Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

achizitie low speed juicer (storcator de suc turatie mica)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
nestorr

nestorr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 02.03.2016
Am trei prieteni care si-au cumparat Hurom din asta, l-au folosit fiecare de vreo cinci ori in total, pentru ca cine naiba sta sa spele si sa curete atatea fructe si legume, apoi sta sa curete aparatul ala de fiecare data cand il foleste?!
Un om cu o alimentatie sanatoasa si normala nu are nevoie sa bea suc de niciun fel si mai mult, nu ar trebui sa simta nevoia sa bea suc, orice fruct contine zahar iar un litru de suc de portocale sau mere are mai mult zahar decat un litru de cola.

Iar de ce ai vrea sa storci sfecla, pastaranc sau morcovi in loc sa le lasi cateva ore la cuptor sa se caramelizeze cu otet balsamic, de exemplu, pe mine ma depaseste.
Sau sa cumperi toate mizeriile de citrice care ajung la noi pe rafturi dupa ce stau cu saptamanile prin vapoare, trenuri, tiruri si depozite, ca sa iti faci suc, cand poti sa cumperi din ala deja ambalat, care e facut sigur din niste fructe mai curate decat alea care ajung in magazine, valabil si pentru sucul de rosii si  majoritatea legumelor congelate de la punga.

Am rude apropiate in Maramures, acum nu isi mai fac palinca din mere, isi fac suc, ambalat frumos in pungi din alea cu robinet, tot ce trebuie, si fac sute de litri. Toti plesnesc, si nu de sanatate, ci pentru ca sunt fie mult supraponderali, fie obezi de-a dreptul.

Edited by nestorr, 07 December 2017 - 06:43.


#20
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Citricele care le bagi tu in suc pot fi bio daca te tine buzunarul sau daca nu macar le cureti bine de coaja impregnata cu substante cancerigene. Cele bagate in fabrica in sucuri cam cum crezi ca sunt curatate daca sunt curatate de coaja ?

In ceea ce priveste consumul de suc din fructe stoarse acesta clar ar trebui sa fie limitat daca vrem sa vorbim de o alimentatie sanatoasa  Evident nu este cel mai sanatos mod de a consuma fructele dar sunt destule alimente si sucuri in comert mult mai nocive decat sucul acela facut in casa.

Edited by MD, 07 December 2017 - 08:43.


#21
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 24.02.2011

View Postbelogerer, on 07 decembrie 2017 - 05:03, said:

nu stiu cum sau de ce dar omega scoate suc si din merele alea fainoase de care spui tu.  e drept ca face ceva spuma si dupa doua mere tb oprit sa lasi sucul sa se decanteze sau il ajuti manual cu o lingurita dar totusi iese suc...

cu zaharul din fructe te contrazic. nu sunt de acord ca sucul ar tb diluat si nici ca ar dauna sanatatii indiferent de cantitate. pur si simplu nu poti bea atat de mult incat sa devina nociv acel zahar...
Pai si "ursu" scoate suc cu spuma din alea fainoase, dar nu prea îi bun ca-i gros si se cunoaste daca îl amesteci cu apa.
La zahar ai preluat textele de la fructe si le-ai adaptat la suc. Posted Image

Edited by sandel1, 07 December 2017 - 09:43.


#22
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005
Eu am asa ceva:
https://www.amazon.c...e/dp/B00JA8P9K4

Motivul: sotul meu este ultramaratonist iar un medic ne-a recomandat sucurile facute cu un slow juicer ca sa comleteze cu vitamine si minerale. El nu vrea sa ia suplimente. se bazeaza doar pe alimentatie. De aici sucurile.

Sucul iese mai clar sau mai "piure" in functie de tipul de alimente si de sita folosita. Insa nu iese nicidecum ca de la un robot de bucatarie sau nu stiu ce altceva.

Despre avantajele slow juicing -ului nu discut ca exista destule site-uri pt asta. Si daca te gandesti sa cumperi atunci probabil ca stii despre ce e vorba.

Cineva spunea ca sucurile de genul asta te vor face sa iei prea mult zahar. Complet de acord. De asta ideal ar fi sa nu faci suc numai din fructe. Si tocmai de asta imi place atat de mult Hurom-ul. Nu esti limitat doar la un anumit tip de fructe ca storcatoarele obisnuite. Poti sa faci suc din "iarba": spanac, kale, telina. Poti sa faci suc din legume foarte moi. Rosii de exemplu. Si nu iese ca bulionul :) Din fructe foarte moi: fructe de padure de exemplu.

Daca vreti sa vedeti ce se poate face altfel (in loc de suc de fructe si atat) cautati retete pentru sucuri verzi. E atat sapanac, telina si castravete incat parca mananci o salata :)

Pentru cineva care face mult sport si pierde multe minerale prin transpiratie e mult mai usor sa bea un pahar de suc decat sa manance doua castroane de verdeata. Si in plus exista extrem de multe studii care arata ca este mult mai usor sa asimilezi vitamine/minerale/etc din alimente lichide. De ce credeti ca sunt atat de multi sportivi care au o dieta in care paseaza tot?

Cat de greu este de curatat. Pai eu zic ca tre sa fii foarte lenes sa crezi ca un Hurom e greu de curatat. Are 5 parti toate :) Se desface foarte usor si se curata in maxim 2 minute.

Ar fi multe de spus dar nu vreau sa ma intind mai mult decat trebuie.

Dadca vrei sa cumperi sunt cateva chestii pe care sa le tii in minte:
-cat de mare este deschizatura pentru fructe (daca poti sa bagi un mar intreg e perfect, la mine trebuie taiat si nu e chiar ideal)
-cat de puternic este motorul (tre sa fie f puternic pt ca totul se face prin mastecare)
-cate rotatii are (40-60-80 rpm)
-cat de usor este de curatat (verifica niste filme pe net pt ca daca e greu de curatat nu o sa il folosesti)

#23
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
merci ptr raspunsul detailat !
am un prieten de multi ani, super sanatos, super-sportiv ! ... ce mai ... barbatu' cu care nu am curaj
sa ne schimbam femeile ! ... Posted Image
ehh, la el am baut prima data un suc facut cu acest "slow juicer" ! ...acest suc avea o culoare de "·diaree de vaca"
un gust execrabil, dar avea tot ce ai nevoie ptr "a functiona" in parametri jumatre din zi ! ...zice el! ... :)
amanunt: prietenului meu i-a disparut parul alb, de cand bea acest suc ! ... sa fie fo' 2 ani !

Edited by realduc, 07 December 2017 - 10:41.


#24
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

View Postrealduc, on 07 decembrie 2017 - 10:40, said:

merci ptr raspunsul detailat !
am un prieten de multi ani, super sanatos, super-sportiv ! ... ce mai ... barbatu' cu care nu am curaj
sa ne schimbam femeile ! ... Posted Image
ehh, la el am baut prima data un suc facut cu acest "slow juicer" ! ...acest suc avea o culoare de "·diaree de vaca"
un gust execrabil, dar avea tot ce ai nevoie ptr "a functiona" in parametri jumatre din zi ! ...zice el! ... Posted Image
amanunt: prietenului meu i-a disparut parul alb, de cand bea acest suc ! ... sa fie fo' 2 ani !

Depinde cat se sanatos il vrei Posted Image
Daca il vrei foarte sanatos s-ar putea sa fie "diaree de vaca" sau "cacat de miel" cum zice bunica Posted Image

Am facut si eu o data suc de telina fara sa adauc vreun fruct dulce si a iesit...de nebaut Posted Image

Noi nu adaugam suplimente. Sau proteine. Sau altceva. E doar pentru a manca mai usor cat mai multe legume.

Cineva zicea mai sus ca ce e asa greu sa mananci radacinoase sau mai stiu eu ce. Pai nu ar trebui sa fie. dar realitatea e ca se mananca din ce in ce mai putine legume. Si chiar si fructe. Pe ca,d un pahar de suc  cu totul altceva. Cat patrunjel crezi ca poti sa mananci? Ca sa iei vit. C? Ia pune o mana in suc si sa vezi ce usor ai scpat Posted Image

Sucul meu preferat e sfecta rosie cu fructe de padure, un pic de ghimbir si un pic de lamaie.

Asta fac cel mai des.

Sau morcovi cu mar si cu ghimbir. Calculat astfel incat sa nu fie mai mult de un mar in tot ceea ce beau in ziua aia.

Am uitat sa zic: avem si noi prieteni care inlocuiesc mese intregi cu sucuri. Si inainte sa se gaseasca neconoscatorii sa spuna ce prostie e asta, o sa explic ca respectivul suc nu e suc de mere sau portocale cum isi inchipuie ei. Este o masa completa in forma lichida.

Noi nu facem asta. Noi folosim sucurile doar pt a completa alimentatia normala Desi pt ce face sotul meu, ar fi ideal. Insa ii place mancarea Posted Image

Edited by something00, 07 December 2017 - 10:53.


#25
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,502
  • Înscris: 04.05.2006
Da, dacă ești sportiv de performanța, lucrurile se schimba drastic...
Dar eu, care fac sport doar cât sa suplinesc parțial sedentarismul, prefer sa gătesc Ingredientele alea in alt mod.

#26
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 14.11.2005

View Postrichelieu, on 07 decembrie 2017 - 10:56, said:

Da, dacă ești sportiv de performanța, lucrurile se schimba drastic...
Dar eu, care fac sport doar cât sa suplinesc parțial sedentarismul, prefer sa gătesc Ingredientele alea in alt mod.

Pai si te obliga cineva sa faci altceva? Posted Image)

Initiatorul doar a intrebat posesorii de slow juicer ce parere au.

Este decizia fiecaruia cum ii e mai usor sa isi creeze alimentatia corecta.

Edited by something00, 07 December 2017 - 11:04.


#27
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,502
  • Înscris: 04.05.2006
Evident :) Nu comentez deciziile și nevoile nimănui...
Am făcut doar ca in Bancul asta:

O duduie tânăra și dotata de la natura cu toate cele, da anunt la Mica Publicitate: “Caut sot tanar, bogat, cult, rafinat, fire placuta, bun la pat”. Avand in vedere persoana, soneria incepe sa taraie din clipa in care ziarul apare pe tarabe. Petitorii se prezinta valuri, valuri, doar pentru a fi respinsi unul dupa celalalt. Ba unul era tanar, aratos, dar sarac, ba altul era bogat, dar trecut binisor de prima tinerete, ba nu stia sa recite din Shakespeare, ba ca aia, ba ca ailalta. Duduia nu e dispusa sa faca nici un rabat. si, tocmai cand se lasa cuprinsa usurel de deznadejde, trrrr!, soneria.

Deschide usa sa vada un batranel cu haine ponosite si-o plasuta de rafie-n mana, c-un litru de lapte.

- Saru’mana, referitor la anuntul matrimonial …, zice batranelul.

Femeia il masoara din cap pana-n picioare.

- Ce-i cu el? Ca tanar nu esti … Ai bani?

- N-am, pacatele mele!

- Esti vreun scriitor faimos?

- Ba, ca n-am gatat decat patru clase si-am scris doar doua ilustrate. De la Sovata.

- Ai vreo calitate ascunsa? La pat?

Batranelul incepe sa rada cu gura stirba:

- Poate-acu’ douazeci de ani si mai bine …

- Si-atunci de ce-ai mai venit?

- Am venit sa va spun doar atat: pe mine sa nu contati!

Edited by richelieu, 07 December 2017 - 11:15.


#28
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
cumva reusiti sa demolati total consumul de fructe. au prea mult zahar. coaja e radioactiva, nu bun.

welcome to mcdonalds generation....maramureseni burtosi consumatori de suc de mere. genial.

me out.

#29
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,502
  • Înscris: 04.05.2006
Da’ cine a zis ceva de consumul de fructe?! Era vorba de consumul de suc...

#30
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Mai bine iei storcator din ala mic si mai ieftin si storci la ala lamai, portocale, Grapfruit si e okey.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate