Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

Catalonia și-a declarat INDEPENDENȚA față de Spania. Mii de catalani au ieșit în stradă

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9231 replies to this topic

#9055
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,505
  • Înscris: 29.04.2008

View PostWotan, on 17 ianuarie 2019 - 11:52, said:

Trump e pe jumate german, ....


Și Old Shurehand, și Old Shatterhand, și... Realizezi cam care e șablonul?

#9056
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002
Mda. Sunt baieti celebri si de succes. Posted Image
[ https://media.giphy.com/media/GCLlQnV7wzKLu/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostCostel2014, on 17 ianuarie 2019 - 16:29, said:

Mai degraba vor primi vizita unor baieti bruneti (cum iti plac tie ) din VOX pentru o discutie amicala....
Mossos aia cu salarii de consilier  au renume de reactii rapide, gen Old Shurehand... Mai ales cand vad baieti bruneti...


Vesti rele pentru statele cu reputatie proasta in privinta respectarii normelor statului de drept https://www.hotnews....ul-european.htm

"Parlamentul European a votat joi proiectul de lege potrivit căruia guvernele ce intervin în instanțe sau nu reușesc să combată corupția vor risca suspendarea fondurilor europene."

Adica, daca justitia ta face procese politice sau ai guvernantii anchetati pentru fraude (cum au fost baietii lui Rajoy) risti sa pierzi finantarea europeana pentru proiecte si sa trebuiasca sa pui banii in loc din bugetul propriu... Posted Image Va fi suficienta o majoritate, astfel incat nici un stat nu poate bloca o decizie de suspendare.

Edited by Wotan, 17 January 2019 - 20:13.


#9057
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 17 ianuarie 2019 - 19:51, said:

si sa trebuiasca sa pui banii in loc din bugetul propriu

Sau sa gasesti alti parteneri non-EU mai putin interesati de nimicuri irelevante si mai interesati de capete de pod aici pe continent.

View PostWotan, on 17 ianuarie 2019 - 19:51, said:

Vesti rele pentru statele cu reputatie proasta in privinta respectarii normelor statului de drept neobediente in fata planurilor Berlinului, si anume Polonia care incurca blatul cu rusii si in plan secund ungurii care strica smecheria cu imbogatirea culturala a continentului.

Ca sa fim asa, onesti, cum ar veni.

Pe noi ne atinge chestia asta din pur noroc, daca era vorba doar de noi priveau aia cu atentie si ingrijorare si cam atat, ca smenarii de aici sunt prea prosti ca sa faca planuri ample care sa incurce niste combinatii nemtesti, ei se multumesc la nivelul furat saci de la c.a.p.

Edited by shefu_de_combinat, 17 January 2019 - 20:32.


#9058
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002
Nu doar ei. Oricine care nu se incadreaza poate s-o incaseze. Un exemplu recent https://www.gandul.i...omania-17640008

"Parlamentul European a adoptat REZOLUŢIA privind statul de drept în România"
"Textul conţine 13 recomandări, printre care şi reconsiderarea legislaţiei privind finanţarea, organizarea şi funcţionarea ONG-urilor, care ar putea avea un efect intimidant asupra societăţii civile, dar şi semne de îngrijorare în ce priveşte modificarea legislaţiei penale şi judiciare."
"Eurodeputatul PSD Dan Nica a condamnat conţinutul rezoluţiei privind statul de drept în România, votată marţi în PE, subliniind că documentul este un demers politicianist coordonat de dreapta populistă "
"Documentul nu este altceva decât o colecţie de sloganuri politicianiste, fără valoare efectivă şi al cărui singur rol este menţinerea ţării noastre la periferia Uniunii Europene. Există interese foarte mari ca ţara noastră să nu fie un partener egal la masa negocierilor, motiv pentru care este lovită constant prin asemenea demersuri. ", a afirmat Dan Nica"

Deci vedem cam ce fel de guvernanti sunt preocupati. Si putem sa ne imaginam ce preocupat va deveni, de exemplu, premierul spaniol data viitoare cand cancelarul german ii suna. Posted Image

#9059
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 17 ianuarie 2019 - 20:40, said:

putem sa ne imaginam ce preocupat va deveni, de exemplu, premierul spaniol data viitoare cand cancelarul german ii suna

1. Si noi ar trebui sa ne bucuram pentru ca?
2. Pana intr-o zi cand il baga unde ii este locul oricarui neamt cu ambitii continentale si inchide brusc, ca urmeaza o convorbire mai interesanta cu beijingul pe linia 2. Sau cu Washingtonul, care a dat niste semnale despre cam ce parere are pe teme de ue. Si cred ca o tara cu iesire la doua mari vitale pentru comertul global poate lega sau intari ce prietenii vrea ea.

Edited by shefu_de_combinat, 17 January 2019 - 20:53.


#9060
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Pe mine mă distrează maxim "germanopatia" lui Wotan! :D
UE e cu un picior în groapă, merkel e pe făraș, antipatizată de proprii ei concetățeni, naționalismul e rachetă în sondaje da' el tot visează la Der Vierter Reich! :P

#9061
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,339
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 17 ianuarie 2019 - 19:51, said:

Mda. Sunt baieti celebri si de succes. Posted Image
[ https://media.giphy.com/media/GCLlQnV7wzKLu/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Mossos aia cu salarii de consilier  au renume de reactii rapide, gen Old Shurehand... Mai ales cand vad baieti bruneti...


Vesti rele pentru statele cu reputatie proasta in privinta respectarii normelor statului de drept https://www.hotnews....ul-european.htm

"Parlamentul European a votat joi proiectul de lege potrivit căruia guvernele ce intervin în instanțe sau nu reușesc să combată corupția vor risca suspendarea fondurilor europene."

Adica, daca justitia ta face procese politice sau ai guvernantii anchetati pentru fraude (cum au fost baietii lui Rajoy) risti sa pierzi finantarea europeana pentru proiecte si sa trebuiasca sa pui banii in loc din bugetul propriu... Posted Image Va fi suficienta o majoritate, astfel incat nici un stat nu poate bloca o decizie de suspendare.
Da, stiu...reactioneaza rapid cand este vorba de fuga.....In rest, ramane cum am stabilit: sa ii ia Germania ca tanchisti cand or sa le inchida taraba "baietii bruneti".
Si cu privire la statul ala de drept, daca le iei la bani marunti, cred ca multe din statele U.E. au ceva probleme pe partea asta (Romania, Ungaria, Polonia, Italia, Spania-in viziunea unora si enumerarea ar putea continua). Ce face U.E., se sparge in bucati, daca astia se sictiresc si le spun "pa"? Sa nu se inteleaga ca apar regimul lui Dracnea, in nici un caz. Dar e cam greu sa te zborsesti la infinit asupra unor tari precum Italia, Spana, Polonia, fara sa nu ai parte de o reactie dura din partea acestora, la un moment dat. Eu sper ca lucrurile sa nu degenereze si U.E. sa ramana in continuare unita si puternica.

#9062
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002

View Postgarett, on 17 ianuarie 2019 - 20:54, said:

Pe mine mă distrează maxim "germanopatia" lui Wotan! Posted Image
UE e cu un picior în groapă, merkel e pe făraș, antipatizată de proprii ei concetățeni, naționalismul e rachetă în sondaje da' el tot visează la Der Vierter Reich! Posted Image
Nu chiar. Visez la o Europa democratica, unita si prospera. Dar pentru asta, nu poti avea voie la prea mult deviationism la nivel national. Trebuie urmata linia Uniunii. Posted Image

View Postshefu_de_combinat, on 17 ianuarie 2019 - 20:48, said:

Si cred ca o tara cu iesire la doua mari vitale pentru comertul global poate lega sau intari ce prietenii vrea ea.
O tara cu datorii de 100% din PIB si dependenta de fonduri europene nu poate face ce vrea ea. Trebuie sa fim realisti. Cand cineva te invita la cina si tu accepti, vrea ceva de la tine dupa. De exemplu, sa-i indeplinesti tot felul de fantezii. Faptul ca e doar vorba de "stat de drept" ar trebui sa te bucure...

Edited by Wotan, 17 January 2019 - 21:27.


#9063
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 17 ianuarie 2019 - 21:23, said:

Dar pentru asta, nu poti avea voie la prea mult deviationism la nivel national. Trebuie urmata linia Uniunii.

Eu stiu ca ti-ai ales cu atentie cuvintele, da' sper ca intelegi de ce suna ca dracu. Daca vrei UE (si in mod realist noi in acest punct avem mare nevoie) cam ultima chestie pe care vrei s-o faci este sa dai apa la moara celor care sustin ca e URSS 2.0. Deja ca mi se pare ca ei au bulit-o pe PR cand au venit cu titlul de "comisar", care si ala suna...

Edited by shefu_de_combinat, 17 January 2019 - 23:01.


#9064
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002
Nu e o denumire ruseasca, e preluata de la imperiul german...  ;) https://en.wikipedia...chskommissariat

Edited by Wotan, 18 January 2019 - 00:06.


#9065
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 18 ianuarie 2019 - 00:05, said:

Nu e o denumire ruseasca, e preluata de la imperiul german

oh, mai bine, lol

#9066
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002
Initial titlul a fost folosit pentru guvernatori de colonii, dar cu siguranta acum titlul are o semnificatie diferita https://en.wikipedia...Reichskommissar
Nu e cazul sa ne panicam...

Edited by Wotan, 18 January 2019 - 00:16.


#9067
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Nu ne panicam, e doar pr naspa.

#9068
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postshefu_de_combinat, on 17 ianuarie 2019 - 20:48, said:

Si cred ca o tara cu iesire la doua mari vitale pentru comertul global poate lega sau intari ce prietenii vrea ea.
Daca o duce capu'.
Poti observa ceva diferente intre Spania si UK, in ultimele secole ?

View Postgarett, on 17 ianuarie 2019 - 20:54, said:

UE e cu un picior în groapă, merkel e pe făraș, antipatizată de proprii ei concetățeni, naționalismul e rachetă în sondaje da' el tot visează la Der Vierter Reich! Posted Image
Sa nu subestimezi niciodata capacitatea de ridicare din ruine a Germaniei.

#9069
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostWotan, on 18 ianuarie 2019 - 00:15, said:

Initial titlul a fost folosit pentru guvernatori de colonii, dar cu siguranta acum titlul are o semnificatie diferita https://en.wikipedia...Reichskommissar
Nu e cazul sa ne panicam...
De "apreciat" că nu s-au dus direct la Gauleiter...


View PostHunor_66, on 18 ianuarie 2019 - 00:23, said:

Poti observa ceva diferente intre Spania si UK, in ultimele secole ?
Dacă aș fi răutăcios aș zice că diferența dintre Spania și UK e un sistem de căi ferate de mare viteză brici versus unul de viteză medie cu întârzieri cronice...
Tu și cu Wotan sunteți de fapt doar niște "teoreticieni" care trag de date să cadă cum și-ar imagina ei că dă bine la argumentație, fără a avea habar de realitatea concretă din teren, condiderente geo-stratehice etc.
Vă băgați degetele în urechi ca niște copii și cântați doar cântecelul vostru preferat "Buhuhu, Spain sucks, is weak, Germany will huff and puff and the straw hut will fall" (referire subtilă la PIIGS, pentru cine n-a prins poanta! :P)
Doar că numai în povești lucrurile sunt simple, în lumea celor mari te lovește în primul rând Realpolitik-ul, alt concept inventat de nemți, ironic!
Iar Realpolitik-ul ăsta zice clar că nimeni n-are nevoie de încă o sursă de destabilizare a Europei, are destule probleme deja!

#9070
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002

View Postgarett, on 18 ianuarie 2019 - 07:28, said:

De "apreciat" că nu s-au dus direct la Gauleiter...

Dacă aș fi răutăcios aș zice că diferența dintre Spania și UK e un sistem de căi ferate de mare viteză brici versus unul de viteză medie cu întârzieri cronice...
Gauleiter era pentru comunitatile germane, pentru cele dependente se folosea cel (un pic ironic) de Protektor. https://en.wikipedia...mia_and_Moravia

Daca as fi realist, as zice ca spaniolii au beneficiat de fonduri europene pentru constructia de autostrazi si trenuri de mare viteza, in timp ce englezii au fost contributori neti la bugetul UE...
Europe slams Spain over “inefficiency” in high-speed railway construction

"Spain was the recipient of nearly half the European funds earmarked for building high-speed railway lines in the EU, according to a damning report published on Tuesday by the European Court of Auditors. The report concludes that the construction of such lines in Spain and other countries was “inefficient”."
"The auditors point out that between 2000 and 2017 Brussels spent over €11bn on high-speed railway lines in Spain —known locally as AVE—, which accounted for 47.3 per cent of the EU’s total budget. In other words, the UE spent more cash on Spain’s high-speed trains than on France, Germany, Italy and Poland’s combined. Furthermore, Spain is one of the countries where the cost of high-speed lines has been most onerous for taxpayers: €1,159 per capita."

Poate e momentul ca un Kommisar European pentru fonduri europene sa se deplaseze la fata locului si sa interogheze autoritatile locale in privinta folosirii ineficiente a banilor nostri europeni. Si sa ceara aplicarea de sanctiuni in cazul in care scuzele spaniolilor nu conving. Acum tocmai s-au implementat instrumentele necesare pentru aplicarea de sanctiuni, fara a mai fi necesara unanimitate. Posted Image

View Postgarett, on 18 ianuarie 2019 - 07:28, said:

Doar că numai în povești lucrurile sunt simple, în lumea celor mari te lovește în primul rând Realpolitik-ul, alt concept inventat de nemți, ironic!
Iar Realpolitik-ul ăsta zice clar că nimeni n-are nevoie de încă o sursă de destabilizare a Europei, are destule probleme deja!
Realpolitik-ul zice ca, inainte de orice, oamenii sunt interesati de bani. iar daca ai o economie puternica si controlul asupra finantelor devii o sursa de stabilitate, pentru ca toti asculta cu atentie ceea ce zici. ;)

Edited by Wotan, 18 January 2019 - 09:24.


#9071
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,339
  • Înscris: 02.09.2014

View Postgarett, on 18 ianuarie 2019 - 07:28, said:

De "apreciat" că nu s-au dus direct la Gauleiter...



Dacă aș fi răutăcios aș zice că diferența dintre Spania și UK e un sistem de căi ferate de mare viteză brici versus unul de viteză medie cu întârzieri cronice...
Tu și cu Wotan sunteți de fapt doar niște "teoreticieni" care trag de date să cadă cum și-ar imagina ei că dă bine la argumentație, fără a avea habar de realitatea concretă din teren, condiderente geo-stratehice etc.
Vă băgați degetele în urechi ca niște copii și cântați doar cântecelul vostru preferat "Buhuhu, Spain sucks, is weak, Germany will huff and puff and the straw hut will fall" (referire subtilă la PIIGS, pentru cine n-a prins poanta! Posted Image)
Doar că numai în povești lucrurile sunt simple, în lumea celor mari te lovește în primul rând Realpolitik-ul, alt concept inventat de nemți, ironic!
Iar Realpolitik-ul ăsta zice clar că nimeni n-are nevoie de încă o sursă de destabilizare a Europei, are destule probleme deja!
Si sistemul national de sanatate spaniol este net superior NHS-ului britanic. M-am lovit la un moment dat de amandoua si nu suporta comparatie, in ciuda lipsei de personal care incepe sa se face simtita si in Spania in acest domeniu.

Edited by Costel2014, 18 January 2019 - 09:22.


#9072
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,835
  • Înscris: 01.10.2002

View Postgarett, on 18 ianuarie 2019 - 07:28, said:

Tu și cu Wotan sunteți de fapt doar niște "teoreticieni" care trag de date să cadă cum și-ar imagina ei că dă bine la argumentație, fără a avea habar de realitatea concretă din teren, condiderente geo-stratehice etc.
Vă băgați degetele în urechi ca niște copii și cântați doar cântecelul vostru preferat "Buhuhu, Spain sucks, is weak, Germany will huff and puff and the straw hut will fall" (referire subtilă la PIIGS, pentru cine n-a prins poanta! Posted Image)
Doar că numai în povești lucrurile sunt simple, în lumea celor mari te lovește în primul rând Realpolitik-ul, alt concept inventat de nemți, ironic!
Ar fi interesat de urmarit ce se va intampla cu Scotia dupa Brexit. Ma gandesc ca daca fac la randul lor "Scotxit" din UK, europenii vor alege sa ii pastreze in UE. Aviz altora cu tensiuni secesioniste pe teritoriul propriu, care s-ar gandi sa iasa din "Sfera de Influenta". Mai ales daca vorbim de o regiune bogata, si cu interese europene in teritoriu. Gen fabrica a concernului VW. Daca tot vorbim de Realpolitik. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate