Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Situatie mostenire

Segregare la baza stalpului

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 

FCSB

* * * - - 12 votes
  • Please log in to reply
3792 replies to this topic

#2341
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,109
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMalus_Dacus, on 23 iulie 2023 - 08:32, said:

Am batut cateaua!
Vorbim totusi de o echipa de liga a doua, nu stiu ce e asa de laudabil in a ii bate ... chiar mai crede cineva ca un meci cu Dinamo e un derby? Doar fanii Dinamo poate, la fel cum CFR - U e derby doar pentru fanii U, ei se mobilizeaza si vin cu mesaje razboinice, iar dupa ce iau 4-0 a doua zi nu stiu pe unde sa se ascunda ...

Ioanitoaia: Falsul Derby
https://www.gsp.ro/o...rby-705370.html
"M-am întors dintr-o vacanță petrecută departe special ca să prind duelul FCSB-Dinamo. Nu mi-a părut rău deoarece am urmărit o partidă plăcută, cu destul fotbal. Una pe care continuăm s-o identificăm, nostalgici și vinovați, drept "Derby de România". E pompos spus și inexact. A fost cândva, dar s-a isprăvit. Între cele două combatante s-a văzut sâmbătă, chiar și din avion, o mare diferență"

Edited by utopium, 23 July 2023 - 19:32.


#2342
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
Pai ce sa mai  zic? Cateaua sa fie batuta si de cefere si de U Cluj.
Dar eu ma bucur ca am batut-o noi. Tu sa te bucuri cand o va bate echipa din cluj cu care tii.,
Si toata lumea e multumita, mai putin potaile care incaseaza.

#2343
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,109
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMalus_Dacus, on 23 iulie 2023 - 19:38, said:

Dar eu ma bucur ca am batut-o noi.
Nu e un motiv de bucurie sa bati Dinamo, e un motiv de tristete sa nu o bati (daca ai pretentii la titlu) :D

#2344
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
Din contra...daca ai pretentii la titlu bati tot, inclusiv si mai ales echipele mici....

#2345
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,109
  • Înscris: 14.08.2007
Eu stiu ce zici, dar daca ai pretentii la titlu te bucuri daca bati FCSB, CFR, Farul, Craiova sau Sepsi ... nu ca bati Dinamo, Mioveni, Iasi sau Otelul. Sigur, e important sa-i bati pe toti aia mai mici daca vrei titlul. Si inevitabil nu ii vei putea bate chiar pe toti aia mici, te mai incurca cate unii.

Bine, problema voastra e ca inca nu ati scapat de Gigi, el e principalul vostru obstacol catre titlu :D

#2346
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,338
  • Înscris: 08.01.2009
Steaua/FCSB - Dinamo va ramane un derby pt ca naste cele mai mari pasiuni, este meciul care poate strange cei mai multi spectatori la meci in Romania si cele mai frumoase coregrafii in tribune. De asta este derby. Pe de alta parte, Dinamo are potentialul sa devina in cativa ani una dintre cele mai puternice echipe din campionat. Isi construieste niste baze extrem de solide, bazate pe business adevarat, nu dictaturi si despotisme.

#2347
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008
dap... corect. 5000 de oameni in tribune. Mare derby. Romanul si traitul lui din amintiri.

#2348
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
Ce sa zici si tu moromete...
Dar aia e...n-ai cu cine ba!
Fii antena, ca-ti explic:
Derbiul a fost cu 6133 oameni in tribune.
Si asta ptr ca se puteau vinde vreo maxim 7000 belete. Si s-au vandut! Da? S-au vandut toate biletele...Deci incasarile sunt ok. S-a facut planul lui talpan, sa vindem putine bilete.
La meci s-au dus doar 6133...de ce? Restul a ramas pe la bisnitari... si poate la csaisti.

Edited by Malus_Dacus, 25 July 2023 - 16:57.


#2349
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008
Pai zic... pentru ca daca ar fi fost meci al Rapidului cu 6000 de oameni in tribuna... era show.
Ia uite aici, de la handbal. Nu pun de pe Giulesti ca ingheata sangele in voi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JI5WiK0L2bo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asa... au fost 6000 de amarati caini-fecesebisti care nici sa se bucure la goluri nu puteau. Adunatura, ce sa mai zic de cantat.

#2350
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
Desi minti oleaca si cu privire la nr...  de fapt  tu nu te legi de nr. ci de "calitate"...
Aia e, nu toti suporterii pot fi ca cei rapidisti...ca altfel tineau cu rapid..
E bine si asa rau...

#2351
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,109
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 24 iulie 2023 - 16:20, said:

Steaua/FCSB - Dinamo va ramane un derby pt ca naste cele mai mari pasiuni
A fost un derby cand se bateau amandoua an de an la titlu, acum e un derby local la voi in Bucuresti (la fel si meciurile dintre ele si Rapid), in Craiova starneste mai multa pasiune derby-ul (fie el si fara istoric prea lung) intre FCU si Universitatea Craiova, in Banat starneste mai multe pasiuni UTA cu Poli Timisoara, iar la Cluj starneste mai multe pasiuni CFR cu U Cluj. Macar Steaua/FCSB are 15-20% fani si prin Craiova, Arad, Timisoara sau Cluj, dar Dinamo sau Rapid nu au nici macar 5% fani prin orasele/zonele respective. Ce pasiuni sa starneasca (in afara Bucurestiului)?

#2352
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,338
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 25 iulie 2023 - 20:50, said:

A fost un derby cand se bateau amandoua an de an la titlu, acum e un derby local la voi in Bucuresti (la fel si meciurile dintre ele si Rapid), in Craiova starneste mai multa pasiune derby-ul (fie el si fara istoric prea lung) intre FCU si Universitatea Craiova, in Banat starneste mai multe pasiuni UTA cu Poli Timisoara, iar la Cluj starneste mai multe pasiuni CFR cu U Cluj. Macar Steaua/FCSB are 15-20% fani si prin Craiova, Arad, Timisoara sau Cluj, dar Dinamo sau Rapid nu au nici macar 5% fani prin orasele/zonele respective. Ce pasiuni sa starneasca (in afara Bucurestiului)?

Asta s-o crezi tu! Eu stiam ca Dinamo are destui fani prin provincie, mai ales in Ardeal. Cand Dinamo joaca in Ardeal, sau in Moldova, strange o galerie decenta doar din ardelenii din zona. Craiova, Clujul, sau Timisoara in afara de zona locala in rest nu reuseste sa stranga mai nimic. Odata cu ridicarea lui Dinamo meciurile cu Steaua vor deveni tot mai incitante pt suporteri.

#2353
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,473
  • Înscris: 20.02.2008

View Postutopium, on 25 iulie 2023 - 20:50, said:

A fost un derby cand se bateau amandoua an de an la titlu, acum e un derby local la voi in Bucuresti (la fel si meciurile dintre ele si Rapid), in Craiova starneste mai multa pasiune derby-ul (fie el si fara istoric prea lung) intre FCU si Universitatea Craiova, in Banat starneste mai multe pasiuni UTA cu Poli Timisoara, iar la Cluj starneste mai multe pasiuni CFR cu U Cluj. Macar Steaua/FCSB are 15-20% fani si prin Craiova, Arad, Timisoara sau Cluj, dar Dinamo sau Rapid nu au nici macar 5% fani prin orasele/zonele respective. Ce pasiuni sa starneasca (in afara Bucurestiului)?
De ce vorbesti de Rapid (desi au fani si din provincie, eu sunt unul din ei) cand galeria lor, oriunde in tara, matura pe jos - dpdv show - cu orice alta galerie?

#2354
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,109
  • Înscris: 14.08.2007
Nu ma intereseaza galeria lor venita din Bucuresti, eu zic doar ca (spre deosebire de FCSB/Steaua) nu exista un numar semnificativ de fani ai echipelor astea in afara Bucurestiului. Eu unul nu cunosc nici un fan Rapid ... iar dinamovist stiu unul (si inca unul care tine cu mai multe, printre care si Dinamo, dar nu e Dinamo prima lui echipa cu care tine). Si am locuit in diverse regiuni ale tarii, dar nu am vazut sa aiba cele doua echipe bucurestene prea multi fani. A, ca Dinamo avea fani prin toata tara acum 30 de ani, asa o fi.

Steaua da, are o baza solida de fani in toata tara, aici nu e nici o dilema. Dar Steaua - Dinamo nu e mai mult decat un derby local in momentul de fata. Daca opresc 100 de clujeni pe strada si ii pun sa zica numele a trei jucatori care joaca la Dinamo acum, cati o sa poata sa-mi dea un raspuns corect? 3-4 oameni? De la CFR, U sau FCSB o sa poata sa-mi zica trei nume macar 20% dintre ei.

#2355
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,338
  • Înscris: 08.01.2009
Steaua-Dinamo este meciul care cel mai probabil ar strange cei mai multi spectatori daca s-ar juca in afara Bucurestiului, pe cand CFR-U Cluj, sau derbyul craiovean, ori Poli Tim-UTA, nu ar reusi sa stranaga atatia spectatori in afara Clujului/Craiovei/Timisoarei, etc. Odata cu ridicarea lui Dinamo derb-yul fotbalului romanesc se va apropia de ceea ce era inainte, poate chiar mai mult, mai stii?

#2356
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,109
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 27 iulie 2023 - 07:10, said:

Steaua-Dinamo este meciul care cel mai probabil ar strange cei mai multi spectatori daca s-ar juca in afara Bucurestiului, pe cand CFR-U Cluj, sau derbyul craiovean, ori Poli Tim-UTA, nu ar reusi sa stranaga atatia spectatori in afara Clujului/Craiovei/Timisoarei, etc. Odata cu ridicarea lui Dinamo derb-yul fotbalului romanesc se va apropia de ceea ce era inainte, poate chiar mai mult, mai stii?
Prin ceva orase care nu au echipe campioane probabil ca ar strange cei mai multi fani. Prin orasele pe unde echipele locale au mai luat si titluri (Craiova, Cluj, Arad, Timisoara, etc) nu cred. La meciurile cu Dinamo prin Cluj merge chiar putina lume ... daca vrei iti dau un clip recent in care jumate de stadion era gol, semn clar ca Dinamo nu prezinta interes semnificativ mai mare decat un meci cu Sepsi de exemplu. Interesul apare cand ai meci cu FCSB, Craiova, etc, adica echipe care chiar s-au batut la titlu in ultimii ani.

FCSB da, aduce multi spectatori (de cele mai multe ori din orasele din jur vin multi, e ca la Untold/EC, multi vin si din afara orasului).

#2357
Malus_Dacus

Malus_Dacus

    Brasovean

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 11.07.2016
@ utopium:
Atentie: derbi in adevaratul sens al cuvantului (cum a fost "gandit" de englezi) chiar asta inseamna: meci local, intre 2 echipe din acelasi oras sau aceeasi regiune/judet.
Deci sa zici de un meci (incerand sa-i minimizezi importanta) ca e "derbi local" ...mi se pare cel putin pleonasm, daca nu chiar prostie.
Deci inceteaza cu prostiile.
Si ca sa fiu in asenttimentul celor care se pricep la fotbal: un meci Steaua-dinamo, sau rapid -Steaua sau rapid -dnamo ar face casa inchisa ( sau pe aproape) chiar si in cluj...
Pe cand un cefere cluj - u cluj, s-ar desfasura in anonimat si in Bucuresti si in Brasov - de exemplu.

#2358
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,338
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 27 iulie 2023 - 11:36, said:

Prin ceva orase care nu au echipe campioane probabil ca ar strange cei mai multi fani. Prin orasele pe unde echipele locale au mai luat si titluri (Craiova, Cluj, Arad, Timisoara, etc) nu cred. La meciurile cu Dinamo prin Cluj merge chiar putina lume ... daca vrei iti dau un clip recent in care jumate de stadion era gol, semn clar ca Dinamo nu prezinta interes semnificativ mai mare decat un meci cu Sepsi de exemplu. Interesul apare cand ai meci cu FCSB, Craiova, etc, adica echipe care chiar s-au batut la titlu in ultimii ani.

FCSB da, aduce multi spectatori (de cele mai multe ori din orasele din jur vin multi, e ca la Untold/EC, multi vin si din afara orasului).

Adevarul este ca Dinamo are si multi suporteri latenti, dar care, avand in vedere perioada mai grea prin care trece echipa, nu se manifesta vizibil. De aia zic ca o data cu ridicarea echipei acesti suporteri vor fi tot mai vizibili. CFR daca ar cadea in liga a 2-a ar mai avea galerie din 3 supoteri. Steaua si cred ca si Dinamo sunt cam singurele echipe din Romania care ar umple cel mai usor un stadion ca Arena Nationala la un meci important.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

StarSteel

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate