Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Benzinara pana in 17.000 euro

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 ionut_ionut, on 26 octombrie 2017 - 20:27, said:



Masina inseamna un intreg, nu totul de rezuma la conducere autonoma sau bord LCD. Azi cu 17k euro iti iei new Civic 0km, Polo sau ACcord lansat acum 9ani, dupa caz.



Exista elcometru, oricum o masina facuta din bucati si vopsita integral va avea grosimi diferite ale stratului de vopsea. Dealerii nemti sunt obligati sa iti spuna istrociul DACA II INTREBI.

Eu mi-am luat masina din reprezentanta mama, istoric curat, garantie reala.

Despre ce dealeri vorbim? Cei oficiali sau autohouseurile?
Unde verifici grosimea stratului de vopsea dacă iei masina de la un autohouse?
Intreb și eu, nu sunt expert.

#38
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

 ionut_ionut, on 26 octombrie 2017 - 20:27, said:

Masina inseamna un intreg, nu totul de rezuma la conducere autonoma sau bord LCD. Azi cu 17k euro iti iei new Civic 0km, Polo sau ACcord lansat acum 9ani, dupa caz.

Dealerii nemti sunt obligati sa iti spuna istrociul DACA II INTREBI.


Cu 16250 Euro mi-am luat anul trecut Focus sedan  de 150 CP nou cu clima automata bizonala, SYNC3 cu Android Auto.

Dealerii nemti sunt obligati si sa nu dea kilometrajul inapoi si totusi si in Germania 30% dintre masini sun cu odometrul manarit.

#39
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Din Ro l-ai luat? In rabla? Mi se pare ok-ish pretul, faruri led are pe el?

In banii astia este Megane 4 echipare intens, 1.2Tce 130 cp. Care are pe langa multimedia si farurile led, senzori parcare, keyless entry si maruntisuri gen scaune incalzite, etc!

Edited by farausername, 27 October 2017 - 07:39.


#40
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Da, din Romania si este fara Rabla. Este echipare Trend la care am adaugat pachetul Trend plus camera marsarier deoarece o foloseste in oras mai mult sotia care nu e obisnuita cu un sedan.
Dintre toate marcile pe care le-am avut in vedere, exact cu Megane 1,2 TCE varianta Estate ajunsese in finala, si m-am plimbat in ziua decisiva de cateva ori intre Tiriac Auto si Dedeman cu sotia ca sa ne putem decide.
Aveam de ales intre avantajele Renault (spatiu mai mare in interior si la portbagaj, design mai frumos si mai multe dotari) pe de o parte si avantajele Ford pe de alta parte (motor mai puternic care se simte chiar mai mult decat cei 20 CP in plus, tinuta de drum mai buna si un pret ceva mai mic).
Deoarece sotia m-a lasat sa iau eu decizia finala, am inclinat spre Ford dar din cand in cand nu uita sa-mi scoata ochii ca trebuia sa aleg Renault (mai ales la drum lung cand se inghesuie si soacra in spate sau cand mai vede in parcare un Renault asemanator :) !

#41
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Exact la estate am eu gandul, spatiul cred ca isi va spune cuvantul, inca nu am testat-o! Hatch-ul mi s-a parut claustrofob iar sedanul este mai micut decat estate. Sunt dispus sa renunt la caluti in favoarea confortului, vorba aia, oricum dublez caii fata de ce am in prezent...
Desi inima vrea o Mazda 3, rationalul va castiga....

O automata cum vrea prietenul initiatorului in bugetul asta e cam complicat de gasit noua ! Poate ceva dotari de mijloc, de exemplu Megane 4 zen cu edc desi nu cred ca in Ro are sanse sa configureze benzinara astfel!

#42
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017
Mie îmi plac sedanurile mai mult, dar Estate-ul acela e singurul break care mi-a plăcut de la vreo marcă. Dacă nevoia de spațiu primează la tine, atunci varianta Mazda pică în fața ei.

#43
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Un sh are devalorizarea  mai mica, mai ales ca masina nu va face mulți km, ci mai mult va îmbătrâni.

#44
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Dupa 3 pagini este primul post in care se specifica asa vag modul de utilizare! Oricum topicul nu are sens, nu sunt definite nevoile, nu sunt info despre cat planuieste sa tina masina iar interventiile sunt in marea lor parte pe langa subiect, normal de altfel in lipsa unui subiect concret!
Pana la urma scopul topicului este....?

De 17 mii de euro merge cu taxiul si inchiriaza masini pentru extraurban 5-10 ani, si aia sunt toti banii cheltuiti, daca o cumpara pe langa cei 17mii in zece ani mai cheltuie minim inca 10 mii....dar na, de unde sa ne facem o idee daca nu se stiu conditiile/nevoile de/in utilizare!?

Edited by farausername, 28 October 2017 - 12:44.


#45
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Oras 40%, exterior 60%, 10-15 mii pe an, de multe ori singur în mașină sau în cuplu.
Benzina peste 140 Cp, berlina sau hatch, an după 2012_2013.

#46
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Ford Focus 1.5T/150cp noua, in varianta Titanium in banii astia. La 17000 nu mi-as lua sh nici mort.

#47
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Da și s'o dai peste 4 ani cu 5 mii euro și 50000 km, cea mai buna afacere. Plus ca arata ca un supozitor :))

Edited by ct10dre, 30 October 2017 - 01:14.


#48
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007

 ct10dre, on 26 octombrie 2017 - 22:34, said:

Despre ce dealeri vorbim? Cei oficiali sau autohouseurile?
Unde verifici grosimea stratului de vopsea dacă iei masina de la un autohouse?
Intreb și eu, nu sunt expert.

Eu am luat un BMW din reprezentanta Bmw. Orice dealer mare si serios iti va spune la telefon daca masina a fost sau nu lovita, iti va trimte pe mail istoricul, cum accepta plata etc. Elcometru mi-am luat acum 5-6 ani, a costat sub 150e. L-am folosit eu, familia si prietenii, pana acum si-a scos banii.

 Ford3, on 26 octombrie 2017 - 23:59, said:


Cu 16250 Euro mi-am luat anul trecut Focus sedan  de 150 CP nou cu clima automata bizonala, SYNC3 cu Android Auto.

Dealerii nemti sunt obligati si sa nu dea kilometrajul inapoi si totusi si in Germania 30% dintre masini sun cu odometrul manarit.

Corect, dar niciodata la masini noi, ma rog relativ noi si cu TUV valabil.

#49
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 farausername, on 28 octombrie 2017 - 12:44, said:

Dupa 3 pagini este primul post in care se specifica asa vag modul de utilizare! Oricum topicul nu are sens, nu sunt definite nevoile, nu sunt info despre cat planuieste sa tina masina iar interventiile sunt in marea lor parte pe langa subiect, normal de altfel in lipsa unui subiect concret!
Pana la urma scopul topicului este....?

De 17 mii de euro merge cu taxiul si inchiriaza masini pentru extraurban 5-10 ani, si aia sunt toti banii cheltuiti, daca o cumpara pe langa cei 17mii in zece ani mai cheltuie minim inca 10 mii....dar na, de unde sa ne facem o idee daca nu se stiu conditiile/nevoile de/in utilizare!?

Chestia asta cu mersul cu taxiul de cele mai multe ori nu se verifica, din varii motive (confort, disponibilitate), nu mai vorbim de partea cu inchiriatul.
Hai sa fim mai intelegatori, nu-i subiect de admitere la facultate, e topic de cumparat o masina.

#50
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
De acord cu tine insa initiatorul nu avansase modul de utilizare pana acum 5 posturi. Era o varianta, nestiind cati km face. Am cunostinte care platesc anual mai mult pe impozite, roviniete, asigurari, revizie, loc parcare decat pe combustibil.....deci mai sunt cazuri! Abia cand ai toate necunoscutele clarificate poti eventual sugera o optiune, altfel....pierdem si noi vremea pe SP ;)

#51
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,972
  • Înscris: 04.10.2007

 ct10dre, on 30 octombrie 2017 - 01:13, said:

Da și s'o dai peste 4 ani cu 5 mii euro și 50000 km, cea mai buna afacere. Plus ca arata ca un supozitor Posted Image)
Arata-mi si mie Ford Focus din 2013 cu mai putin de 75k km la 5000 Euro si azi il cumpar. Daca nu ai habar mai bine taci!

#52
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 16.04.2007
a vorbit la figurat, ideea este oricum bine punctata, masina noua, si Ford, pierde rapid din valoare, si benzina.

In mod normal, cand cauti o masina, pleci de la masina, nu de la buget.
Este posibil sa gasesti masina care sa te satisfaca la 10mii, dar tu nu o cumperi ca vrei de 17mii...

Deci, baga filtru pe mobile, cu de vrei de la masina, si vezi ce modele raman, pune aici cateva rezultate si cei care au masinile in exploatare, poate, te vor ajuta!
Ca asa, umplem 30 de pagini si tu mergi tot cu troleu'

#53
Ford3

Ford3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 25.06.2017

 dem3ntor, on 31 octombrie 2017 - 09:10, said:

a vorbit la figurat, ideea este oricum bine punctata, masina noua, si Ford, pierde rapid din valoare, si benzina.


Ford pierde rapid din valoare in Romania este corect, dar asta cu benzina este posibil sa se schimbe si la noi, depinde peste cati ani. Deja in tarile unde au aparut taxe in orase la diesele sau sunt zvonuri ca se vor pune, pretul la diesele sh, a scazut sub cele pe benzina la majoritatea modelelor. Se mai mentine doar la modelele mai mari si mai grele gen SUV, la compacte neaducand vreun avantaj foarte mare la consum, acum de cand exista si benzinare turbo pe acestea,

http://www.telegraph...nce-start-2017/

#54
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,782
  • Înscris: 01.12.2007
La noi din pacat piata este facuta de samsari, care aduc masini fara tva din UE, cosmetizeaza si dau km inapoi.

 denky, on 31 octombrie 2017 - 08:20, said:

Chestia asta cu mersul cu taxiul de cele mai multe ori nu se verifica, din varii motive (confort, disponibilitate), nu mai vorbim de partea cu inchiriatul.
Hai sa fim mai intelegatori, nu-i subiect de admitere la facultate, e topic de cumparat o masina.

Sunt curios daca cei care fac astfel de recomandari pun si in parcatica ceea ce scriu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate