Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Gratar pe gaz

- - - - -
  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#289
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 03.12.2007
Scuze, nu am vazut despre ce gratare era vorba. Credeam ca e vorba despre gratarele de fonta emailate, in general. Normal ca nu compar Weber cu Leroy. Nici chiar atit de sadic nu sunt...
PS: la gratarele pe gaz s-ar putea sa fie probleme si in cazul gratarelor emailate folosite de Weber. Se incing mai puternic decit cele electrice...

Edited by pedros_2005, 19 May 2022 - 16:57.


#290
cristian_e

cristian_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,529
  • Înscris: 05.04.2012

Quote

-incarcate cu propan : jumatate albastra-jumatate gri.
Astea merg pana la -40ºC deci cred ca asta e ce mi-ar trebui.
1)E buna aceasta butelie pentru gratare de gradina pe gaz? Voi ce folositi?

Propanul e scump cam 120 lei butelie si este folosit doar iarna. In rest foloseste butelia clasica de aragaz de la orice centru de butelii, adica butan.
Eu nu mai folosesc propan de cativa ani caci in capitala nu a mai scazut temperatura sub 4 grade. Nu a mai nins de vreo zece ani si nici ger nu mai este, merge pe butelia de aragaz clasica. Daca esti de la munte probabil mai ai geruri si ingheturi, butanul ingheata de la zero grade in jos. Nu folosi propan vara ca arde aiurea de la caldura, doar iarna folosestel. Plus ca iti trebuie alt ceas de butelie de 37mbar fata de clasicul 29 mbar la butan, altfel va arde foarte incet.

#291
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
As dori sa achizitionez si eu un gratar pe gaz, pentru utilizare ocazionala pe terasa casei, cam 1 data - de 2 ori pe luna, pentru 4 persoane....poate ocazional 6 persoane. Nu imi trebuie ceva pretentios...mai mult gatim mici si uneori carne de porc si diferite legume. Pana acum am folosit un gratar foarte mic pe carbuni. Nu as vrea sa dau mai mult de 1000, hai sa zic 1500 lei maxim. Aveti ceva recomandari ?

Am gasit acest model la Leroy Merlin: https://www.leroymer...3-x-24-cm/23722 la pret bun. Ar fi ok pentru ce am eu nevoie ?
L-am mai vazut si pe acesta, dare e mai mic, ceea ce nu m-ar deranja neaparat, dar puterea arzatoarelor e aproape jumatate. Nu cred ca am neaparat nevoie si de un arzator lateral.

Cum nu ma pricep deloc la gratare nu inteleg care e diferenta dintre un gratar din asta ieftin si unul de peste 2000 lei sau mai scump, inafara de calitatea materialelor. Sunt convins ca un gratar de 3000 lei e mult mai durabil, dar pentru preparate simple ce aduce in plus ?

Cineva mi-a spus ca gratarele pe gaz sunt periculoase, dar nu am inteles de ce. Exista vreun pericol in plus fata de un aragaz pe butelie ? Aragaz pe butelie am mai folosit la tara. Astea ieftine sunt nesigure, in sensul ca se poate aprinde grasimea rezultata de la carne sau ceva de genul ?

Multumesc.

Edited by laurcj, 22 July 2022 - 14:30.


#292
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Sunt pareri impartite.Eu si altii sustinem ca cel pe lemne,carbune e taticul lor,privitor la gustul mancarii.Altii unii din neputinta de a face pe balcoane sau de lene gratar cu carbuni sau lemne, sustin ca  cele pe gaz sau electrice sunt la fel de bune.

#293
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006
Sau poate pur și simplu știu mai multe despre bucatarie decât tine :)

#294
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Diferenta intre noi e ca eu nu simt nevoia sa iti spun acelasi lucru despre tine,dar tu da,de ce oare?Posted image .Fiecare excelam in cite ceva,e loc pentru toti....

#295
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sunt "animale" diferite.

Initiator, tocmai pentru ca faci rar, lasa gazul si fa ceva calumea.

Ala pe gaz e bun cand faci mai des ca te ajuta sa te misti mai repede.
Sau pe la restaurante ca n-au aia timp de jar daca nu se ocupa doar cu asta. Dar acolo e altceva. Ca au si oameni care cu asta se ocupa si au si dotari de obicei inaccesibile amatorilor.

In regim casnic pentru facut ceva pe fuga cand n-ai chef de jar, mai bine electric.

Vizualizare mesajrichelieu, pe 22 iulie 2022 - 18:16, a scris:

Sau poate pur și simplu știu mai multe despre bucatarie decât tine :)

Stii la fel si cu un gratar de 15kg si cu unul de 150kg?

Sa fim seriosi. Majoritatea astora de hobby sunt niste porcarii sinistre.

#296
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Incerc sa nu fiu snob.Am mai spus,am luat acel mic Weber doar din curiozitate si pentru faptul ca e portabil.Cine stie sa fac o carne pe gratar face cu orice agregat,parerea mea.Apoi consider ca daca pui orice prost sa guste din carnuri facute pe cel cu lemne sau carbuni si apoi pe unul pe gaz sau electric iti va spune ca sunt mai bune cele din prima categorie.Practicitatea celor pe gaz sau electrice e net superioara,fara discutie.Depinde de ce utilizare are in fiecare situatie.Imi amintesc de pizze,ca ma pasioneaza subiectul,Horoscop(printre primele restaurante din Romania ce vindea o pizza cum trebuie)ce vindea pizza la farfurie la preturi mari avea cuptor cu lemne,dar pizzeriile ce vand la felie si mult intotdeauna au pe gaz sau electric cuptorul....Posted image Morala,daca primeaza gustul cauti calitate,daca primeaza cantitatea in detrimentul gustului folosesti gratar....pe gaz sau electric.....

#297
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajMelteanu, pe 23 iulie 2022 - 08:51, a scris:

Diferenta intre noi e ca eu nu simt nevoia sa iti spun acelasi lucru despre tine,dar tu da,de ce oare?Posted image .Fiecare excelam in cite ceva,e loc pentru toti....
Dar eu nu ma refeream la mine, ci la acei oameni care afirma ca grătarul pe gaz e cel puțin la fel de  bun cum e cel pe cărbune.
Eu nu ma pricep la grătar.


Vizualizare mesajunderb, pe 23 iulie 2022 - 09:37, a scris:

Stii la fel si cu un gratar de 15kg si cu unul de 150kg?
Eu nu știu nici cu unul, nici cu altul. Folosesc rar grătarul, nu e metoda mea preferata de gătit. Dar foarte mulți profesioniști folosesc gaz, din trei motive mari și late:
E mai ușor de controlat temperatura
Obții rezultate similare celui pe cărbune, inclusiv aroma de lemn ars care e foarte ușor de asigurat.
E mai ieftin sa îl operezi.

Eu am un grătar electric, cu care îmi fac treaba foarte bine, e capabil sa genereze 300+ grade.

Edited by richelieu, 23 July 2022 - 11:48.


#298
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Hai sa va spun setting ul meu in materie de gratar pe gaz ....deoarece , cu ceva timp in urma, am fost diagnosticat cu niste probleme la ficat (probleme pe care le au mai toti oamenii fara exceptie, dar eu am considerat ca merita corpul meu un pic de atentie), am fost sfatuit de medic sa nu mai manc prajeli in ulei , ci daca vreau carne, doar gratar sau cuptor. Am gratar clasic (lemne/carbuni) in curte , de fel sunt mare grataragiu, in sensul ca minim un gratar pe saptamana , vara, era facut (stiu, sunt pistol cu apa pe langa altii).
De cand cu problema cu ficatul...am zis...trebuie sa marim cadenta cu gratarul, dar...sa fac focul de fiecare data , sa strang cenusa...mult prea complicat.

Am investit in:
1x gratar gaz de la Carrefour , mi s a parut cel mai accesibil pret vs calitate ( nu e vreao pocniotare dar nici ceva wow...merge la pretul asta) , ce nu imi place la el e ca fieratania unde pui carnea (gratarul ) nu e din fonta ci din tabla emailata, dar merge, nu e problema, e mai usor de curata ( bag ambele "table" la masina de spalat vase si se curata foarte bine) https://carrefour.ro...e/1085-34512594
1x butelie 5 L de la butan gas, se gasesc la benzinariile MOL + 1x regulator gaz special pentru aceasta butelie (foarte utila si practica aceasta butelioara) https://www.butangas...ina-de-energie/
1x furtun special de gaz 2 metri +2x coliere din Leroy Melin , facut singur furtunul si montat pe fratar-regulator gaz.
1x husa gratar luata d ela Dedeman, nu am gasit exact dimeniunea pentru gratarul acesta, e cam mare dar merge, important e ca nu o zoboara vantul

Un settup de care eu sunt multumit si il folosesc destul de des, sunt deja la a 2-a butelie , pana sa inceapa caldurile astea insuportabile , faceam un gratar pe zi , nu neaparat cu carne ci si numai cu legume, am redus cadenta la 1 gratar la doua zile sau chiar trei zile de cand e super cald afara.

Iar pentru cei ce cred ca , gustul "gratarului' in general (fie carne fie legume) facut pe gratar cu lemne/carbune vs facut pe gratar cu gaz, e diferit...parerea personala  =NU e absolut nicio diferenta , nici de gust nici de miros. Singura diferenta e ca nu mai ai acea placere sa stai sa te afumi si sa aprinzi focul...in rest, gustul mancarii e exact la fel.

Edited by cuculea, 26 July 2022 - 07:20.


#299
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008
Salut @cuculea,

Multumesc de sugestie. Ma gandesc sa cumpar si eu un gratar din asta de la Carrefour. Are tava de colectare a grasimii sau unde se strange grasimea ?

Regulatorul de gaz se cumpara impreuna cu butelia de la benzinariile MOL ? Eu alimentez des de la MOL dar nu tin minte sa fi vazut butelii din acestea, poate ca nu se gasesc la toate benzinariile

Si as mai avea o nelamurire. Are ceva daca butelia sta afara in soare, acoperita cu husa gratarului ? Poate fi periculos ? Eu am terasa spre sud-est si in perioada asta bate soarele in intervalul orar 9 - 17. La amiaza e chiar foarte cald.

#300
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajlaurcj, pe 26 iulie 2022 - 08:33, a scris:

Salut @cuculea,

Multumesc de sugestie. Ma gandesc sa cumpar si eu un gratar din asta de la Carrefour. Are tava de colectare a grasimii sau unde se strange grasimea ?

Da, are o tava de colectat grasimea, eu dupa 2-3 gratere le bag pe toate la masina de spalat vase )graterele + tava de colectat graasimea/apa). Tava asta de colectat grasimea , de la msina de spalat vase, s-a cam facut urata in sensul ca s a corodat , sau ceva de genul, dar arata ca naiba, in fine, nu conteaza, rolul ei e sa colecteze toate lichidele ce se scurg de pe gratar, nu te atingi de ea prea mult.

Vizualizare mesajlaurcj, pe 26 iulie 2022 - 08:33, a scris:

Salut @cuculea,

Regulatorul de gaz se cumpara impreuna cu butelia de la benzinariile MOL ? Eu alimentez des de la MOL dar nu tin minte sa fi vazut butelii din acestea, poate ca nu se gasesc la toate benzinariile
Da, regualtorul ala se cumpara tot d ela MOL, e undeva la 48 sau 49 de lei (sau era cand l-am luat eu..nu stiu exact acum cat mai e)
Butelia, in mod normal iti cere una la schimb, dar daca nu ai, poti plati si recipientul, eu , ca si clinet nou de butelie, am luat prima data si recipientul pe care am dat 260 parca iar incarcatura 55. A doua oara , am dat recipientul gol si am platit doar incarcatura de 55 ron , mi-a dat o butelie nou sigilata. NU care cimva sa te gandesti sa o incarci singur , sau prin diverse locuri neautorizate, nu merita efortul la cat dai pe incarcatura.

Vizualizare mesajlaurcj, pe 26 iulie 2022 - 08:33, a scris:

Si as mai avea o nelamurire. Are ceva daca butelia sta afara in soare, acoperita cu husa gratarului ? Poate fi periculos ? Eu am terasa spre sud-est si in perioada asta bate soarele in intervalul orar 9 - 17. La amiaza e chiar foarte cald.
Nu, asa sta si a mea, sub gratar, acoperita cu husa neagra, si o parte din zi in soare. Nu are nici pe naiba. Oricum, am vazut ca cei d ela Mol le tin in niste containere in plin soare, o zi intreaga. Nu am auzit sa bubuie vreuna. Oricum ele sunt incarcate 70-80 % din capacitate tocmai pentru a i se permite gazului sa se dilate in caz de temperaturi mari si sa nu explodeze.
Poti intreba asta si la benzinarie cand o cumperi...poate ei sunt mult mai in masura sa iti zica cum sa o exploatezi.

Eu am cumparat acest gratar mai ieftin deoarece aveam aceeasi impresie ca multi utilizatori de pe aci care zic ca e diferenta de gust la ceea ce prepari pe el, fata de unul clasic pe carbune. Am zis...ma hai sa incerc si cu gaz, dar momentan nu investesc mult in asa ceva , in cazul in care nu imi place ce iese, sa nu plang dupa bani. Venit dupa gratarul clasic cu lemn/carbune si trecand pe cel cu gaz, amconstatat ca nu e nicio diferenta, deci din punctul meu de vedre, gratarul acesta la 600 ron si a facut treaba foarte bine.
Pe viitor, am in plan sa investesc inceva mai profi, gen un gratar pe gaz la 2500-3000

Dar ...stii cum e...degeaba iti spun multi ce si cum, fiecare cu parerea lui....trebuie TU personal sa te convigi daca it palce. Eu am preferat sa ma iau dupa parerea mea si nu dupa a altora, asa ca am zis...icnep cu ceva ieftin , nu imi place, nu plang dupa bani.

Edited by cuculea, 26 July 2022 - 09:15.


#301
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 22.07.2008

Vizualizare mesajcuculea, pe 26 iulie 2022 - 09:06, a scris:

Da, are o tava de colectat grasimea, eu dupa 2-3 gratere le bag pe toate la masina de spalat vase )graterele + tava de colectat graasimea/apa). Tava asta de colectat grasimea , de la msina de spalat vase, s-a cam facut urata in sensul ca s a corodat , sau ceva de genul, dar arata ca naiba, in fine, nu conteaza, rolul ei e sa colecteze toate lichidele ce se scurg de pe gratar, nu te atingi de ea prea mult.

Faptul ca se poate spala la masina de spalat vase e super. Doar tava de colectat grasimea s-a corodat si restul componentelor spalate in masina nu ? Eventual asta s-ar putea spala de mana atunci.

Gratar din acesta de la Leroy are cineva ? Si acesta pare ok daca nu vrei ceva pretentions si diferenta de pret fata de cel de la Carrefour nu e foarte mare.

Edited by laurcj, 26 July 2022 - 09:29.


#302
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 15.10.2007

Vizualizare mesajrichelieu, pe 23 iulie 2022 - 11:46, a scris:




Eu nu știu nici cu unul, nici cu altul. Folosesc rar grătarul, nu e metoda mea preferata de gătit. Dar foarte mulți profesioniști folosesc gaz, din trei motive mari și late:

replica asta e exact ca emisiunile de pe TVPaprika sau concursurile cu bucatari...pardon chef.... toate realizarile au un gust sublim atata timp cat e doar la televizor, au forma perfecta, textura sublima

#303
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajlaurcj, pe 26 iulie 2022 - 09:29, a scris:

Faptul ca se poate spala la masina de spalat vase e super. Doar tava de colectat grasimea s-a corodat si restul componentelor spalate in masina nu ? Eventual asta s-ar putea spala de mana atunci.

Gratar din acesta de la Leroy are cineva ? Si acesta pare ok daca nu vrei ceva pretentions si diferenta de pret fata de cel de la Carrefour nu e foarte mare.
da, doar tava de colectare s-a corodat , nu e vopsita si nici emailata, e doar o tabla zincata. Gratarele sunt din tabla dar sunt emailate, deci nu e riscul sa rugineasca sau sa corodeze cumva, asta daca nu le lovesti si sare vopseaua aia lucioasa de pe ele.

Cat priveste gratarul de care intrebi tu de la Leroy, personal, eu am cautat un gratar ce are suprafata aia unde pui carnea (adica gratarele) cat mai deasa, ce vad la cel d ela Leroy, sunt niste sarme cu o distanta destul de mare intre ele. Nu stiu ce sa zic. Nu pare chiar pocnitoare, dar...acele gratare de sarma , personal nu mi se par ok. Poti sa mergi sa il vezi in magazin , daca e ok pentru tine...asta e

Edited by cuculea, 26 July 2022 - 10:03.


#304
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

Vizualizare mesajtatimeu, pe 26 iulie 2022 - 09:31, a scris:


replica asta e exact ca emisiunile de pe TVPaprika sau concursurile cu bucatari...pardon chef.... toate realizarile au un gust sublim atata timp cat e doar la televizor, au forma perfecta, textura sublima
Da, doar ca eu sunt conectat binișor la lumea Horeca și nu aia de la televizor, ci aia de prin bucătarii. Cu oameni care se cracaneaza de ras când văd ce promovează aia pe la tv…și ne dau lectii tuturor doar cu ce au uitat despre bucatarie/gastronomie :)

#305
tatimeu

tatimeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 15.10.2007
Da e foarte dezvoltata lumea Horeca la noi. Toți cei cu un grătar mă scuzați terasa/bodega se consideră horeca

#306
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Conform spuselor lui Cuculea nu sunt diferente de gust intre produsele fripte pe gratare diferite.Sunt un fraier,asta rezulta.Ca fac gratar pe lemne sau carbune,cind ar fi mai simplu sa apas un buton la cel pe gaz sau electric.Posted image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate