Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Ateii si Biblia

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1680 replies to this topic

#181
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 20:49, said:

Ba exact asta scrie, ca DUPA.
4.  Şi a adus şi Abel din cele întâi-născute ale oilor sale şi din grăsimea lor. Şi a căutat Domnul spre Abel şi spre darurile lui,
5.  Iar spre Cain şi spre darurile lui n-a căutat. Şi s-a întristat Cain tare şi faţa lui era posomorâtă.
Tot nu reise ca Dumnezeu a respins jertfa din cauza ca era din vegetale. Dar apoi explica ca pentru a fi bine primit era nevoie sa faca bine.

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 20:49, said:

Si Cain nu fuge ca asa a ales el, ci pentru ca a fost izgonit, el n-ar fi vrut sa plece. Dar se vede clar ca uciderea nu era pedepsita cu moartea.
In Biblie apar cazuri similare in care Dumnezeu nu pedepseste crima cu moartea. Nici David nu a fost pedepsit cu moartea cand a gandit moartea lui Urie Hititul, dar nici bine nu i-a fost.

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 20:49, said:

Asta cu Noe e pusa de la tine. Din Biblie nu reiese asa ceva.
Da, e pusa de la mine, dar e pe baza contextului din text. Din moment ce Noe avea sotie, fiii lui aveau sotii, nu e ilogic sa cred ca traiau complet izolati de societatea acelor zile si ca nimeni nu stia ce fac.

#182
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007
Absolut toate ofrandele si arderile de tot de care pomeneste biblia sunt animale. Mai tarziu a specificat clar ca asta vrea si asta ii place
2.  "Grăieşte fiilor lui Israel şi le spune: De va aduce cineva dintre voi jertfă Domnului din dobitoace, să aducă jertfă din cireada de vite şi din turma de oi.
3.  De va fi jertfa lui ardere de tot din vite mari, să fie parte bărbătească, fără meteahnă, şi s-o aducă la uşa cortului adunării, ca să fie bine-plăcută înaintea Domnului.
E clar ca ii plac gratarele.
...
Şi pe lemnele de pe focul care e pe jertfelnic, să pună preoţii, fiii lui Aaron, bucăţile, capul şi grăsimea, precum şi măruntaiele şi picioarele, după ce le vor spăla cu apă.
Deci cu detalii amanuntite, inclusiv ce sa faca cu sangele.
Revenind:
Inima lui Cain nu avea nimic pana sa nu i se respinga darul. Nu inima lui Cain era motivul respingerii, pentru ca pana la momentul in care ofranda lui Abel a fost cea acceptata, Cain nu avea niciun motiv sau intentie sa il omoare pe Abel; ci continutul jertfei era motivul . De unde era sa stie bietul om ca yehova e carnivor?

Cazul lui David cand ii moare copilul din cauza greselii sale e un alt exemplu de sadism inutil al psihopatului.
Pe tine daca te supara cineva, un adult care iti vorbeste urat sau te loveste, te duci si te razbuni pe copilul lui si il bati sau il omori? Sau te iei de piept chiar cu adultul? Putea sa-i trimita chiar lui David niste bube ceva.

Edited by En-ki, 14 November 2017 - 21:39.


#183
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 21:29, said:

Absolut toate ofrandele si arderile de tot de care pomeneste biblia sunt animale.
Numai în scrierile veterotestamentare, să știi.

#184
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 21:29, said:

Absolut toate ofrandele si arderile de tot de care pomeneste biblia sunt animale. Mai tarziu a specificat clar ca asta vrea si asta ii place
Nu neaparat. Jertfele pot fi si vegetale:
14. Daca vei aduce Domnului un dar ca jertfa de mancare din cele dintai roade, sa aduci ca dar de mancare din cele dintai roade ale tale, spice coapte de curand, prajite la foc si boabe noi, pisate. (Lev. 2)

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 21:29, said:

Revenind:
Inima lui Cain nu avea nimic pana sa nu i se respinga darul. Nu inima lui Cain era motivul respingerii, pentru ca pana la momentul in care ofranda lui Abel a fost cea acceptata, Cain nu avea niciun motiv sau intentie sa il omoare pe Abel; ci continutul jertfei era motivul . De unde era sa stie bietul om ca yehova e carnivor?
Nu-i chiar asa simplu cu jertfele:
11. "Ce-Mi trebuie Mie multimea jertfelor voastre, zice Domnul. Sunt satul de arderile de tot ale berbecilor si de grasimea viteilor; nu-Mi place sangele taurilor, oilor si tapilor. (Is. 1)

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 21:29, said:

Cazul lui David cand ii moare copilul din cauza greselii sale e un alt exemplu de sadism inutil al psihopatului.
Pe tine daca te supara cineva, un adult care iti vorbeste urat sau te loveste, te duci si te razbuni pe copilul lui si il bati sau il omori? Sau te iei de piept chiar cu adultul? Putea sa-i trimita chiar lui David niste bube ceva.
I-a trimis si lui David:
11. Asa vorbeste Domnul: "Iata, din casa ta voi ridica nenorocirea impotriva ta si voi lua sub ochii tai pe nevestele tale si le voi da altuia care se va culca cu ele in fata soarelui acestuia.
PS. Un copil nascut din curvie, in acele zile, avea o viata mai rea decat moartea fiind hulit de toti, impreuna cu parintii.

Edited by dapix, 14 November 2017 - 21:49.


#185
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 21:48, said:

Nu neaparat. Jertfele pot fi si vegetale:
14. Daca vei aduce Domnului un dar ca jertfa de mancare din cele dintai roade, sa aduci ca dar de mancare din cele dintai roade ale tale, spice coapte de curand, prajite la foc si boabe noi, pisate. (Lev. 2)
Si? A indraznit cineva sa ii aduca graunte si spanac dupa ce au vazut ca lui Cain i-au fost refuzate?

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 21:48, said:

Nu-i chiar asa simplu cu jertfele:
11. "Ce-Mi trebuie Mie multimea jertfelor voastre, zice Domnul. Sunt satul de arderile de tot ale berbecilor si de grasimea viteilor; nu-Mi place sangele taurilor, oilor si tapilor. (Is. 1)
Mda, se contrazice, ba le cere jertfele, ba e satul de ele. Dupa ce le cere, mai intreaba cine le-a cerut.
12. Când veneaţi să le aduceţi, cine vi le ceruse?
Cred ca sunt si mici semne de Alzheimer.

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 21:48, said:

I-a trimis si lui David:
11. Asa vorbeste Domnul: "Iata, din casa ta voi ridica nenorocirea impotriva ta si voi lua sub ochii tai pe nevestele tale si le voi da altuia care se va culca cu ele in fata soarelui acestuia.
PS. Un copil nascut din curvie, in acele zile, avea o viata mai rea decat moartea fiind hulit de toti, impreuna cu parintii.

Pai daca tot i-a dat nevestele lui David altuia ca sa-l pedepseasca, de ce nu s-a multumit cu atat si a trebuit sa mai omoare si copilul? De psycho ce e.
ma scuzati daca nu o cred pe asta cu viata rea, doar era fiul regelui David, ala de-l slujeau orbeste toti supusii si care facea cuceriri peste cuceriri

Edited by En-ki, 14 November 2017 - 22:08.


#186
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Biblia trebuie citita, vorba lui Asimov, corespunzator. Posted Image

#187
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 21:55, said:

Nu-i chiar asa simplu cu jertfele:
11. "Ce-Mi trebuie Mie multimea jertfelor voastre, zice Domnul. Sunt satul de arderile de tot ale berbecilor si de grasimea viteilor; nu-Mi place sangele taurilor, oilor si tapilor. (Is. 1)

Si? A indraznit cineva sa ii aduca graunte si spanac dupa ce au vazut ca lui Cain i-au fost refuzate?
Mda, se contrazice, ba le cere jertfele, ba e satul de ele. Dupa ce le cere, mai intreaba cine le-a cerut.
12. Când veneaţi să le aduceţi, cine vi le ceruse?
Cred ca sunt si mici semne de Alzheimer.

Pai daca tot i-a dat nevestele lui David altuia ca sa-l pedepseasca, de ce nu s-a multumit cu atat si a trebuit sa mai omoare si copilul? De psycho ce e.
Multi nu si-au dat seama ca ala e de fapt Satan care in Luca 4 spune clar ca el e stapanul.

Edited by pacopaco1967, 14 November 2017 - 22:26.


#188
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007
Pai numai asa s-ar explica de ce cere atata sange.

#189
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 mario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 20:47, said:

Oho, vezi de exemplu civilizația egipteană, cea maiașă și multe alte, ale căror vestigii arhitectonice ne fac astăzi să ne întrebăm cum de au fost posibile astfel de construcții și soluții tehnice.

Nu ne întrebăm așa de mult cum, ci de ce. Adică, din punct de vedere practic, piramidele egiptene au putut fi construite cu tehnica disponibilă în momentul respectiv. Subestimăm încăpățânarea, care ne e specifică.

 mario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 20:47, said:

Tocmai că un mit, e un mit, el nu trebuie luat ad-litteram. Însă sunt anumite mituri care ar trebui să ne dea nouă celor de astăzi mult de gândit. De unde până unde a știut Moise de etapele formării Pământului, de exemplu? Pentru că Facerea, capitolul întâi tocmai asta ne prezintă. De unde până unde crearea Pământului în șapte zile și șase nopți, identică cu mitul maiaș, care afirmă exact același lucru, deși cele două civilizații nu au avut niciodată schimburi culturale. Și așa mai departe.
Desigur că a avea pretenții de o descriere științifică, acum trei mii de ani, este absurd. Mai ales că scrierile respective erau pentru contemporani, nu pentru o generație următoare, super avansată așa cum suntem noi, astăzi.

Etapele formării pământului sunt oarecum ușor de ghicit, mergând pe firul evoluției și logicii. Adică ar fi fost aiurea să ai peștii în ziua a treia, iar în a patra să faci și apa. Cifra șapte e destul de comună în civilizațiile străvechi, iar motivul este, cel mai probabil, legat de astronomie. 6 corpuri care se mișcă vizibil în relație cu Pământul, cel de-al șaptelea fiind Pământul sau Soarele.

Absurditatea bibliei provine din faptul că ar  fi o serie de legi și învățături impuse de creator într-un moment oarecare. S-a trezit el la câteva mii de ani (sau când o spune teoria creaționistă că a fost creat Pământul) că nu-i place cum merg treburile, așa că e nevoie de niște legi și îndrumări prin biblie. Ori, posibilitatea de a obține o copie a acestui document de către populație nu a fost posibilă pentru vreo 1500 de ani. Preoții care o predicau foloseau variantele pe care le auzeau și ei, care puteau a fi sau a nu fi cele corecte. Adică e absurd să te gândești că acel creator a trimis în iad oameni timp de mai bine de un mileniu, cât timp oamenii respectivi nu aveau cunoștină de ce se dorește de la ei. N-aveau datele contractului.

Dacă ar fi inclus în ADN aceste limitări, ar fi fost mult mai clară treaba. Așa, nu știu. Pe lângă faptul că nu-i place ce a ieșit, să nu găsească el o modalitate mai simplă și eficientă de a ne transmite tuturor un mesaj? N-o avea și el un dumnezeu al lui? El ce pedeapsă o fi primit?

 mario_bril, on 14 noiembrie 2017 - 20:47, said:

Toți suntem într-un fel sau altul limitați, avem limitele noastre, însă problema pe care o discutam era dacă ești sau nu mulțumit cu un simplu nu știu sau cauți să găsești răspunsuri care să îți satisfacă curiozitatea.

Căutarea de răspunsuri are limita ei. Dacă acele răspunsuri nu există încă, nu pot să îl consider bun pe ăla care-mi sună mie cel mai bine. Eu sunt mulțumit cu "nu știu", pentru moment. Existența unui creator nu dovedește nimic. Nu dovedește cum a apărut creatorul respectiv. Iar necunoașterea științifică este fix la fel ca cea creaționistă. Eu pot spune "nu știu" în loc să zic "Big Bang-ul s-a format și el așa, din nimic". Credincioșii nu prea pot fi la fel de raționali.

#190
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 22:11, said:

Pai numai asa s-ar explica de ce cere atata sange.
Cum asa, En-ki? Doar ti-am adus citatul in care Dumnezeu spune ca nu-I place sangele. Chiar si pe David il opreste sa-si indeplineasca cea mai mare dorinta a vietii, adica cea de a-I construi Templul lui Dumnezeu, pe motiv ca a varsat mult sange.
Dumnezeu nu cere sange. Pacatul, da. Pacatul, nu Satan.

 SmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 22:14, said:

Etapele formării pământului sunt oarecum ușor de ghicit, mergând pe firul evoluției și logicii. Adică ar fi fost aiurea să ai peștii în ziua a treia, iar în a patra să faci și apa. Cifra șapte e destul de comună în civilizațiile străvechi, iar motivul este, cel mai probabil, legat de astronomie. 6 corpuri care se mișcă vizibil în relație cu Pământul, cel de-al șaptelea fiind Pământul sau Soarele.
Nu-i chiar asa. Sa nu uitam ca plantele verzi au fost create, conform scrierilor biblice, inaintea Soarelui. Chiar si crescatorii de capre inculti, stiau ca fara lumina Soarelui plantele verzi nu au cum sa traiasca. Daca au spus asta inseamna ca nu au spus-o de la ei.

Edited by dapix, 14 November 2017 - 22:23.


#191
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 21:59, said:

Biblia trebuie citita, vorba lui Asimov, corespunzator. Posted Image
Toata chestia e cine decide ce este corespunzator. :)
Cat sange si cate cerneala a curs in jurul acestui cuvant.

#192
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006
Probabil ca adevarul ar fi cel mai indicat sa decida.

#193
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 22:24, said:

Probabil ca adevarul ar fi cel mai indicat sa decida.
Adevarul, ah da, am uitat. Alt cuvant acoperit de sange si cerneala.

Mi se pare nerealist sa crezi ca voi crestinii o sa aveti o singura variata de adevar.

Edited by idaho333, 14 November 2017 - 22:29.


#194
En-ki

En-ki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 22.10.2007

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 22:15, said:

Cum asa, En-ki? Doar ti-am adus citatul in care Dumnezeu spune ca nu-I place sangele.
Daca nu-i place sangele atunci de ce il cere?

Căci Eu şi sângele vostru, în care e viaţa voastră, îl voi cere de la orice fiară; şi voi cere viaţa omului şi din mâna omului, din mâna fratelui său.

Doar daca nu voiai sa faci o gluma, cand spuneai ca dumnezeului biblic nu-i place sangele.
Nu-i place dar il vrea peste tot
Apoi să junghie viţelul, înaintea Domnului, iar preoţii, fiii lui Aaron, să aducă sângele şi să stropească cu sânge împrejur jertfelnicul de la uşa cortului adunării.
...
Preotul să o aducă la jertfelnic, să-i frângă gâtul şi să o pună pe jertfelnic, iar sângele să-l scurgă pe peretele jertfelnicului.

Edited by En-ki, 14 November 2017 - 22:27.


#195
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 idaho333, on 14 noiembrie 2017 - 22:25, said:

Adevarul, ah da, am uitat. Alt cuvant acoperit de sange si cerneala.
Adevarul nu depinde de nimic. Nu conteaza ce crede unul si altul. Adevarul corespunde realitatii si realitatea corespunde adevarului. Adevarul nu evolueaza, nu se transforma, nu se invecheste. Poti sa-l acoperi cu orice.

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 22:26, said:

Daca nu-i place sangele atunci de ce il cere?
Din cauza pacatului. Plata pentru pacat e moarte.

 idaho333, on 14 noiembrie 2017 - 22:25, said:

Mi se pare nerealist sa crezi ca voi crestinii o sa aveti o singura variata de adevar.
Adevarul poate fi doar unul singur. Crestinii cunosc o parte.

Edited by dapix, 14 November 2017 - 22:33.


#196
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 dapix, on 14 noiembrie 2017 - 22:15, said:

Daca au spus asta inseamna ca nu au spus-o de la ei.

Deci firul gândirii este că dacă nu are logică, înseamnă că e scris de creator, că doar nu se apucau să scrie oamenii prostii?

#197
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 En-ki, on 14 noiembrie 2017 - 22:26, said:

Daca nu-i place sangele atunci de ce il cere?

Căci Eu și sângele vostru, în care e viața voastră, îl voi cere de la orice fiară; și voi cere viața omului și din mâna omului, din mâna fratelui său.

Doar daca nu voiai sa faci o gluma, cand spuneai ca dumnezeului biblic nu-i place sangele.
Nu-i place dar il vrea peste tot
Apoi să junghie vițelul, înaintea Domnului, iar preoții, fiii lui Aaron, să aducă sângele și să stropească cu sânge împrejur jertfelnicul de la ușa cortului adunării.
...
Preotul să o aducă la jertfelnic, să-i frângă gâtul și să o pună pe jertfelnic, iar sângele să-l scurgă pe peretele jertfelnicului.
Fii atent ce spune pastorul asta adventist, din pacate turma nu il crede.

Attached Files



#198
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

 SmurfK, on 14 noiembrie 2017 - 22:30, said:

Deci firul gândirii este că dacă nu are logică, înseamnă că e scris de creator, că doar nu se apucau să scrie oamenii prostii?
Cam asa ceva. Dar conteaza si cine a scris. Daca e vorba despre vreun erudit al vremii (sa nu uitam ca Moise, cel caruia i se atribuie scrierea Facerii, crescuse impreuna cu fiul faraonului, beneficiind de educatia unui fiu de faraon) poti sa-i acorzi niste circumstante atenuante... In definitiv, pentru egipteni cam totul se invartea in jurul Soarelui, cel mai puternic zeu al lor.

Edited by dapix, 14 November 2017 - 22:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate