Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Canapea

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am o canapea relativ noua pe care s-a dormit ocazional, dar pe care a sarit copilu' de cateva ori, dupa ce l-am prins, n-a mai sarit.Posted Image

Problema e ca imi place foarte mult aceasta canapea, este confortabila si chiar se doarme bine. tapiteria este foarte bine intretinuta ca si partea alba ce imita pielea, insa acum are goluri in burete si cred ca si chingile pe dedesupt s-au rupt.

Intrebarea esteunde pot repara acest model? Nu vreau s-o retapitez, vreau sa repar pe dedesupt si sa-i pun un burete mai ferm,dar husa sa ramana aceeasi.

Multumesc frumos

Attached Files


Edited by thalia, 08 September 2017 - 15:19.


#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In  Dej???? Constanta? Timisoara? Iasi?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,257
  • Înscris: 13.03.2017
In ce oras locuiesti?

#4
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Am trecut prin asta cu o canapea de genul. Se rupsesera niste "lemne" niste "sipci" care tineau salteaua. Am chemat o cunostinta mester tamplar a desfacut cu grija si a inlocuit cele doua lemne dupa care a inchegat canapeaua la loc. Nu mi-a luat bani, l-am dus intr-o zi cu masina la tara...troc. :D
Deci catre un tamplar ar trebui sa te indrepti.

#5
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Iar pt. burete vezi pe burete.ro sau prin Dedeman/Hornbach (nu mai stiu exact in care din ele au ...)

#6
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
In Balotesti (Ilfov).

Am chemat si eu, a mesterit la ea dar e la fel, are goluri si trebuie schimbat si buretele.

#7
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
te invat eu ce sa faci ca daca nu sunt expert in canapele nu mai e nimeni

intrebare
canapeaua are 6 bureti
4 pe mijloc la fel si doi pe laterale alta dimensiune
trebuie schimbat si mijloc si laterale ?

#8
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View Postthalia, on 08 septembrie 2017 - 15:37, said:

In Balotesti (Ilfov).

Am chemat si eu, a mesterit la ea dar e la fel, are goluri si trebuie schimbat si buretele.
cauta pe fb SaveMob. Sunt in Drumul Taberei. Discuta si vezi ce zic. Oamenii fac arta din niste gunoaie, la tine ar fi joaca de copii.

#9
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,186
  • Înscris: 28.06.2005
Stiu pe unii prin sectorul 3.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postthalia, on 08 septembrie 2017 - 15:18, said:

Intrebarea esteunde pot repara acest model? Nu vreau s-o retapitez, vreau sa repar pe dedesupt si sa-i pun un burete mai ferm,dar husa sa ramana aceeasi.
Multumesc frumos

Pai... incearca sa vezi intai ce s-a stricat inainte sa te apuci sa repari. Nu prea ai ce sa repari, dar mai poti inlocui una-alta. Astfel de canapele nu sunt facute sa zburde copii hiperactivi pe ele, ca si cand ar fi pe chestiile alea cu arcuri din parcuri.  Ca sa-i poti schimba buretele trebuie sa mergi cu ea la o firma care se ocupa de canapele - e voluminoasa si e o mare bataie de cap.

#11
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postpetre69, on 08 septembrie 2017 - 15:40, said:

te invat eu ce sa faci ca daca nu sunt expert in canapele nu mai e nimeni

intrebare
canapeaua are 6 bureti
4 pe mijloc la fel si doi pe laterale alta dimensiune
trebuie schimbat si mijloc si laterale ?

Petre, trebuiesc schimbate si chestiile alea de sustinere, sustinerea ei. Degeaba pun un burete bun, daca nu are sustinere.
Nu vreau s-o schimb, stiu ca asta e raspunsul, dar mi se potriveste cu ce am si imi place. In plus, eu chiar cred ca se poate repara:)

#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
da , se poate repara
1- scoti burete ( banuiesc ca fetele au fermoar iar daca nu au te duci la o croitorie sa iti puna ) , il iei in brate si te duci cu el pe drumul principal din bragadiru .......cum treci podul dinspre bucuresti inspre bragadiru , mergi usor si ai sa vezi pe partea stanga o pravalie care vinde numai burete , le dai buretele si banuiesc ca iti vor taia aia dimensiunea si densitatea pe care o vrei ( eventual bagi o densitate mai mare a buretelui )
2- vezi ce strapuri dealea sunt rupte de dedesubt si te duci la hornbach, dedeman etc si cauti aceiasi smecherie si le schimbi
nici un tapiter nu o sa faca treaba mai buna decat vei face tu

View Postthalia, on 08 septembrie 2017 - 17:01, said:



Nu vreau s-o schimb, stiu ca asta e raspunsul, dar mi se potriveste cu ce am si imi place. In plus, eu chiar cred ca se poate repara:)
nici nu ma gandeam sa o schimbi

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postthalia, on 08 septembrie 2017 - 17:01, said:

Petre, trebuiesc schimbate si chestiile alea de sustinere, sustinerea ei. Degeaba pun un burete bun, daca nu are sustinere.

Io zic ca mai bine schimbi copilul. Ce chestii de sustinere, ca alea sunt niste foi din lemn. S-au rupt cumva sau ce? Daca sunt intacte, trebuie doar umblat la bureti. Fa o poza la "alea de sustinere" sa vedem si noi din ce sunt facute si cum arata.

#14
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007

View Postrosix, on 08 septembrie 2017 - 18:06, said:


Io zic ca mai bine schimbi copilul. Ce chestii de sustinere, ca alea sunt niste foi din lemn. S-au rupt cumva sau ce? Daca sunt intacte, trebuie doar umblat la bureti. Fa o poza la "alea de sustinere" sa vedem si noi din ce sunt facute si cum arata.

Cum ma nene sa schimb copiluPosted Image , asta-l am, bun,rau e al meu. A sarit ca un drac, acu ce sa-i mai fac ca e mare. Canapeaua era in camera lui, dupa ce-a rupt-o a mutat-o in alta camera si a luat-o pe cea bunaPosted Image
Ce sa -i mai fac?!

Si uite lucrurile se mai si strica, sa ne vaitam ca nu avem mesteri, aia e buba noastra si o sa tot fie de aici incolo ca abia gasesti un tamplar bun pe o raza de 20km, trebuie sa-l aduci de la mama naibii.

Am gasit un nene priceput sa vina sa scoata ce are rupt de dedesubt si inlocuit, numai sa isi faca timp.

Ar trebui deschis un subiect numai pentru reparatii, ca uite, unele lucruri se mai strica si trebuiesc reparate

Multumesc tuturor ce au raspuns.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate