Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Recuperare taxa auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
:D
Ba o să primești, iar eu voi primi ce ai promis.

A, și sentimentele tale  mă interesează mai puțin la ora asta. Poate pe parcurs mă vor ciupi niște remușcări, da' deocamdată sunt cu gândul la torturi (cu accent pe o) :D

View PostIon_de_la_Raion, on 11 iunie 2018 - 18:57, said:



#38
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Cum vin banii, pleaca si torturile. La cate zile de la depunerea actelor ai primit banii ? Dobanda a fost 0.02% pe zi, cum au spus ?

#39
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu am depus cererea în 2016, am și luat o tranșă tot în 2016 și dup-aia pauză până luna trecută.
Nu am calculat dobânda... e prea complicat, și n-au trimis nicio explicație. Pur și simplu m-am trezit cu banii în cont. Suma totală a fost cu 35%-40% mai mare decât cea plătită.


View PostIon_de_la_Raion, on 11 iunie 2018 - 19:41, said:

Cum vin banii, pleaca si torturile.
Cadou de Crăciun :D
O să-i iei anul ăsta, că i-a ciufulit UE pe tema asta.

Glumesc, sper că nu m-ai luat în serios.

#40
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
De cerut banii pe aceasta taxa doar primul proprietar (cel ce a platit taxa) o poate cere sau proprietarul actual?

#41
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,890
  • Înscris: 25.01.2007
evident ca ala de a platit-o, ce treaba are actualul proprietar?

#42
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Simplu, eu cand am achizitionat masina am achizitionat-o cu taxa inclusa in pret... nu a vandut nimeni masina mai ieftina cu x euro dupa ce a platit taxa respectiva...

#43
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postalthea, on 11 iunie 2018 - 20:03, said:

Glumesc, sper că nu m-ai luat în serios.

Glumesti in sensul ca n-am sa iau banii, asa-i ?

Pentru ca torturile le dau cu placere dealtfel, le platesc din banii de dobanda (care nu sint putini, am platit peste 3 mii taxa acum mai bine de 9 ani).

View Postammaus, on 11 iunie 2018 - 20:43, said:

Simplu, eu cand am achizitionat masina am achizitionat-o cu taxa inclusa in pret... nu a vandut nimeni masina mai ieftina cu x euro dupa ce a platit taxa respectiva...

Vrei sa spui dupa ce a recuperat-o. Una peste alta, pe tine nu te afecteaza, ca nou proprietar. Doar ca atunci cand vei dori sa o vinzi, am impresia ca trebuie sa platesti nu stiu ce taxa, din cate am retinut. Dar nu am acordat multa atentie, ca nu sint in situatia respectiva. Doar ca am citit mentionat asta pe undeva.

#44
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011

View Postalthea, on 11 iunie 2018 - 18:07, said:

Da, știam că e vorba de o singura tranșă. Când ziceam ,,conform etapelor din OUG" voiam să spun că se restituie cronologic. Eu, de exemplu, am platit timbrul de mediu în 2014, voi primi banii prin 2019, cel mai probabil. Nu-i nimic, crește dobânda cu fabuloasa valoare de 0,52 lei pe zi.

#45
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Buni si aia, vorba lui Gino Iorgulescu, cand era presedinte la National Bucuresti si cineva a spus ca face o donatie. La care Iorgulescu "sa fie primiti". :)

#46
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,259
  • Înscris: 21.06.2011
Și socru-meu spunea ,,Bă, prost nu e ăla care dă, prost e ăla care nu primește!"

#47
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Nu mai. Masina a intrat cu un pret in tara. Sa zicem 2000, se inmatriculeaza si se plsteste taxa de 800 de euro... masina nu se vinde tot cu 2000, masina se vinde cu 2800. Deci vezi, de ce nu ar recupera taxa proprietarul actua ci primul daca auto s-a instrainatl?

#48
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Pai da. Pe tine te arde de doua ori. Samsarul a platit taxa (sort of, pentru ca samsarii nu se mai legau la cap, le vindeau direct cu numere de "jermania", asa cum am cumparat-o si eu, dar sa zicem ca o plateste), ti-o vinde tie (cu taxa inclusa), apoi samsarul isi recupereaza banii cu dobanda, iar tu, daca vei vrea sa vinzi masina, va trebui sa platesti o taxa piperata, din ce am citit. Dar nu mai stiu unde, ca iti dadeam link-ul.

#49
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostIon_de_la_Raion, on 11 iunie 2018 - 23:52, said:

... apoi samsarul isi recupereaza banii cu dobanda, iar tu, daca vei vrea sa vinzi masina, va trebui sa platesti o taxa piperata, din ce am citit. Dar nu mai stiu unde, ca iti dadeam link-ul.
Ai citit prost , ca de obicei !

#50
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Ceva de genul. Eu sunt al treilea proprietar. Masina s-a inmatriculat in 2008, apoi s-a revandut in 2010 iar din 2013 am luat-o eu in primire, cel putin pana in 2013 taxa nu era recuperata dar am platit pretul cu taxa inclusa. De asta zic ca nu mi se pare corect fata de ultimul proprietar...

#51
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Da, dar in 5 ani s-a mai uzat. :)

#52
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
Care ati primit banii in cont?
Cum va apare in extrasul de cont?
Mi-au intrat niste bani si nu-mi dau seama daca sunt din taxa

#53
cooze28

cooze28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 30.09.2016
Salutare. In 2011 am platit si eu taxa auto, 1000 de lei parca. Acum jumate de an am vandut masina dar am copii de la certificat si carte. As putea recupera suma asta? Si ce acte ar trebui...va rog ajutati-ma. Multumesc

Edited by cooze28, 18 June 2018 - 17:01.


#54
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
O poti recupera tu, in aceasi situatie am fost si eu. Masina vanduta anul trecut, taxa platita in 2010
DESPRE TAXA PE POLUARE/TIMBRU DE MEDIU

Attached Files


Edited by cata, 19 June 2018 - 08:22.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate