Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...
 windows 10 drivere startup degrad...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz
 Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...
 Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 

Upgrade Ram

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016
Salut,detin un laptop acer mai vechi(acesta mai exact https://www.emag.ro/...1/pd/D33XJBBBM/ .
Doresc sa-i fac un mic upgrade de ram dar nu stiu ce/cum sa aleg.
Nu inteleg prea bine dar cred ca laptopul are un singur slot pentru memorie a carui capacitate maxima nu o stiu.
Inteleg ca e pc3-12800(800MHz),deci frecventa trebuie sa fie de maxim 1600.
Atasez 2 poze din CPU-Z poate puteti sa ma ajutati.

Attached Files



#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Poti sa-i montezi inca un modul de 2GB/1600 Mhz low-voltage (1,35V).
Ia mai da odata pe SPD si vezi cate sloturi iti afiseaza sub sageata? Daca iti arata 4 sloturi,dintre care ocupat doar #3,inseamna ca ai 2 sloturi efective si este ocupat cel cu numarul 2!
Dar... pe spate nu are capac ce poate fi desfacut sau are tot "fundul" dintr-o bucata,fara capac? Ma refer la capacul ce astupa RAM si uneori si HDD.

Edited by Tehnicianul1970, 01 December 2017 - 20:03.


#3
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 07.02.2011

View PostMihaiCK, on 01 decembrie 2017 - 19:41, said:

.....
Nu inteleg prea bine dar cred ca laptopul are un singur slot pentru memorie a carui capacitate maxima nu o stiu.
Inteleg ca e pc3-12800(800MHz),deci frecventa trebuie sa fie de maxim 1600.
.....

View PostTehnicianul1970, on 01 decembrie 2017 - 19:59, said:

Poti sa-i montezi ..... low-voltage (1,35V).
....
@MihaiCK - trebuie sa retii ca iti trebuie PC3L daca vrei sa fie ca cea existenta.
Daca laptopul tau e asta Acer Aspire E1-531-10052G32Mnks (NX.M12EX.321)
(codul NX.M12EX.321 l-am luat din link-ul pus de tine)
la specificatii scrie max 8gb ram (nu specifica low-voltage).

Edited by costeld69, 01 December 2017 - 20:37.


#4
MihaiCK

MihaiCK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.09.2016

View PostTehnicianul1970, on 01 decembrie 2017 - 19:59, said:

Poti sa-i montezi inca un modul de 2GB/1600 Mhz low-voltage (1,35V).
Ia mai da odata pe SPD si vezi cate sloturi iti afiseaza sub sageata? Daca iti arata 4 sloturi,dintre care ocupat doar #3,inseamna ca ai 2 sloturi efective si este ocupat cel cu numarul 2!
Dar... pe spate nu are capac ce poate fi desfacut sau are tot "fundul" dintr-o bucata,fara capac? Ma refer la capacul ce astupa RAM si uneori si HDD.
Multumesc pentru raspuns!
Da,imi arata 4 sloturi din care doar cel cu numarul 3 este ocupat.Maine dimineata o sa iau o surubelnita si am sa-i desfac capacul de la ram si hdd(nu e dintr-o bucata,din fericire) si am sa conving 100%.

View Postcosteld69, on 01 decembrie 2017 - 20:27, said:

@MihaiCK - trebuie sa retii ca iti trebuie PC3L daca vrei sa fie ca cea existenta.
Daca laptopul tau e asta Acer Aspire E1-531-10052G32Mnks (NX.M12EX.321)
(codul NX.M12EX.321 l-am luat din link-ul pus de tine)
la specificatii scrie max 8gb ram (nu specifica low-voltage).
Specifiicatiile sunt bune.Pare sa fie acelasi.
La voltaj vad ca e 1,35.
Daca e PC3L inseamna ca nu pot folosi o placuta PC3-12800?Ar insemna ca aceasta nu ar fi buna? https://www.pcgarage...0mhz-cl11-135v/

#5
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
@Costeld69 - Si... 1.35V ce crezi ca inseamna? Nu cumva "low-voltage"? Sau crezi ca vorbesc a "lelea-floarei"!
Memoriile vechi DDR3 la 1333Mhz,erau alimentate la 1,5V! Uite aici, pe laptopul de pe care-ti scriu si care are memorii dupa standardul DDR3/1333Mhz 1,5V... standardul vechi de la generatia a 2-a de i-uri,cea aparuta in 2011! Laptopul meu de-ti scriu acum de pe el,este fabricat in decembrie 2011 si are DDR3/1333Mhz 1,5V,nu low-voltage ca al initiatorului! Daca te uiti atent la plansa a 2-a a lui,vezi acolo 1,35V! PC3L... nu vine de la low-voltage?
[...]
  • DDR3 or PC3 is the Standard Voltage memory module that operates at 1.50V (JEDEC compliant)
  • DDR3L or PC3L is the Low Voltage memory module that operates at 1.35V (JEDEC compliant)
  • DDR3U or PC3U is the Ultra Low Voltage memory module that operates at 1.25V (still not JEDEC compliant)

View PostMihaiCK, on 01 decembrie 2017 - 21:17, said:

Multumesc pentru raspuns!
Da,imi arata 4 sloturi din care doar cel cu numarul 3 este ocupat.Maine dimineata o sa iau o surubelnita si am sa-i desfac capacul de la ram si hdd(nu e dintr-o bucata,din fericire) si am sa conving 100%.


Specifiicatiile sunt bune.Pare sa fie acelasi.
La voltaj vad ca e 1,35.
Daca e PC3L inseamna ca nu pot folosi o placuta PC3-12800?Ar insemna ca aceasta nu ar fi buna? https://www.pcgarage...0mhz-cl11-135v/
Stai calm,este buna cea din link,are specificatiile pentru 1,35V,adica este "low-voltage"!
[...]
Poti cumpara memoria fara probleme. Bafta!Posted Image

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 02 December 2017 - 06:58.
controleaza-ti limbajul


#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 07.02.2011

View PostTehnicianul1970, on 01 decembrie 2017 - 21:23, said:

@Costeld69 - ......
Uite aici unde am incercuit cu rosu... inteligentule si cultule in ale IT-ului! Mai uite colea sa inveti si tu...
    Vezi si din replica ce i-am dat-o unuia "atoatestiutor" in ala IT-ului! Mai bine ar merge sa vanda covrigi!
    ....
    O sa pun raspunsul tau pe seama zilei de 1dec -  poate o fi de la oboseala.
    ..
    Cred ca nu ai inteles raspunsul meu:
    1. am citat initiatorul ca a zis de pc3 -
    2. te-am citat ca sa ii subliniez initiatorului ca si tu i-ai spus de low-voltaje (deci te-am aprobat).
    Totul a fost ca sa mentionez ca pentru siguranta trebuie sa ia acelasi tip de memorie.
    Referitor la laptopurile din 2011 am si eu 2 modele in casa care au venit cu memorii de 1,5v dar functioneaza si cu 1,35  sau mixte.
    ...

    #7
    Tehnicianul1970

    Tehnicianul1970

      Senior Member

    • Grup: Senior Members
    • Posts: 2,509
    • Înscris: 09.11.2014

    View Postcosteld69, on 01 decembrie 2017 - 21:56, said:

    O sa pun raspunsul tau pe seama zilei de 1dec -  poate o fi de la oboseala.
    ..
    Cred ca nu ai inteles raspunsul meu:
    1. am citat initiatorul ca a zis de pc3 -
    2. te-am citat ca sa ii subliniez initiatorului ca si tu i-ai spus de low-voltaje (deci te-am aprobat).
    Totul a fost ca sa mentionez ca pentru siguranta trebuie sa ia acelasi tip de memorie.
    Referitor la laptopurile din 2011 am si eu 2 modele in casa care au venit cu memorii de 1,5v dar functioneaza si cu 1,35  sau mixte.
    ...
    Normal si corect, sunt JEDEC compliant si le suporta chipsetul MB-ului.
    Da,este OK, cer scuze pt. limbajul folosit!

    #8
    MihaiCK

    MihaiCK

      Junior Member

    • Grup: Members
    • Posts: 67
    • Înscris: 09.09.2016
    Revin cu un mic up.
    Am desfacut capacul de la laptop si am descoperit ca are 2 sloturi pt memorii.
    De asemenea,am reusit sa identificam modelul laptopului pe site-ul celor de la Acer,astfel: https://www.acer.com....M12EX.321.html
    Rezulta ca suporta maximum de 8gb ram.
    Astfel pot cumpara o memorie de 2/4 sau chiar 8gb cu conditia sa o scot pe cea existenta,nu?
    Doresc sa o cumpar pe aceasta.Nu exista nicio incompatibilitate,nu?
    https://altex.ro/mem...l-1600mhz-cl11/

    Anunturi

    Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

    "Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

    Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

    www.neurohope.ro

    0 user(s) are reading this topic

    0 members, 0 guests, 0 anonymous users

    Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
    Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate