Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#19
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005

View PostYOUR_GOD, on 08 septembrie 2017 - 09:30, said:

Ai facut vreodata transfer in E? Acesta costa, de multe ori, mai mult decat suma transferata. Pentru 3E, imi amintesc ca aveam de platit 25, transferul, lol. Daca rulezi sume mari, poate nu-ti pasa. Mie, cu un salariu modest, imi pica rau sumele acestea.

Spaima bancilor ar fi, mai degraba, clienti informati.
Am si eu o intrebare: BRD da faliment, sau ce se intampla? La sucursala unde mai merg eu, vad mereu angajati noi si... din ce in ce mai putini.


Pentru transferuri sunt alte variante ieftine, intradevar astea costa mult si trebuie evitate bancile clasice.
Scopul acestui card este sa fie, asa cum a spus si initiatorul, un travel card. Dar eu consider ca nu merita sa te complici avand variante ieftine, simple si mai sigure in RO.
Totusi are potential ca si card pentru Paypal, card in valuta, cu astia nu ma inteleg, insista sa faca schimbul valutar la rata lor de schimb.
O alta utilizare ar putea fi sa primesti bani din diverse surse externe.

#20
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcristiandrei, on 08 septembrie 2017 - 10:01, said:

Scopul acestui card este sa fie, asa cum a spus si initiatorul, un travel card. Dar eu consider ca nu merita sa te complici avand variante ieftine, simple si mai sigure in RO.
Care ar fi acelea, de exemplu pt platile in GBP?

Personal l-as folosi doar ca sa ocolesc comisioanele pt administrare conturi in valuta, a platilor in valuta sau a retragerilor de valuta.
La paypal nu m-am gandit pana acum, dar m-ar ajuta si acolo.

Edited by gumball3000, 08 September 2017 - 10:15.


#21
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 19.05.2005
Transferwise... nu am folosit dar cred ca e mai convenabil decat ce ofera bancile.

Am sa ma interesez si eu de cardul asta, pentru sume mici, nu as risca sa pun prea mult pe el...
Poate chiar acum pentru vacanta de luna viitoare :)

#22
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Am eu si e ok pana acum. Il folosesc in special la plati mici contactless (din pacate nu merge la autobuz in orasul meu... mare dezamagire pt ca imi puneam sperante in el cand ies la baut) ca sa nu imi incarc inutil extrasul de cont al cardului principal. E bun si pt plecat in afara si platit in euro - banca mea imi ia non sterling transaction fee. Pot sa retrag £200/luna fara comision in orice valuta, oriunde. App-ul e f bun, orice tranzactie apare instant si iti face statistici ce / unde ai cheltuit.
Pana acum n-am avut probleme cu el, dar nici nu tin multi bani. Incarc cand am nevoie cu 100-200.

#23
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Nu merge contactless pt TfL sau e vorba despre alt oras?

#24
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Alt oras, Reading. N-am incercat cu alt card Mastercard. Cu Visa merge. Ma gandesc sa il bag in Android Pay desi nu stiu daca e vreo diferenta.
In Spania si Italia nu mi-a fost refuzata nicio plata din aprox 50.

Edited by mihai_9600, 08 September 2017 - 12:00.


#25
gigelvasile

gigelvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 13.08.2012

View PostYOUR_GOD, on 08 septembrie 2017 - 09:30, said:

Ai facut vreodata transfer in E? Acesta costa, de multe ori, mai mult decat suma transferata. Pentru 3E, imi amintesc ca aveam de platit 25, transferul, lol. Daca rulezi sume mari, poate nu-ti pasa. Mie, cu un salariu modest, imi pica rau sumele acestea.

La Intesa transferurile in euro prin SEPA sunt doar 1.5 euro indiferent de suma. Pe langa asta mai ai un comision lunar pt pachet de 6 lei (sau 3 lei daca ai incasari lunare de min. 300 de lei).

#26
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
La BT, este greu. Nu ca fac des plati in E.

#27
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postgumball3000, on 08 septembrie 2017 - 10:15, said:


Care ar fi acelea, de exemplu pt platile in GBP?

Personal l-as folosi doar ca sa ocolesc comisioanele pt administrare conturi in valuta, a platilor in valuta sau a retragerilor de valuta.
La paypal nu m-am gandit pana acum, dar m-ar ajuta si acolo.
Ai auzit de Transferwise?

#28
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Am scris de ei prin topic. Transferwise e doar un serviciu de transfer bani, dupa cum ii spune si numele, n-am stat sa vad ce curs sau comisioane practica, tocmai pentru ca acestia nu ofera vreun card, nu poti face cumparatori online sau offline cu transferwise.
Cu revolut cumperi in orice moneda doresti si iti aplica ei cursul valutar al pietei.

Edit: la 5000 lei transferwise vrea 50 lei comision, revolut vrea 0
deci, how about no chiar si pt transferuri
lebara am impresia ca mai are 0% pt transferuri bancare intre diferite monezi, dar deja depasim sfera topicului

Edited by gumball3000, 09 September 2017 - 11:15.


#29
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
O balarie.

In primul rand ala nu este cont curent.
In al doilea rand cardul te rupe la conversii.
In al treilea rand, de cand poate fi mastercard "spaima bancilor", ca sunt in acelasi pat de multa vreme.

Edited by don_dannielo, 09 September 2017 - 11:18.


#30
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
O fi avand conision dar au curs mai bun.
Cu ce ma incanta daca transfergo are doar 1 euro comision dar primesc maiputini bani?

La transferwise iti poti deschide cont in orice moneda.

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postcristiandrei, on 08 septembrie 2017 - 10:01, said:

Totusi are potential ca si card pentru Paypal, card in valuta, cu astia nu ma inteleg, insista sa faca schimbul valutar la rata lor de schimb.

Nu insista, nu stii tu sa schimbi modalitatea de conversie.

#32
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postcatalin11catalin, on 09 septembrie 2017 - 11:17, said:

O fi avand conision dar au curs mai bun.
Cu ce ma incanta daca transfergo are doar 1 euro comision dar primesc maiputini bani?

La transferwise iti poti deschide cont in orice moneda.
pot sa faca si ceea ce descriu mai jos?
au card?
daca treci prin 3 tari cu monede diferite, poti plati prin card la comerciant fara comision de conversie valutara?
nu inteleg partea cu transfergo, ce treaba are cu acea comparatie dintre revolut si transferwise?

View Postdon_dannielo, on 09 septembrie 2017 - 11:16, said:

O balarie.

In primul rand ala nu este cont curent.
In al doilea rand cardul te rupe la conversii.
In al treilea rand, de cand poate fi mastercard "spaima bancilor", ca sunt in acelasi pat de multa vreme.
nu inteleg la ce te referi, revolut ofera conturi curente in eur, gbp si usd
cel pt eur apartine de letonia (au in legilatie niste artificii, din cauza asta au ales letonia)
cardull este emis de wisecard sub sigla mastercard, banii sunt asigurati de wisecard
in cazul platilor cardul face plata exact in moneda comerciantului, deci nu intervine cursul mastercard, ci revolut

Edited by gumball3000, 09 September 2017 - 11:29.


#33
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Unde scrie ca ai IBAN-ul tau??

Probabil e un cont colector, toti clientii la gramada. Si ca sa primesti un transfer care sa-ti fie alocat corect, dumnezeu cu mila (referinte prin descrierea tranzactiei, etc).

Ca fapt divers, nu exista artificii de a deschide un cont pe numele tau in alta tara, de la distanta.

Edited by don_dannielo, 09 September 2017 - 11:30.


#34
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu e cont colector, citeste cu atentie in link-urile din topic, iti ofera IBAN propriu, nu trebuie sa treci diverse balarii in campul pt referinta plata, ca sa stie unde sa trimita banii
nu mai retin care dintre astea era, dar lituania ofera o portita ori sa-ti poti deschide online o firma la ei fara sa fii rezident, ori sa-ti deschizi cont bancar, dar am impresia ca despre prima varianta este vorba

vezi si aici


All payments executed by traditional banks, including salaries, can now be made into Revolut customers’ accounts with IBAN format. In addition, this functionality will allow customers to withdraw cash from PayPal, Lydia or P2P accounts. A euro account can be opened in less than one minute on a smartphone using the Revolut application.
This financial technology start-up, known in some quarters as the “hooligan of banking”, has already attracted investment worth USD 66 million and has more than 700,000 users.
The central bank of Lithuania, Lietuvos bankas, has made an unprecedented promise to FinTech companies by announcing it will provide preliminary answers to financial institution licence enquiries within one week, the fastest turnaround in the EU.

Source: http://www.investlit...-iban-accounts/

You get your own personal IBAN which you can use to get paid by anyone, anywhere, including a salary. When you send outbound transfers via Revolut, your name will appear as the sender on the beneficiary’s bank statement.

http://news.revolut....l-euro-accounts

Edited by gumball3000, 09 September 2017 - 11:42.


#35
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Iti dai seama ca toate articolele astea sunt de PR platite de revolut da?
Singurul review real e al tipului ala care zicea ca daca nu esti rezident in lituania o sa ai probleme sa deschizi contul in euro.

Iar pentru restul valutelor (gbp/usd) ai iban-ul tau?

Edited by don_dannielo, 09 September 2017 - 11:47.


#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
pentru gbp am vazut doar ca in aplicatie scrie ca pentru a-ti putea primi salariul in contul gbp trebuie sa fii rezident
pentru USD nu stiu

nu stiu la care review te referi, tot ce am citit a fost unele probleme cu ceva transferuri spre acel cont pt ca desi IBAN-ul e de lituania, are nu stiu ce cod de identificare BIC inregistrat pe UK.
https://community.re...o-iban-bic/9297

Edited by gumball3000, 09 September 2017 - 12:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate