Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asiguratorul nu vrea sa plateasca daunele

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#1
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009
Buna ziua,

In data de 19.X.2017, fiul meu ia masina din fata casei, face 50 de metri si este busit din dreapta, venind de pe o straduta laturalnica de un tampit care si-a scapat telefonul mobil jos si nu a oprit la intersectie, speriindu-se si calcand pedala de acceleratie in loc de cea de frana (exact asa a dat declaratia). Mentionez ca e o strada de oras cu o intersectie in T cu o straduta secundara. Dupa multe telefoane vine si Politia rutiera la locul accidentului, dupa 30 minute, si nu face altceva decat sa ma intrebe daca vreau sau nu sa-i dea amenda idiotului. Eu, bine intentionat zic ca nu e nevoie. Problema este ca straduta nu avea la momentul producerii accidentului semnul STOP, desi, locuind in apropiere de 45 de ani stiu sigur ca a existat. Fac dosarul cu firma de reparatii si primesc respingere pe motiv ca trebuia sa asigur prioritatea de dreapta. Ceea ce este teoretic corect. Atunci ma duc la Primarie si fac o petitie sa-mi spuna de ce lipseste semnul de acolo. Dupa 2 zile vine inscris cum ca semnul in ziua accidentului era dat jos si dus la reconditionat. L-au remontat dupa cateva zile mai tarziu. Refac dosarul a doua oara, pun raspunsul de la Primarie si poze din nou sa se vada ca acum semnul exista, dar primesc a doua oara respingere cum ca trebuia sa acord prioritate de dreapta. No,va rog frumos sa-mi spuneti ce am de facut, ca nu am bani sa-mi repar masina pe spatele unor rau-voitori si/sau incompetenti. Poate cineva s-a lovit de o atare situatie si-mi poate sugestiona ce este de facut.
Stima si respect.

Edited by leonardusius, 15 November 2017 - 16:33.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cere o justificare pe baza carora ei spun ca trebuia sa acorzi prioritate.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
din pacate daca la momentul producerii "evenimentului" nu era indicator, e vlalabila cedeaza dreapta...
poate baiatul era pe bulevard si domnul a intrat de pe straduta.... si atunci cred ca poti invoca ceva cu rangul soselei...

nu ai pv de la politie?

nu ai treaba cu primaria ci doar cu politia rutiera...

Edited by arg, 15 November 2017 - 16:42.


#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
iti repari masina pe banii tai sau pe casco daca ai, apoi mergi in instanta cu firma de asigurari. Nu neaparat in ordinea asta, dar nici nu vei dori sa stai 1 sau 2 ani fara masina pana cand castigi procesul. Ca daca e asa cum zici, il vei castiga.

#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postleonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 16:32, said:

Refac dosarul a doua oara, pun raspunsul de la Primarie si poze din nou sa se vada ca acum semnul exista, dar primesc a doua oara respingere cum ca trebuia sa acord prioritate de dreapta. No,va rog frumos sa-mi spuneti ce am de facut, ca nu am bani sa-mi repar masina pe spatele unor rau-voitori si/sau incompetenti. Poate cineva s-a lovit de o atare situatie si-mi poate sugestiona ce este de facut.
Stima si respect.

No... pune o poza sau un desen sa ne dam seama daca era sau nu prioritate de dreapta.  Deci copilul tau era pe drumul principal si ala a iesit din straduta de doi lei perpendiculara pe drumul principal, nu...?  Pai in acest caz, nu era nicio prioritate de dreapta... dar tot e mai buna o poza, sa vedem.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci daca aia de pe autostrada trec pe langa o straduta fara indicator de stop cedeaza pe baza de prioritate de dreapta ?

#7
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Sau sa recuperezi banii de la autoritatea locala care nu avea voie sa lase locul fara marcaj de stop pt motiv de reconditionare.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poza de pe Google Maps ?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postexceswater, on 15 noiembrie 2017 - 16:42, said:

Deci daca aia de pe autostrada trec pe langa o straduta fara indicator de stop cedeaza pe baza de prioritate de dreapta ?
in autostrada nu intra stradute....

prioritatea in junctie de rangul drumului:
bulevard -> strada (desi nu e trecut in lege sau nu am gasit eu)
autostrada -> drum national -> drum judetean -> drum comunal, strada, ulita si olita

Edited by arg, 15 November 2017 - 16:46.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate in alte tari :D
La noi se poate :) colegu ;)

#11
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008

View Postleonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 16:32, said:

Buna ziua,

In data de 19.X.2017, fiul meu ia masina din fata casei, face 50 de metri si este busit din dreapta... Mentionez ca e o strada de oras cu o intersectie in T ... straduta nu avea la momentul producerii accidentului semnul STOP... Fac dosarul cu firma de reparatii si primesc respingere pe motiv ca trebuia sa asigur prioritatea de dreapta. Ceea ce este teoretic corect.

Atunci ma duc la Primarie si fac o petitie sa-mi spuna de ce lipseste semnul de acolo. Dupa 2 zile vine inscris cum ca semnul in ziua accidentului era dat jos si dus la reconditionat. L-au remontat dupa cateva zile mai tarziu. Refac dosarul a doua oara, pun raspunsul de la Primarie si poze din nou sa se vada ca acum semnul exista, dar primesc a doua oara respingere cum ca trebuia sa acord prioritate de dreapta. No,va rog frumos sa-mi spuneti ce am de facut, ca nu am bani sa-mi repar masina pe spatele unor rau-voitori si/sau incompetenti. Poate cineva s-a lovit de o atare situatie si-mi poate sugestiona ce este de facut.

In momentul producerii accidentului nu era semn STOP deci se aplica regula prioritatii de dreapta. Nu lipsea semnul ci nu era, era o intersectie nedirijata. Un sofer care trecea pentru prima data pe acolo respecta regulile de la momentul respectiv nu din experienta...poate daca exista semn de prioritate pe drumul drept mai e o sansa. Ca a scapat telefonul sau era beat nu prea conteaza decat pentru el...
Politia scrie cine e de vina pentru producerea accidentului, cine a provocat prin nerespectarea legii si regulilor de circulatie acel accident. A scapat celalalt telefonul dar tot avea prioritate, daca ii ceda trecerea "neatentului" nu se facea accidentul ci poate intra in stalp ... Nu cred ca asiguratorul sau altcineva va fi de acord sa scoata nevinovat pe unul care stia ca e STOP pe strada si de aia a intrat in intersectie; celalalt poate spune oricand ca avea prioritate ca nu avea semn cand a intrat in intersectie, nu avea atunci nu ieri sau maine....

*** pe strazi cu sens unic circula unii aiurea si daca nu te asiguri vine unu pe interzis si tu esti de vina ca cica aveai cedeaza si nu conteaza ca el vine pe intezis ci ca tu nu cedezi tuturor care vin pe drum cu prioritate.

Edited by superm, 15 November 2017 - 16:54.


#12
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postarg, on 15 noiembrie 2017 - 16:44, said:

prioritatea in junctie de rangul drumului:
bulevard -> strada (desi nu e trecut in lege sau nu am gasit eu)
autostrada -> drum national -> drum judetean -> drum comunal, strada, ulita si olita
bai, fara suparare, unde ai facut scoala de soferi? la cofetarie? ca ce spui tu acolo nu exista. daca tu crezi ca mergand pe bulevard ai prioritate fata de cei care merg pe o strada, fara sa existe niciun semn de circulatie care sa determine asta, du-te inapoi la scoala de soferi si cere-le banii inapoi.

on-topic, din punctul meu de vedere vinovatul aici este administratorul drumului. care sigur nu iti va plati reparatia, cel putin nu fara judecata. conform legii, daca prioritatea nu este reglementata prin semafoare sau indicatoare, functioneaza regula prioritatii de dreapta. daca primaria ti-a dat in scris  ca in ziua respectiva, in intersectie nu exista semn de stop, asiguratorul este acoperit.

View Postsuperm, on 15 noiembrie 2017 - 16:52, said:

*** pe strazi cu sens unic circula unii aiurea si daca nu te asiguri vine unu pe interzis si tu esti de vina ca cica aveai cedeaza si nu conteaza ca el vine pe intezis ci ca tu nu cedezi tuturor care vin pe drum cu prioritate.

intamplator, am trecut prin asta, inainte sa existe amiabila - politia a dat culpa comuna, ne-am reparat fiecare masina pe banii lui. eu ca n-am acordat prioritate, el ca circula pe interzis. si nu este din auzite sau citite, este patita.

Edited by born2lose, 15 November 2017 - 16:56.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsuperm, on 15 noiembrie 2017 - 16:52, said:

In momentul producerii accidentului nu era semn STOP deci se aplica regula prioritatii de dreapta. Nu lipsea semnul ci nu era, era o intersectie nedirijata. Un sofer care trecea pentru prima data pe acolo respecta regulile de la momentul respectiv nu din experienta...poate daca exista semn de prioritate pe drumul drept mai e o sansa.

In niciun caz, cand drumul secundar intersecteaza "in T" adica perpendicular drumul principal NU se aplica regula prioritatii de dreapta si nu e o intersectie nedirijata.
Dar e important ce scrie in PV intocmit de Politie...  acolo sigur scrie ceva... iar asta e punctul de plecare pentru a da in judecata asiguratorul.  Dar nu exista PV ca pagubitul a fost baiat bun si a zis "lasa-l nene, ca e si ei oameni"... Atunci pentru ce muschii mei a mai venit Politia si cum stabilim cine a fost vinovat de accident si cine nu?

Edited by rosix, 15 November 2017 - 16:58.


#14
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Pai daca semnul nu era trebuia acordata prioritate de dreapta. Ce facem daca demontoam un semafor 2 zile? Trecem cum stiam noi ca e programul? La si 5 minute e verde pe bulevard la si 7 e rosu. Daca eu treceam prima data in viata pe acolo trebuia sa stiu ca a fost acolo o data un semn? Nu pot sa opresc la fiecare intersectie sa intreb lumea daca se reconditioneaza semnele din intersectie.

SI nu conteaza tipul de strada, fara indicator se da prioritate de dreapta.

@rosix drumul "principal" cum ii zici tu e de fapt drumul cu prioritate si este marcat. In lipsa marcajului nu este drum "principal".

Edited by gigiipse, 15 November 2017 - 17:00.


#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu mi-am luat o leapsa pe petricani cu glucoza
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
petricani are prioritate dar lipseste indicatorul.... eram pe banda 1 am oprit am cascat oki si am vazut indicatorul de cedeaza de pe str fabrica de glucoza
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
doar dupa aia am plecat de pe loc si am "fortat" sa-mi dea prioritate

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postarg, on 15 noiembrie 2017 - 16:58, said:

eu mi-am luat o leapsa pe petricani cu glucoza
https://www.google.r...!7i13312!8i6656
petricani are prioritate dar lipseste indicatorul.... eram pe banda 1 am oprit am cascat oki si am vazut indicatorul de cedeaza de pe str fabrica de glucoza

Daca erai pe Petricani ai facut bine ca ai oprit. Puteai sa fumezi si tu o tigara... Dadeai prioritate de dreapta la 20 de masini dupa care plecai spre Tei.

Deci tu, daca n-ai indicator de prioritate galben pe Petricani te opresti in loc, nu?

Vezi ca fac aia intrarea de pe Autostrada A3 acolo... Iti dai seama cata lume de pe Petricani, venind dinspre Tei va da prioritate de dreapta celor care vin de pe A3?

Edited by rosix, 15 November 2017 - 17:03.


#17
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postborn2lose, on 15 noiembrie 2017 - 16:54, said:

bai, fara suparare, unde ai facut scoala de soferi? la cofetarie? ca ce spui tu acolo nu exista.
regulament
"Art. 135
Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:
a) la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum national venind de pe un drum judetean, comunal sau local;
B) la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum judetean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersectia nedirijata atunci cand patrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local;"

#18
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

View Postrosix, on 15 noiembrie 2017 - 16:56, said:

In niciun caz, cand drumul secundar intersecteaza "in T" adica perpendicular drumul principal NU se aplica regula prioritatii de dreapta si nu e o intersectie nedirijata.
incetati cu ineptiile astea, nu exista drum 'principal' si drum 'secundar', exista doar indicatoare. daca nu exista politisti, semafoare sau indicatoare, intersectia este nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate