Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Educatie sexuala pentru copii

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#55
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 Jayanti, on 13 ianuarie 2018 - 23:59, said:

Lasă-te de sex, GRATEFUL. Ești obsedată.
daca eu sunt obsedata, cei de pe aria consacrata...cum sunt?!

#56
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 vrajitoruldinoz, on 14 ianuarie 2018 - 05:48, said:


1. Prostitutia nu are nici o legatura cu sexul ci cu trazactia finaciara
2. Curvia este o definitie sociala, ori definitiile astea se schimba de l an la an... acum 200 de ani erau curva aia care isi arata gleznele.


atatea aberatii in numai doua fraze.
tu chiar esti convins de asta?!
prostitutia merge de manutza impreuna cu sexul...
intelesul termenilor nu se schimba odata cu timpul...altfel nu am mai putea vorbi, fiindca cuvintele nu ne-ar mai oferi mijloacele prin care putem sa ne intelegem, sa comunicam...
restul e can-can...

#57
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

Quote

De ce nu? E o treaba legata de personalitate si preferinte personale.
am uitat sa-ti zic: fiecare cu exigentele sale in conformitate cu felul personal de a fi...
si Noe, cand si-a construit arca a fost considerat nebun de cei de pe margine...lumea nu o pot schimba...si daca cineva are pretentii mai elevate intotdeuna va fi in contradictie cu "lumea" care merge in sensul opus.

#58
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014
practic:
ce-i spui unei fetitze in materie de sex?
oare care este modelul feminin  pe care il prezinti si care este de dorit sa-l accepte ca sa se simta o femeie implinita si fericita cand va creste mare?

poate parinti cu fetitze ar putea sa-mi raspunda la intrebari... :)

Edited by GRATEFUL, 14 January 2018 - 12:50.


#59
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 GRATEFUL, on 14 ianuarie 2018 - 12:21, said:

si Noe, cand si-a construit arca a fost considerat nebun de cei de pe margine..

:uhuhno:

 GRATEFUL, on 14 ianuarie 2018 - 12:44, said:

practic:
ce-i spui unei fetitze in materie de sex?
oare care este modelul feminin  pe care il prezinti si care este de dorit sa-l accepte ca sa se simta o femeie implinita si fericita cand va creste mare?

Fecioara Maria. Îi spui că dacă este într-adevăr credincioasă, îl poate naște pe Isus, așa că n-are voie să facă sex. Iar ea te va asculta și va face întocmai cum zici tu.
Pentru că trăim în lumea de ciocolată, iar lucrurile rele se întâmplă doar când vrem noi.

#60
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008

 GRATEFUL, on 14 ianuarie 2018 - 12:44, said:

practic:
ce-i spui unei fetitze in materie de sex?
oare care este modelul feminin  pe care il prezinti si care este de dorit sa-l accepte ca sa se simta o femeie implinita si fericita cand va creste mare?

poate parinti cu fetitze ar putea sa-mi raspunda la intrebari... Posted Image
inca se mai indoctrineaza cliseele cu femeia in fustita roz si cu floricica in par?
ce parere ai de introducerile misogine in manualele scolare primare de acum 20 ani?

#61
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 SmurfK, on 14 ianuarie 2018 - 12:52, said:

Posted Image

Fecioara Maria. Îi spui că dacă este într-adevăr credincioasă, îl poate naște pe Isus, așa că n-are voie să facă sex. Iar ea te va asculta și va face întocmai cum zici tu.
Pentru că trăim în lumea de ciocolată, iar lucrurile rele se întâmplă doar când vrem noi.
imi pare rau, dar tu nu esti in masura sa dai explicatii referitor la ce am intrebat....Posted Image

 zyppster, on 14 ianuarie 2018 - 12:57, said:


ce parere ai de introducerile misogine in manualele scolare primare de acum 20 ani?
care sunt alea? nu le cunosc.

#62
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008

 GRATEFUL, on 14 ianuarie 2018 - 13:00, said:

imi pare rau, dar tu nu esti in masura sa dai explicatii referitor la ce am intrebat....Posted Image


care sunt alea? nu le cunosc.
In Abecedare, erau ilustratii in care se explica ca femeia e vazuta doar ca femeie de casa si barbatul trebuie sa intretina familia... In ziua de azi, astfel de lucruri ar fi iscat scandaluri intr-o lume civilizata unde ambele sexe ar trebui sa fie vazute egale.

#63
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 zyppster, on 14 ianuarie 2018 - 13:06, said:

In Abecedare, erau ilustratii in care se explica ca femeia e vazuta doar ca femeie de casa si barbatul trebuie sa intretina familia...
si care este aspectul misogin aici?
daca vrei sa ai familie trebuie sa-ti asumi si rolul de "femeie de casa" si daca aveti copii  barbatul/ tatal trebuie sa-si asume rolul de a fi capabil sa se ingrijeasca de bunastarea copiilor lui...in caz contrar, daca nu este dispus (capabil)....sa stea burlac.

si fara discriminare: nici femeia care nu este dispusa sa se ocupe de problemele care se ivesc intr-o convietuire familiala, nu ar trebui sa se marite...

ca pe urma, sarcinile nu sunt atat de stricte daca exista intelegere, respect si dragoste ...e alta poveste.

dar o "lume "egoista, invatata ca sa-si satisfaca propriile placeri nu prea are chef sa se gandeasca la binele comun al unei familii...asa-i?!

Edited by GRATEFUL, 14 January 2018 - 13:26.


#64
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008

 GRATEFUL, on 14 ianuarie 2018 - 13:13, said:

si care este aspectul misogin aici?
am dat doar un exemplu, or fi ele mai multe, nu stiu si nu conteaza. pentru o feminista convinsa ar fi un subiect incomod.
dar sunt influente nesemnificative care le asimileaza un copil de la o varsta frageda. daca stai sa o iei altfel, crezi ca un copil nu stie sa injure? auzind suficiente cuvinte vulgare de la parinti? ce crezi ca se zvarcoleste in mintea unui copil care aude asemenea cuvinte?
era un caz cu o fetita abuzata sexual, nu intru in detalii, dar cu gurita ei spunea, m-a f*tat! tu crezi ca o educatie sexuala corect primita e asemanatoare cu un abuz fizic? nu cred ca ai nevoie de consiliere psihologica pentru invatarea unor lucruri elementare.
cel putin, astel de invataturi pot incuraja copii sa fie mai siguri pe ei si sa spuna parintilor fara jena daca ferasca sfantu' au trecut prin asa ceva sau chiar sa riposteze ei singuri.

#65
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 zyppster, on 14 ianuarie 2018 - 13:37, said:

am dat doar un exemplu, or fi ele mai multe, nu stiu si nu conteaza. pentru o feminista convinsa ar fi un subiect incomod.
dar sunt influente nesemnificative care le asimileaza un copil de la o varsta frageda. daca stai sa o iei altfel, crezi ca un copil nu stie sa injure? auzind suficiente cuvinte vulgare de la parinti? ce crezi ca se zvarcoleste in mintea unui copil care aude asemenea cuvinte?
era un caz cu o fetita abuzata sexual, nu intru in detalii, dar cu gurita ei spunea, m-a f*tat! tu crezi ca o educatie sexuala corect primita e asemanatoare cu un abuz fizic? nu cred ca ai nevoie de consiliere psihologica pentru invatarea unor lucruri elementare.
cel putin, astel de invataturi pot incuraja copii sa fie mai siguri pe ei si sa spuna parintilor fara jena daca ferasca sfantu' au trecut prin asa ceva sau chiar sa riposteze ei singuri.
chiar nu inteleg ce vrei sa spui sau unde vrei sa ajungi, adica la ce concluzii...
cum prezinti tu lucrurile este ca si cand "lumea" este o jungla plina de animale fioroase  de care trebuie sa se fereasca un copil expus la toate nelegiuirile...si trebuie sa primeasca educatie sexuala la o varsta frageda, care il va feri oarecum de atacurile animalelor salbatice...
tu nu vezi ca din start un copil se afla intr-o situatie defavorizanta din toate punctele de vedere fatza de un adult...

(eu zic, ca mai bine ar fi sa se faca educatie adultilor, cum sa se comporte cu copiii lor si ai altora...)

Edited by GRATEFUL, 14 January 2018 - 14:00.


#66
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
Un adult nu poti schimba, un copil mai are sanse, si nu numai legat de educatia sexuala.

#67
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,276
  • Înscris: 29.12.2006

 zyppster, on 14 ianuarie 2018 - 13:37, said:

nu cred ca ai nevoie de consiliere psihologica pentru invatarea unor lucruri elementare.

La asta se rezumă totul: la a învăţa pe cineva, ceva ce oricum e programatic genetic.

Activitatea sexuală e înscris în codul genetic, şi nu e nevoie de a o educa, deoarece reprezintă un instinct. Natura are e oducaţie mult peste cea a omului.

Sigur, s-ar putea spune că şi mişcările şi gesticulaţiile omului pot fi educate. Sigur, aşa apar sportivii de performaţă. Însă acolo, educaţia mişcărilor naturale se face cu un scop sportiv.

Eu suspectez că educaţia sexuală a copiilor s-ar putea face tot cu un scop: creşterea performanţelor pentru vremurile când prostituţia va fi legală. Aşa explic obsesia unora, de a-i învăţa pe copii cum să bage aia în aia !

Edited by lupini, 14 January 2018 - 15:17.


#68
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
instictul mai are nevoie si de putina indrumare in viata.

actul sexual e instinctiv, putina cunoastere anatomei umane nu strica in educatia unui copil.

cine a zis ca trebuie sa inveti un copil actul sexual? aia merge in pragul adolescentei.

#69
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 lupini, on 14 ianuarie 2018 - 15:16, said:

Eu suspectez că educaţia sexuală a copiilor s-ar putea face tot cu un scop: creşterea performanţelor pentru vremurile când prostituţia va fi legală. Aşa explic obsesia unora, de a-i învăţa pe copii cum să bage aia în aia !
s-ar putea sa nu fie doar o suspectare, ci o evidenta...
din punctul meu de vedere " educatie sexuala" la varste fragede suna ca un fel de " invitatie" , bineinteles mascata, de a incepe viata sexuala timpuriu...
intrebarea este? cine beneficiaza de chestia asta? copilul?!

se pare ca nu mai este suficienta bombardarea cu imagini sexi a subconstientului infantil ca sa trezeasca instinctul sexual, ci "actiunea" s-a precipitat ca sa duca la nivelul constient nevoia sexuala si implicit cerintele/ "drepturile", fara ca cel/ cea care cere sa fie constient/a de obligatiile ce implica "alegerea" satisfacerii cerintelor. (dar acest ultim aspect este irelevant pentru unii...)

poate asta si se urmareste: sexul devenit un bun de larg consum pentru toate varstele, ca se vinde bine...in felul acesta normal ca aria care ofera "bunurile" trebuie largita ca sa fie satisfacute toate  preferintele, cerintele pietei.

Edited by GRATEFUL, 14 January 2018 - 16:13.


#70
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

u suspectez că educaţia sexuală a copiilor s-ar putea face tot cu un scop: creşterea performanţelor pentru vremurile când prostituţia va fi legală. Aşa explic obsesia unora, de a-i învăţa pe copii cum să bage aia în aia !

Prostitutia e legala in niste tari foarte naspa, Germania si Olanda de exemplu. Nasol rau!

#71
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,452
  • Înscris: 20.02.2008

 GRATEFUL, on 14 ianuarie 2018 - 12:44, said:

practic:
ce-i spui unei fetitze in materie de sex?
oare care este modelul feminin  pe care il prezinti si care este de dorit sa-l accepte ca sa se simta o femeie implinita si fericita cand va creste mare?

poate parinti cu fetitze ar putea sa-mi raspunda la intrebari... Posted Image
Pana la varsta de 7 ani trebuie sa i se comunice diferentele dintre sexe (in mare). Procese fiziologice (in mare).
Intre 7-11 ani trebuie sa i se comunice (inclusiv de catre scoala) scopul diferentelor intre sexe si posibilitatile de interactiune cu persoane de sex opus. La ce ajuta diferite organe si cum sa se raporteze la ele.
Dupa 11-12 ani i se vor detalia procesele fiziologice si de natura sexuala. Despre iubire, sarcina, protectie, gay, casatorie, perspective religioase & shiet etc. Tot.

Asta asa in mare.

Edited by ioppo, 15 January 2018 - 12:35.


#72
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,276
  • Înscris: 29.12.2006

 zyppster, on 14 ianuarie 2018 - 15:28, said:

instictul mai are nevoie si de putina indrumare in viata.

actul sexual e instinctiv, putina cunoastere anatomei umane nu strica in educatia unui copil.

cine a zis ca trebuie sa inveti un copil actul sexual? aia merge in pragul adolescentei.

Îndrumarea întotdeauna are un scop. Cum s-ar putea oare îndruma un copil, în privinţa sexului  ? Posted Image

În şcoală se învaţă anatomia, însă unii vor ca anatomia unor organe, să fie învăţată mai mult decât anatomia altor organe.






 ioppo, on 15 ianuarie 2018 - 12:34, said:

Pana la varsta de 7 ani trebuie sa i se comunice diferentele dintre sexe (in mare). Procese fiziologice (in mare).
Intre 7-11 ani trebuie sa i se comunice (inclusiv de catre scoala) scopul diferentelor intre sexe si posibilitatile de interactiune cu persoane de sex opus. La ce ajuta diferite organe si cum sa se raporteze la ele.
Dupa 11-12 ani i se vor detalia procesele fiziologice si de natura sexuala. Despre iubire, sarcina, protectie, gay, casatorie, perspective religioase & shiet etc. Tot.

Care e scopul ca până la 7 ani, un copil să ştie diferenţa dintre sexe ? Eu unul ştiam la 7 ani că sunt băiat şi nu fată. Şi toţi amicii mei erau la fel. De fapt, orice om sănătos mintal ştie dacă e de sex masculin sau feminin.

Revin: care se scopul ? Scopul e obsesia pedofililor de a putea preda copiilor. S-ar excita teribil la astfel de ore !





 ioppo, on 15 ianuarie 2018 - 12:34, said:

Dupa 11-12 ani i se vor detalia procesele fiziologice si de natura sexuala.

Clar ! Fiecare om se excită prin anumite fantezii murdare.






 GRATEFUL, on 14 ianuarie 2018 - 16:03, said:

poate asta si se urmareste: sexul devenit un bun de larg consum pentru toate varstele, ca se vinde bine...in felul acesta normal ca aria care ofera "bunurile" trebuie largita ca sa fie satisfacute toate  preferintele, cerintele pietei.

Nu poate, ci sigur asta se urmăreşte. Pedofilii asta doresc: ca şcolile să le ofere materia primă pentru fanteziile lor.

Edited by lupini, 15 January 2018 - 14:30.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate