Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Ateii si Biblia

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1680 replies to this topic

#163
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 18:47, said:

cu siguranta au incalcat legile dupa care functioneaza omul (si care erau inscrise in el).
Asta e de la tine?
Vreau versetele cu acele legi, sau cu poruncile primite pana la Noe, ce au incalcat de a trebuit sa fie pedepsiti. Adica pana in Facerea 6.

Edited by En-ki, 14 November 2017 - 18:51.


#164
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
cand omori pe fratele tau din pura invidie (cazul Cain si Abel), nu se cheama ca incalci legile de functionare ale omului? E normal un asemenea lucru? Mai mult, oamenii din acele zile stiau ca va urma un potop deoarece il vedeau pe Noe construindu-si o ambarcatiune in mijlocul lor si totusi il credeau nebun.

#165
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 18:58, said:

cand omori pe fratele tau din pura invidie (cazul Cain si Abel), nu se cheama ca incalci legile de functionare ale omului? E normal un asemenea lucru? Mai mult, oamenii din acele zile stiau ca va urma un potop deoarece il vedeau pe Noe construindu-si o ambarcatiune in mijlocul lor si totusi il credeau nebun.
Si asta tot de la tine e. Nu scrie nicaieri in Biblie ce am subliniat eu.
Te-ai inspirat din Evan Almighty?
Legat de ucidere. De unde sa stie ca nu au voie sa ucida daca nu le-a fost data porunca inainte? Apoi, domnu yehova cel carnivor a fost ca un tata de ala care e pentru unul muma, pentru altul ciuma. Adica nici nu s-a uitat la darurile campului de la Cain, l-a interesat doar pastramioara lui Abel. Pai asa face un parinte?

Edited by En-ki, 14 November 2017 - 19:16.


#166
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Eu m-am referit la altă treabă. Chiar dacă știința nu oferă explicații clare asupra punctului 0, oferă informații suficiente pentru a demonstra imposibilitatea fizică a multor fenomene fantastice prezentate în biblie. Ori, să te apuci acum să zici că respectivele fenomene fantastice sunt de fapt fapte, e cam aiurea. Așa cum Moise n-ar fi putut prin nici o forță fizică să despartă marea în două, nici Noe n-ar fi putut să strângă pe o arcă toate speciile de animale.

Faptul că știința nu poate explica un fenomen, nu înseamnă automat că acesta e explicat de o carte oarecare, în care, întâmplător, există sute de alte fenomene ale căror imposibilitate poate fi dovedită.
O imposibilitate fizică era și până acum vreo două sute de ani să zbori. Tot știința spunea asta. Și cu toate astea, zborul a devenit posibil. Ceea ce este acum imposibil nu înseamnă că pe viitor nu va fi posibil.
Ce vreau să spun, este că deși unora, recte dumneata, li se par anumite relatări biblice ca fiind imposibile din punct de vedere fizic, ele pot deveni oricând posibil, prin cunoaștere. În plus, ar trebui să ții cont că relatările biblice conțin multe mituri, care trebuiesc interpretate, nu luate ad-litteram.

 SmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 18:42, said:

Eu nu pot veni cu explicații științifice, decât în măsura în care comunitatea științifică, în consens, poate veni cu ele. Eu sunt perfect împăcat cu a nu ști ceva.
Nu poți fi împăcat cu necunoașterea, cu autosuficiența. Numai proștii sunt astfel, însă eu presupun că dumneata nu faci parte din categoria respectivă.

Edited by mario_bril, 14 November 2017 - 19:16.


#167
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 mario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 19:15, said:

O imposibilitate fizică era și până acum vreo două sute de ani să zbori. Tot știința spunea asta. Și cu toate astea, zborul a devenit posibil. Ceea ce este acum imposibil nu înseamnă că pe viitor nu va fi posibil.
Ce vreau să spun, este că deși unora, recte dumneata, li se par anumite relatări biblice ca fiind imposibile din punct de vedere fizic, ele pot deveni oricând posibil, prin cunoaștere. În plus, ar trebui să ții cont că relatările biblice conțin multe mituri, care trebuiesc interpretate, nu luate ad-litteram.

De acord. Putem găsi moduri de manipulare a legilor fizicii care ar putea face anumite fenomene posibile. Totuși, e greu să ne închipuim că vom descoperi și faptul că oamenii dețineau aceste tehnologii în urmă cu 2000 de ani.

Privitor la mituri, cam asta e problema. E o adunătură de întâmplări și personaje care au existat, dar și de lucruri fantastice, pe care ar trebui să le consideri exagerări și să iei ideea. Ce ar opri povestea cu crearea lumii să fie un astfel de mit care nu ar trebui luat ad-litteram? Selecția asta, în funcție de considerentele personale ale fiecăruia nu e științifică.

 mario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 19:17, said:

Numai proștii sunt astfel, însă eu presupun că dumneata nu faci parte din categoria respectivă.

Eu pot fi deștept doar la un nivel extraordinar de restrâns. La nivel național și global, fac parte din categoria "proștilor", a needucaților. Sunt foarte mulți indivizi mult mai inteligenți decât mine, chiar și între cei cu care iau contact zilnic. Nu sunt fericit cu limitările mele, dar m-am obișnuit.

#168
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Si asta tot de la tine e. Nu scrie nicaieri in Biblie ce am subliniat eu.
Intr-adevar nu scrie exact locul unde locuia Noe, dar se spune despre el ca "Noe era un om neprihanit si fara pata intre cei din vremea lui: Noe umbla cu Dumnezeu." Apoi, corabia pe care o construia era destul de mare ca un om impreuna cu 3 fii sa o poata construi singuri (inclusiv procurarea materialelor) si nimeni din jur sa nu aiba habar, mai ales ca Noe nu era constructor de nave.

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Legat de ucidere. De unde sa stie ca nu au voie sa ucida daca nu le-a fost data porunca inainte?
Dupa reactia lui Cain dupa ce l-a ucis pe Abel. Alege sa devina fugar, ba mai mult ii reproseaza lui Dumnezeu ca datorita faptelor sale va fi vanat de toti oamenii. Linistindu-se dupa ce va afla ca Dumnezeu va pedepsi pe cel ce-i va face vreun rau.

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 19:11, said:

Adica nici nu s-a uitat la darurile campului de la Cain, l-a interesat doar pastramioara lui Abel. Pai asa face un parinte?
Tocmai ca S-a uitat cu mare atentie nu doar la daruri ci si la inima si l-a avertizat.

Edited by dapix, 14 November 2017 - 19:33.


#169
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 17:41, said:


In pofida tuturor prejudecatilor, in Biblie nu exista referinta la vreun pacat originar mostenit de toti oamenii.
Super. Uite asa ai anulat marea majoritatea crestinismului.
Chiar sunt curios daca e vreo teologie crestina care nu are pacatul originar.

Edited by idaho333, 14 November 2017 - 19:51.


#170
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Cred ca nu am anulat altceva decat prejudecati. Nu exista nimic in Biblie care sa faca referinta la un pacat originar mostenit de toti oamenii. Capacitatea de a deosebi binele si raul, da, se mosteneste, dar aceasta insusire nu e pacat, mai degraba o mutatie.

#171
ViKKKy

ViKKKy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.09.2017
jeezăs christ, câți trepanați și sclavi îndoctrinați p-aici! Posted Image

#172
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
inchipuie-ti ca Raiul este un loc plin doar de asemenea "trepanati si sclavi indoctrinati". Si cand ma gandesc ca unii care nu-i suporta ii reproseaza lui Dumnezeu faptul ca e nedrept ca nu-i lasa in Rai! Posted Image

Edited by dapix, 14 November 2017 - 19:50.


#173
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 19:49, said:

inchipuie-ti ca Raiul este un loc plin doar de asemenea "trepanati si sclavi indoctrinati". Si cand ma gandesc ca unii care nu-i suporta ii reproseaza lui Dumnezeu faptul ca e nedrept ca nu-i lasa in Rai! Posted Image
Atunci cum ar mai putea fi acel loc un rai ? Rai inseamna bine, iar la bine nu se poate ajunge prin prostie si nebunie. Cu cat sunt mai multi prosti si nebuni stransi la un loc, cu atat mai rau merge acel loc.

Attached Files


Edited by Real_NEO, 14 November 2017 - 19:56.


#174
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Adica vrei sa spui ca oamenii destepti sunt buni. Deci cu cat ai IQ mai mare, cu atat esti mai bun. Hmm... ceva nu se leaga referitor la teama lui Stephen Hawking referitoare la o civilizatie extraterestra mult superioara omului care ar putea duce la exterminarea speciei noastre.

#175
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 19:31, said:

Intr-adevar nu scrie exact locul unde locuia Noe, dar se spune despre el ca "Noe era un om neprihanit si fara pata intre cei din vremea lui: Noe umbla cu Dumnezeu." Apoi, corabia pe care o construia era destul de mare ca un om impreuna cu 3 fii sa o poata construi singuri (inclusiv procurarea materialelor) si nimeni din jur sa nu aiba habar, mai ales ca Noe nu era constructor de nave.

Dupa reactia lui Cain dupa ce l-a ucis pe Abel. Alege sa devina fugar, ba mai mult ii reproseaza lui Dumnezeu ca datorita faptelor sale va fi vanat de toti oamenii. Linistindu-se dupa ce va afla ca Dumnezeu va pedepsi pe cel ce-i va face vreun rau.

Tocmai ca S-a uitat cu mare atentie nu doar la daruri ci si la inima si l-a avertizat.
In primul rand, dumnezeu s-a uitat la inima lui Cain care s-a posomorat DUPA ce i-au fost refuzate darurile. Cain s-a dus cu inima deschisa la dumnezeu, si ala nu l-a bagat in seama, ca nu e cu vegetalele, el vrea fripturi.
Apoi: nu Cain a ales sa devina fugar, ci Dumnezeu l-a izgonit si l-a blestemat. Reprosul lui Cain catre dumnezeu nu este ca din cauza faptelor lui Cain il vor vana oamenii, ci din cauza ca dumnezeu l-a izgonit. Dar, ciudat, nu l-a pedepsit cu moartea pentru moarte, ba chiar nici pe altii nu ii lasa sa il omoare, punandu-i un semn lui Cain. Deci uciderea nu se pedepsea cu moartea. Tocmai de aceeea intreb, de ce la potop a ales pedeapsa cu moartea pentru oameni, care nu avusesera primita nicio prounca de la el si deci nu stiau ca daca pacatuiau urmau sa fie pedepsiti cu moartea, asa fara niciun avertisment.

Edited by En-ki, 14 November 2017 - 20:08.


#176
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 19:59, said:

Adica vrei sa spui ca oamenii destepti sunt buni. Deci cu cat ai IQ mai mare, cu atat esti mai bun. Hmm... ceva nu se leaga referitor la teama lui Stephen Hawking referitoare la o civilizatie extraterestra mult superioara omului care ar putea duce la exterminarea speciei noastre.
Nu, ce doresc sa spun este ca priveste la ce se petrece in tarile ce sunt religioase, daca acolo se alcatuieste vreun "rai" din fanaticii religiosi. Raiul este un loc, insa mai precis o lume, adica o societate, iar societatea este alcatuita din indivizi, cu mintile lor, ideile si conceptiile lor. Ei, cand stangi impreuna toti indivizii fanatici religiosi, alcatuiesti o societate buna, ce poate fi numita rai ? Nu ! Ba chiar poate fi numita taman invers.

Ca atare, raiul nu pote fi alcatuit din indivizi cu mintile ratacite.

Edited by Real_NEO, 14 November 2017 - 20:08.


#177
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 20:03, said:

In primul rand, dumnezeu s-a uitat la inima lui Cain care s-a posomorat DUPA ce i-au fost refuzate darurile. Cain s-a dus cu inima deschisa la dumnezeu, si ala nu l-a bagat in seama, ca nu e cu vegetalele, el vrea fripturi.
Nu scrie asa ceva. Nu judeci obiectiv ci subiectiv. Dumnezeu explica de ce a refuzat jertfa si da si un avertisment:  "Daca faci bine, vei fi bine primit; dar daca faci rau, pacatul pandeste la usa; dorinta lui se tine dupa tine, dar tu sa-l stapanesti."

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Apoi: nu Cain a ales sa devina fugar, ci Dumnezeu l-a izgonit si l-a blestemat. Reprosul lui Cain catre dumnezeu nu este ca din cauza faptelor lui Cain il vor vana oamenii, ci din cauza ca dumnezeu l-a izgonit. Dar, ciudat, nu l-a pedepsit cu moartea pentru moarte, ba chiar nici pe altii nu ii lasa sa il omoare, punandu-i un semn lui Cain. Deci uciderea nu se pedepsea cu moartea. Tocmai de aceeea intreb, de ce la potop a ales pedeapsa cu moartea pentru oameni, care nu avusesera primita nicio prounca de la el si deci nu stiau ca daca pacatuiau urmau sa fie pedepsiti cu moartea, asa fara niciun avertisment.
Blestemul lui Dumnezeu si faptul ca l-a izgonit din ogorul sau nu avea legatura cu faptul ca oamenii il vor vana. De altfel, Dumnezeu confirma acest lucru. Cain fuge, se insoara, are copii si-si face chiar si o cetate.

Oamenii din jurul lui Noe stiau ce face. Noe nu era vreun pustnic fara legaturi cu societatea din zilele lui. Avea nevasta si trei fii care la randul lor aveau neveste. De unde aveau neveste? Nu dintre fetele vecinilor? Crezi ca traiau complet izolati? De altfel, e plina Biblia de intamplari prin care Dumnezeu avertizeaza intotdeauna inainte sa trimita vreo nenorocire. Asa a fost cu Egiptul, asa a fost si cu Ninive.

Daca tot ai adus in discutie legile oamenilor din vechime, se stie ca exista o lege numita regula de aur (Golden rule).
Legea respectiva nu are legatura cu vreun popor care credea in Dumnezeul Bibliei.

 Real_NEO, on 14 noiembrie 2017 - 20:03, said:

Nu, ce doresc sa spun este ca priveste la ce se petrece in tarile ce sunt religioase, daca acolo se alcatuieste vreun "rai" din fanaticii religiosi. Raiul este un loc, insa mai precis o lume, adica o societate, iar societatea este alcatuita din indivizi, cu mintile lor, ideile si conceptiile lor. Ei, cand stangi impreuna toti indivizii fanatici religiosi, alcatuiesti o societate buna, ce poate fi numita rai ? Nu ! Ba chiar poate fi numita taman invers.

Ca atare, raiul nu pote fi alcatuit din indivizi cu mintile ratacite.
Coreea de Nord nu este o societate religioasa, chiar dimpotriva. Indoctrinarea unei societati nu tine de religiozitate ci de IQ celor aflati la conducerea ei. Atat stiu, atat pot.
Ceausescu era descris de apropiati ca fiind un om foarte destept si inventiv cand era vorba sa faca rau cuiva.

Edited by dapix, 14 November 2017 - 20:41.


#178
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 SmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 19:30, said:

De acord. Putem găsi moduri de manipulare a legilor fizicii care ar putea face anumite fenomene posibile. Totuși, e greu să ne închipuim că vom descoperi și faptul că oamenii dețineau aceste tehnologii în urmă cu 2000 de ani.
Oho, vezi de exemplu civilizația egipteană, cea maiașă și multe alte, ale căror vestigii arhitectonice ne fac astăzi să ne întrebăm cum de au fost posibile astfel de construcții și soluții tehnice.

 SmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 19:30, said:

Privitor la mituri, cam asta e problema. E o adunătură de întâmplări și personaje care au existat, dar și de lucruri fantastice, pe care ar trebui să le consideri exagerări și să iei ideea. Ce ar opri povestea cu crearea lumii să fie un astfel de mit care nu ar trebui luat ad-litteram? Selecția asta, în funcție de considerentele personale ale fiecăruia nu e științifică.
Tocmai că un mit, e un mit, el nu trebuie luat ad-litteram. Însă sunt anumite mituri care ar trebui să ne dea nouă celor de astăzi mult de gândit. De unde până unde a știut Moise de etapele formării Pământului, de exemplu? Pentru că Facerea, capitolul întâi tocmai asta ne prezintă. De unde până unde crearea Pământului în șapte zile și șase nopți, identică cu mitul maiaș, care afirmă exact același lucru, deși cele două civilizații nu au avut niciodată schimburi culturale. Și așa mai departe.
Desigur că a avea pretenții de o descriere științifică, acum trei mii de ani, este absurd. Mai ales că scrierile respective erau pentru contemporani, nu pentru o generație următoare, super avansată așa cum suntem noi, astăzi.

 SmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 19:30, said:

Eu pot fi deștept doar la un nivel extraordinar de restrâns. La nivel național și global, fac parte din categoria "proștilor", a needucaților. Sunt foarte mulți indivizi mult mai inteligenți decât mine, chiar și între cei cu care iau contact zilnic. Nu sunt fericit cu limitările mele, dar m-am obișnuit.
Toți suntem într-un fel sau altul limitați, avem limitele noastre, însă problema pe care o discutam era dacă ești sau nu mulțumit cu un simplu nu știu sau cauți să găsești răspunsuri care să îți satisfacă curiozitatea.

#179
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 20:36, said:

Nu scrie asa ceva. Nu judeci obiectiv ci subiectiv. Dumnezeu explica de ce a refuzat jertfa si da si un avertisment:  "Daca faci bine, vei fi bine primit; dar daca faci rau, pacatul pandeste la usa; dorinta lui se tine dupa tine, dar tu sa-l stapanesti."
Ba exact asta scrie, ca DUPA.
4.  Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5.  Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 20:36, said:

Blestemul lui Dumnezeu si faptul ca l-a izgonit din ogorul sau nu avea legatura cu faptul ca oamenii il vor vana. De altfel, Dumnezeu confirma acest lucru. Cain fuge, se insoara, are copii si-si face chiar si o cetate.
Nu, blestemul lui dumnezeu era pentru ca l-a omorat pe Abel. Din punctul de vedere al lui Cain, reprosul lui era ca daca il izgoneste, oamenii il vor ucide.
11.  Şi acum eşti blestemat de pământul care şi-a deschis gura sa, ca să primească sângele fratelui tău din mâna ta.
12.  Când vei lucra pământul, acesta nu-şi va mai da roadele sale ţie; zbuciumat şi fugar vei fi tu pe pământ".
13.  Şi a zis Cain către Domnul Dumnezeu: "Pedeapsa mea este mai mare decât aş putea-o purta.
14.  De mă izgoneşti acum din pământul acesta, mă voi ascunde de la faţa Ta şi voi fi zbuciumat şi fugar pe pământ, şi oricine mă va întâlni, mă va ucide".
Si Cain nu fuge ca asa a ales el, ci pentru ca a fost izgonit, el n-ar fi vrut sa plece. Dar se vede clar ca uciderea nu era pedepsita cu moartea.
Acum, nu mai intrebam care oameni sunt aia de ar putea sa il omoare pe Cain din moment ce pe pamant erau doar Adam, Eva, Abel si Cain. E deja o inadvertenta biblica mult prea banala si rasdiscutata.

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 20:36, said:

Oamenii din jurul lui Noe stiau ce face. Noe nu era vreun pustnic fara legaturi cu societatea din zilele lui. Avea nevasta si trei fii care la randul lor aveau neveste. De unde aveau neveste? Nu dintre fetele vecinilor? Crezi ca traiau complet izolati? De altfel, e plina Biblia de intamplari prin care Dumnezeu avertizeaza intotdeauna inainte sa trimita vreo nenorocire. Asa a fost cu Egiptul, asa a fost si cu Ninive.
Asta cu Noe e pusa de la tine. Din Biblie nu reiese asa ceva. Nici ca ar fi primit vreun avertisment oamenii inainte de potop, nici ce porunca a lui dumnezeu au incalcat pentru a primit pedeapsa cu moartea. De vorbit a vorbit numai cu alesul lui, Noe, si el a fost cel care a primit avertismentul.
Atunci a zis Domnul Dumnezeu către Noe: "Sosit-a înaintea feţei Mele sfârşitul a tot omul, căci s-a umplut pământul de nedreptăţile lor, şi iată Eu îi voi pierde de pe pământ.
14.  Tu însă fă-ti o corabie de lemn de salcâm
Altceva nu scrie in Biblie, orice ce in plus fata de asta, pui de la tine.
Singura porunca data de dumnezeu pana la acel moment a fost Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; (facerea 1:28). Ceea ce au si facut, deci l-au ascultat. Alta porunca nu aveau.

Edited by En-ki, 14 November 2017 - 20:57.


#180
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 idaho333, on 14 noiembrie 2017 - 19:36, said:

Super. Uite asa ai anulat marea majoritatea crestinismului.
Chiar sunt curios daca e vreo teologie crestina care nu are pacatul originar.
Cum să nu. Ai fi uimit ce aiureli au inventat neo-protestanții. Adventiștii de exemplu, nu cred în așa ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate