Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radu Mazare, eliberat conditionat...

Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti
 identificare component defect

Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...
 Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Sfat legat de achizitonarea unui ...
 Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 

New Fiesta 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
333 replies to this topic

#253
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salut. Inca am masina in service din cauza geamurilor nefunctionale. Ma bucur totusi ca nu au renuntat, desi daca nu refuzam sa iau masina, ramaneam cu problemele astea mult si bine.

Ideea e ca a mai venit o Fiesta cu aceleasi probleme. Au verificat instalatia electrica de nu stiu cate ori, contactele, etc, motorasele le-au schimbat deja, uodate de soft de vreo 2 ori, probpemele persista, si nimeni nu-si da seama de ce.

Va tin la curent.

#254
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Acum depinde si de talentul celor care verifica. Un exemplu simplu: la Fiesta sotiei a intrat ceva apa in mufa senzorului de temperatura exterioara si a inghetat acolo. Senzorul arata temperatura de afara mai mare cu vreo 20 grade. Reprezentanta a zis intai ca trebuie alt senzor, l-au schimbat si dupa ce au vazut ca afiseaza aceleasi valori, au zis ca trebuie sa revin in alta zi ca trebuie desfacut botul masinii sa ia la verificat instalatia electrica. S-a rezolvat de la sine in cateva drumuri mai lungi..

#255
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 16.08.2016
Mai bine schimbi reprezentanta :)

#256
alexsama

alexsama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 12.01.2011
am 37k km pana acum cu fiesta mea, nu am sesizat vreo problema cu geamurile, dar imi aduce aminte de vechiul focus din 2002, zici ca era blestem.

#257
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salut.

Am rezolvat problema cu geamurile masinii. Pana la urma au schimbat pe garantie nu stiu ce modulesi acum merg foarte bine. Cred ca motorasele nu aveau nicio problema de la bun inceput. Acum am si motorase noi, si module noi.

Ma bucur ca s-a rezolvat, desi am tinut masina o luna in service :| Am facut asta deoarece nu pot sa zic ca am avut nevoie neaparata de ea.

#258
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 16.07.2013
Voi ce ștergătoare sau lichid de parbriz folosiți?
Am încercat ștergătoarele originale, Valeo și Bosch, am încercat aproape toate lichidele de parbriz de pe piață, și am parbrizul curat doar după ce spăl mașina, sau după ce îl curăț când fac plinul...
Mi se pare că jetul de lichid de parbriz "bate" prea jos, și nu poate fi reglat în nici un fel. Peste trei sferturi din lichid se consumă inutil (ajunge prea jos pe parbriz și este aruncat de ștergătoare în jos, la revenire). Mai puțin de un sfert din lichid e "urcat" de ștergătoare pe parbriz, ca să îl curețe.
Ați găsit vreo soluție? Sunt singurul cu problema asta?

Edited by cosmindaniel12, 03 March 2020 - 10:15.


#259
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,024
  • Înscris: 09.05.2009
Nu poti regla duzele?

#260
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Lichid ieftin de cativa lei la 5l folosesc, si sunt ok cu asta, nu fff multumit.

Duzele mi-aduc aminte ca le-am reglat o data, deci mai mult ca sigur le poti regla destul de usor (din amintiri). Poate pun o poza mai incolo cum se face.

Am schimbat si eu un stergator, cel de pe partea soferului, si sterge mult mai bine decat originalul care avea 2 ani.

#261
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,329
  • Înscris: 02.02.2006
Duzele sunt cu jeturi, sau cu perdea de apă?

Lichidele de parbriz, mai ales cele de iarnă, diferă foarte mult la consistență, iar unele variază destul de mult și în funcție de temperatură. Unele sunt mai dense și sunt aruncate prin duze mai compact (și mai jos), altele sunt mai subțiri și sunt împrăștiate mult mai bine. Din punctul ăsta de vedere, eu sunt foarte mulțumit de lichidul de la benzinăriile Socar, este extrem de subțire și e aruncat foarte eficient pe toată suprafața parbrizului (eu am duze cu perdea). Am avut și sortimente de lichide cu care ziceai ca am duzele înfundate, așa prost ieșea.

Însă chiar și așa, jegul de iarnă e greu de curățat, fiind plin de sare și tot felul de alte substanțe.

Știu că impresia generală e că ”toate lichidele sunt la fel”, dar încearcă și altă marcă. Nu contează neapărat prețul, un lichid scump nu înseamnă că e neapărat bun. Am avut și lichide mai scumpe cu care îmi venea să înjur la fiecare folosire a ștergătoarelor. Ia-le pe rând, testează diverse, și vei vedea diferențele.

Posibil să fie aceeași chestie și la lichide de vară. Dar eu de câțiva ani folosesc vara doar lichid concentrat diluat în apă distilată, așa că n-as putea recomanda un lichid de vară anume.

#262
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 16.07.2013
Duzele sunt tip "perdea". La reprezentanță nu le-au putut regla, mi-au spus că sunt fixe. M-am uitat și eu, și par dintr-o bucată. Cică cele clasice se reglează, cele cu perdea nu.
Ca ștergătoare, parcă Bosch Aerotwin au fost cât de cât decente, urmate de Valeo și apoi cele originale... Dar nu cred că ștergătoarele sunt problema mare. Pe ploaie, dacă e drumul liber parbrizul se șterge bine. Dacă e aglomerat și alte mașini îmi aruncă mizerie pe parbriz (mai ales iarna), pot goli tot rezervorul de lichid de parbriz și tot nu voi avea parbrizul curat...
Lichid de parbriz am încercat toate sortimentele din Carrefour, Metro, alte supermarketuri, și am mai încercat Sonax, lichidul LUKOIL, și altele de care nu-mi mai amintesc. Parcă Pro-X e ceva mai răsărit, restul au fost toate la fel...
Știu, e o problemă penibilă, dar la nici o altă mașină n-am avut problema asta.

#263
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Eu folosesc de ceva ani Caristal (cel de la OMV) si mi se pare foarte ok.

#264
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Incearca sa bagi o surubelnita mai subtire si mica in gaura aia din poză si sa directionezi duza cum vrei tu(mai sus sau mai jos). Desi suportul este fix, inauntru se poate regla, pentru ca duza nu inseamna tot suportul.

In rest, am verificat si tot Valeo am luat si eu, si pare destul de ok ca stergator.

Attached Files


Edited by Xavier_em, 06 March 2020 - 14:18.


#265
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 16.07.2013
Mulțumesc pentru poză! Am duzele exact ca ale tale, și "ochiometric" în aceeași poziție. N-am reușit să le clintesc nici măcar 1mm. Chiar cred că sunt fixe...
O să încerc și Caristal (nu mai știu dacă l-am încercat pe mașina asta sau pe "fosta"). Mulțumesc!
Deja m-am obișnuit să opresc aproape zilnic pe la un Peco... Mai cumpăr una-alta, mai spăl un parbriz... :)

#266
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,443
  • Înscris: 08.12.2006
Momentan nu mai are nici un roat sa iei de iarna, cred. Deja cred ca iarna e in spate.

#267
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,329
  • Înscris: 02.02.2006
Depinde doar dacă mai ai drumuri pe la munte, unde încă sunt șanse să scadă sub 0. Nu cu mult, dar sub 0.

#268
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 24.12.2005
@cosmindaniel12 în mod normal duzele ar trebui să se poată mișca, cel puțin eu am făcut-o la mai multe modele. La modelele mai vechi se mișcau cu o agrafă, la cele mai noi cum e cea din poză ar trebui să se poată cu mâna.

#269
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006
Salutare.

Ce mai faceti voi si masinutele voastre ? Toate bune ?
Eu in sfarsit ma bucur de geamurile electrice care pt prima data de cand am luat masina functioneaza asa cum ar trebui.

Eu am sesizat in ultima vreme o "bataie" pe care o simt in volan la viteze foarte mari (>160kmph).
Am echilibrat de doua ori rotile, si ce-i drept s-a mai diminuat bataia.

Stiu ca e o janta(de tabla) un pic stramba, si ma gandeam sa cumpar o janta noua in ideea ca poate trece. Ce parere aveti ?

Edited by Xavier_em, 15 March 2020 - 09:40.


#270
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,026
  • Înscris: 06.04.2007
Pai daca stii sigur ca una e un pic stramba, nu ti-o scoate doar din echilibrat.
Alta noua sau daca stii o vulcanizare care sa indrepte jante, merita incercat sa o indrepti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate