Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Abuz profesor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 14:56, said:

Am o idee. Ma las de scoala. Ma duc pe strada. Hai ca inchidem subiectul.
Cine e cu mine o mana sus.
Ei, lasă... copiii celor care te urechează n-au avut profesori ca asta a ta Posted Image

Edited by althea, 11 December 2017 - 15:43.


#38
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postalthea, on 11 decembrie 2017 - 14:59, said:

A avut sau n-a avut voie?  


A fost nevoit sa renunte. Nu am realizat ce am scris, mi  s au amestecat gandurile.

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
E oarecum clar de ce ai ajuns în grupa a 3-a, că tu ai de învățat la legislație. Nu îi țin partea, și aia a fost nesimțită că a vărsat cola pe voi, dar nu e școală ce faceți voi acolo.
E bar de negri.

#40
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Ciudat, multi au impresia ca profesorul are un comportament adecvat, iar mie imi reprosati ca sunt de vina.(posibil) Dar, ma rog, de ce nu veniti cu o solutie utila, cu un sfat?

Edited by andreizaicescu, 11 December 2017 - 15:11.


#41
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postexceswater, on 11 decembrie 2017 - 15:08, said:

E bar de negri.
Exagerezi și nu ții cont de faptul că profesoara aia are niște metode cel puțin ciudate de a preda și de a se impune.

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 15:03, said:

A fost nevoit sa renunte.  
Așa da, măcar directorul să fie sănătos la cap.

Sfatul meu (și al altor câțiva) este să treci peste, habar n-ai cât consum nervos implică o luptă cu sistemul. Iar tu ești într-a XII-a. Ai la ce să te gândești.

#42
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Undeva povestea ta e cusută cu ață albă.
Din ce ai spus faci parte din grupa "puteți să vă dați cu capul de pereți că nu mă interesează"
Totuși, brusc, profa devine iritată de faptul că stați pe telefoane și vă pune cola-n cap.
Nu bate la ochi ?

De ce un cadru didactic o fi ajuns să împartă clasa în 3 grupe, iar inițiatorul e în grupa care poate dormi la cursul respectiv ?

"colegul îmi arăta o poză" ? în timpul orei ? măcar să înveți la altceva dacă ești așa setat pe BAC, nu să stai de taifas ...

Edited by exceswater, 11 December 2017 - 15:19.


#43
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Salut. De aceea ți am zis că țin să cred că are tulburări. La grupele respective a fost nevoită să renunțe după ce câțiva profesori i au reproșat cate ceva. Chiar și în momentul grupelor a fost absurdă (faza cu foile, telefoanele)

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Repet întrebarea. Care e materia ?

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postexceswater, on 11 decembrie 2017 - 15:20, said:

Repet întrebarea. Care e materia ?
Vezi că nu vrea să spună, de ce-l sâcâi? :)

#46
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007

View Postbritneysbitch, on 11 decembrie 2017 - 14:07, said:

Profesoara a acționat corect. Nici nu putea să acționeze altfel, căci la școală mergi să înveți, nu să faci poze pe telefon la notițe.

View Postursamajor, on 11 decembrie 2017 - 14:12, said:

Eu vă dădeam și cap în cap, apoi cu capul de pereți. Bine că știți că aveți drepturi, că de îndatoriri... auzi, materie total neimportantă, cretini ăia de-au băgat-o în programă.

Si ne mai miram ca se alege praful de invatamant ! Cat de inapoiat sa fii incat sa sustii aceste aberatii violente. In absolut nici o situatie nu s-ar fi admis sit.1 ca profesoara sa verse cola pe elevi si cu atat mai putin sit. 2 ca elevii sa fie dati cu capul de pereti. Sa nu uitam ca violenta naste violenta. Nu ma mai mir de situatiile de la stiri in care elevii terorizeaza si bat profesorii - fapte cu totul reprobabile si incalificabile - cand unii ca voi aproba violenta din partea cealalta, adica a cadrelor didactice.

Nu incurajez nicicum razvratirea si obraznicia eleviilor, dar este treaba lor daca stau pe telefon, citesc romane sau se uita pe geam in ora - atata timp cat nu deranjeaza ora. Profesorul are alte mijloace de a interveni, datul cu capul de pereti nefiind unul dintre ele.

#47
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Despre eficienta scolii romanesti si materiile predate, s-a discutat si o sa se mai discute in continuare.
Ca parere personala, orice materie e importanta macar prin prisma faptului ca iti formeaza creierul, si intr-o mai mica masura, te disciplineaza. Adica te invata sa inveti.

Despre profesoara, da, probabil are cateva probleme pe sistem nervos, gratie sistemului in care a lucrat ani de zile. Probabil tu nu iti dai seama acum, dar poate peste ceva timp, o sa intelegi ce inseamna sa suporti ani de zile, in fiecare zi de luni pana vineri, o shleata de adolescenti cu hormonii urland in ei. oricum, nu e scuzabil, si intr-adevar, intr-o tara civilizata probabil ar fi fost trasa la raspundere.

Ceea ce nu intelegi tu, este ca si comportamentul vostru nu a fost ok, si iarasi, intr-o tara civilizata, ati fi fost admonestati. Oricum, cu timpul, inveti. Dramele din liceu exact asta sunt, drame de liceu, mai tarziu o sa iti dai seama ca nu au importanta.

Si daca e sa ne referim strict la regulamentul scolar, nici nu e voie cu telefonul in timpul orei, oricat de "neimportanta" ar fi.

Uite si o stire proaspata, de azi, tangenta la discutia de aici - Franta interzice telefoanele mobile in scoli din 2018:
http://www.hotnews.r...li-din-2018.htm

#48
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 15:08, said:

Ciudat, multi au impresia ca profesorul are un comportament adecvat, iar mie imi reprosati ca sunt de vina.(posibil) Dar, ma rog, de ce nu veniti cu o solutie utila, cu un sfat?

Nu esti cu nimic mai presus decat profesorul pe care-l acuzi.
Atata timp cat nu-l tratezi cu respect, nici el nu te va trata cu respect.

Regulile se respecta. Punctum. Asta e si sfatul util.

Atata timp cat tu nu le respecti, nu te astepta ca profesorul sa le respecte.

Restul e vrajeala.

#49
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015

View PostAfrikaner76, on 11 decembrie 2017 - 14:04, said:

Asteptăm si varianta profesorului.
Obligatoriu :)

#50
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Initiator,

zi mersi ca te-a-mproscat ,
ca puteai fi violat

#51
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 13:59, said:

Buna. Sunt la liceu, clasa a 12a și am întâmpinat niste 'dificulatati' cu un profesor. Doamna Profesoara țin să cred că are tulburări comportamentale. Astăzi la ora acesteia colegul meu de banca avea o doza de cola pe banca. Eu stăteam liniștit și citeam legislația și când era de scris scriam( mai mult se discuta pe baza unei teme), iar el stătea pe telefon. (Ceva normal la ora respectiva, cam toată clasa face asta fiind o materie total neimportantă, mai ales în clasa a 12a in care la orice profil ai fii nu dai bacul la aceasta materie). Revenind, colegul meu de banca mi a arătat o poza, iar în momentul acela profesoara s a ridicat de la catedra, a venit la noi și a vărsat doza de cola pe toată bancă și pe noi. La finalul orei ne a luat caietele care erau pline de suc și a zis că le arata directorului. (Noi avem camere de supraveghere care merg constant, deci înregistrarea este) Anul trecut a mai fost un incident. La începutul acelui an școlar aceasta a decis să împartă clasa in 3 grupa( grupa 1 cu cei care se ocupa și cu ei discuta etc, grupa 2 cu cei care nu i baga in seama și grupa 3 in care a zis că nu i pasa ce fac respectivii, că pot sta pe telefoane, pot sa nu scrie, dar nota maxima pe care o pot lua e 4 sau 5). Eu cu inca 4 colegi am fost puși în grupa 3. (Știu ce credeți, ca sunt un copil problema și mi o merit, dar mereu am fost cu bun simt, am avut rezultate la olimpiade naționale și niciodată n am uitat că eu sunt in banca iar cel din fata clasei e un profesor) In prima ora după ce ne a împărțit pe grupe ne a pus sa stăm și împreună. Aceasta a împărțit niste fise, iar noua nu pentru că a zis că nu meritam, iar apoi ne-a spus că dacă nu avem totul scris până la finalul orei ne pune 2. Am făcut poze la fise și am copiat lecția. (Am zis sa nu ne punem capul). Am mai trecut câteva ore, iar eu cu un coleg stăteam pe telefon și s a ridicat și ne a zis sa i dăm telefoanele că dacă nu merge la director. Eu i am întins telefonul colegului sa îl ducă și nici nu a apucat sa se ridice(colegul meu) că a și ieșit pe ușă profesorul. Ora următoare am fost chemați la director ( căruia sigur i a spus o grămadă de prostii care nu sunt adevărate, pe cine sa creadă directorul pe elevi sau profesor). Acesta ne a zis că suntem nesimțiți și să ieșim afară. ( Aceasta a făcut referat și ne a fost scăzută nota la purtare, dar din nou nu am zis nimic, am zis că mai bine o lăsăm așa decât să ne complicăm).
Și încă o întâmplare de anul acesta a fost că am dat test in care avem o grila și de raspuns la 4 întrebări. Am făcut grila și am rapsundei și la 3 întrebări. Când a venit testul răspunsurile la întrebări erau tăiate (discutabil), iar la grila unul era marcat că gresit, iar alte două erau încercuite și pus un '?' . Am întrebat o ce înseamnă și mi a zis că nu crede că am știut eu sa rezolv testul așa că nu crede că poate înțelege acele literele (erau perfect lizibile), iar astfel am luat un 3.
Ideea e următoarea, profesorul are catedra și nu știu dacă putem rezolva ceva fiindcă este și singurul de materia respectiva din școală. + Am mai auzit o grămadă de cazuri in care profesorii veneau beți la ore sau nu veneau, iar directorul/ inspectoratul nu avea ce sa le facă pentru că aveau catedră. Va intreb, in cazul acestor cazuri profesorul poate păți ceva sau tot imunitate are?

Mă scuzați daca am uitat niste virgule sau am folosit exprimare ambiguă, dar eram grăbit când am scris asta
Statul pe telefon, ceva normal?Cum adica materie neimportanta? Daca eram profesor, va dadeam o bataie si apoi ma autodenuntam...

#52
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Au sfidat profesorul in mod special ca sa-l scoata din pepeni. Si au reusit. Acum vor sa-l si umileasca, cerand proba video.
Te simti mai bine, mai implinit? Ai fost erou pentru 5 minute, ai impresionat fetele, nu ? Pe FB ai pune filmarea ?
Cu atitudinea asta, crezi ca mai intri in bacalaureat? Tine cont ca profesorii tin unul la altul.

#53
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
lucrurile astea se intampla deoarece in sistemul de invatamant pre universitar ajung de regula cei mai slab pregatiti. bineinteles ca sunt si exceptii, dar asa stau lucrurile. de la mine de la facultate, niciun om pe care l-as putea numi "inteligent" nu are de gand sa predea vreodata in pre-universitar.

asadar, persoanele care ajung in fata elevilor si care ar trebui sa ii educe sunt adesea lipsite de cunostinte elementare in ceea ce priveste materia si, dupa cum se poate vedea, de multe ori sunt lipsiti si de bun simt.
eu am avut un soc cand am ajuns la facultate, desi cam jumatate dintre profesorii mei de liceu erau ok si cu 2-3 ma intelgeam super bine. aici toata lumea iti vorbeste cu "dumneavoastra", nimeni nu tipa la tine, unii profesori se opreau pe hol sa dea mana cu mine, absolut toti isi sterg singuri tabla, etc  Posted Image

bineinteles, o parte de vina o are si sistemul romanesc abject, care tine n-spe mii de profesori sa predea fiecare ceva, eliminand cvasi-total posibilitatea elevilor de a alege ce ii intereseaza sa studieze->stat pe telefon in timpul orelor

Edited by newbie13, 11 December 2017 - 16:43.


#54
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postsonnydellmarco, on 11 decembrie 2017 - 16:38, said:

Au sfidat profesorul in mod special ca sa-l scoata din pepeni. Si au reusit. Acum vor sa-l si umileasca, cerand proba video.
Te simti mai bine, mai implinit? Ai fost erou pentru 5 minute, ai impresionat fetele, nu ? Pe FB ai pune filmarea ?
Cu atitudinea asta, crezi ca mai intri in bacalaureat? Tine cont ca profesorii tin unul la altul.
Nuna fost nimic cu intenție. Toată clasa se uită soacata. Nu am nici o treabă cu filmarea și nu vreau sa o pun nicăieri (nici macar nu o dețin). Ce treabă are bacalaureat?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate