Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Abuz profesor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
65 replies to this topic

#1
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017
Buna. Sunt la liceu, clasa a 12a și am întâmpinat niste 'dificulatati' cu un profesor. Doamna Profesoara țin să cred că are tulburări comportamentale. Astăzi la ora acesteia colegul meu de banca avea o doza de cola pe banca. Eu stăteam liniștit și citeam legislația și când era de scris scriam( mai mult se discuta pe baza unei teme), iar el stătea pe telefon. (Ceva normal la ora respectiva, cam toată clasa face asta fiind o materie total neimportantă, mai ales în clasa a 12a in care la orice profil ai fii nu dai bacul la aceasta materie). Revenind, colegul meu de banca mi a arătat o poza, iar în momentul acela profesoara s a ridicat de la catedra, a venit la noi și a vărsat doza de cola pe toată bancă și pe noi. La finalul orei ne a luat caietele care erau pline de suc și a zis că le arata directorului. (Noi avem camere de supraveghere care merg constant, deci înregistrarea este) Anul trecut a mai fost un incident. La începutul acelui an școlar aceasta a decis să împartă clasa in 3 grupa( grupa 1 cu cei care se ocupa și cu ei discuta etc, grupa 2 cu cei care nu i baga in seama și grupa 3 in care a zis că nu i pasa ce fac respectivii, că pot sta pe telefoane, pot sa nu scrie, dar nota maxima pe care o pot lua e 4 sau 5). Eu cu inca 4 colegi am fost puși în grupa 3. (Știu ce credeți, ca sunt un copil problema și mi o merit, dar mereu am fost cu bun simt, am avut rezultate la olimpiade naționale și niciodată n am uitat că eu sunt in banca iar cel din fata clasei e un profesor) In prima ora după ce ne a împărțit pe grupe ne a pus sa stăm și împreună. Aceasta a împărțit niste fise, iar noua nu pentru că a zis că nu meritam, iar apoi ne-a spus că dacă nu avem totul scris până la finalul orei ne pune 2. Am făcut poze la fise și am copiat lecția. (Am zis sa nu ne punem capul). Am mai trecut câteva ore, iar eu cu un coleg stăteam pe telefon și s a ridicat și ne a zis sa i dăm telefoanele că dacă nu merge la director. Eu i am întins telefonul colegului sa îl ducă și nici nu a apucat sa se ridice(colegul meu) că a și ieșit pe ușă profesorul. Ora următoare am fost chemați la director ( căruia sigur i a spus o grămadă de prostii care nu sunt adevărate, pe cine sa creadă directorul pe elevi sau profesor). Acesta ne a zis că suntem nesimțiți și să ieșim afară. ( Aceasta a făcut referat și ne a fost scăzută nota la purtare, dar din nou nu am zis nimic, am zis că mai bine o lăsăm așa decât să ne complicăm).
Și încă o întâmplare de anul acesta a fost că am dat test in care avem o grila și de raspuns la 4 întrebări. Am făcut grila și am rapsundei și la 3 întrebări. Când a venit testul răspunsurile la întrebări erau tăiate (discutabil), iar la grila unul era marcat că gresit, iar alte două erau încercuite și pus un '?' . Am întrebat o ce înseamnă și mi a zis că nu crede că am știut eu sa rezolv testul așa că nu crede că poate înțelege acele literele (erau perfect lizibile), iar astfel am luat un 3.
Ideea e următoarea, profesorul are catedra și nu știu dacă putem rezolva ceva fiindcă este și singurul de materia respectiva din școală. + Am mai auzit o grămadă de cazuri in care profesorii veneau beți la ore sau nu veneau, iar directorul/ inspectoratul nu avea ce sa le facă pentru că aveau catedră. Va intreb, in cazul acestor cazuri profesorul poate păți ceva sau tot imunitate are?

Mă scuzați daca am uitat niste virgule sau am folosit exprimare ambiguă, dar eram grăbit când am scris asta


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j05ZByneYyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Asteptăm si varianta profesorului.

Edited by Afrikaner76, 11 December 2017 - 14:04.


#4
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,029
  • Înscris: 20.12.2007
Nu cred ca profesorii au imunitate, insa elevii au  o multime de mijloace prin care sa reclame abuzurile facute.
Aveti Consiliul Elevilor, Director, Consiliul părinților, Inspectorat Scolar.....nu ai sa rezolvi problema pe forum .
In ultima vreme practic au disparut drepturile profesorilor, exista doar ale elevilor, deci ai toate sansele sa o zbori pe profesoara direct acasa.
Succese !

Edited by bog4u, 11 December 2017 - 14:06.


#5
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Ai fost cu fii la olimpiada? In rest pare ca cine se aseamănă, se adună. Asta-i viața, varsa-i și tu din greșeală o cola pe fusta că oricum nu contează media la cursul respectiv.



#6
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

meu de banca avea o doza de cola pe banca. Eu stăteam liniștit și citeam legislația și când era de scris scriam( mai mult se discuta pe baza unei teme), iar el stătea pe telefon

Nu există așa ceva. Ori ești la mall sau alt loc de luat masa cu doze, ori ești la școala în timpul cursurilor.

Iar de telefon, nici nu se pune problema. E inadmisibil; sunteți la cursuri pentru a căsca ochii/a gândi critic/a citi materialul etc, nu să vă uitați peste poze.

Nu veniți la cursuri dacă vă plictisesc sau nu vă interesează. Sunt atâtea meserii la care nici măcar nu trebuie ca lucrătorii să fie "alfabetizați". Renunțați la curs (sau schimbați școala) și gata.

Ce teste, ce rezultate bune doriți în condițiile în care voi la cursuri sunteți pe telefon?

Profesoara a acționat corect. Nici nu putea să acționeze altfel, căci la școală mergi să înveți, nu să faci poze pe telefon la notițe.

Quote

Acesta ne a zis că suntem nesimțiți și să ieșim afară

Și bineînțeles, și directorul.

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,561
  • Înscris: 08.03.2017
Daca e cum spui poate si-a facut o parere gresita vazandu-te ca stai cu un element slab al clasei ca si coleg de banca .
Muta-te langa cineva din grupa 1 si vezi daca se schimba ceva in bine .

Edited by ldpe, 11 December 2017 - 14:08.


#8
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postbritneysbitch, on 11 decembrie 2017 - 14:07, said:

Profesoara a acționat corect. Nici nu putea să acționeze altfel, căci la școală mergi să Ă®nveți, nu să faci poze pe telefon la notițe.

Da, e corect sa ude elevii cu cola, poate sa se și pișe pe ei.

#9
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Eu vă dădeam și cap în cap, apoi cu capul de pereți. Bine că știți că aveți drepturi, că de îndatoriri... auzi, materie total neimportantă, cretini ăia de-au băgat-o în programă.
Fii mulțumit că ești într-a 12-a (și sper să rămâi cu-atât), că dacă mergi mai departe e vai și-amar.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu dați doar în el...

View Postandreizaicescu, on 11 decembrie 2017 - 13:59, said:

La începutul acelui an școlar aceasta a decis să împartă clasa in 3 grupa( grupa 1 cu cei care se ocupa și cu ei discuta etc, grupa 2 cu cei care nu i baga in seama și grupa 3 in care a zis că nu i pasa ce fac respectivii, că pot sta pe telefoane, pot sa nu scrie, dar nota maxima pe care o pot lua e 4 sau 5).  
Ce împărțire-i asta?!

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
impartirea cu 3 .. are mama 3 purcei, trei ori unu' trei ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5HjrojbJB0Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postbog4u, on 11 decembrie 2017 - 14:06, said:

Nu cred ca profesorii au imunitate, insa elevii au  o multime de mijloace prin care sa reclame abuzurile facute.
Aveti Consiliul Elevilor, Director, Consiliul părinților, Inspectorat Scolar.....nu ai sa rezolvi problema pe forum .
In ultima vreme practic au disparut drepturile profesorilor, exista doar ale elevilor, deci ai toate sansele sa o zbori pe profesoara direct acasa.
Succese !
Mersi, dar vrut mai intai sa intreb, nu sa porenesc un scandal, iar apoi sa ma trezesc ca nu intru in bac.

#13
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu sunteți imaculați, poate n-ar fi rău să stați pe fundul vostru.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postursamajor, on 11 decembrie 2017 - 14:12, said:

Eu vă dădeam și cap în cap, apoi cu capul de pereți. Bine că știți că aveți drepturi, că de îndatoriri... auzi, materie total neimportantă, cretini ăia de-au băgat-o în programă.
Fii mulțumit că ești într-a 12-a (și sper să rămâi cu-atât), că dacă mergi mai departe e vai și-amar.
Si sa te si mentii aici macar vreo trei-patru ani, ca sa ai timp de invatat pana si ce inseamna sa fii om, nu un putoi cu "drepturi"..

Edited by myshyk, 11 December 2017 - 14:28.


#15
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postbritneysbitch, on 11 decembrie 2017 - 14:07, said:

Nu există așa ceva. Ori ești la mall sau alt loc de luat masa cu doze, ori ești la școala în timpul cursurilor.

Iar de telefon, nici nu se pune problema. E inadmisibil; sunteți la cursuri pentru a căsca ochii/a gândi critic/a citi materialul etc, nu să vă uitați peste poze.

Nu veniți la cursuri dacă vă plictisesc sau nu vă interesează. Sunt atâtea meserii la care nici măcar nu trebuie ca lucrătorii să fie "alfabetizați". Renunțați la curs (sau schimbați școala) și gata.

Ce teste, ce rezultate bune doriți în condițiile în care voi la cursuri sunteți pe telefon?

Profesoara a acționat corect. Nici nu putea să acționeze altfel, căci la școală mergi să înveți, nu să faci poze pe telefon la notițe.



Și bineînțeles, și directorul.

Scuze ca te intreb, dar ce varsa ai/aveti? Presupun ca toti de aici au trecut prin scoala si vreau sa vad cine poate afirma ca tot ce li s-a predat in liceu le-a fost util, i-a ajutat la dezvoltarea lor.  In conditiile in care consider ca facem ceva mai producitv(citeam legislatia) si chiar daca stateam pe telefon si frecam menta, profesorul, trebuia sa ia alte masuri nu sa ma ude cu suc.  Vin la orele respective pentru ca sunt nevoit. Trebuie sa intru in bac. Si nu stiu daca realizezi dar sistemul de invatamant din Romania e la pamant, multi profesori mi-au confirmat asta si mi-au recomandat sa plec din tara sa-mi continui studiile.

View Postspinname, on 11 decembrie 2017 - 14:07, said:

Ai fost cu fii la olimpiada? In rest pare ca cine se aseamănă, se adună. Asta-i viața, varsa-i și tu din greșeală o cola pe fusta că oricum nu contează media la cursul respectiv.
Salut, sunt la liceu deci orice curs conteza.

#16
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Cel mai bine rezolvati amiabil povestea, oricum mai ai cateva luni si scapi de ea.

Aici vad tot felul de pareri personale - fiecare are dreptul la libera exprimare.
Daca legile nu sunt bune este o alta discutie. Pana atunci, discutam pe baza legilor existente.
Nu sunt jurist, dar faptul ca a varsat suc pe voi este o problema.

Anyway... Mai bine va impacati amiabil, dar ea nu are voie sa reactioneze in acest fel. Exact cum nu a avut voie sa reactioneze Mirel Palada oricat de mult l-a provocat Mihai Goțiu. Oricat de mult te-ar provoca cineva verbal, nu ai voie sa reactionezi fizic.

#17
andreizaicescu

andreizaicescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 13.11.2017

View Postursamajor, on 11 decembrie 2017 - 14:12, said:

Eu vă dădeam și cap în cap, apoi cu capul de pereți. Bine că știți că aveți drepturi, că de îndatoriri... auzi, materie total neimportantă, cretini ăia de-au băgat-o în programă.
Fii mulțumit că ești într-a 12-a (și sper să rămâi cu-atât), că dacă mergi mai departe e vai și-amar.
Scuza-ma, tu tot ce ai invatat in liceu ai folosit, ti-a fost utila orice materie? Daca tu consideri ca trebuia sa ne bata, am mai gasit un motiv in puls sa plec din tara. Cum am eu drepturi ai si tu, maine daca vine cineva si iti sparge capul ce faci? Te duci acasa si te uiti la televizor, nu?

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, pentru o clipa imagineaza-ti ca in locul acelei profesoare era mama ta. ti-ar conveni ca mama ta sa fie tratata cu flit, indiferenta, tupeu de catre colegii tai ? eu cred ca nu.
cat crezi ca poate sa indure si sa suporte un om ?
parerea mea este ca voi, colectivul clasei, ati abuzat deja peste masura, de rabdarea, nervii si timpul profesoarei.

ca nici ea nu a procedat corect, da, este adevarat. dar si voi o cautati cu lumanarea.

acum las-o asa cum a picat, oricum e cuvantul ei impotriva cuvantului vostru, in fata directorului/conducerii liceului.
ce este mai important pentru tine, sa termini cu bine clasa a XII-a sau sa incepi un razboi cu morile de vant ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate