Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Asiguratorul nu vrea sa plateasca daunele

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrosix, on 15 noiembrie 2017 - 16:59, said:

Daca erai pe Petricani ai facut bine ca ai oprit. Puteai sa fumezi si tu o tigara... Dadeai prioritate de dreapta la 20 de masini dupa care plecai spre Tei.
nooo, a fost doar una, pe urma flasuri si am avansat pana in dreptul axului strazii fabrica de glucoza.....

#20
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postrosix, on 15 noiembrie 2017 - 16:56, said:

In niciun caz, cand drumul secundar intersecteaza "in T" adica perpendicular drumul principal NU se aplica regula prioritatii de dreapta si nu e o intersectie nedirijata.
Dar e important ce scrie in PV intocmit de Politie...  acolo sigur scrie ceva... iar asta e punctul de plecare pentru a da in judecata asiguratorul.  Dar nu exista PV ca pagubitul a fost baiat bun si a zis "lasa-l nene, ca e si ei oameni"... Atunci pentru ce muschii mei a mai venit Politia si cum stabilim cine a fost vinovat de accident si cine nu?

Nu prea am inteles  deoarece :
"efectul pe care il au indicatoarele de prioritate asupra drumului =   il definesc  prioritar sau secundar" ...deci nu e semn inseamna ca e nedirijata si sunt de ranguri egale.

"Din punct de vedere al efectului pe care il au indicatoarele de prioritate asupra drumului (în sensul ca il definesc ca  prioritar sau secundar), putem spune ca :
-Cei ce întâlnesc indicatorul  „Drum cu prioritate”sunt pe drumul prioritar şi vor avea prioritate. Între drumurile prioritare se aplica regula prioritatii de dreapta!
-Cei ce întâlnesc indicatoarele „Cedează trecera”sau „Oprire” sunt pe drum secundar şi nu vor avea prioritate. Între drumurile secundare se aplica regula prioritatii de dreapta! Cele două indicatoare sunt egale ca semnificatie, şi anume pierderea prioritatii (ele difera doar prin procedura de respectare). Ca urmare, cei ce întâlnesc „Cedeaza trecerea” nu au prioritate fata de cei ce întâlnesc „Oprire” , decit daca vin din dreapta !"

Nu tine cu secundar sau principal ca il cheama bulevard, cale sau strada...dirijarea da prioritatile nu marimea si numele...sau masina ca e mai puternica si merge mai repede ?!

#21
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
wrong post

Edited by born2lose, 15 November 2017 - 17:04.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postborn2lose, on 15 noiembrie 2017 - 17:02, said:

incetati cu ineptiile astea, nu exista drum 'principal' si drum 'secundar', exista doar indicatoare. daca nu exista politisti, semafoare sau indicatoare, intersectia este nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.
asta, e tare furi indicatorul si poti intra linistit....

#23
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
da, intri linistit la puscarie, pentru furtul indicatorului    :)

de acord cu chestia cu drumurile comunale fata de drumuri nationale, ce ai postat mai devreme, dar nu vad legatura cu ce ai spus fata de strazi vs. bulevarde.

#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

View Postarg, on 15 noiembrie 2017 - 17:01, said:

regulament
"Art. 135
Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
a) la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
Posted Image la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;"



View Postleonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 16:32, said:

... Mentionez ca e o strada de oras cu o intersectie in T ...

Strada de oras era in primul post ...

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
@superm
coret
cedea trecerea si oprire (pe care scrie STOP) au rang egal de "neprioritate" singura diferenta e ca la oprire trebuie oprit...(unde e alta poveste).

#26
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postborn2lose, on 15 noiembrie 2017 - 17:02, said:

incetati cu ineptiile astea, nu exista drum 'principal' si drum 'secundar', exista doar indicatoare. daca nu exista politisti, semafoare sau indicatoare, intersectia este nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.
Ba exista. @arg doar ce a pus un text.
In schimb aici primaria este de vina ca au luat marcajul. Cineva care a trecut pentru prima data nu are de unde sa stie ca acolo era sau nu era stop. Si automat se aplica regula conform locului. Ca a doua zi apare semnul e alta discutie.
Aici eu cred ca primaria e de vina sau cel care nu a acordat prioritate de dreapta.

Edited by tehnics, 15 November 2017 - 17:11.


#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
l-am vazut, dar am recitit si tot nu gasesc termenii 'principal' si 'secundar'. am dat si cu find si nimic...

eu nu contest ca exista drum european, national sau judetean - ci principal si secundar.

Edited by born2lose, 15 November 2017 - 17:12.


#28
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu se poate face absolut nimic nici cu Politia nici cu asiguratorul care are dreptate 100% in acest caz.
Daca semnul lipsea in momentul producerii accidentului, este vina directa a administratorului drumului (Primaria) care trebuie data in judecata pentru pagube materiale.
Practic, cam asta este singura solutie legala in acest caz

#29
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View PostNaijax, on 15 noiembrie 2017 - 17:12, said:

Nu se poate face absolut nimic nici cu Politia nici cu asiguratorul care are dreptate 100% in acest caz.
Daca semnul lipsea in momentul producerii accidentului, este vina directa a administratorului drumului (Primaria) care trebuie data in judecata pentru pagube materiale.
Practic, cam asta este singura solutie legala in acest caz
La asta ma gandeam si eu. E singura solutie. Dar daca vine Primaria si spune, ba noi am luat semnul si ce daca l-am pus inapioi dupa 1 saptamana, tu trebuia sa cedezi trecerea pentru ca nu era semn. Punct. Mie sa nu-i dau in judecata pe  degeaba. Din punctul meu de vedere legile sunt proaste. Si nu proaste de acum, ci demult. Acum puteam sa le facem mai bune dar nu avem cu cine. Eu unul specificam CLAR ca la acelasi nivel de importanta, drumul cu CONTINUITATE are PRIORITATE. Astfel se rezolvau o gramada de treburi si e logic.
Stima si respect tuturor pentru ajutor.

Edited by leonardusius, 15 November 2017 - 17:23.


#30
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Ca sa lipseasca ar trebui sa fie un semn de prioritate pe celalalt drum si atunci LIPSEA perechea lui, Stop/Cedeaza... Daca nu era niciun semn in intersectie inseamna ca era nedirijata.
Nu poate sa lipseasca ceva doar pentru mine, ca asa stiu eu ca era ceva acolo si celalalt trebuia sa stie ca a fost odata un stop. Pe la Gara de Nord schimbau printre stradute semnele de sens unic sa testeze cum e mai ok traficul pt fluidizare, o saptamana era intr-un fel urmatoare invers. Nu conta ce stiam eu ci cum era cand ajungeam acolo...sa vezi politie pe la mijlocul strazii oprind o gramada ca intrau stiind ca au sens unic dar ce sa vezi fusese pana mai ieri...
Deci daca se demonstreaza ca lipseste un semn e ok dar ca "nu era dar trebuia sa fie ca asa era ieri", nu merge...

Edited by superm, 15 November 2017 - 17:19.


#31
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postleonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 17:17, said:

Dar daca vine Primaria si spune, ba noi am luat semnul si ce daca l-am pus inapioi dupa 1 saptamana, tu trebuia sa cedezi trecerea pentru ca nu era semn. Punct. Mie sa nu-i dau in judecata pe  degeaba.
nu e chiar asa, pt ca nici primaria nu poate schimba prioritatile dupa bunul plac. eu zic ca ai sanse la judecata, atata timp cat angajatii primariei au scos semnul dupa capul lor. daca aveau studiu de caz, aprobare de la politia rutiera sa-l demonteze, etc ar putea spune ca tu trebuia sa cedezi trecerea si gata  - dar nu cred ca e cazul.

problema e ca masina tot pe banii tai ti-o repari, ca pana iti plateste primaria... presupunand ca vei castiga procesul, care iarasi o sa dureze probabil ani....

Edited by born2lose, 15 November 2017 - 17:32.


#32
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Postsuperm, on 15 noiembrie 2017 - 17:18, said:

Ca sa lipseasca ar trebui sa fie un semn de prioritate pe celalalt drum si atunci LIPSEA perechea lui, Stop/Cedeaza... Daca nu era niciun semn in intersectie inseamna ca era nedirijata.
Nu poate sa lipseasca ceva doar pentru mine, ca asa stiu eu ca era ceva acolo si celalalt trebuia sa stie ca a fost odata un stop. Pe la Gara de Nord schimbau printre stradute semnele de sens unic sa testeze cum e mai ok traficul pt fluidizare, o saptamana era intr-un fel urmatoare invers. Nu conta ce stiam eu ci cum era cand ajungeam acolo...sa vezi politie pe la mijlocul strazii oprind o gramada ca intrau stiind ca au sens unic dar ce sa vezi fusese pana mai ieri...
Deci daca se demonstreaza ca lipseste un semn e ok dar ca "nu era dar trebuia sa fie ca asa era ieri", nu merge...
Scuze, nu inteleg. Cum sa demonstrez ca lipseste ? Ieri a fost, azi nu-i, maine e iara. Deci azi cum e ? Pot sa imput Primariei treaba asta ?

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
In general exista cedeaza sau oprire fara cel de prioritate, mai rar si si,
dar e caz penal (pentru administratorul drumului) daca e doar cel de prioritate fara cel de cedeaza...

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postborn2lose, on 15 noiembrie 2017 - 17:02, said:

incetati cu ineptiile astea, nu exista drum 'principal' si drum 'secundar', exista doar indicatoare. daca nu exista politisti, semafoare sau indicatoare, intersectia este nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.

Nu-i asa. Intersectarea unui drum principal cu un drum secundar perpendicular pe acesta nu poate fi considerata o intersectie nedirijata (in lipsa indicatoarelor), nu creaza o situatie de egalitate si nu se acorda prioritate de dreapta.
Greseala este a initiatorului ca n-a lasat Politia sa dea amenda, ca scria in PV pentru ce a dat-o. Politistul ala n-a venit sa fumeze o tigara, a spus cine e vinovat de accident.

#35
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 20.12.2007

View Postborn2lose, on 15 noiembrie 2017 - 17:02, said:

incetati cu ineptiile astea, nu exista drum 'principal' si drum 'secundar', exista doar indicatoare. daca nu exista politisti, semafoare sau indicatoare, intersectia este nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.

Tinere, daca ai permis da-i foc sau preda-l Militiei cu prima ocazie.
L-ai luat in Arges, in vremurile bune sau conduci trotinetă ?

#36
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postrosix, on 15 noiembrie 2017 - 16:41, said:

No... pune o poza sau un desen sa ne dam seama daca era sau nu prioritate de dreapta.  Deci copilul tau era pe drumul principal si ala a iesit din straduta de doi lei perpendiculara pe drumul principal, nu...?  Pai in acest caz, nu era nicio prioritate de dreapta... dar tot e mai buna o poza, sa vedem.

din cate stiu eu nu mai exista notiunea de drum principal si secundar. ai o intersectie. semnalizata sau nu. daca nu ai semne, se aplica regula prioritatii de dreapta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate