Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#145
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 23 noiembrie 2017 - 10:51, said:

Pentru frecvențele joase este necesară o boxă dedicată, din două motive: caracteristici care nu se regăsesc în orice tip de satelit, că o fi el de podea sau de raft, anume diametru suficient al difuzorului și volum suficient al incintei, respectiv posibilitatea de a-l instala în locul corect, care aproape niciodată nu corespunde cu poziția sateliților, care au alte cerințe de amplasare.
Din nou și din nou le demonstrez oamenilor practic, dincolo de preconcepții, care e diferența audibilă între 2.0 și 2.1.

Ideal era ca toate boxele/amplificatoarele cu eticheta ”HIFI” să nu aibe nevoie de subwoofer, dar cel puțin la boxele de raft, pur și simplu sunetul nu e complet fără subwoofer... chiar dacă unele au un bas mai bun, ceva lipsește.

#146
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Eu sint curios cum suna 2.1 pe muzica boxele mele. O sa cumpar luna viitoare un sub, in special pt. filme.
Deocamdata, in format2.0 suna impecabil. Eu nu simt nevoia de mai mult bass. Aveam indoieli inainte de a le cumpara, datorita acelui 64Hz, insa acum imi dau seama ca au bass din plin, iar daca sursa muzicii e buna se aud frecventele joase foarte bine.
La filme e alta poveste.

#147
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostCalinuus, on 23 noiembrie 2017 - 15:22, said:

Eu sint curios cum suna 2.1 pe muzica boxele mele. O sa cumpar luna viitoare un sub, in special pt. filme.
Deocamdata, in format2.0 suna impecabil. Eu nu simt nevoia de mai mult bass. Aveam indoieli inainte de a le cumpara, datorita acelui 64Hz, insa acum imi dau seama ca au bass din plin, iar daca sursa muzicii e buna se aud frecventele joase foarte bine.
La filme e alta poveste.
Sunt gusturi și gusturi... Subwooferul odat instalat trebuie s dispar acustic. Sunetul trebuie s devin mai plin, mai "greu", și acolo unde e nevoie s produc acea und de șoc pe care boxele de raft nu o reproduc dect parțial. Sunt mulți care spun c un subwoofer numai ncurc la muzic, dar eu nu sunt printre aceia, mai ales cnd e vorba de boxele de raft...

#148
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalinuus, on 23 noiembrie 2017 - 15:22, said:

Eu sint curios cum suna 2.1 pe muzica boxele mele. O sa cumpar luna viitoare un sub, in special pt. filme.
Deocamdata, in format2.0 suna impecabil. Eu nu simt nevoia de mai mult bass. Aveam indoieli inainte de a le cumpara, datorita acelui 64Hz, insa acum imi dau seama ca au bass din plin, iar daca sursa muzicii e buna se aud frecventele joase foarte bine.
La filme e alta poveste.
Încercă sa asculți o piesă care conține un contrabas sau chiar niște tobe (dar aflate în prim plan, nu în fundal, de acompaniament).

Edited by Jean-Luc_Picard, 23 November 2017 - 16:42.


#149
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
@cutinastefan , se vede in video volumul, configuratia... stereo 2.0, controalele de ton la 0, fara bass boost, sau Eq .... Scuze pentru Ozn uri Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r7916IUlGAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#150
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Postcutinastefan, on 23 noiembrie 2017 - 13:16, said:



Ideal era ca toate boxele/amplificatoarele cu eticheta ”HIFI” s nu aibe nevoie de subwoofer, dar cel puțin la boxele de raft, pur și simplu sunetul nu e complet fr subwoofer... chiar dac unele au un bas mai bun, ceva lipsește.
Ideal ar fi ca toate amplificatoarele si receiverele stereo sa aiba crossover integrat si management de bass calumea cu reglaje complexe.Iar util ar mai fi ca majoritatea ampurilor stereo sa aiba topologie biamp.Cel putin de la gama midrange in sus.Idem boxe capabile de biamp real.Comutatoare care sa anuleze reteaua de filtre in mod biamp.
Tot ideal ar fi ca majoritatea boxelor de podea sa fie cu adevarat fullrange iar in consecinta sa fie concepute cu compartimente si difuzoare dedicate de subbas cu diametru si bobina de dimensiuni mari+retea de filtre pasive performanta.
Pe langa asta ar trebui ca mai toti producatorii seriosi de incinte hi-fi sa aibe inafara de clasicul BR si modele tip horn cum sunt unele modele highend de la klipsch.

Edited by geo123, 23 November 2017 - 19:57.


#151
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Au venit boxele (pachet 5.0 Wharfedale 230) si receiverul Denon x2400H, inca nu ma pot pronunta asupra calitatii sunetului, abia ce le-am instalat. Dar am dat de o problema neasteptata, nu pot face seek (fast forward, fast rewind) la nici un track audio (flac sau mp3) de pe server DLNA sau USB. Am incercat cu aplicatia HEOS si BubbleUpnp. Se pare ca generatia 2017 de receivere Denon nu suporta asa ceva, ceea ce mi se pare de-a dreptul absurd. Mai are cineva receiver Denon generatia 2017 (x1400H, x2400H, x3400H etc) sa confirme daca asa este? Exista vreo solutie?

#152
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostAdrian01, on 23 noiembrie 2017 - 19:16, said:

@cutinastefan , se vede in video volumul, configuratia... stereo 2.0, controalele de ton la 0, fara bass boost, sau Eq .... Scuze pentru Ozn uri Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r7916IUlGAY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Din ce am putut auzi în filmulețul tău (au funcționat doar cele două boxe de raft MR 2, nu ?) Onkyo stă muuult mai bine la redarea basului, care din ce am văzut (deși nu am cum să pricep mare lucru dintr-o înregistrare cu telefonul) este mai amplu și mai bogat decât ar putea fi la Yamaha al meu vreodată. Dar s-a simțit (și nu cred că doar din cauza muzicii și a înregistrării) o ezitare a atacului, și a profunzimii pe basul sub 100Hz. Nu spun că sună rău (Posted Image Posted Image Posted Image ), la mine fără subwoofer nici nu s-ar auzi basul acestei piese la 30% volum !

#153
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Doar cele 2 mr2 au functionat...am citit un test si zice ca in realitate au raspuns de la 52hz, nu 42 cum da fabricantul... oricum este destul pentru o camera de 20mp.. Nu am cine stie ce telefon sa fac o inregistrare mai de calitate ..


#154
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostAdrian01, on 24 noiembrie 2017 - 14:43, said:

Doar cele 2 mr2 au functionat...am citit un test si zice ca in realitate au raspuns de la 52hz, nu 42 cum da fabricantul... oricum este destul pentru o camera de 20mp.. Nu am cine stie ce telefon sa fac o inregistrare mai de calitate ..
Mulțumesc pentru efortul depus. MR 2 sunt boxe bune, dar nu cred c redau nimic serios sub 60Hz. La Onkyo nu se simte ca la Yamaha srcia pe basul lsat n seama boxelor. Ar fi intresant s vezi care este diferența dac asculți aceast pies cu și fr subwoofer.
https://m.youtube.co...h?v=ctXeHc9_kr8

Edited by cutinastefan, 24 November 2017 - 15:58.


#155
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Este diferenta normal.. dar tot nu e nevoie ... La frecventele joase numai cineva care stie la anumite melodii cum trebuie si ce detatlii sa se auda , dar totusi sunt boxe entry level...

#156
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostAdrian01, on 24 noiembrie 2017 - 18:33, said:

Este diferenta normal.. dar tot nu e nevoie ... La frecventele joase numai cineva care stie la anumite melodii cum trebuie si ce detatlii sa se auda , dar totusi sunt boxe entry level...
Pi noi tot printre entry level ne nvrtim... astea sunt interesante... Mie mi-au plcut ntotdeauna MR2 și ca design și ca sunet, de fapt dac nu puneam botu' la o reducere foarte important cred c și eu tot din acestea mi-aș fi luat, chiar dac nu se pup prea bine cu Yamaha...

#157
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcutinastefan, on 24 noiembrie 2017 - 18:41, said:

Păi noi tot printre entry level ne învârtim... astea sunt interesante... Mie mi-au plăcut întotdeauna MR2 și ca design și ca sunet, de fapt dacă nu puneam botu' la o reducere foarte importantă cred că și eu tot din acestea mi-aș fi luat, chiar dacă nu se pupă prea bine cu Yamaha...
Am, așa, o sugestie, când vă luați scule audio japoneze, în special proiectate în Japonia, de către ingineri japonezi: ascultați cum sună muzica din extremul orient, ce gamă de frecvențe acoperă.

#158
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 25 noiembrie 2017 - 11:35, said:

Am, așa, o sugestie, când vă luați scule audio japoneze, în special proiectate în Japonia, de către ingineri japonezi: ascultați cum sună muzica din extremul orient, ce gamă de frecvențe acoperă.
Yamaha, Onkyo și Sony cred că toate sunt proiectate de ingineri japonezi, dar, iată cât de diferit pot suna ! Este fascinant cum gustul personal al acestori ingineri (sau ce sunetiști mai au ei pe acolo) poate influența și poate da ”personalitate” unui anumit brand...

#159
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
Generalizarea nu este de fel buna. Scule japoneze sau proiectate de japonezi sunt si Accuphase, Luxman, Esoteric, Wawac, C.E.C., Air Tight, Leben, Yamaha, Denon, Marantz. Onkyo, Pioneer, Sony, Panasonic, Technics, etc....si nu au deloc acelasi sunet!

#160
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,793
  • Înscris: 04.10.2014

View PostPiratul, on 25 noiembrie 2017 - 18:41, said:

Generalizarea nu este de fel buna. Scule japoneze sau proiectate de japonezi sunt si Accuphase, Luxman, Esoteric, Wawac, C.E.C., Air Tight, Leben, Yamaha, Denon, Marantz. Onkyo, Pioneer, Sony, Panasonic, Technics, etc....si nu au deloc acelasi sunet!
Să nu confundăm cine a cumpărat pachetul majoritar de acțiuni cu locul în care se face proiectarea produselor. Ai tu informația sigură că la Marantz, de exemplu, pentru că îl am în casă și știu cum merge pe joase, au dat afară toți inginerii din State, cei prin a căror muncă s-a clădit renumele mărcii, le-au aruncat la gunoi tot know-how-ul acumulat în zeci de ani și au mutat proiectarea în Japonia, unde este făcută de aceiași tipi care proiectează și sculele făcute de Yamaha și care aplică metodologia de proiectare tipică mărcii Yamaha, bază pe experiența acumulată în tip de proiectanții acestei mărci?

Edited by Jean-Luc_Picard, 26 November 2017 - 09:16.


#161
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Vedeți la ce discuții se ajunge din cauz c productorii de HIFI nu-s n stare s respecte acei +/- 3db ? Dar și dac i-ar respecta, ce plictisitoare ar mai fi viața noastr...

#162
Piratul

Piratul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.01.2005
+/-3dB la brandurile serioase, la anumite boxe se dau aceste masuratori la +/-10 sau chiar +/-12dB si dau al naibii de bine pe hartie si iau ochii multor incepatori...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate