Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Abuz profesor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#19
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postalthea, on 11 decembrie 2017 - 14:14, said:

Nu dați doar în el...

Ce împărțire-i asta?!
E o impartire total stupida, iar dupa referatul facut anul trecut de catre profesor au aparut niste discutii pe aceasta tema in cancelarie, iar profesorul a fost nevoit sa renunte la aceasta impartire.

Edited by andreizaicescu, 11 December 2017 - 15:03.


#20
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 14:28, said:

Vin la orele respective pentru ca sunt nevoit.

NEVOÍT, -Ă, nevoiți, -te, adj. Care este silit sau constrâns să acționeze într-un anumit fel; obligat, dator. – V. nevoi.
sursa: DEX '09 (2009)  
Tradus in romana vastra de "balta", obligat.
Facultativ inseamna ca ai de ales, dar asta abia dupa majorat, la facultate.

#21
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postcorinadaniela, on 11 decembrie 2017 - 14:38, said:

dar si voi o cautati cu lumanarea.
Nu exista scuza pentru agresivitatea fizica. Oricat de mult te-ar provoca cineva, atata timp cat nu iti face fizic nimic (doar verbal), nu ai nici un drept sa reactionezi fizic.

#22
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
tanarul elev (initiatoru') vrea sa proteteste in ce priveste lipsa scumierelor de pe banca de scoala ! ... Posted Image
respectul (ptr ceilalti si ptr sine) se "invata" de la mama ! ...
nu de la scoala, cum gresit cred unii !

Edited by realduc, 11 December 2017 - 14:45.


#23
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postcorinadaniela, on 11 decembrie 2017 - 14:38, said:

initiator, pentru o clipa imagineaza-ti ca in locul acelei profesoare era mama ta. ti-ar conveni ca mama ta sa fie tratata cu flit, indiferenta, tupeu de catre colegii tai ? eu cred ca nu.
cat crezi ca poate sa indure si sa suporte un om ?
parerea mea este ca voi, colectivul clasei, ati abuzat deja peste masura, de rabdarea, nervii si timpul profesoarei.

ca nici ea nu a procedat corect, da, este adevarat. dar si voi o cautati cu lumanarea.

acum las-o asa cum a picat, oricum e cuvantul ei impotriva cuvantului vostru, in fata directorului/conducerii liceului.
ce este mai important pentru tine, sa termini cu bine clasa a XII-a sau sa incepi un razboi cu morile de vant ?
Salut, ai foarte mare dreptate, nici clasa nu a fost sfanta, dar nici reactiile ei bune. Asta e tot ce imi doresc, sa termin clasa cu bine sa vad ca intru in bac. In momentul de fata am impresia ca nu o sa ma treaca. Pe langa toate acestea ea vine la ora si se poarta de parca obiectul ei ar fi cel mai important in viata noastra. Nu cer sa ne lasa in pace, nu zic sa vina si sa stea degeaba, dar nu vreau ca ea sa mai aiba astfel de iesiri. Sincer nu vreau sa ratez un an pentru ca un profesor decide sa ma lase corigent.

#24
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
In anul 2017, in licee, este permis consumul de Coca-Cola in timpul orelor de curs, nu doar in pauza?!Posted ImageDe stat pe telefon, nu mai zic nimic, e chiar SF.
Poate aduceti si o combina muzicala in clasa, niste fursecuri, piscoturi, il loc de ora de curs faceti un ceai! Cu dansuri si sueta inclusa.

#25
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Eu aveam o profesoara care se enerva cand ne uitam la ceas. Si incepea sa urle la noi, copii de 13-14 ani.

La ceasul de pe perete, din fata clasei.

#26
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostAssur, on 11 decembrie 2017 - 14:45, said:

De stat pe telefon, nu mai zic nimic, e chiar SF.
Daca profesoara nu stie sa starneasca interesul, evident ca nu o sa stai sa asculti ceva ce nu iti atrage atentia.
Eu as da posibilitatea elevilor sa isi aleaga profesorii, macar asa ar fi eliminati cei care nu stiu sa atraga atentia elevilor.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006
Io' cred ca abuzul este din partea scolii,nu a profesorului.Adica scoala respectiva abuzeaza permitand unor specimene,ca tine si ca colegul tau de banca,sa participe la cursuri.
Locul vostru nu-i la scoala.Pana sa ajungeti la scoala trebuie sa fiti declarati admisi la materiile bun-simt si respect.Or voi doi,garantat sunteti repetenti.
Sincer sa fiu,mie mi-ar fi fost rusine sa postez ce ai postat tu.
Stiu,ai drepturi,foarte multe drepturi,prea multe drepturi.Da' cum stai cu obligatiile?

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar nu întreabă nimeni ce materie predă profesoara agresor ?

Trist. Cum să stai pe telefon frate în oră. I-auzi "legislație".
Nouă ne era rușine de profesori.
Dar na, erau alte timpuri. Aveam alte valori morale.
Acu' e numa' bagabonți

Stăteați ca săracii cu Cola pe masă. Uischeanu unde era ?

Și dă-l dracu de BAC. La spălătorie, Mc, construcții,  chiar în afară, nu e obligatoriu

Edited by exceswater, 11 December 2017 - 14:54.


#29
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostPlatonX, on 11 decembrie 2017 - 14:49, said:

Daca profesoara nu stie sa starneasca interesul, evident ca nu o sa stai sa asculti ceva ce nu iti atrage atentia.
Eu as da posibilitatea elevilor sa isi aleaga profesorii, macar asa ar fi eliminati cei care nu stiu sa atraga atentia elevilor.
asa am facut si yo cand mi-am ales nevasta ! ... si, nu stiu zau daca am ales bine ! ... :)

#30
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 14:45, said:

Salut, ai foarte mare dreptate, nici clasa nu a fost sfanta, dar nici reactiile ei bune. Asta e tot ce imi doresc, sa termin clasa cu bine sa vad ca intru in bac. In momentul de fata am impresia ca nu o sa ma treaca. Pe langa toate acestea ea vine la ora si se poarta de parca obiectul ei ar fi cel mai important in viata noastra. Nu cer sa ne lasa in pace, nu zic sa vina si sa stea degeaba, dar nu vreau ca ea sa mai aiba astfel de iesiri. Sincer nu vreau sa ratez un an pentru ca un profesor decide sa ma lase corigent.

dar voi nu aveti diriginte, nu puteti vorbi cu el, sa-l rugati sa discute cu profesoara, sa gasiti o varianta de compromis pentru cele cateva luni care au mai ramas din anul scolar ?

#31
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 29.07.2017
Asa cum mai sunt elevi cu probleme mai sunt si profesori cu probleme. Iar profesorii incapabili sa reactioneze corect in fata unei situatii se trag cel mai sigur din elevii de aceeasi factura.
Asa a avut eu o profesoara de geografie in liceu. Desi la celelalte materii aveam de la 8 in sus, la geografie din 4 nu ne scotea. Ne punea tot felul de intrebari al carui raspuns nu-l gaseam in manuale, iar din prosti nu ne scotea. Am aflat dupa aia ca era praf si viata personala si se razbuna pe noi.
Dupa facultate m-am intalnit cu ea intamplator si am intrebat-o de ce a avut comportamentul asta. A inceput sa tremure si a fugit. Probabil se astepta sa o lovesc?

#32
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Am o idee. Ma las de scoala. Ma duc pe strada. Hai ca inchidem subiectul.
Cine e cu mine o mana sus.

#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mâna cu cola sau aia cu telefonu' ?

Spune te rog ce materie predă profesoara asta ?

Edited by exceswater, 11 December 2017 - 14:57.


#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Parintii sa faca reclamatie la director, daca directorul nu rezolva (aproape sigur nu va rezolva) sa se duca cu reclamatii la inspectorat.
Daca nu v-ar fi varsat doza pe banca si caiete ti-as fi spus sa o lasati dracu de nebuna sa faca pe nebuna.
In fiecare scoala exista 4-5 profesori cu comportament deviant, astia trebuie pusi la punct, altfel li se urca la cap si fac si mai urat.
Da, profesorii au un fel de imunitate, daca nu fac prostii prea mari nu sunt sanctionati.

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 14:40, said:

E o impartire total stupida,  
Împărțirea asta sunt sigură că o fac mulți profesori în minte dar chiar așa, pe față, nu cred că și-o asumă toți.

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 14:40, said:

iar profesorul a fost nevoie la aceasta impartire.
A avut sau n-a avut voie?  

Mă mir că atâția îi luați necondiționat apărarea profesoarei. Ea le-a dat voie să absenteze mental de la oră, chiar vi se pare normal? De vărsatul dozei nici nu mai zic.

Edited by althea, 11 December 2017 - 15:00.


#36
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postexceswater, on 11 decembrie 2017 - 14:57, said:

Mâna cu cola sau aia cu telefonu' ?

Spune te rog ce materie predă profesoara asta ?
Chiar cu ambele maini.
Sincer, refuz sa raspund. Daca va zic materia o sa gasesca cineva/undeva o importanta cu care o sa aiba prilejul sa ma faca nesimtit/prost/needucat. Multumesc. Nu vreau sa adancesc mai tare subiectul. Mi au fost suficiente raspunsurile.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate