Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#109
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Imi pare rau dar nu stii ce vrei.
Un sistem cu receiver entrylevel si sateliti micuti de birou este total contraindicat la muzica.
Deaceea astfel de receivere nici nu sunt echipate cu intrare phono.
Solutia de compromis e receiver sanatos alaturi de un pack 5.1 cu boxe frontale standfloor si subwoofer.
Cand asculti muzica folosesti doar cele 2 boxe frontale si cel mult subwooferul la genuri muzicale care necesita extensie mare pe joase sau la mici petreceri cand e nevoie de volum ridicat si trebuie degrevate fronturile de frecvente foarte joase pentru a se putea merge mai sus cu volumul in favoarea unui spl mai ridicat.
La filme si concerte multicanal asculti in regim 5.1
O varianta si mai buna este receiver cu stereo preout pentru filme iar fronturile le propulsezi cu un amp stereo extern care poate fi binemersi un cap de serie SH luat la pret de nimic de pe olx.
Satelitii frontali mici au probleme grave cu redarea frecventelor Low-Mid.
Daca se vrea un sunet cat de cat corect trebuie taiati de pe lista boxelor frontale.
Pe canalele din spate/laterale/atmos merg foarte bine sateliti de birou.
Satelitii JVC trebuie exclusi din start deoarece nu gasesti subwoofer activ care sa urce atat de mult si pe langa asta un astfel de sistem genereaza un sunet eronat chiar si pe filme.Voci care se aud din subwoofer,medii aproaope inexistente hodorogeala si lipsa detalii in bass etc..

Edited by geo123, 19 October 2017 - 19:58.


#110
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008

View Postgeo123, on 19 octombrie 2017 - 19:55, said:


Satelitii JVC trebuie exclusi din start deoarece nu gasesti subwoofer activ care sa urce atat de mult si pe langa asta un astfel de sistem genereaza un sunet eronat chiar si pe filme.Voci care se aud din subwoofer,medii aproaope inexistente hodorogeala si lipsa detalii in bass etc..
Exact asta am incercat sa spun si eu pret de cateva posturi . Despre frecventa la subwoofer . Initiatorul avand un fix doar "cu cat de mult coboara".
Din pacate pe aici misuna din astia care baga doar batul prin gard ,din astia care brusc au complexe cu rezultate agresive (ca in bancurile cu Porcusorul isteric) cand observa ca unii (de fapt majoritatea) stiu mai multe ca ei despre acest domeniu. Si nu neaparat din studierea fenomenului stiu mai multe ci de multe ori doar dintr-o logica  elementara de bun simt.

#111
maddogg

maddogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 25.11.2004

View Postedigee, on 18 octombrie 2017 - 21:27, said:

Ai acultat muzica clasica sau acustica stereo pe 5.1?
Asta e intrebarea ta mestere iar logica de care tot aduci aminte imi da cu minus cand cand vad alaturarea "stereo pe 5.1" din continutul intrebarii tale.

Edited by bibiaudiofil, 20 October 2017 - 06:58.


#112
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Detine cineva DefinitiveTechnology ProSub 800?
Cum se comporta la vizionarea filmelor?

#113
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.01.2007
Salut, Am comandat azi (BF) receiver Denon x2400H (2400 lei) + pachet 5.0 Wharfedale Diamond 230 (2900 lei). O sa revin cu impresii dupa ce vine si testez :)

#114
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
O alegere foarte buna! Asteptam impresii dupa montaj.

#115
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Pana la urma, fiindca nu am primit o oferta pentru seria Nota de la Indiana Line, am cumparat boxe Q Acoustics. Față L/R o pereche 3020, spate o pereche 3010 și central o boxa 3090c. Inca nu am luat un sub dar o sa-i vina randul in Dec.

Diferența față de ce am ascultat eu până acum e de la cer la pământ. E o reală plăcere să asculti muzică in format stereo, iar filmele au capatat o noua dimensiune, chiar daca inca nu am atasat un subwoofer. E uimitor câte detalii poti sa auzi la un film si cat de bine se conturteaza fiecare sunet.

#116
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Q sunt boxe foarte bune, felicitări pentru alegerea lor.

Edited by cutinastefan, 19 November 2017 - 09:17.


#117
pakos

pakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.09.2002
Buna ziua, va rog foarte mult sa ma ajutati si pe mine.
Ce parere aveti despre aceasta configuratie?
Receiver Denon AVR-X1300W + 2 Klipsch R15M + 1 Subwoofer Klipsch R-8SW
Am o camera de 18mp, va fi folosit 80% pentru muzica si 20% TV si filme.
O alta recomandare de receiver la un pret poate mai mic dar aceeasi calitate?



Edited by pakos, 19 November 2017 - 11:04.


#118
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013
Dacă doar 20% filme și TV, n-ar fi mai indicat un amplificator stereo și două boxe de podea ?
Sau poate vrei receiver-ul pentru sunet multicanal urmând să cumperi și centrul și sateliții spate pe viitor ?

#119
pakos

pakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.09.2002
Spatiul este prea inghesuit ca sa pot instala 2 boxe de podea (Initial ma gandisem la Diamond 230). Amplificatorul stereo mi-ar permite conectarea bluetooth(pentru streaming) - deviceuri Android, conectivitate retea - si conectarea  boxelor la televizor?
Multumesc din nou, sunt mult spus "newbie" :)

Edited by pakos, 19 November 2017 - 12:48.


#120
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

View Postpakos, on 19 noiembrie 2017 - 12:44, said:

Spatiul este prea inghesuit ca sa pot instala 2 boxe de podea (Initial ma gandisem la Diamond 230). Amplificatorul stereo mi-ar permite conectarea bluetooth(pentru streaming) - deviceuri Android, conectivitate retea - si conectarea  boxelor la televizor?
Multumesc din nou, sunt mult spus "newbie" :)
Exact situația mea... și eu tot din cauza spațiului folosesc un receiver și boxe de raft cu subwoofer. Deși pe muzică sunetul e destul de acceptabil, nu se ridică la nivelul unui amplificator stereo cu boxe de podea. Sunt amplificatoare cu DAC integrat și chiar cu BT la prețul receiver-ului Denon 1300. Dar nu cu bass management și nici cu media/network player sau radio. Având în vedere că vei folosi boxe de raft, vei avea nevoie și de subwoofer, și receiver-ul permite integrarea mai ușoară a acestuia. În altă ordine de idei, boxele și subwooferul Klipsch sunt OK, cu mențiunea că probabil va trebui să pui crossover-ul subwoofer-ului foarte sus pentru a umple camera cu bas, fiindcă difuzoarele boxelor sunt cam micuțe (13,5 cm) pentru a coborî suficient în frecvență.

Edited by cutinastefan, 19 November 2017 - 13:20.


#121
pakos

pakos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.09.2002
Multumesc mult!

#122
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
Au aparut si amplificatoare stereo cu bass managenent. Deocamdata scumpe:
http://www.eu.onkyo....270-138381.html
Exact acelasi aparat dar cu vreo 100$ mai scump
http://www.integraho...ource=prodClass
De remarcat conexiunile HDMI ca la receiverele multicanal plus toate facilitatile moderne. Inclusiv BT ,ca un raspuns pt. @initiator
Si mai este:
https://www.outlawau...2160_about.html
Care pare un adevarat bang for the buck la pretul ala ,adica presteaza ca amplificatoare de 2-3K$. De vazut review-urile .Din pacate e greu de adus la noi.
Edit:
Mai este si cunoscutul HK 990 .

Edited by edigee, 19 November 2017 - 16:15.


#123
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.01.2007
Mi-au venit boxele (pachet 5.0 Wharfedale Diamond 230), receiverul (denon X2400H) e inca pe drum. Doresc sa achizitionez cablurile de conectare boxe la receiver. Ce grosime (sectiune) sa caut? Mentionez ca distantele fata de receiver sunt urmatoarele: fronturi 2 m fiecare, centru 1 m, sateliti spate 8 m si respectiv 12 m.
Multumesc

#124
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,158
  • Înscris: 16.10.2008
2x2mm ar fi suficient. Cred ca gasesti doar 2x2,5mm. Sau 2x1,5mm.

#125
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 05.01.2007
Mersi, cred o sa iau de 2x2.5mm. La satelitii spate are ceva daca un cablu e de 8m si unul de 12m, sau ar fi mai bine sa fie egale cablurile ca si lungime (12 m)?

#126
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 31.12.2013

View Postpuzzlewood, on 20 noiembrie 2017 - 14:59, said:

Mersi, cred o sa iau de 2x2.5mm. La satelitii spate are ceva daca un cablu e de 8m si unul de 12m, sau ar fi mai bine sa fie egale cablurile ca si lungime (12 m)?
N-are nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate