Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

''Religia'' Apple

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,196
  • Înscris: 13.07.2005
Iar un topic fara sens ...
Un coleg a sintetizat foarte bine mai devreme "problema": iti iei scula ce serveste cel mai bine scopul in care va fi utilizata.
Sau cel putin asa ar trebui sa fie ...

Legat de experienta personla cu Apple si MacOS:
1. Folosesc telefoane de la Apple de pe vremea lu' Iphone 4 (btw - mi s-a parut cel mai fain telefon facut vreodata).
Am ramas pe aceasta solutie din doua motive:
- m-am obisnuit cu sistemul de operare;
- functioneaza fara repros cei 2-3 ani cat tin un telefon;
- cand schimb telefonul cu unul nou, in maximum 10-15 minute este operational cu tot "istoricul" de pe vechiul telefon incarcat (apeluri, configurari, mesaje, etc). Bine, sunt convins ca si pe Android se intampla asta dar cu asta-s complet familiarizat.
2. Am si un Ipad de cativa ani buni - dar asta-l folosesc frecvent doar pentru internet & e-mail si, mai rar, pentru prezentari scurte pe la clienti. Merge inca exceptional si-si face treaba cu brio.
Nu intentionez sa-l schimb pana nu capa definitiv. Si nici nu cred sa mai cumpar altul ...
3. Zi de zi folosesc un laptop cu Windows.
4. Sotia foloseste de cca. 1 an un MacBook Air.
Desi era complet noob in tot ce inseamna utilizarea unui PC, dupa ce a facut un curs de .... Windows, a inceput sa foloseasca Mac-ul ( nota bene, a stat in cutie cateva luni bune de la achizitie).
La inceput a bombanit nitel si chiar ma gandeam sa-i instalez si un Windos pe el, in maximum doua saptamani se descurca excelent pe el !
Si de atunci il foloseste zilnic pentru ce-i trebuie ei la job si-i mai mult decat incantata. Bonus, bateria tine o zi intreaga si trackpadul functioneaza exceptional - ca atare, nu mai are nevoie sa-si ia in geanta cand pleaca la serviciu incarcator si mouse.

M-am jucat si eu putintel cu Mac-ul dar, nefiind familiarizat cu OS-ul si dupa mai bine de 20 de ani pe Windows, la inceput mi s-a parut complet aiurea si ne-ergonomic.
Acum am inceput sa-l inteleg si sa-mi placa. Si modul in care functioneaza trackpadul sau Magic Mouse-ul este impresionant !

Cum a venit vremea sa-mi schimb laptopul "de lucru" ma tenta maxim sa-mi iau fie un iMac fie un MacBook Pro.
Problema e ca unul dintre softurile cu care lucrez frecvent si care "produce" cel mai mult, fiind dezvoltat in Europa, nu are versiune pentru Mac. Si ar trebui sa-i pun si Windows. Si parca e pacat sa iei un Mac ca sa rulezi Windows pe el ...
Dar nu exclud totusi aceasta varianta.

Legat de preturi, dupa cum s-a mai spus, produsele similare din punct de vedere calitate/performante de la alti producatori sunt, de asemenea, similare si la pret.
Din curiozitate, vedeti cat costa un DELL XPS 15" comparativ cu un MacBook Pro de 15".
Sau un desktop all-in-one (DELL, HP) comparativ cu un iMac similar.
Bonus, ca sa facem o comparatie corecta vis-a-vis de pret, nu trebuie omis faptul ca Apple ofera impreuna cu computerele, nu doar sistemul de operare ci si o intreaga suita de aplicatii (pt. office, editari foto-video, etc).

Ca atare, ca sa rezumam:
- sunt posesori de produse Apple care au facut achizitiile pe baza de trend si snobism.
- sunt utilizatori de produse Apple care au facut achizitiile pe baza de preferinte si necesitati.

#92
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postro_explorer, on 05 ianuarie 2018 - 01:33, said:

Nu stiu ce sa zic, mie mi-a mers perfect cat timp l-am utilizat. Oricum, un sistem cu cat e mai complex cu atat e mai greu de reparat daca se strica, asta e valabil peste tot ... dar faptul ca nici linux si nici windows nu au un sistem integrat care sa asigure ceva similar face ca pentru cei ce tin date sensibile p elaptop solutia asta sa fie mana cereasca .. e practic inclusa in sistem.

Mai mult, multe NAS-uri din ziua de azi suporta time machine nativ asa ca atat timp cat folosesti un computer MAC in reteaua de acasa, wired sau wireless, vei avea backup automat, transparent pentru user, conform setarilor. Nu sunt fan Apple dar au reusit sa construiasca un ecosistem cu adevarat high-end si usor de folosit in acelasi timp. Faptul ca asta vine cu compromisurti in ceea ce priveste implementarea si facilitatile oferite ar trebui sa fie de la sine inteles. Ce e cert este ca nimeni altcineva nu a dezvoltat un ecosistem similar pe planeta.

nu e nevoie. is programe 3rd party pt sensibilitati.

apple e doar moftul unora sa isi arate banii. ca asa cred ei ca is mai smecheri.

scris de pe iphone 7 al meu hahahahahahahaah.... glumesc... am unul de la munca... il folosesc strict pt apeluri. in viata mea nu am dat un euro la apple si niciodata nu le voi da. produse ieftine , vandute la preturi exorbitante pt ca..."se poate". snobi is peste tot

#93
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmartian_693, on 18 ianuarie 2018 - 16:59, said:

produse ieftine , vandute la preturi exorbitante pt ca..."se poate". snobi is peste tot
Produse ieftine la pret exorbitant zici ... atunci de ce inca au cele mai durabile si performante laptopuri model ultrabook de pe planeta ? De ce orice alt laptop high-end cu aceleasi specificatii ca un macbook pro costa tot atat? Eu zic sa iti evaluezi punctul de vedere dintr-o pozitie obiectiva, nu de dragul de a arunca cu mizerii.
Nici un producator pana acum 1-2 ani nu a facut laptop cu carcasa unibody din aluminiu 100%, cu trackpad din sticla si cu ercan calibrat QHD pe 13" (ma refer la mackbook pro retina).
Arata-mi un alt laptop, care sa ruleze windows sau linux si care sa aiba un trackpad cu precizia si facilitatile trackpadului de la mac. Unul singur, atat.

Revenind la "sensibilitati" si "solutii 3rd party", arata-mi o singura solutie GRATIS pentru Windows sau pentru Linux care sa faca backup incremental programabil, la doar un click distanta, care sa nu necesite configurari conmplexe si care sa mearga oricand peste reteaua locala sau cu storage local. Un singur produs care sa indeplineasca aceste conditii te rog sa imi arati. TimeMachine este inclus in sistemul de operare si face parte din ecosiste,mul de aplicatii care vin odata ce cumperi hardware-ul.

E usor sa faci "hating" de pe margine daca nu ai folosit in mod extins tot ca sa poti sa ai puncte solide de comparatie.

Edited by ro_explorer, 18 January 2018 - 17:53.


#94
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Diferenta este intre a te arunca pe ultimul racnet in materie de hardware, dar testat superficial d.p.d.v. hardware si neoptimizat d.p.d.v. software (iar aici poti avea noroc sau nu) si a cumpara un hardware usor mai vechi, dar testat o lunga perioada de Apple (sub forma mai multor prototipuri dintre care se face o selectie) si lansat pe piata gata pentru utilizare cu un software deja optimizat.

#95
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,661
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

snobi is peste tot


Deci oamenii care fac tehnologie sint snobi si barista e cunoscator...

hahahahah,...

Quote

Arata-mi un alt laptop, care sa ruleze windows sau linux si care sa aiba un trackpad cu precizia si facilitatile trackpadului de la mac. Unul singur, atat.

Astia nu au avut in viata lor un produs apple.
Cind am avut un MacBook si din motive de software etc a trebuit sa ma intorc la windows am urit toate laptopurile pe care le-am avut, desi toate au fost MAI SCUMPE decit macbookul. Trackpaduri de cacat, ca nici in ziua de azi nu cred ca ajungi cu usurinta la nivelul unui MacBook de acum 6-7 ani.

PS: scris de pe un Lenovo care costa cit un MacBook...

Quote

Revenind la "sensibilitati" si "solutii 3rd party", arata-mi o singura solutie GRATIS pentru Windows sau pentru Linux care sa faca backup incremental programabil, la doar un click distanta,

Ba eu vreau chiar unul cu bani. In afara de Crashplan nu stiu nimic decent.

#96
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Poate ca sunt eu mai comod dar Apple imi ofera tot ce am nevoie la nas.
Configurarea MBP a durat 5 minute, la telefoane dureaza tot atat cand reinstalez.
Echipamentele lor functioneaza fara repros 2-3 ani, deci, Apple fan.
Am folosit Win 20 de ani si nu prea m-as mai intoarce la el.
In ceea ce priveste telefoanele, am utilizat si Android. Tot respectul pentru cei ce le foloses dar mai simpul se utilizeaza un IPhone.

#97
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postmarr, on 15 ianuarie 2018 - 13:48, said:

Ca atare, ca sa rezumam:
- sunt posesori de produse Apple care au facut achizitiile pe baza de trend si snobism.
Cred ca initiatorul s-a referit strict la posesorii din prima categorie...

In ziua de azi, telefonul il face pe om, cu 40€/luna poti escalada foarte rapid clasele sociale dand impresia de om instarit


Spoiler

Edited by YourFan, 11 March 2018 - 17:17.


#98
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
E acri strugurii

#99
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMadMax, on 15 martie 2018 - 18:01, said:

E acri strugurii
Foarte Posted Image Oricum, eu n-as folosi in viata mea un sistem atat inchis cum este iOS-ul

Edited by YourFan, 23 March 2018 - 12:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate