va face treaba ca un computer ... unele mai repede, altele mai putin repede dar toate o vor face. Restul e doar o treaba de cost combinata cu o treaba de preferinte personale. Nu inteleg unde e problema.

Postul asta il scriu de pe un macbook pro si se scrie la fel de usor ca si cum l-as scrie de acasa, de pe PC-ul de acolo (care e un gaming PC cu windows).
Unii privesc produsele Apple ca fiind prduce "overpriced", altii considera ca dau banii pe ceva de top ... indiferent cat de mult laudati sau scuipati pe tipicul asta, treburile nu se vor schimba ...

Asa ca, vorba internetului, "haters gonna hate" ... fanboii o sa continue sa fie fanboy ... viata merge mai departe.

Hai noroc! (/band un Heineken) :) ...

#65
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu e adevarat, lucrurile specializate cer aparatura specializata.Cauta sa vezi cat de dezamagiti sunt cei care cauta porturi seriale si iau adaptoare USB care in marea lor majoritate sunt vai s-amar de steaua lor.

#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxeleron, on 29 decembrie 2017 - 21:36, said:

Cauta sa vezi cat de dezamagiti sunt cei care cauta porturi seriale si iau adaptoare USB care in marea lor majoritate sunt vai s-amar de steaua lor.
Aia e problema lor. Cine cauta sa lucreze in mediu profesional isi cumpara cea mai buna aparatura pentru a-si atige scopul .... restul e cancan. Aparatura respectiva poate fi ORICE, este absolut secundar.

Edited by ro_explorer, 29 December 2017 - 21:38.


#67
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai aici e problema,ca absolut secundar sunt foarte multe chestii care nu merg pe mac (un coleg a spus acum cateva randuri acest lucru).Eu personal (dar as dori sa fiu corectat) gasesc ca e foarte greu de lucrat de pe ele in momentul in care parasesti ecosistemul lor catusi de putin,pana acum am avut mari probleme cu imprimatele Samsung si driverul lor de OSX,nu zic ca nu merge,dar orice operatiune de calibrare sau depanare este exclusa pe OSX,merge doar din driverul de Windows.

#68
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Eu lucrez pe mac in afara ecosistemului Apple si nu intampin absolut nici cea mia mica problema. Nu detin in uz personal nici un alt produs Apple si nici nu imi trebuie.
Am acasa o imprimanta de retea care merge absolut perfect ... browserul este tot Chrome, la fel ca pe desktop si la fel ca pe telefonul android (si se sincronizeaza perfect) .... ca unealta de ascultat muzica folosesc spotify pe toate platformele si merge impecabil ... LightRoom si GIMP merg perfect si pe mac si pe PC, editorul de filme built-in in macos este absolut fantastic pentru un noob ca mine ... firewall-uri si protectie la atacuri pe porturi se gasesc din belsug .. imbogatirea sistemului nativ BSD este opensource (si ca fan declarat linux nu am nici o problema in a instala pachete estra dezvoltate de comunitate) .... ce pot sa sun? Din punctul meu de vedere, macbookul este acel punct in care o materie exista in toate cele 3 stari de agregare posibile Posted Image ...
Mai mult, ca ultrabook, inca imi este greu sa gasesc un inlocuitor macbook pro-ului retina de 13 mid 2014 pe care il detin ... singurul demn de a il inlocui este un macbook pro 13 retina mai modern Posted Image ...

Este greu de explicat ceva ce pur si simplu functioneaza asa cum trebuie, fara prea multe interventii ... trebuie sa ai experienta "hands-on" ca sa realizezi ce si cum.

Trecand de domeniul PC insa, pe partea de telefoane, i-am luat sotiei un iPhone (SE) . Este primul iphone pe care il detine dupa o eternitate de androizi. Il utilizeaza de numai 2 saptamani si a zis ca nu ii mai trebuie android niciodata .... asta spune multe cred.

Edited by ro_explorer, 29 December 2017 - 22:20.


#69
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postro_explorer, on 29 decembrie 2017 - 22:19, said:

a zis ca nu ii mai trebuie android niciodata .... asta spune multe cred.
Aici iti dau dreptate, iPhone-ul este mai mult un facebook machine.

#70
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Nu e numai facebook machine... dar aplicatiile dezvoltate multiplatforma arata si se misca mai bine pe ios caci developerii isi dau mai mult interes.
In plus, toata experienta este mai "user friendly".
Mie unuia nu imi place lipsa de customizare (iar pe vremuri nu imi convenea faptul ca nu puteam folosi nicste functii specifice linux la care numai androidul imi oferea acces).

Partea care ma distreaza pe mine este ca marea majoritate a haterilor Apple din tari sarace (gen Romania) au atitudine respectiva pentru simplul motiv ca strugurii sunt prea sus asadar trebuie sa fie acri. Degeaba o sa incerce unii sa isi apere pozitia ... e aceeasi meteahna veche a gasirii unor motivatii care sa ascunda de fapt lipsurile materiale.

#71
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postxeleron, on 29 decembrie 2017 - 21:08, said:


La ce tereferi la „folosit”? La faptul ca laboratoarele sunt echipate cu Mac-uri ? Sunt folosite acolo fiindca e o chestie de imagine cu ele si da „prestigiu” ,iar ei la ce scoruri au la facultati isi si permit sa faca asta, ma indoiesc ca sunt folosite de cercetatori in practica.

Poți sa te ndoi pina te scrintesti. Du-te in orice zi in campusul google sau Facebook sau orice sala de curs sau laborator. Voi n-ați ieșit din cocina in care triți dar aveți opinii "inteligente"...

#72
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016

View Postjm2010, on 29 decembrie 2017 - 16:38, said:

Eu as zice sa vorbesti doar in nume propriu. Nu poti generaliza la un intreg popor (din care se pare ca te tragi si tu) situatia ta particulara. Doar oamenii simpli la minte cred ca toata lumea este similara lor.


Sigur, Romania nu e plina de manelisti, politicienii sint intelectuali si ne aflam in virful tarilor la realizari tehnice. De cite ori deschid calculatorul dau de un produs romanesc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate