Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 

Asiguratorul nu vrea sa plateasca daunele

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#55
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Asa.... si aici nu e la fel? Problema in Romania e civilizatia, am vazut caz deunazi, cu ambulanta cu semnale acustice si luminoase auzindu-se de 30 de sec....Ce face romanul, da sa fuga prin fata ei cu copilul de mana si cade copilul pe jos.... ca doar el avea verde. Si dupa statea si injura ambulanta..... .

#56
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 gladiatore, on 15 noiembrie 2017 - 18:21, said:

Eu am facut scoala de soferi in Italia . Nu stiu cum se invata in Romania , dar aici ne-a invatat asa : chiar de ai prioritate , asigura-te ca.ti vine data . Mai pe scurt , trebuie sa te asiguri si cand esti pe drum cu prioritate .
hai ca-i prea de tot, insemna ce spunea prietenul cu alea 100 de sate de la Iasi....la Bucuresti.

#57
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 leonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 18:22, said:

Nu exista inainte de aceasta intersectie semn de prioritate pe drumul considerat principal. Si inca un amanunt, drumul pe care eu il numesc secundar, la de pe care m-a lovit ala, nu degeaba ii zic secundar: e mult mai ingust decat normal.

Nu exista drumuri secundare si principale in codul rutier pentru oras. Adica la nivel de strazi. Daca nu sunt semnalizate, au acelasi rang indiferent de dimensiune, DAR mai sunt situatii, daca vii din zona rezidentiala sau pietonala nu ai prioritate, la fel daca iesi de pe proprietate privata.

Deci in drum de acelasi rang, prioritate de dreapta. Daca nu exista la momentul respectiv indicator, nu are nicio treaba, tu respecti ce este, nu ce era odata.
Si eu sunt patit pe faza asta, De 20 de ani stiam ca se poate stanga pe un bulevard, pana ce au pus indicator cu interzis stanga, intr-un loc putin vizitbil, ca la romani. Greseala mea, am mers din stiute si nu din realitate prezenta.

Edited by spe_ripper, 15 November 2017 - 18:28.


#58
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu nu zic ca si fac asa cum ne-au invatat , dar in legislatia Italiei , asa scrie . De obicei unde nu cunosc , si nu vad semne de circulatie , in orase ma refer , merg incet si astept sa vad ce face alant . Si uite-asa inca nu am avut evenimente . Nu dau nimanui nici o vina , dar putina atentie nu strica .

#59
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009

 leonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 18:07, said:

Corecta intrebare. Merg pe un drum judetean si pe 10 km sunt 5 intrari pe el din camp. No, cum stiu care-i principal ?
Stii pentru ca in 99.9999% din cazuri ai semnul asta sau asta! Sau variatiuni! Desigur trebuie sa te uiti dupa ele si sa stii ce inseamna!Posted Image

Edited by DannyMC, 15 November 2017 - 18:35.


#60
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 DannyMC, on 15 noiembrie 2017 - 18:28, said:

In 99.9999% din cazuri ai semnul asta sau asta!

Asta ii ziceam si eu, ca sunt alte semne de prioritate, dar speram sa le gaseasca singur :)

#61
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006

 aflorin27, on 15 noiembrie 2017 - 18:02, said:

Adica vrei tu sa imi spui ca intersectie strada din oras are semn de drum cu prioritate? Deci ori sunt eu chior si nu le vad, ori aici la Iasi se semnalizeaza altfel, ca eu vad ca sunt semne doar pe strazile cu cedeaza/stop, celelalte au (eventual) un semn de drum cu prioritate in capat si apoi nu au nimic, ideea fiind ca ai prioritate pina la semnul contrar

Semnele de prioritate si limite de viteza au valabilitate pana la prima intersectie daca nu sunt repetate sau la semnul care anuleaza restrictia respectiva. Motivul ar fi ca daca eu ies in strada cu prioritate dupa acel semn nu am de unde sa stiu ca sunt pe strada cu/fata prioritate sau limita de viteza de 30.

Situatia cu descrisa de voi cu DN/DJ intersectat cu drumuri de categorie inferiora (DN cu DJ, DJ cu DC) sunt specificate in codul rutier la articolul 135 cum a zis cineva mai sus si nu se aplica aici. Totusi nu cred ca sunt multe astfel de situatii, mereu am vazut semne, eu as zice ca sunt semne la 99% din cazuri. Cat despre tractor si caruta nu vad rostul intrebarii, cedezi prioritatea vehiculelor care circula pe drumul cu prioritate indiferent de tipul sau starea vehiculului.

La intrarea de pe camp sau curti mereu cederi prioritatea. Cand vi de pe o strada laturalnica belesti ochii la semnul de cedeaza/stop.

Oricum discutia e oftopic, asiguratorul are toate motivele sa respinga cererea de despagubire. Ar trebui sa te orientezi de la cine ai putea sa recuperezi dauna, posibil primaria,

Un drum mai ingust nu inseamna ca e secundar. Sunt destule strazi cu 3 benzi si bulevarde cu 2.

Edited by gigiipse, 15 November 2017 - 18:34.


#62
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 DannyMC, on 15 noiembrie 2017 - 18:28, said:

Stii pentru ca in 99.9999% din cazuri ai semnul asta sau asta! Sau variatiuni! Desigur trebuie sa te uiti dupa ele si sa stii ce inseamna!Posted Image
O sa-ti fac eu poze sa-ti arat ca nu exista nicun semn pe o lungime de 30 km si la vreo 25 de drumuri care iasa de pe camp.....

#63
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009

 leonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 16:32, said:

1. fiul meu ia masina din fata casei, face 50 de metri si este busit din dreapta, venind de pe o straduta laturalnica de un tampit care si-a scapat telefonul mobil jos si nu a oprit la intersectie, speriindu-se si calcand pedala de acceleratie in loc de cea de frana (exact asa a dat declaratia).
2. Mentionez ca e o strada de oras cu o intersectie in T cu o straduta secundara.
3. Dupa multe telefoane vine si Politia rutiera la locul accidentului, dupa 30 minute, si nu face altceva decat sa ma intrebe daca vreau sau nu sa-i dea amenda idiotului. Eu, bine intentionat zic ca nu e nevoie.
4. Problema este ca straduta nu avea la momentul producerii accidentului semnul STOP, desi, locuind in apropiere de 45 de ani stiu sigur ca a existat.
5. Fac dosarul cu firma de reparatii si primesc respingere pe motiv ca trebuia sa asigur prioritatea de dreapta. Ceea ce este teoretic corect. 6. Atunci ma duc la Primarie si fac o petitie sa-mi spuna de ce lipseste semnul de acolo. Dupa 2 zile vine inscris cum ca semnul in ziua accidentului era dat jos si dus la reconditionat. L-au remontat dupa cateva zile mai tarziu.
7. No,va rog frumos sa-mi spuneti ce am de facut, ca nu am bani sa-mi repar masina pe spatele unor rau-voitori si/sau incompetenti. Poate cineva s-a lovit de o atare situatie si-mi poate sugestiona ce este de facut.
1. Fiul ar trebui sa se uite dupa semne, pentru ca prioritatile se pot schimba fara ca el sa fie intrebat.
2. Irelevant. Intersectiile in T nu au un regim special fata de cele in cruce.
3. Politia nu are obligatia sa se deplaseze la locul accidentului daca sunt doar pagube materiale.
4. Daca nu avea, se aplica regulile obisnuite in cazurile in care nu sunt indicatoare. Asa ca poate renunti la calificativul de "tampit".  Sau poate il muti la celalalt participant.
5. E bine ca accepti corectitudinea
6. Ar fi o chestie sa-i intrebi cum mai e reglementata prioritatea in acest vaz, dar iti vor spune ca "dai de dreapta", mai ales daca au luat toate semnele.
7. Poti sa acuzi primaria ca nu a semnalizat intersectia ca "nedirijata" si ca fiul tau nu a stiut ca e o intersectie acolo. Greu de crezut, daca locuiesti la 50 metri de ea, dar e cam singura varianta. Procesul va dura cca 2 ani si, probabil, vei pierde.

 gigiipse, on 15 noiembrie 2017 - 18:31, said:

Semnele de prioritate si limite de viteza au valabilitate pana la prima intersectie daca nu sunt repetate sau la semnul care anuleaza restrictia respectiva.
Inexact. Numai cele de restrictie sau limitare. Art 66(6) din ROUG.

#64
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 leonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 18:22, said:

Nu exista inainte de aceasta intersectie semn de prioritate pe drumul considerat principal. Si inca un amanunt, drumul pe care eu il numesc secundar, la de pe care m-a lovit ala, nu degeaba ii zic secundar: e mult mai ingust decat normal.

normal fiind????
4m latime? 6m? 12m? iesim cu ruleta afara din masina sa masuram?

Edited by argentum, 15 November 2017 - 18:45.


#65
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 danvlas, on 15 noiembrie 2017 - 18:42, said:

1. Fiul ar trebui sa se uite dupa semne, pentru ca prioritatile se pot schimba fara ca el sa fie intrebat.
2. Irelevant. Intersectiile in T nu au un regim special fata de cele in cruce.
3. Politia nu are obligatia sa se deplaseze la locul accidentului daca sunt doar pagube materiale.
4. Daca nu avea, se aplica regulile obisnuite in cazurile in care nu sunt indicatoare. Asa ca poate renunti la calificativul de "tampit".  Sau poate il muti la celalalt participant.
5. E bine ca accepti corectitudinea
6. Ar fi o chestie sa-i intrebi cum mai e reglementata prioritatea in acest vaz, dar iti vor spune ca "dai de dreapta", mai ales daca au luat toate semnele.
7. Poti sa acuzi primaria ca nu a semnalizat intersectia ca "nedirijata" si ca fiul tau nu a stiut ca e o intersectie acolo. Greu de crezut, daca locuiesti la 50 metri de ea, dar e cam singura varianta. Procesul va dura cca 2 ani si, probabil, vei pierde.

Inexact. Numai cele de restrictie sau limitare. Art 66(6) din ROUG.
OK. Si cum verific daca intr-o intersectie drumul care ma intersecteaza are semn sau nu ? Mai ales daca sunt in mers si intersectia este fara vizibilitate ? Ma dau jos din masina si ma duc pe jos, verific, vin inapoi si plec dupa aia. Si tot asa pana ies din oras....e Caragiale,, domle !
Plus, ca am specificat ca stiam ca este semn, stau la 50 de metri. Nu pot verifica in fiecare zi toate semnele de pe strada. Aia au dat semnul jos 3-4 zile si l-au pus la loc. Idiot pentru ca a apasa pe acceleratie in loc de frana inseamna SCHIZOFRENIE ! Nu ar trebui sa ai carnet la asa ceva ! Nu crezi ?

Edited by leonardusius, 15 November 2017 - 18:48.


#66
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Nu verifici in fiecare zi toate semnele de pe strada ci doar atunci cand mergi pe o strada esti atent la semnele de pe ea si cand treci printr-o intersectie belesti ochii la ce semne sunt in intersectie.

@danvlas - ai dreptate

Edited by gigiipse, 15 November 2017 - 18:52.


#67
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 leonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 18:45, said:

OK. Si cum verific daca intr-o intersectie drumul care ma intersecteaza are semn sau nu ? Mai ales daca sunt in mers si intersectia este fara vizibilitate ? Ma dau jos din masina si ma duc pe jos, verific, vin inapoi si plec dupa aia. Si tot asa pana ies din oras....e Caragiale,, domle !
Plus, ca am specificat ca stiam ca este semn, stau la 50 de metri. Nu pot verifica in fiecare zi toate semnele de pe strada. Aia au dat semnul jos 3-4 zile si l-au pus la loc. Idiot pentru ca a apasa pe acceleratie in loc de frana inseamna SCHIZOFRENIE ! Nu ar trebui sa ai carnet la asa ceva ! Nu crezi ?

Daca nu e nici un semn pe care tu sa il vezi, iar drumul pe care vii nu are niciun semn, te opresti nu? Te asiguri nu? Sau pleci de la principiul ca tu ai prioritate?
Daca nu poti verifica in fiecare zi, nu mai zic in fiecare moment cand esti la volan, nu ai ce cauta sa sofezi!

Indiferent pentru ce motiv a apasat ala acceleratia, avea prioritate.
Nici eu nu inteleg de ce daca fac stanga regulamentar de pe banda care trebuie sa faci stanga si vine unul pe linia de tramvai si depaseste coloana, dar el merge inainte, de ce sa opresc sa il las pe nebun sa treaca. Dar mai bine opresc. Sau pot sa fac cum am mai auzit, imi iau o dacie veche si dau cu ea in toti aia care nu imi dau prioritate legal

#68
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Stiai ca este semn, dar NU ERA. Deci actiunea s-a bazat pe amintiri, nu pe o realitate constatata. Ca a apasat acceleratia iar este o presupunere, as vrea sa vad cu ochii mei declaratia respectiva. Chiar daca e asa, el venea din dreapta, asa ca avea prioritate fata de fiul tau.
Sorry, dar in afara de ce ti-am mentionat la 7 nu ai ce face.
Invatati sa conduceti dupa reguli si semne, nu dupa amintiri, dorinte si presupuneri.

#69
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 aflorin27, on 15 noiembrie 2017 - 17:44, said:

Bai oameni buni, astia care ii tot dati cu intersectia nedirijata, eu ce puii mei fac de acuma: la fiecare intersectie opresc si ma uit pe celalalt drum, sa vad daca are sau nu semnul de cedeaza/stop? Pe bune, voi sunteti normali?
da, si mergi incet...
am si postat exemplul petricani cu fabrica de glucoza, si era intuneric in aglomeratie la ora de varf, si ce a contat? doar sa ma asigur ca am prioritate,

Edited by arg, 15 November 2017 - 19:04.


#70
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 gigiipse, on 15 noiembrie 2017 - 18:49, said:

Nu verifici in fiecare zi toate semnele de pe strada ci doar atunci cand mergi pe o strada esti atent la semnele de pe ea si cand treci printr-o intersectie belesti ochii la ce semne sunt in intersectie.

@danvlas - ai dreptate
Tu intelegi ca la intersectia in cauza efectiv trebuie sa te dai jos din masina si sa verifici daca pe drumul celalalt e semn ? Nu intelegi ? E intr-un loc fara vizibilitate (o casa pe colt cu garaj, stalp mare de curent, pomi, masina parcata neregulamantar pe colt, etc)

 danvlas, on 15 noiembrie 2017 - 18:56, said:

Stiai ca este semn, dar NU ERA. Deci actiunea s-a bazat pe amintiri, nu pe o realitate constatata. Ca a apasat acceleratia iar este o presupunere, as vrea sa vad cu ochii mei declaratia respectiva. Chiar daca e asa, el venea din dreapta, asa ca avea prioritate fata de fiul tau.
Sorry, dar in afara de ce ti-am mentionat la 7 nu ai ce face.
Invatati sa conduceti dupa reguli si semne, nu dupa amintiri, dorinte si presupuneri.
Vrei sa pun aici copia de pe declaratia omului. Exact aia a scris. Tocmai pentru ca a fost foarte sincer am ales sa-i zic politistului sa nu-i dea  amenda. E greu de inteles ?
toata treaba e cine poate spune cum sa verific in ce conditii se poate scoate un semn de circulatie temporar.

Edited by leonardusius, 15 November 2017 - 19:02.


#71
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 arg, on 15 noiembrie 2017 - 18:57, said:

da, si mergi incet...

Exact! Cand vezi pe cate unii cum baga pe stradute printre blocuri te ia durerea de cap. Chiar si daca stiu si vad ca am prioritate, tot incetinesc si ma asigur, sa nu dau de unul care conduce din amintiri sau nu stie sa vada semnele sau nu stie ce e aia prioritate de dreapta.
Se cheama condus preventiv/defeniv si face bine sanatatii.
Iar altii pe care ii iubesc la maxim, sunt aia care ies de pe stradute cu cedeaza in maxima viteza si se opresc blocand jumatate din banda cu prioritate.

#72
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
@leonard: Eu ti-am dat un sfat la 7. Preferi sa te iei de mine... asta e, mult succes.

Edited by danvlas, 15 November 2017 - 19:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate