Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Parere achizitie receiver 5.1 + boxe

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#163
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Standardul HIFI spune clar +/-3db... în rest sunt doar etichete...

#164
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postpuzzlewood, on 24 noiembrie 2017 - 00:26, said:

Au venit boxele (pachet 5.0 Wharfedale 230) si receiverul Denon x2400H, inca nu ma pot pronunta asupra calitatii sunetului, abia ce le-am instalat. Dar am dat de o problema neasteptata, nu pot face seek (fast forward, fast rewind) la nici un track audio (flac sau mp3) de pe server DLNA sau USB. Am incercat cu aplicatia HEOS si BubbleUpnp. Se pare ca generatia 2017 de receivere Denon nu suporta asa ceva, ceea ce mi se pare de-a dreptul absurd. Mai are cineva receiver Denon generatia 2017 (x1400H, x2400H, x3400H etc) sa confirme daca asa este? Exista vreo solutie?

Eu am cumparat x1400H. Nu am incercat fast forward, dar o sa incerc.
Cum suna boxele? Ai cumparat si un subwoofer?
Eu o sa comand un sub saptamana asta. Desi sunt extrem de multumit de redarea muzicii in format stereo la filme as vrea sunetul unui sub pentru anumite  scene.

Edited by Calinuus, 11 December 2017 - 11:39.


#165
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
Boxele (pachet 5.0 Wharfedale Diamond 230) suna foarte bine atat pe muzica stereo cat si la filme prin receiverul Denon x2400H. Eu nu simt deloc nevoia de subwoofer, sunt foarte multumit cum se aude, fronturile au bass suficient chiar la volum scazut. La filme folosesc setarile automate Audyssey (calibrate prin microfon), iar la muzica am dezactivat Audyssey si folosesc Graphic EQ. Am testat si un x1400H, nu e mare diferenta fata de x2400h, dar am preferat x2400h pentru ca sunetul e putin mai placut.
Am descoperit totusi ca pot face fast-forward (seeking) doar la FLAC-uri (insa nu chiar la toate) cu BubbleUpnp, de asemenea merge si la sursele online (Deezer).

Ce boxe folosesti?

Edited by puzzlewood, 11 December 2017 - 13:19.


#166
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu simți nevoia de sub doar pentru că n-ai auzit un sistem ca lumea cu sub. Eu încă n-am auzit vreun sistem fără sub care să sune bine, adică la fel ca unul cu.

#167
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Mulți nu integrează bine sub-ul și de aici și ideea că sub-ul strică muzica...

#168
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Eu mi-am cumparat un sistem de la Q Acoustics (3020 fata cu 3010 pe spate si 3090c central). Suna excelent pe muzica, iar pe Rap/hip-hop radio station on Deezer de exemplu, are bass-ul foarte puternic. La filme e foarte ok, iubesc felul in care se aud vocile, fiecare cu timbrul specific, si sunetele surround sunt prezente si foarte convingatoare insa cred ca la anumite scene (explozii and stuff) ar putea fi extinsa plaja in partea de jos. Eu la-m lasat setat pe Audyssey atat pentru filme cat si pentru muzica.

O sa vad (aud) weekendul asta cum suna cu sub, comand un sub maine sau poimaine.

#169
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Asta e, un sub bine integrat nu trebuie să facă basul mai puternic...

#170
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Da, nu trebuie să sune mai puternic, trebuie să sune corect (toate notele reproduse la intensitatea originală, nu unele prea puternic și altele prea slab) și la nivelul real dintr-un ansamblu de instrumente care include ceva care coboară foarte jos, de exemplu un contrabas. Altfel, un instrument de prim plan ajunge să se piardă în fundal, ca unul de acompaniament.

Edited by Jean-Luc_Picard, 11 December 2017 - 17:27.


#171
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ok. Am comandat azi un sub. Sunt curios cum va functiona in configuratia 2.1 (stereo), la filme precis se justifică.

#172
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostCalinuus, on 12 decembrie 2017 - 10:33, said:

Ok. Am comandat azi un sub. Sunt curios cum va functiona in configuratia 2.1 (stereo), la filme precis se justifică.
Ai grijă la poziționare și reglaje, nu e suficient să ai sub. Autocalibrarea Audyssey cam dă chix la partea de bass management, dacă pui sub-ul prost, îți scoate niște trăznăi de parametri de configurare.

#173
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Jean-Luc, o sa fiu atent. Eventual revin cu intrebari. Maine sau pomaine imi soseste sub-ul.

Intrebare pentru Pozzlewood (dar si alti posesori de avr-uri Denon). In setarile Audio cum ai reglat Dynamic Volume pentru tv.

#174
puzzlewood

puzzlewood

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 05.01.2007
La mine Dynamic Volume e pe Off si Dynamic EQ pe On

Edited by puzzlewood, 13 December 2017 - 23:15.


#175
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Vi se pare echilibrat acest sistem sau se poate mai bine?
Nu ma pricep deloc la sunet, insa am de gand sa iau ceva pentru filme, in primul rand... tot zice lumea ca sunetul este 50% din experienta de vizionare a unui film, hai sa auzim daca au dreptate Posted Image

Deocamdata am un buget de o mie de euro, insa iau in calcul cumpararea Denon AVR-X2400H si cele doua boxe Q Acoustics 3050 mai apoi sa completez cu celelalte...

Edited by floraur, 14 December 2017 - 12:57.


#176
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postfloraur, on 14 decembrie 2017 - 13:01, said:

tot zice lumea ca sunetul este 50% din experienta de vizionare a unui film, hai sa auzim daca au dreptate Posted Image
Dacă asculți un sistem pus la punct cum trebuie, s-ar putea să ajungi și tu la concluzia că au dreptate. :)

#177
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
😊 vedem... auzim!
maine ma duc in showroom la Avstore sa vad cum se aude acest sistem. Deocamdata nu stiu exact la ce ora, caci mi-as face o programare. O sa te raportez ca furnizor de referral 😉

Edited by floraur, 14 December 2017 - 14:57.


#178
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostJean-Luc_Picard, on 14 decembrie 2017 - 13:39, said:

Dacă asculți un sistem pus la punct cum trebuie, s-ar putea să ajungi și tu la concluzia că au dreptate. Posted Image
Mie nu-mi place să fiu distras de la ce se vede pe ecran de tot felul de artificii sonice.
Dacă ajungi să bagi în seamă coloana sonoră, înseamnă că filmul e de tot rahatul...

#179
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
La filme este foarte importanta coloana sonora si ascultata pe un sistem bun completeaza experienta vizionarii.

#180
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Eu cred că acea coloană sonoră e o găselniță pentru a ridica oarecum valoarea filmelor proaste.  Acum a devenit un standard și fiecare cu gusturile lui. Mie mi se par suficiente boxele frontale și subwooferul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate