Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Backu-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 

Noul Hyundai Accent

- - - - -
  • Please log in to reply
1400 replies to this topic

#55
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Exact! Poate pe viitor sa se schimbe ceva, dar momentat asa stau lucrurile!

#56
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006

View PostFloricelu71, on Mar 15 2006, 14:04, said:

Noul Accent!!!

Am facut drivetest cu acest model , varianta 1,5CRDi. Motorul foarte bun dar m-a deranjat zgomotul  facut de roti incepand cu 30Km/h.
Sunt contrariat fiiidca ma asteptam la un habitaclu mai silentios, cu atat mai mult cu cat morotul nu face zgomot!
Sa fie oare din cauza pneurilor prea dure sau prea umflate sau este vorba despre antifonare slaba?
A mai observat cineva chestia asta?

O zi buna tuturor.


<_<   Eu vreau diesel.

Si toata lumea lauda dieselul <_<

Sper s anu ma supere zgomotul de care vorbesti pentru ca la Iasi nu este masina de Test Drive yet doar una in showroom si aia pe benzina :huh:


Anyway.. pe mine m-a convins asa ca... astept sa mearga actele ca sa pot da banii :D

#57
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Daca nu faceti peste 15-20.000 km pe an e mai putin avantajos sa luati diesel,mai avantajos pe benzina.

#58
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
E avantajos si daca omul face sub 20.000km pe an, dar o tine multi ani!

#59
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Aici, pe site-ul Autoshow am gasit un articolas despre noul Accent.

#60
xgabriel

xgabriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.03.2006
Cativa cunoscuti mi-au spus ca piesele la Hyundai sunt foarte scumpe. E adevarat?

#61
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004

View Postxgabriel, on Mar 17 2006, 07:17, said:

Cativa cunoscuti mi-au spus ca piesele la Hyundai sunt foarte scumpe. E adevarat?

Este posibil sa fie scumpe din cauza taxelor vamale dar daca iei masina noua, 3 sau 5 ani sau 100K km nu ai probleme, le rezolva pe garantie!

Pe de alta parte, e posibil ca in viitorul apropiat 1-2 sa vina piesele din Slovacia si atunci nu vor mai avea taxe vamale.

La pret fara taxe, preturile sunt moderate, mai ieftin decat Renault (ca sa faci o comparatie)!

Eu depun marti actele ptr. accentul nou si m-am documentat bine inainte!

#62
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Cu piesele scumpe nu prea stiu insa cu timpul ala pe care il pierzi cand tebuie sa iti aduca ceva m-am laurit fratiloooooooorrrrr.

Mai sus pe undeva ziceam ca am fost cu Peugeotu 206 la reprezentnta pentru o oglinda si mia zis 7 -10 zile bla bla bla.

Well, ghinion!!!!, probabil va dura ceva mai mult de 2 saptamani pentru o oglinda!?!?!?! :cursing:

Asa ca.. cu asta m-am lamurit insa as fi si eu curios daca stie cineva cu preturile la piese cam cum sunt <_<  ca stim si noi.

By the way mi-am luat gri inchis metalizat :coolspeak:  insa ajunge cam in 2 saptamani(ca mai trebuie ink un act care il duc luni :angry: )

Edited by andrei_r, 17 March 2006 - 12:17.


#63
Floricelu71

Floricelu71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.01.2004

View Postandrei_r, on Mar 17 2006, 12:14, said:

By the way mi-am luat gri inchis metalizat :coolspeak:  insa ajunge cam in 2 saptamani(ca mai trebuie ink un act care il duc luni :angry: )


Ce acte ti-a cerut dealer-ul? Tu ai facut leasing sau credit auto?

Eu imi fac credit auto, am depus dosarul ptr. credit dar nu stiu care sunt pasii ptr. livrarea masinii.
Ma gandesc ca trebuie sa dau un avans, apoi pe baza proformei de la dealer, banca face plata dar mai departe ce trebuie sa fac ca sa intru in posesia masinii si sa o inmatriculez?

Mercic

#64
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Floricelu71 eu am facut leasing prin firma pentru ca nu imi permiteam la salariul meu sa fac credit in banca datorita conditiilor exagerate :cursing:  parerea mea.

Avand in vedere ca firma mai are 2 leasinguri nu mia cerut decat 2 acte ce tin de firma si am completat niste formulare tip.

Banii nu iam dat inca pt ca luni trebuie sa duc acele 2 acte si sa dea dosarul la firma de leasing, urmand ca dupa aia (am vb cu cel de la leasing care cunoasta firma insa a zis ca tot dureaza 2 zile pentru ca asa e procedura) sa dau banii.

E bun ca am putut sa imi rezerv cu acele formulare completate masina(culoare, dotari) pentru ca altfel riscam sa fie luata si sa ma orientez spre altceva(culoarea este motivul principal).

Eu am vrut neagra initial (dar nici un dealer la care am fost cam 6 nu avea negru :cursing: si bineinteles ca nici Hyundai nu face exceptie) asa ca m-am orientat spre acest gri inchis mai ales ca e si metalizat.

#65
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Eu cred ca noul Accent este cu adevarat o oferta tentanta pentru cei care vor sa-si cumpere o masina noua.
Si daca ne gandim doar la faptul ca are o garantie de 5 ani si tot merita sa faci rate pe toata aceasta perioada.
Designul cel putin e extrem de interesant iar interiorul arata super.
Arata a masina!!!
Ceea ce conteaza foarte mult atunci cand vrei sa iti cumperi o masina noua, nu una cu aspect de autobuz. :P

#66
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Oka...

Sa zicem de la inceput ca voi fi posesor de noulAccent in proportie de 99% asa ca  sa nu sariti pe mine ca nus ce si cum :D

Doar ca am mers ieri cu un Logan 1.4MPI:

- motor: slabutz parerea mea deoarece cum ajungea la 3000de ture incepea sa faca la fel ca Dacia mea din 98(si aia face mai bine!!!) adik nu prea mai crestea acu(in trepte mici 2, 3)!!!

- bucse varza la 50.000km again trancanea mai tare decat Daciutza mea toata masina nu numai bucsele.

In rest stai cam la inaltime intradevar nus daca asta e o problema f mare iar interiorul mi sa parut cam varza la cei 50.000 km dar asta depinde si de proprietar.

Ce pot sa zic este ca nu mia lasat o impresie prea buna(se putea si mult mai bine) desi nu mam urcat in ea ca sa ma lamuresc ca NU E BUNA ci doar ca sa vad cum merge si cum se comporta.

Ca o comparatie asa mai tampi pot sa zic ca espero fratelui meu din 95 e muuuult mai silentios si ca merge cel putin la fel de bine daca nu mai bine. Intradevar a dat 4700 de euroi pe el :D

#67
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
andrei r , ai facut un drivetest ceva? tell us more :)

#68
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 07.03.2006

View Postcutler, on Mar 23 2006, 11:27, said:

andrei r , ai facut un drivetest ceva? tell us more :)

Din pacate n-am facut drivetest pentru ca la Iasi nu este ink o masina pt drivetest. Cik toate care vin se vor duce la clienti pt ca e cererea mare acum la inceput si nu pot refuza clientii. Eu vreu 1.5CrDI iar lumea pe unde am citit a tot laudat motorul acesta asa ca nu cred ca o sa am vreo surpriza.

In reprezentanta e afisat un 1.4 benzina var intermediara(cum vreau si eu) si m-am uitat la ea, m-am urcat, m-am uitat la portbagaj.. ce sa mi am inspectato toata si pot sa zic ca IMI PLACE. Nu are bord super dotat insa macar e in limita bunului simt si arata f bine. Interiorul e acela gri si desi la inceput am zis ca imi iau Visinu/bej pana la urma am mers pe Gri inchis(care nici nu l-am vazut decat pe tabelul ala cu culori, insa e metalizat) cu interior gri deschis. Eu zic ca e dotata destul de bine in banii astia(9.750 CIP) pentru ca mai investesti max 300 de euro si iti pui si un sunet frumos si o alarma.

Apropo de sunet deja mi-am luat un Mp3 Sony(CDX GT300S sau 3000) la 6 betze iar cel din showroom avea boxele din fabricatie(4 parca), intermediar fiind am ajuns(impreuna cu delaerul care a zis ca nu stie sigur inainte sa vada masina) la concluzia ca vine si cel diesel cu boxe.

Alarma a zis ca ajunge cam 5 si oleak cu tot cu montaj.

Singurul lucru care ar fi putut face ca satisfactia mea sa fie deplina ar fi fost si airbag pasager dar... nu am trantit nici o masina pana acum si sper ca nici de acum inainte.

Astazi ar trebui sa vina raspunsul de la VBL si sa dau avansul. :coolspeak:

#69
euxeu

euxeu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2006
Sunt din Iasi.  M-ar interesa shi pe mine un drivetest cu Accentu,,, dar mi se pare cam cusuta cu atza alba explicatzia celor de aici ca nu au mashina pentru asta ..  Orice reprezentantza serioasa comanda un astfel de vehicul oricum, mai ales in cazul unui model nou.   Oricum, eu am avut Elantra shi am fost multzumit.    
Am observat multe elemente care se gasesc pe Elantra acum prezente pe Accent . Pozitiv.  Nu m-am uitat la bratzele  spate.  Sunt independente ca la Elantra?     Ar fi ceva.

Edited by euxeu, 23 March 2006 - 14:42.


#70
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
Ideea e ca oricat de ieftin ai gasi tu cauciucurile, un accent se poate incalta cu aceeasi marca/model mai ieftin cu 20-25% decat loganul. Nu mai spun de vreun posesor de Logan care eventual ar vrea sa isi ia inca un rand de jante (sa le pastreze p-alea de tabla pt iarna, si sa ia aluminiui pentru vara, cum am facut eu).

Cu alte cuvinte, partea cu rotile mari nu e intru-totul in avantajul loganului, deoarece nu e o masina care sa mearga cu viteze suficient de mari sa justifice dimensiunea, si nici sportivitatea nu exceleaza.

#71
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

View Posteuxeu, on Mar 23 2006, 14:39, said:

Sunt din Iasi.  M-ar interesa shi pe mine un drivetest cu Accentu,,, dar mi se pare cam cusuta cu atza alba explicatzia celor de aici ca nu au mashina pentru asta ..  Orice reprezentantza serioasa comanda un astfel de vehicul oricum, mai ales in cazul unui model nou.   Oricum, eu am avut Elantra shi am fost multzumit.    
Am observat multe elemente care se gasesc pe Elantra acum prezente pe Accent . Pozitiv.  Nu m-am uitat la bratzele  spate.  Sunt independente ca la Elantra?     Ar fi ceva.
Suspensia spate nu mai e independenta ca la "vechiul Accent",tinuta masinii e mai de familie,la modelul vechi e mai sport.

#72
Zetics

Zetics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 23.10.2003
- Noul Accent a fost testat numai de americani (NHTSA), acolo a obtinut 5 stele la frontal. Da, este un magareala de marketing Hyundai....du-te si i-ai de gat! :naughty:
- Azi si-a ridicat masina tatal unui coleg (diesel full). Cauciucuri: Pirelli. Modelul pe care am facut eu drive-test: Bridgestone

Vechiul model (al meu) a venit cu Kumhoo, si nu erau intr-adevar stralucite.

Da, suspensia la noul nu mai e independenta, a facut un pas inapoi si a intrat in plutonul obisnuit.

Hyundai (Romania) nu are cum sa oblige pe nimeni sa ridice preturile, iar provincia in nici un caz nu o sa o faca de buna voie. Hyundai Korea banuiesc ca ii doare fix in spate de preturile service in Ro.

Vopsea metalizata la vechiul Accent. Crede-ma ca si noul are acelasi regim (tatal colegului tocmai a ridicat-o azi, si nu a dat nimic in plus pt metalizata.

- Garantia e 5 ani pentru primul proprietar. S-a mai discutat: what the fuck do I care daca ala care o ia de la mine nu mai are garantie!!! :cursing: Imi e de ajuns ca am garantie la cele mai scumpe componente (te vad cind vei schimba bucse la Logan, daca le vei schimba si nu vei zice "lasa ca merge si asa"... :naughty: ) si am garantie si la chestii la care altii doar viseaza, sau au doar un an jumate, sau doar 20.000km, asa ca sint super multumit!

PS: Stiu, am dat cu 2000E mai mult decat pe Logan, dar am dat cu 3000E mai putin decat pe Fabia!

Edited by Zetics, 23 March 2006 - 17:53.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate