Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Xiaomi Mi A1

* * * * * 22 votes
  • Please log in to reply
9596 replies to this topic

#9397
p13tonu

p13tonu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 18.10.2017
Mai găsești și altele la o căutare pe YouTube pentru review sau xda pentru romul in sine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qzzwXwj7FCc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9398
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postp13tonu, on 21 august 2019 - 09:32, said:

va feriti de custom ca de lepra Posted Image)) xiaomi e unul din putinele branduri (alaturi de OnePlus) care nu iti anuleaza garantia pentru soft, din simplul motiv ca il faci la loc in 10 minute cu MiFlash exact cum a iesit din fabrica chinezului.
si da, e cu multe clase peste originalul soft.
interesant, poate faci un tutorial

faci backup la date cu ceva anume? e cam nasol dupa reinstal sa constati ca ai pierdut un sms sau mesaj din whatsapp important, multi cred ca si de asta evita

#9399
p13tonu

p13tonu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 18.10.2017
sunt destule aplicatii de back up in play store. eu nu fac decat back-up in google drive. imi salveaza apeluri, mesaje, agenda, pozele. whatsapp are optiune de back up in cloud din aplicatie. mie mi-l face saptamanal automat.
pe xda sau youtube sunt tutoriale foarte bine facute in engleza pe care le-am urmarit si eu la vremea lor. nu mai sunt la curent cu ce e nou pentru A1, dar custom rom era stabil si acum un an cand am renuntat eu la el.
tutoriale sunt si aici pe grup. inainte sa fim alungati de pe topic, eram un grup care testam si impartaseam...
metodele s-au mai schimbat, se poate pune soft treble acum. lucrurile au evoluat in bine de acum un an.

#9400
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Chiar nu e nimeni cu acest model care sa fi instalat app pentru trezirea telefonului doar prin atingerea ecranului ?  Cred ca o sa ma gandesc sa instalez room-ul de la mi X5. Trebuie sa vad un review cu modelul X5.

#9401
xwildmanx

xwildmanx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 12.05.2009
Smart Ecran On / Off: https://play.google....martscreenonoff

Nu aveam nicio aplicație de acest gen , dar cererea ta fără răspuns m-a ambiționat și am căutat până am găsit una cu care să sting și să aprind ecranul fără să folosesc butonul fizic .
Pentru a avea acces la setări trebuie să ai răbdare și să treci peste reclame ; după configurare , dacă țin telefonul în mâna stângă , cu degetul mare pot trezi ecranul dacă acopăr senzorul de proximitate pentru o secundă , apoi cu apăsare dublă - ghici - ecranul se stinge !
Recomand !

#9402
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Va salut, baiatul meu a reusit sa,i crape ecranul, telefonul functioneaza inca fara probleme. Daca a cumparat si schimbat cineva ecranul va rog un link si o parere...daca dupa schimb ecran mai functioneaza ok sau nu.

#9403
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postp13tonu, on 21 august 2019 - 17:52, said:

inainte sa fim alungati de pe topic
what do you mean, ce s-a intamplat, cine cum?

View Postp13tonu, on 21 august 2019 - 17:52, said:

metodele s-au mai schimbat, se poate pune soft treble acum.
ce e ala soft treble? nici google nu gaseste nimic

#9404
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postxwildmanx, on 24 august 2019 - 20:48, said:

Smart Ecran On / Off: https://play.google....martscreenonoff

Nu aveam nicio aplicație de acest gen , dar cererea ta fără răspuns m-a ambiționat și am căutat până am găsit una cu care să sting și să aprind ecranul fără să folosesc butonul fizic .
Pentru a avea acces la setări trebuie să ai răbdare și să treci peste reclame ; după configurare , dacă țin telefonul în mâna stângă , cu degetul mare pot trezi ecranul dacă acopăr senzorul de proximitate pentru o secundă , apoi cu apăsare dublă - ghici - ecranul se stinge !
Recomand !
Aoleooo, mama mama ce l-am mai injurat pe asta (Liuu Thin) .
Fratilor, eu intreb pe posesorii de Mi A1 care si-au pus o aplicatie si functioneaza ireprosabil.  Aplicatia de mai sus mi-a produs mii de nervi, adica se inchide si nu stie sa mai deschida. Plus ca m-a  inebunit cu anunturile. Chinez nesimtit. prefer sa instalez contra-cost o aplicatie fara anunturi si 100% functional.

Edited by pacopaco1967, 25 August 2019 - 12:17.


#9405
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postunbrutus, on 21 august 2019 - 17:11, said:


interesant, poate faci un tutorial

faci backup la date cu ceva anume? e cam nasol dupa reinstal sa constati ca ai pierdut un sms sau mesaj din whatsapp important, multi cred ca si de asta evita
De foarte multă vreme folosesc SMS backup & restore pentru mesaje și apeluri. Funcționează ireproșabil. Iar pentru WhatsApp ai chiar in aplicație posibilitatea de a face backup la conversații.

Edited by curentelectric, 25 August 2019 - 12:27.


#9406
p13tonu

p13tonu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 18.10.2017

View Postunbrutus, on 25 august 2019 - 12:13, said:

what do you mean, ce s-a intamplat, cine cum?


ce e ala soft treble? nici google nu gaseste nimic

anul trecut prin februarie cand topicul A1 era "fierbinte" si aparusera ceva softuri custom pe beta, eram cativa useri aici care discutam intens subiectul. s-a considerat ca facem spam, s-au impartit avertismente, iar userii activi au parasit forumul. ne-am mutat pe telegram unde nu ne-a deranjat nimeni, si nu ne-a certat nimeni daca nu eram 100% pe subiect.

Treble e un feature pe care Xiaomi l-a promis la momentul lansarii, insa care a fost uitat, la cum cum "au uitat" si de EIS (electronic image stabilisation) pentru camera. tipic Xiaomi. acest feature activat pe telefon permite instalarea de soft GSI ( Generic System Images). cauta dupa termenul asta pe google si ai sa gasesti. nu e neaparat necesar sa pui GSI, dar au promis ca o sa mearga si a ramas tot in carca developerilor sa se ocupe :))

View Postpacopaco1967, on 25 august 2019 - 12:16, said:

Aoleooo, mama mama ce l-am mai injurat pe asta (Liuu Thin) .
Fratilor, eu intreb pe posesorii de Mi A1 care si-au pus o aplicatie si functioneaza ireprosabil.  Aplicatia de mai sus mi-a produs mii de nervi, adica se inchide si nu stie sa mai deschida. Plus ca m-a  inebunit cu anunturile. Chinez nesimtit. prefer sa instalez contra-cost o aplicatie fara anunturi si 100% functional.
ce vrei tu nu se poate fara root. trebuie acces la fisiere de sistem pentru a modifica parametrii respectivi. ce ti-a dat colegul e o solutie de compromis. atat se poate fara root pe modelul asta de telefon.

#9407
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postp13tonu, on 25 august 2019 - 12:45, said:

ce vrei tu nu se poate fara root. trebuie acces la fisiere de sistem pentru a modifica parametrii respectivi. ce ti-a dat colegul e o solutie de compromis. atat se poate fara root pe modelul asta de telefon.
Hmmm, deci nu-mi ramane decat sa dau mail-uri catre xiaomi Romania  si sa le spun  doleanta mea. Am acum o aplicatie insa nu recunoaste android 9 , zice ca e 7 . Prcatic nu se activeaza una din caracteristicile aplicatiei. In fine, poate pe viitor se mai modifica ceva in bine.

#9408
p13tonu

p13tonu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 18.10.2017
nu are rost sa te obosesti. Xiaomi Romania nu exista. poti in cel mai bun caz sa te plangi pe forumul miui. dar telefonul e vechi. ei abia mai dau patch-uri de securitate. plus ca nu e un feature al android stock. deci sansele sa bage ei asa ceva, tind spre zero. doar sa gasesti client si sa treci pe un Xiaomi cu MIUI, sau custom rom pe asta.

Edited by p13tonu, 25 August 2019 - 17:39.


#9409
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postp13tonu, on 25 august 2019 - 17:39, said:

sau custom rom pe asta.
Ce rom custom cat de cat "matur" ?

Telefonul nu e vechi. Teoretic, android one ar trebui să meargă cel puțin 3 ani.

#9410
xtremealex15

xtremealex15

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 18.05.2010
Eu am testat Havoc și mi s-a părut foarte bun și stabil. Merg aproape toate setările custom, avea și un fel de AoD, și dt2w, și multe altele.

#9411
1987

1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 13.12.2007

View Postpacopaco1967, on 25 august 2019 - 17:29, said:


Hmmm, deci nu-mi ramane decat sa dau mail-uri catre xiaomi Romania  si sa le spun  doleanta mea. Am acum o aplicatie insa nu recunoaste android 9 , zice ca e 7 . Prcatic nu se activeaza una din caracteristicile aplicatiei. In fine, poate pe viitor se mai modifica ceva in bine.


Puteti folosi waveup de la google, il gasiti in playstore.

Edited by 1987, 29 August 2019 - 18:41.


#9412
cezaronero

cezaronero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 17.03.2003
Oare vom avea Android 10 si pentru Mi A1?

https://www.go4it.ro...i181506_s112316

Edited by cezaronero, 03 September 2019 - 13:01.


#9413
p13tonu

p13tonu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,217
  • Înscris: 18.10.2017
99% nu. cel puțin nu oficial.

#9414
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,372
  • Înscris: 23.05.2003
Cred ca 10 o sa fie primul custom ROM la mine pe A1.
Ramine de vazut pina atunci.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate