Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

''Religia'' Apple

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
Scubaskot

Scubaskot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 11.07.2013
Eu n am inteles de ce unii il divinizeaza pe Stevie, mai ca ar zice ca e intruchiparea lui Isus, azi-maine parca vad ca il si canonizeaza.
Mai au impresia ca Stevie e stalpul eticii si moralitatii. hai sa fim seriosi, omul era un afecerist, un loc unde etica si morala nu au ce cauta.

Si sa raspund la intrebarea OP ului
-marketingul. cel mai eficient mod de a spala creiere.

#20
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 633
  • Înscris: 09.09.2005
Prostia si instinctul de turma; au impresia ca e un tel special pentru oameni speciali si ca nu isi permit decat cei cu bani.
Daca intrii in discutii tehnice cu ei de ex: lipsa card , lipsa autonomie, lipsa dual sim, lipsa incarcare rapida, etc : dse supara.

#21
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Nu e religie, e marketing + produse excelente.

Peste asta adaugi fala pe o parte si invidie pe partea cealalta.
Problema obiectiva este cam asa:
- produsele Apple sunt scumpe si de calitate.
- produsele comparabile calitativ, non-apple costa foarte apropiat.

In rest situatia e cam asa: din pct A in pct B poti ajunge cu un Logan sau cu un Mertzan (insert invidie here).

P.S. Cand sunt fortata sa incerc Windows sau Android (la asta chiar am incercat de mai multe ori), ma enervez.

Desigur, sistemele Apple sunt adesea limitate vs Windows sau Android, dar astea sunt situatii particulare.

#22
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
In cazul meu "religia" apple nu e accesibila din motive profesionale.
3dsMax pe mac? Nu.
Lumion pe mac? Nu. Si au si declarat ca n-au de gand.
Da, AutoCad si Skp. Ok, da' nu e suficient. Pai poti sa faci partitie de windows. K thx.

Nu zic, iMac-urile sunt sexy rau. Da si costa cat primul nascut.

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postxcit, on 28 decembrie 2017 - 18:05, said:

Apple a vazut ce isi doresc americanii, care in proportie de 90% sunt niste putori care nu gandesc si vor totul mura in gura, nu conteaza ce limitari ii pui americanului, la el sa fie totul simplu si pentru prosti cum se zice.
De ce zici asta ? ca ei traiesc dupa principiul K.I.S.S (Keep It Simple, Silly).
Un lucru aplicabil in majoritatea cazurilor.
---------------------------------------------------------

View PostsSorsy, on 28 decembrie 2017 - 17:58, said:

M-am intrebat mereu de ce majoritatea oamenilor isi divinizeaza atat de mult produsele Apple si dezvolta o adevarata obsesie pentru produsele respective.
Deoarece fondatorul companiei Apple, Steve Jobs, a vrut sa ofere produse bune, fiabile si simple de utilizat.
Insa *competitia acerba i-au facut sa foloseasca marketing-ul agresiv ca sa nu piarda clientii, fanii si banii.

*vezi cum Bill Gates a "furat" interfata sistemului de operare in '83-90 !
https://electronics....bill-gates4.htm

Edited by super8, 28 December 2017 - 18:35.


#24
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Am avut primul iphone dar nu m-a prins "microbul". Notebookurile mi se par interesante dar dupa multi ani de Windows nu prea am motive sa schimb.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Adevarul e ca produsele apple nu-s pt toti gura-casca dar asta nu inseamna ca restul is shit . Mai gasesti terminale bune si la alti producatori .
Bine , pretul reflecta calitatea asa ca trage tu concluzia . Testeaza o vreme un iphone 7 plus si dupa aia treci pe un allview x 4 si vezi care e diferenta

#26
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
laptopurile de la ei arata foarte bine ca design, dar in rest nu imi place nimic la ele. sistemul de operare e incurcat ( in sensul ca nu imi place mie, nu ca e mega sofisticat.il folosesc americanii deci clar e pentru cimpanzei), cred ca e acelasi ca la iphone. pe de alta parte cred ca au prins asa mare avant pentru tanti lili vanzatoare la aprozar cu salar de 1500 lei pe luna nu are nicio sansa sa isi cumpere in viitorul apropiat o masina mai buna/apartament mai mare in schimb isi poate lua in 48 de rate un iphone sa se simta bine ca s-a realizat cat de cat. practic e o pacaleala a subconstientului prin care te minti ca ai un still de viata mai ridicat de "fraeru de vecinu" care o arde cu 3310

#27
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 01.05.2006

View Postg_force, on 28 decembrie 2017 - 18:08, said:

asta este "smecheria" lor( a celor de la Apple): produsele lor pot fi folosite in siguranta de toate generatiile, cu varste de la 3 la 99 de ani. Posted Image

Adica produsele Android curenteaza sau ceva?

Doar asa ca informatie pentru fanaticii apal, primul smartphone a aparut cu mult inaintea aifonului. Chiar mai mult de 10 (zece) ani!!!
Simteam nevoia sa precizez asta pt ca am intalnit multi care chiar cred ca Jobs a inventat smartphomul.
http://uk.businessin...e-iphone-2015-6

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdanaciu, on 28 decembrie 2017 - 18:45, said:

Doar asa ca informatie pentru fanaticii apal, primul smartphone a aparut cu mult inaintea aifonului. Chiar mai mult de 10 (zece) ani!!!

Si conteaza chestia asta ? Daca ala care o facut primu smartphone a ramas la nivelul de atunci , au venit altii din urma si i-au luat locu pe podium .
Valabil in orice domeniu .

Edited by eiffel, 29 December 2017 - 08:39.
Limbaj.


#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmarianculturistul, on 28 decembrie 2017 - 18:23, said:

lipsa card , lipsa autonomie, lipsa dual sim, lipsa incarcare rapida, etc : dse supara.
La ce-mi trebuie card? Imi ajunge memoria interna, cand se umple (de fapt mai repede) descarc pe PC.
Dual SIM nu am nevoie aici, nu exista ''in retea'' si ''in afara retelei'', tariful e unic
Incarcarea rapida: da, e o chestie, dar acum ai peste tot o priza sau un slot USB de unde poti incarca. Si oricum o baterie in regula tine lejer pana seara.

View PostAdm, on 28 decembrie 2017 - 18:26, said:

- produsele comparabile calitativ, non-apple costa foarte apropiat.
Corect, asta multi evita sa spuna...

#30
g_force

g_force

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 03.08.2004

View Postdanaciu, on 28 decembrie 2017 - 18:45, said:


Adica produsele Android curenteaza sau ceva?

Doar asa ca informatie pentru fanaticii apal, primul smartphone a aparut cu mult inaintea aifonului. Chiar mai mult de 10 (zece) ani!!!
Simteam nevoia sa precizez asta pt ca am intalnit multi care chiar cred ca Jobs a inventat smartphomul.
http://uk.businessin...e-iphone-2015-6
Nu uita sa adaugi cine a inventat stiloul. :)

Siguranta de care aminteam are mai multe aspecte in vedere, de la siguranta exploatarii( nu iti ia foc si devine "banat" pe liniile aeriene ca si Galaxy S7) pana la siguranta datelor si interfata prietenoasa si intuitiva chiar si pentru non tehnici.

#31
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postzile_san, on 28 decembrie 2017 - 18:43, said:

laptopurile de la ei arata foarte bine ca design, dar in rest nu imi place nimic la ele.
Dar nu te-a intrebat nimeni daca-ti plac sau nu, nah mean? Posted Image

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View PostsSorsy, on 28 decembrie 2017 - 17:58, said:

M-am intrebat mereu de ce majoritatea oamenilor isi divinizeaza atat de mult produsele Apple si dezvolta o adevarata obsesie pentru produsele respective. De multe ori aud fraze de genu': ''Apple is the best, restu' e shit'' sau ''Nu ma mai intorc niciodata la android'' ect... Cum de a reusit Apple sa-si creeze propria religie?
Insistenta si marketing. Este mai mult un cult, cultul Apple. Sa stii ca Apple nu a fost tot timpul ceva "tare", au avut destule produse cu probleme, vanzari slabe etc... pana au reusit cativa oameni isteti sa-i faca un marketing agresiv si complet, dinala te te face sa crezi ca nu poti face nimic fara produsele lor... lumea a fost pregatita sa fie receptiva in momentele cheie si asta e reteta generala...

In plus atentie... nu s-au limitat la produsele hardware, au creat pe langa soft de baza si servicii pentru ele sa nu se simta inutil un posesor de hardware... au creat iTunes, au creat docking-uri destepte, servicii platite si multe alte chestii conectabile samd... si asta inaintea concurentei !

Edited by andreic, 28 December 2017 - 20:15.


#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
mie mi-e egal daca altcineva foloseste un telefon sau altul, pe cand pe topicurile apple apar o gramada de sectanti android care sa-mi explice ca sunt pe calea gresita. nu stiu care-i mai religie decat cealalta.

#34
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
1. Produsele comparabile ca si performante de la alti producatori au preturi apropiate de produsele Apple.
2. Daca il folosesti pentru Word (asa cum mai zicea un "calculatorist" ma devreme) atunci nu prea vezi diferenta. Daca il folosesti pe produse facute pentru Apple (produsele Microsoft nu merg prea bine nici pe Windows daramite pe Apple) diferenta se cunoste.
3. Produsele Apple sunt mult mai stabile decat cele Windows in special pentru ca Apple nu face software general pentru hardware divers (un mare plus).
4. Cand aud pe unii ca nu are card, nu are dual-sim etc., problema se pune simplu: Apple nu e pentru oricine. Nu imi trebuie card pentru ca am 128gb la telefon, mai mult deca suficient. Dual-sim nici nu mi-as lua, am abonament de 43 euro, nu imi pasa unde sun si cat ca sa imi bat capul cu ce operator sa sun ca sa ies ieftin. Telefonul nu este o cheltuiala semnificativa. Imi pare penibil si cocalaresc sa iti iei iPhone 8 si sa pui o cartela de digi de 2 euro (sau cat o fi una) rugandu-te sa ai semnal sa ridici mailul (daca esti in oras).

Ideea este ca fiecare isi cumpara ce isi doreste. Am si telefon pe Android (in general imi iau cele high-end de la Samsung cand apar, la fel si la Apple - am doua numere) si intotdeauna dupa update-uri succesive se duce naibii performanta si stabilitatea. Din nefericire, asta am observat si la tv-urile Samsung (am doua), dupa update-uri incep sa mearga tot mai prost si mai slow, probabil e o politica de-a lor.

Edited by jm2010, 28 December 2017 - 20:31.


#35
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,374
  • Înscris: 15.11.2005
e simplu, nu sunt perfecte dar sunt cele mai bune, pentru tot felul de balarii aveti andorid and co

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjm2010, on 28 decembrie 2017 - 20:24, said:

si intotdeauna dupa update-uri succesive se duce naibii performanta si stabilitatea. Din nefericire, asta am observat si la tv-urile Samsung (am doua), dupa update-uri incep sa mearga tot mai prost si mai slow, probabil e o politica de-a lor.
Asta e cunoscuta la unele produse Apple, au recunoscut oficial... cica sa le protejeze bateria...

http://economie.hotn...radeze-timp.htm

Edited by andreic, 28 December 2017 - 20:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate