Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Gratar pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#253
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Depinde si ce fel de cutie de afumare ai si cum se monteaza pe arzator . Nici mie nu mi-a iesit afumarea de la inceput . Eu am asta :

https://campinggrill...afumare-la-cald

Se monteaza pe o bara de afumare !
La inceput montam cutia pe bara din mijloc , ca sa bage fum echilibrat...credeam euPosted Image . Dar pe mijloc e cea mai mare caldura si se ardeau imediat .
Apoi am bagat o cantitate mai mare de cipsuri , din cauza apei si a grosimii stratului , bagau fum bine...dupa ce terminam eu gratarulPosted Image .
Dupa mai multe incercari , solutia...desigur la mine , a fost un strat subtire de cipsuri , cutia montata intr-o laterala a gratarului cu reglajul de gaz pe arzatorul respectiv la minim . Cipsurile tinute in apa aproximativ 45 - 50 minute .

Am si eu mai multe arome , desi bautura respectiva nu imi place prefer chipsurile cu aroma de whisky , hickory fiind cea mai putin placuta...fumul e inecacios .
De regula , cand termometrul ajunge pe la 250 de grade C , incepe sa fumege si atunci bag produsele in gratar . Functioneaza foarte bine .

Edited by Alltrack, 26 April 2021 - 14:36.


#254
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012
Eu am gratar rotund outdoorchef, cutia e pe lateral...in fine sunt multe tutoriale...

#255
ares2020

ares2020

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2012
Buna. seara , am făcut azi comanda de un grătar pe gaz Weber Spirit E325S GBS si vreau sa va întreb ce butelie trebuie sa cumpăr (compozit , normala) ce gaz sa folosesc GPL sau propan ( am vazut ca pe situl producătorului spun de GPL si dacă aveți alte recomandări pentru folosirea acestuia . Va multumesc

#256
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009
Ma documentez de cateva zile si m-am oprit la acest model de grill pe gaz " Gratar pe gaz din inox Char-Broil Professional Core B 3, grile din fonta, TRU-Infrared -140915 "
Are cineva asa ceva ? Are un sistem TRU-Infrared, este patentat de firma lor. Produsele de pe gratar nu sunt in contact direct cu flacara...nu stiu ce sa fac.

Functioneaza cu amestec butan propan ( butelie ). Se gaseste butelie cu asa ceva ?

Edited by mihnic2003, 21 August 2021 - 16:07.


#257
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postares2020, on 13 iulie 2021 - 21:17, said:

(compozit , normala) ce gaz sa folosesc GPL sau propan ( am vazut ca pe situl producătorului spun de GPL si dacă aveți alte recomandări pentru folosirea acestuia .
Compozit , GPL ! La propan dai o gramada de bani si schimbi butelia cu alta plina . La GPL problema e iarna cand scade butelia sub jumatate si trebuie incalzita .

View Postmihnic2003, on 21 august 2021 - 16:05, said:

Gratar pe gaz din inox Char-Broil Professional Core B 3, grile din fonta, TRU-Infrared -140915 "
Are cineva asa ceva ? Are un sistem TRU-Infrared, este patentat de firma lor. Produsele de pe gratar nu sunt in contact direct cu flacara...nu stiu ce sa fac.

Functioneaza cu amestec butan propan ( butelie ). Se gaseste butelie cu asa ceva ?
Firma buna , inoxul e super ! Acelasi raspuns ca pentru @ ares2020 !

#258
mihnic2003

mihnic2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 24.09.2009
Mersi de raspuns. Are inox doar la arzatoare din pacate...dar are cheie de desfacut capacul de la sticla de bere. Posted Image
Exista reductor presiune (ceas de butelie) cu manometru pentru butelie de 11 kg , sa-mi cumpar asa ceva ?

#259
Ditron

Ditron

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2010
Salutari! Ajutati-ma  si pe mine sa inteleg ce se intampla. Am un gratar pe gaz, problema ar fi ca pot gati pe el numai muschi de porc si piept de pui. Pentru toata carnea care contine grasime, gretarul ia foc. Grasimea se scurge pe acele deflectoare care acopera arzatorul si ia foc. Daca dau focul mai mic cat sa fie temperatura mai mica la acele deflectoare, gatitul dureaza o vesnicie. Ce este de facut? Oare este prost gretarul, unghiul de atac peste prea mic si sta grasimea pe deflector, as cumpara un alt gratar daca as stii ca este de la gretar, s anu dau atatia bani si sa patesc la fel. Ideea e ca ia foc si cu capacul inchis si cu el ridicat...

#260
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Poate fi gratarul prost !
Mai bine tai grasimea in exces inainte de a pune carnea pe gratar !
Daca ai buget si vrei ceva ca lumea cauta un gratar cu ''utilaj'' de sigilare ! Pe sigilator , curge ceva grasime , sigileaza si apoi il bagi in gratar !
Si carnea va avea un gust mult mai bun .

#261
lucky_09

lucky_09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021
fratilor,
apropos de grătar, am luat o butelie de la Mol..  si cica e  abia apăruta  pe piață
o sa vedem cum funcționează...

#262
lucky_09

lucky_09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021

View Postlucky_09, on 02 noiembrie 2021 - 12:24, said:

fratilor,
apropos de grătar, am luat o butelie de la Mol..  si cica e  abia apăruta  pe piață
o sa vedem cum funcționează...
ah, am uitat sa va zic - e cu propan si are 5kg :)
voi ati aflat de ea, aveti impresii?

#263
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Fratilor, parca stiam ca reclama este interzisa.

#264
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 05.04.2012

View Postlucky_09, on 02 noiembrie 2021 - 12:24, said:

fratilor,
apropos de grătar, am luat o butelie de la Mol..  si cica e  abia apăruta  pe piață
o sa vedem cum funcționează...


si unde o umpli? la statiile gpl auto e cam interzis de cand tot sar in aer diverse butelii.
Eu nu inteleg de ce naiba nu va luati butelii normale de la centrele de butelii, verificate in fabrica la umplere, etc

#265
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View PostAlltrack, on 29 septembrie 2021 - 15:30, said:

Daca ai buget si vrei ceva ca lumea cauta un gratar cu ''utilaj'' de sigilare ! Pe sigilator , curge ceva grasime , sigileaza si apoi il bagi in gratar !
Si carnea va avea un gust mult mai bun .
Poti pune o poza, sau spune care e denumirea comerciala a utilajului?

#266
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008

View PostAlex432, on 07 ianuarie 2022 - 08:30, said:

Poti pune o poza, sau spune care e denumirea comerciala a utilajului?

Cred ca e vorba de asta sau similar.
https://www.napoleon...ne-sear-station

#267
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postgast1, on 07 ianuarie 2022 - 17:03, said:

Cred ca e vorba de asta sau similar.
https://www.napoleon...ne-sear-station
Marca asta produce unele chestii foarte bune.
Eu prefer grillul din fonta impartit in doua, o parte e ca o tava cu rizuri si retine grasimea.

#268
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Acum am vazut ! Ala e , din link ! La zona premium , Napoleon sunt cam cei mai tari , a nu se confunda cu profesionalele din restaurante .
Am si eu tava din fonta , e o optionala separata , dar face mai mult o prajeala , nu e grill=gratar in adevaratul sens al cuvantului .

#269
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcristian_e, on 07 ianuarie 2022 - 08:25, said:




si unde o umpli? la statiile gpl auto e cam interzis de cand tot sar in aer diverse butelii.
Eu nu inteleg de ce naiba nu va luati butelii normale de la centrele de butelii, verificate in fabrica la umplere, etc
uaaaaa

#270
lucky_09

lucky_09

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2021

View Postcristian_e, on 07 ianuarie 2022 - 08:25, said:



si unde o umpli? la statiile gpl auto e cam interzis de cand tot sar in aer diverse butelii.
Eu nu inteleg de ce naiba nu va luati butelii normale de la centrele de butelii, verificate in fabrica la umplere, etc

salut

am schimbat-o cu alta plina tot de la ei, benzinaria de unde am cumparat-o
Sincer nu m-a risc ever sa o umplu de la statiile gpl si cateva motive m-au convins sa o iau:
- are propan si  asa am facut gratarul afara la - 5 grade ...yeeeee
- este mica si este adaptata la dimensiunea dulăpiorului de la  gratar - cum se vede in foto
cam asa...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate