Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Recuperare taxa auto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Buna seara, se mai poate recupera timbrul de mediu platit in 2013? Am doar chitanta si copie dupa cartea de identitate a masinii,masina intre timp a fost vanduta si a avut mai multi proprietari,rog pe cei care au trecut prin asa ceva sa ma lamureasca,multumesc pt ajutor si sfaturi!

#2
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011
Eu am depus cererea pentru restituire. Am avut:
-cererea (luată de pe static.anaf.ro)
-copie ci
-copie civ
-copie certificat de înmatriculare
-extras de cont
Poți să nu ai chitanța, dar copiile civ și ale certificatului de înmatriculare sunt obligatorii. Probabil le cer tocmai pentru a-i tria pe cei ce au vândut mașinile. Pe de altă parte, nu am văzut nicăieri specificat că, dacă ai vândut masina, nu mai ai voie să ceri restituire timbrului de mediu.

#3
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Am inteles,poate apare vreun user care a trecut prin asa ceva si lamureste problema!

#4
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Sabinatu, on 29 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Pe de altă parte, nu am văzut nicăieri specificat că, dacă ai vândut masina, nu mai ai voie să ceri restituire timbrului de mediu.
Se poate, a spus un șef ANAF:
https://www.timponli...-dovada-platii/

De-asta nu se mai cer și originalele actelor mașinii, se prezintă dar în copie.

Edited by althea, 29 November 2017 - 19:48.


#5
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

 Sabinatu, on 29 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Eu am depus cererea pentru restituire. Am avut:
-cererea (luată de pe static.anaf.ro)
-copie ci
-copie civ
-copie certificat de înmatriculare
-extras de cont
Poți să nu ai chitanța, dar copiile civ și ale certificatului de înmatriculare sunt obligatorii. Probabil le cer tocmai pentru a-i tria pe cei ce au vândut mașinile. Pe de altă parte, nu am văzut nicăieri specificat că, dacă ai vândut masina, nu mai ai voie să ceri restituire timbrului de mediu.
MIe mi s-a cerut si chitanta. Tot din 2013 e platita.
Si foarte important - nu glumesc, m-a intors inapoi de la ghiseu - dosar cu sina!

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 ioppo, on 29 noiembrie 2017 - 19:54, said:

MIe mi s-a cerut si chitanta. Tot din 2013 e platita.
Și nu ți-a luat cererea?

1. La articolul 1, după alineatul (4) se introduc două noi alineate, alineatele (41) şi (42), cu următorul cuprins:
„(41) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), în situaţia în care contribuabilul nu anexează documentul doveditor al plătii, organul fiscal central efectuează verificarea existenţei acestuia în baza de date deţinută.

#7
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 ioppo, on 29 noiembrie 2017 - 19:54, said:

MIe mi s-a cerut si chitanta. Tot din 2013 e platita.
Si foarte important - nu glumesc, m-a intors inapoi de la ghiseu - dosar cu sina!
A, am omis, am avut și chitanța cu care plătisem timbrul. Nu mi s-a cerut dosar cu șină ��
După cum văd, dacă ai vândut mașina trebuie să ceri cumpărătorului o copie a actelor, nu?
La mine, în schimb, o funcționară insista că nu mi se va da dobândă, cu toate că ordonanța spune clar că se dă 0,2% pe zi, parcă, iar în cerere e rubrica unde bifezi că ceri restituirea timbrului plus dobânzile.

Edited by Sabinatu, 29 November 2017 - 20:19.


#8
fan_ms440

fan_ms440

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 01.07.2011
Merge daca e alt proprietar in talon?

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008

 althea, on 29 noiembrie 2017 - 20:05, said:

Și nu ți-a luat cererea?

1. La articolul 1, după alineatul (4) se introduc două noi alineate, alineatele (41) şi (42), cu următorul cuprins:
„(41) Prin excepţie de la prevederile alin. (4), în situaţia în care contribuabilul nu anexează documentul doveditor al plătii, organul fiscal central efectuează verificarea existenţei acestuia în baza de date deţinută.
Nop... am dus ulterior toate actele puse de coleg mai sus + copie dupa chitanta. Si dosar cu sina.
Oricum a zis functionara ca pana in august anul viitor se inregistreaza cererile si vedem pe urma ce si cum. Nu au inca procedura reglementata de returnare a banilor cica. ASa ca daca vedem ceva prin 2019 e bine.

#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Dacă respectă OUG 52/2017 ar trebui să fie așa:

(6) Restituirea sumelor prevăzute la alin. (1) se realizează, în baza deciziilor emise de organul fiscal central competent, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015, cu modificările și completările ulterioare, astfel:
a) pentru taxa specială pentru autoturisme și autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2018;
B) pentru timbrul de mediu pentru autovehicul, în perioada 1 septembrie 2018-31 martie 2019.

#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Eu ma incadrez la timbru de mediu deci mai devreme de martie 2019 nu am sperante... :)

#12
maxx100

maxx100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.03.2018
Buna ziua.Daca nu am cont bancar pentru a primi restituirea taxei auto,pot da nr.de cont al altei persoane? Mentionez ca am depus cererea de restituire,dar nr. de cont l-am trecut pe cel al surorii mele,eu neavand nici un cont bancar.

#13
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
In 2007 am platit ceea ce se numea taxa de inmatriculare 900 lei. Se poate recupera tinand cont ca nu e taxa de mediu?

#14
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Persoanele care solicită restituirea sumelor plătite în contul taxei auto nu vor mai fi obligate să anexeze la cerea de restituire documentele care să dovedească efectuarea plăţilor şi nici copiile cărţii de identitate a vehiculului şi a certificatului de înmatriculare, potrivit unui proiect de Ordonanţă de Urgenţă publicat de Ministerul Finanţelor.

#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Concret, ce trebuie facut ? Am platit o taxa de inmatriculare de vreo 700 si ceva de euro in 2009 pentru inmatricularea unei masini aduse din Germania. Am vandut masina in 2010. Nu mai am chitanta si talonul, nu mai stiu nici cat am platit, dar stiu ca am platit la finante. Am doar seria de caroserie a masinii si stiu anul in care a fost fabricata. Ajunge ?

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Să mergi la ANAF cu cartea de identitate și să ai codul IBAN al unui cont care îți aparține, o să completezi o cerere.  Guvernul a aprobat ordonanța despre care scrie în link-ul de mai sus, mai trebuie publicată în MO:

Quote

Se elimină obligativitatea contribuabilului de a anexa la cererea de restituire a documentelor privind plata taxei, certificatul de înmatriculare şi cartea de identitate a maşinii, pentru că organul fiscal are posibilitatea de a verifica informaţiile respective, înscrise de contribuabil în cerere, în baza de date pe care o deţine sau la care are acces.
http://www.mediafax....latiti-17109611

Edited by althea, 31 March 2018 - 05:07.


#17
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am citit si eu toata noaptea ieri fel de fel de link-uri si texte. Dar am zis sa intreb si aici, poate aflu niste amanunte de la cei care au depus. Sa nu imi respinga cererea din te miri ce. Eu ma duc oricum. Primesc ceva la mana ca am depus cererea ? Se plateste dobanda sau actualizarea la zi a sumei date atunci ? Au trecut ceva ani si, cum statul de stoarce de ultimul banut, vreau si eu sa nu le las nimic din ce-mi apartine. Multumesc pentru raspuns.

#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
A primit cineva banii ? Cica nu mai fac fata platilorPosted Image
Statul, prin Agenţia Naţională de Administrare Fiscală (ANAF), a rambursat, în decurs de o lună, suma de 173 de milioane de lei către şoferii care au solicitat restituirea taxei auto, a declarat, joi, la Europa FM, ministru Mediului, Graţiela Gavrilescu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate