Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Asiguratorul nu vrea sa plateasca daunele

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Merge o petitie la rutiera cu bulevard vs strada, cine are prioritate daca nu-s indicatoare...

#38
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

 rosix, on 15 noiembrie 2017 - 17:32, said:


Nu-i asa. Intersectarea unui drum principal cu un drum secundar perpendicular pe acesta nu poate fi considerata o intersectie nedirijata (in lipsa indicatoarelor), nu creaza o situatie de egalitate si nu se acorda prioritate de dreapta.
Greseala este a initiatorului ca n-a lasat Politia sa dea amenda, ca scria in PV pentru ce a dat-o. Politistul ala n-a venit sa fumeze o tigara, a spus cine e vinovat de accident.
vad ca o tii pe a ta     :)    inca o data, nu exista drum secundar sau drum principal. in absenta indicatoarelor, intersectia este nedirijata, si se aplica regula de dreapta, cu niste exceptii notabile (notate deja de arg, de ex. intersectia unui drum national cu un drum comunal). in orase insa, nu exista astfel de intersectii. deci, nedirijat, in concluzie prioritate de dreapta. e atat de simplu    :)

#39
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Si care e definitia drumului principal si unde e legiferata? Si apoi fiind intre blocuri clar nu era cine stie ce bulevard. In cate ranguri se impart drumurile astea? Principal, secundar, mai secundar, etc? Problema e ca nu poti sa stii ce fel de drum e. Esti prima data in viata intr-o intersectie si tu ghicesti care e drumul cu prioritate? Poate ca cel care se sfarseste in T a traversat tot orasul cu 10 benzi pe sens si aici s-a ingustat dar tot bulevard e si ala care se continua e o amarata de alee sau intrare.

Ca legislatia o fi proata nu zic nu dar nu poti sa completezi tu codul rutier cu ce crezi ca ar fi de cuviinta, trebuie sa fie scris negru pe alb in codul rutier. SI eu sunt curios ce ar fi facut politistul. Cum justifica politaiul neacordare de prioritate, in baza a ce? Ca ala ar fi contestat ca nu avea semn. Si putea sa zica ca i s-a parut ca drumul lui era cu sclipici si unicorni roz deci clar avea prioritate.

Edited by gigiipse, 15 November 2017 - 17:45.


#40
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 bog4u, on 15 noiembrie 2017 - 17:38, said:

Tinere, daca ai permis da-i foc sau preda-l Militiei cu prima ocazie.
L-ai luat in Arges, in vremurile bune sau conduci trotinetă ?

Naaahhhh Posted Image
Eu zic ca nici nu are carnet
Mare ti-e gradina doamne Posted Image

#41
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Bai oameni buni, astia care ii tot dati cu intersectia nedirijata, eu ce puii mei fac de acuma: la fiecare intersectie opresc si ma uit pe celalalt drum, sa vad daca are sau nu semnul de cedeaza/stop? Pe bune, voi sunteti normali?

#42
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Pai daca nu ai semn de drum cu prioritate cam asta ar trebui sa faci. Sa stii ca exista un motiv pentru care 2 semne au forma unica, sa-ti dai seama ce sunt de oriunde te-ai uita la ele :)

Edited by gigiipse, 15 November 2017 - 17:47.


#43
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
- intersectie in oras fara semne - vinovat producere accident ca nu a dat prioritate de dreapta; asiguratorul nu plateste; dai in judecata pentru lipsa semn si poate despagubeste ulterior cineva
- a venit politia deci a facut un proces verbal. Vazut ce scrie in proces verbal si functie de asta se poate merge catre primarie sau politie sau administratorul drumului

Parerea mea este ca asiguratorul are toate motivele sa nu plateasca, luata ca entitate separata normal ca nu plateste daca are motive, eu zic ca destul e justificate. Omul care aproba dosarul risca sa dea bani de la el ulterior si nu cred ca face voluntariat si acte de binefacere, plus ca sigur stie si el legea in zona lui de activitate destul de bine...

Parerea mea... faza cu drumul meu e drept, mai mare si mai luminat deci e principal nu merge.

#44
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu am in fata casei drum drept, mare, etc . intersectie in T. cel ce intra in drumul drept, de pe latura lunga a T are prioritate.
cel ce vine de pe latura din dreapta a T, are cedeaza trecerea.
am la fiecare 3 luni accident in fata, pe motiv ca celk ce vinde de pe latura scurta a T-ului din stanga si vrea sa mearga drept, nu da prioritate de dreapta cel;ui ce vine de la latura lunga a T'ului si intra in drumul continuu. chiar si eu am zbarcit'o de vreo 2 ori si s;a lasat cu frane scurte.

#45
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 rosix, on 15 noiembrie 2017 - 17:32, said:


Nu-i asa. Intersectarea unui drum principal cu un drum secundar perpendicular pe acesta nu poate fi considerata o intersectie nedirijata (in lipsa indicatoarelor), nu creaza o situatie de egalitate si nu se acorda prioritate de dreapta.
Greseala este a initiatorului ca n-a lasat Politia sa dea amenda, ca scria in PV pentru ce a dat-o. Politistul ala n-a venit sa fumeze o tigara, a spus cine e vinovat de accident.

Poti sa imi arati legea sau paragraful din codul rutier care contine termenii de principal si secundar?

#46
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 aflorin27, on 15 noiembrie 2017 - 17:44, said:

Bai oameni buni, astia care ii tot dati cu intersectia nedirijata, eu ce puii mei fac de acuma: la fiecare intersectie opresc si ma uit pe celalalt drum, sa vad daca are sau nu semnul de cedeaza/stop? Pe bune, voi sunteti normali?
Corect. Exact asta mi-a spus seful de la service. 'Ce puii mei, trebuie sa opresc la fiecare intersectie, chiar daca drumul meu are continuitate' ? ? raman la parerea mea ca legile sunt deosebit de proaste. Nu e prima data cand ma lovesc de asta. Ultima oara la autorizarea unui detector de metale. Ia citit voi legea aia cu detectoarele de metale si radeti pana maine dimineata; e asa plina de greseli gramaticale, ca nici instantele de judecata nu pot da verdicte.

 superm, on 15 noiembrie 2017 - 17:46, said:

- intersectie in oras fara semne - vinovat producere accident ca nu a dat prioritate de dreapta; asiguratorul nu plateste; dai in judecata pentru lipsa semn si poate despagubeste ulterior cineva
- a venit politia deci a facut un proces verbal. Vazut ce scrie in proces verbal si functie de asta se poate merge catre primarie sau politie sau administratorul drumului

Parerea mea este ca asiguratorul are toate motivele sa nu plateasca, luata ca entitate separata normal ca nu plateste daca are motive, eu zic ca destul e justificate. Omul care aproba dosarul risca sa dea bani de la el ulterior si nu cred ca face voluntariat si acte de binefacere, plus ca sigur stie si el legea in zona lui de activitate destul de bine...

Parerea mea... faza cu drumul meu e drept, mai mare si mai luminat deci e principal nu merge.
Am specificat CLAR: vine Politia, cu mari rugaminti, si ma intreaba pe mine daca vreau sa-i dea amenda; eu zic NU. Se suie in masina si pleaca; nu face niciun proces verbal.
Inca o data e valabil proverbul, cred: 'facerea de bine e ....stiti voi...'

#47
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 14.04.2006
Seful de service sau politistul sef de post ti-a zis? Asigurarea nu-ti va plati, sunt convins. Poate reusesti ceva daca dai primaria in judecata dar trebuie sa te interesezi cine si cand are dreptul sa dea jos acele semne si in ce conditii.

Edited by gigiipse, 15 November 2017 - 18:00.


#48
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

 gigiipse, on 15 noiembrie 2017 - 17:46, said:

Pai daca nu ai semn de drum cu prioritate cam asta ar trebui sa faci. Sa stii ca exista un motiv pentru care 2 semne au forma unica, sa-ti dai seama ce sunt de oriunde te-ai uita la ele Posted Image
Adica vrei tu sa imi spui ca intersectie strada din oras are semn de drum cu prioritate? Deci ori sunt eu chior si nu le vad, ori aici la Iasi se semnalizeaza altfel, ca eu vad ca sunt semne doar pe strazile cu cedeaza/stop, celelalte au (eventual) un semn de drum cu prioritate in capat si apoi nu au nimic, ideea fiind ca ai prioritate pina la semnul contrar

#49
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 gigiipse, on 15 noiembrie 2017 - 18:00, said:

Seful de service sau politistul sef de post ti-a zis? Asigurarea nu-ti va plati, sunt convins. Poate reusesti ceva daca dai primaria in judecata dar trebuie sa te interesezi cine si cand are dreptul sa dea jos acele semne,
Am fost la rutiera in oras si mi-a zis ca am dreptate. Erau amandoi in birou: politistul de la rutiera si seful de la Primarie de la Politia Locala (care are in subordine strazile); dar nu cred ca merge pe vorbe. Are dreptate cine m-a indemnat sa aflu cine are autoritatea sa dea jos semnele si cum....asta ar fi bine sa ne lamureasca cineva. Ar fi de mare interes pentru toata lumea.

#50
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 born2lose, on 15 noiembrie 2017 - 17:02, said:

incetati cu ineptiile astea, nu exista drum 'principal' si drum 'secundar', exista doar indicatoare. daca nu exista politisti, semafoare sau indicatoare, intersectia este nedirijata si se aplica regula prioritatii de dreapta.

Adica io cand trec de la Iasi la Bucuresti prin 100 de sate, trebuie sa ma opresc la toate ulitele perpendiculare (fara semne) pe ''europeana'' sa le dau prioritate la carute si tractoare?

#51
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 mariovrs, on 15 noiembrie 2017 - 18:03, said:

Adica io cand trec de la Iasi la Bucuresti prin 100 de sate, trebuie sa ma opresc la toate ulitele perpendiculare (fara semne) pe ''europeana'' sa le dau prioritate la carute si tractoare?
Corecta intrebare. Merg pe un drum judetean si pe 10 km sunt 5 intrari pe el din camp. No, cum stiu care-i principal ? ca si ala din camp e judetean, nu apartine de nicio comuna. Cred ca in cazul asta (nu exista secundar si principal)  ar TREBUI sa existe semn de STOP la fiecare din cele 5 intrari din camp. Totusi in 99,9999% din cazuri in Romania, NU EXISTA SEMN.

Edited by leonardusius, 15 November 2017 - 18:09.


#52
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 aflorin27, on 15 noiembrie 2017 - 18:02, said:

Adica vrei tu sa imi spui ca intersectie strada din oras are semn de drum cu prioritate? Deci ori sunt eu chior si nu le vad, ori aici la Iasi se semnalizeaza altfel, ca eu vad ca sunt semne doar pe strazile cu cedeaza/stop, celelalte au (eventual) un semn de drum cu prioritate in capat si apoi nu au nimic, ideea fiind ca ai prioritate pina la semnul contrar

tu zici ca ai semn la inceputul drumului ca ai prioritate pe tot drumul? :)

 leonardusius, on 15 noiembrie 2017 - 18:07, said:

Corecta intrebare. Merg pe un drum judetean si pe 10 km sunt 5 intrari pe el din camp. No, cum stiu care-i principal ? ca si ala din camp e judetean, nu apartine de nicio comuna. Cred ca in cazul asta (nu exista secundar si principal)  ar TREBUI sa existe semn de STOP la fiecare din cele 5 intrari din camp. Totusi in 99,9999% din cazuri in Romania, NU EXISTA SEMN.

sunt si alte indicatoare care semnalizeaza prioritatea nu doar rombul, cedeaza si stop, poate nu le-ai observat tu.

#53
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu am facut scoala de soferi in Italia . Nu stiu cum se invata in Romania , dar aici ne-a invatat asa : chiar de ai prioritate , asigura-te ca.ti vine data . Mai pe scurt , trebuie sa te asiguri si cand esti pe drum cu prioritate .

#54
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

 spe_ripper, on 15 noiembrie 2017 - 18:18, said:

tu zici ca ai semn la inceputul drumului ca ai prioritate pe tot drumul? Posted Image



sunt si alte indicatoare care semnalizeaza prioritatea nu doar rombul, cedeaza si stop, poate nu le-ai observat tu.
Nu exista inainte de aceasta intersectie semn de prioritate pe drumul considerat principal. Si inca un amanunt, drumul pe care eu il numesc secundar, la de pe care m-a lovit ala, nu degeaba ii zic secundar: e mult mai ingust decat normal.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate