Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

Poll: Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii (67 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu segmentarea acestei arii pe subarii?

  1. Da, consider ca asa ma pot concentra mai bine pe subiectele mele de interes (42 votes [62.69%] - View)

    Percentage of vote: 62.69%

  2. Voted Nu, vreau sa pot avea o imagine de ansamblu a discutiilor, chiar si cu riscul manipularii temelor (25 votes [37.31%] - View)

    Percentage of vote: 37.31%

Vote Guests cannot vote

#73
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmoftware, on 21 august 2017 - 19:23, said:

, interesante pentru 80% dintre useri si vizitatori, care insa scriu doar 20% dintre postari.


1. vizitatorii nu au nici un rol activ în dezbaterile din Poiană. Au cu totul alt rol și acela nu ne interesează pe noi, ca simpli useri.

2. Același argument îl am și pentru cei care postează puțin: vrei să-ți faci cunoscut punctul de vedere, postează. Nu te baza pe activitatea altora și nici pe împărțirea artificială și arbitrară a rubricii.


Concluzia mea: cine dorește să promoveze anumite domenii de interes o poate face susținând în mod activ acel domeniu cu ajutorul tastaturii. Dacă cineva crede că segregând Poiana va face ca unele topicuri să devină mai active se înşală. Nimic nu împiedică chiar acum, în momentul de față, topicurile favorite să fie pe prima pagină decât lenea sau reținerea de a scrie.

#74
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View Postxmanyacs77, on 21 august 2017 - 20:28, said:

Aceasta segmentare in doua a Poienii  nu este ok?Posted Image

Subiecte Externe

Subiecte Interne

Asa nu se vor mai putea manipula vizitatorii ocazionali dar si cei care posteaza mai rar in Poiana....Posted Image
Ba da, ca segmentare in cadrul Poienii mari.
In acest fel va putea fi desemnat cate un moderator pe fiecare subarie.

Edited by menaloty, 21 August 2017 - 21:09.


#75
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:40, said:

Concluzia mea: cine dorește să promoveze anumite domenii de interes o poate face susținând în mod activ acel domeniu cu ajutorul tastaturii.
Un om obisnuit nu "doreste" sa promoveze niste domenii de interes. Aceasta este apanajul post.acilor, exact pentru asta sunt platiti: sa promoveze. Un om obisnuit nu are timp si nici capacitatea sa scaneze toate sursele de informatii disponibile despre toate evenimentele din zi. Un om obisnuit posteaza cam in topicurile pe care le gaseste active. Daca nu-s active, pentru ca au fost impinse in jos sau pe alta pagina, considera ca tema sa nu e de interes.

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:40, said:

Dacă cineva crede că segregând Poiana va face ca unele topicuri să devină mai active se înşală. Nimic nu împiedică chiar acum, în momentul de față, topicurile favorite să fie pe prima pagină decât lenea sau reținerea de a scrie.
Segregand acele subiecte care sunt pompate fara a fi reprezentative pentru situatia reala din tara se intampla mai multe lucruri bune:
- cei care sunt platiti sa promoveze (mai ales de alegeri, nu acum), precum si cei care se inchipuie razboinici in cruciada electronica au mai mic spor in deturnarea atentiei spre mesajul dorit de ei, pentru simplul fapt ca in aria dedicata oricum toate mesajele sunt pe subiectul lor
- ceilalti, care au venit doar sa discute, gasesc si altfel de discutii decat cele despre tema gonflata si participa la ce-i intereseaza, nu pleaca
- cine are dorinta sa vorbeasca despre tema generic numita "musu" isi gaseste cu usurinta drumul spre subaria care sta prima, in susul paginii.

Este destul de simplu si deja am vazut cum se face in online: tema de interes este gonflata pana cand acopera alte teme, eventual cu minciuni sfruntate. Exista aceasta rezolvare tehnica simpla pe care am propus-o, care nu-i impiedica pe cei ce discuta sa o faca in continuare, dar care face aria de politica din acest forum mai rezistenta la manipulare si deturnare.

#76
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbladhaund, on 21 august 2017 - 21:58, said:

. Un om obisnuit nu are timp si nici capacitatea sa scaneze toate sursele de informatii disponibile despre toate evenimentele din zi.


Este destul de simplu si deja am vazut cum se face in online: tema de interes este gonflata pana cand acopera alte teme, eventual cu minciuni sfruntate. Exista aceasta rezolvare tehnica simpla pe care am propus-o, care nu-i impiedica pe cei ce discuta sa o faca in continuare, dar care face aria de politica din acest forum mai rezistenta la manipulare si deturnare.

Un om obișnuit își caută știrile pe siteuri specializate nu obsesiv compulsiv pe un forum de discuții. Doar dacă nu este un om obișnuit și are alte sarcini scopuri.

Dacă este atât de simplu precum spui nu vei rezolva nimic prin segmentate. Doar vei face unora munca mai ușoară ;).

#77
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postiladi, on 21 august 2017 - 22:35, said:

Un om obișnuit își caută știrile pe siteuri specializate nu obsesiv compulsiv pe un forum de discuții.
Nu cauti, dar poti gasi. Daca nu e inecat in "unica" "stire".

View Postiladi, on 21 august 2017 - 22:35, said:

Dacă este atât de simplu precum spui nu vei rezolva nimic prin segmentate. Doar vei face unora munca mai ușoară
Intr-adevar, asa mi-am inchipuit ca va fi. Atat de usoara incat vor ajunge sa vorbeasca cu peretii si clonele si se potolesc singuri. In acest moment exista "provocarea" de a-i acoperi pe ceilalti. Sa le luam deci provocarea si se plictisesc singuri.

#78
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postmenaloty, on 21 august 2017 - 19:29, said:

Eu zic sa ramana Poiana mare cu subiecte pe care moderatorii le vor considera serioase si sa  se adauge poienita, unde aceeasi moderatori vor muta subiectele aiurea care vor aparea cu nemiluita.
La inceput bineinteles ca fiecare initiator poate pune subiectul unde considera el, dupa care un mod il poate muta unde considera ca ii este locul.

Asta daca se vrea segmentarea ariei.

Nu este o idee rea de loc....
Un fel de tomberon

#79
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Păi da că moderatorii n-au altă treabă decât să ducă gunoiul altora.

#80
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postiladi, on 21 august 2017 - 22:48, said:

Păi da că moderatorii n-au altă treabă decât să ducă gunoiul altora.

Dar nu trebuie adunat...este aceeasi operatie ca "blocat" "sters" "mutat" ca sa se pastreze si varietatea foumului si nici sa nu se ofenseze colegii productivi ca li se sterg topicele

#81
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postbaliosss, on 19 august 2017 - 08:57, said:

Pe de alta parte, chestia cu 5 topicuri  pentru acelasi subiect (ca ala cu 19xx migranti in Romania) mi se pare o prostie. Monitoxus a dat ceva libertate insa cei lipsiti de bun simt vor abuza de aceasta libertate.

In principiu este spam. Daca citesti doua dintre ele (aleatoriu) vei vedea ca-s ca si trase la indigo. Aceiasi useri pro si contra, aceleasi argumente repetate la infinit. Incetul cu incetul deja devine greu sa gasesti alte subiecte.

#82
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Propun o echipa desemnata de moderatori si supermoderatori, care  sa dezbata, sa analizeze si sa ajunga la o concluzie.
Oameni ce sunt pe forum zi de zi, au date, au pulsul comunitatii, au cicatrice din lupta permanenta de a mentine curat si eficient acest forum.
Gresit ca o singura persoana sa hotarasca genul asta de decizii.

Edited by vio69a, 22 August 2017 - 12:34.


#83
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvio69a, on 22 august 2017 - 12:31, said:

Propun

Bravo tovarase Viorel.

Attached File  aplauze.jpg   361.41K   17 downloads

Edit: vazui ca mi-ai dat like. Dar daca vrei il poti retrage. Nu ca as fi de acord cu cuvintele tale, dar exprimarea imi sugera o sedinta de Partid :D

Edited by iladi, 22 August 2017 - 14:16.


#84
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:40, said:

1. vizitatorii nu au nici un rol activ în dezbaterile din Poiană. Au cu totul alt rol și acela nu ne interesează pe noi, ca simpli useri.
1.1. Aici ne aflam pe Feedback, deci scriem ceea ce credem ca ar interesa administratia forumului, restul fiind offtopic. Eu m-am simtit obligat sa scriu acest offtopic, pentru a preveni proliferarea lui.
1.2. Pe oricine (user foarte activ, mai putin activ, ocazional sau simplu vizitator) ar trebui sa-l intereseze in primul rand ce poate sa citeasca pe acel forum. De altfel, pare imposibil sa scrii fara sa citesti ce s-a scris despre subiect, insa exista exceptii, anume useri care citesc doar titlul, apoi "pun placa", de cat mai multe ori, sau citesc doar cat sa citeze si sa atace alti useri, ca sa-i elimine si sa monopolizeze forumul/aria.
1.3. Pe de alta parte, orice vizitator poate sa devina user (cum a fost cazul meu, dupa multi ani de lectura (si sunt destui useri care adesea acceseaza forumul ca vizitatori, din diverse motive)). Tot ca exceptie, se inregistreaza instantaneu si devin imediat foarte activi aceia care considera ca au o misiune propagandistica in mediul virtual; pe acestia nu-i intereseaza nici macar unde posteaza, daca nu cumva sunt organizati. N.B. chiar daca n-ar fi cazul acum, va fi cu siguranta in viitor.

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:40, said:

2. Același argument îl am și pentru cei care postează puțin: vrei să-ți faci cunoscut punctul de vedere, postează. [...]
2. Daca vrei sa-ti faci cunoscut punctul de vedere, atunci cauti locul unde acesta poate fi cunoscut, preferabil de mai multi (nu neaparat inregistrati, uneori nici prin accesare directa, depinde cat de interesanta e ideea gasita aici). Daca esti ignorat, asa cum unii useri foarte activi indeamna public sa fie tratati cei cu opinii diferite, atunci vei cauta alt loc, intrucat civilizat e sa-ti postezi punctul de vedere o singura data si numai daca acel punct de vedere e original, altminteri folosesti Like pentru a-l confirma pe cel original (si poti completa, daca ai ce, dar nu repeti!). Daca nu poti sa-ti faci cunoscut punctul de vedere decat prin cat mai multe postari, atunci forumul respectiv opereaza o selectie negativa a userilor, care mai e si progresiva (in sensul regresului, bineinteles).

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:40, said:

Concluzia mea: cine dorește să promoveze anumite domenii de interes o poate face susținând în mod activ acel domeniu cu ajutorul tastaturii. Nimic nu împiedică chiar acum, în momentul de față, topicurile favorite să fie pe prima pagină decât lenea sau reținerea de a scrie.
Mai clar, "lenea" si retinerea de a scrie acelasi lucru de mai multe ori, la concurenta cu cei care fac asta...

Offtopic on-area:
Spam***** si flood sunt prea putin definite, iar sanctionarea lor in Poiana, in conditiile de acum, ar necesita fie un numar mult mai mare de moderatori, astfel incat sa poata sa analizeze cazurile, fie o moderare mult mai aspra sau o combinatie a celor doua. In prezent, moderatorii nu pot decat sa analizeze postari individuale.
@Monitoxus: cresterea traficului si a numarului de useri determina abandonarea moderarii cazurilor de spam***** si flood.

On-topic:
Segmentarea reduce efortul de moderare a cazurilor de flood si a celor care obisnuiesc sa faca spam.
De fapt, izolarea unui intreg segment conduce la scaderea interesului pentru spam si flood pe acel segment, dupa cum a mentionat un antevorbitor.

*****evident, aici ma refer la spam in contextul forumului (si in intelesul initial, de pe USENET), nu la aspectul comercial recent; in particular, ma refer la cel politic, de propaganda, cum se practica in Poiana.
In fine, pe ariile "polemice", cum e Poiana, conceptul de "mesaj nesolicitat" nu trebuie sa fie raportat la intrebarea initiatorului, ca pe ariile tehnice sau practice, nici la interesele unui numar oarecare de useri activi pe acel topic, ci la interesul prezumat al tuturor userilor si vizitatorilor. Altfel spus, subiectul e "de interes general", care il depaseste pe cel al participantilor la discutie, fiindca acesta e... interesul SP, si e evaluat de moderatori, conform Regulamentului. Daca altele vor fi intentiile SP, atunci Poiana poate sa ramana doar ca un teren de joaca pentru userii cu multa vechime si activitate anterioara, un fel de club politic al seniorilor forumului.

View Postiladi, on 21 august 2017 - 20:40, said:

Dacă cineva crede că segregând Poiana va face ca unele topicuri să devină mai active se înșală.
Nu toti aseaza cantitatea deasupra calitatii - acesta e feedback-ul meu catre SP - si vizibilitatea nu e totuna cu activitatea. Un topic poate sa ramana vizibil/actual/interesant si cu o frecventa mica a postarilor, daca nu e ingropat de unele care se repeta inutil si ajung sa fie frecventate de cativa fanatici.

View Postiladi, on 21 august 2017 - 22:35, said:

Un om obișnuit își caută știrile pe siteuri specializate nu obsesiv compulsiv pe un forum de discuții. [...]
Tocmai ca un forum nu trebuie sa fie teren pentru manifestari obsesiv-compulsive. In orice caz, sper ca SP nu doreste ca Poiana sa aiba o asemenea soarta.

#85
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Foarte bine punctat @moftware ! Posted Image

#86
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
Ma apuc sa fac un inventar al topicurilor din Poiana? Exagerați mult asa zisa problema.

Ca s-a tot propus: eu nu vad cum am putea realiza separarea intern-extern.

#87
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcatalina1, on 22 august 2017 - 19:07, said:

Ca s-a tot propus: eu nu vad cum am putea realiza separarea intern-extern.
Nu putem, ca se suprapun temele in acelasi topic si/sau tema extern e prea redusa si nu merita separata.
Merita separarea cum am propus eu.

#88
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
@moftware:

Este părerea ta și o respect. Părerea mea este că segmentarea nu va rezolva nimic. Va da doar o aparență de ordine și atât. Nu va îmbunătății traficul (nu are de ce, deși tu crezi altceva) și nici nu va ridica (,) calitatea postărilor (vor fi tot aceiași useri**, cu aceleași confruntări, dar în foldere separate).

** nu știu dacă ai remarcat dar din mulțimea mare de useri totali, cei care postează în Poiană sunt cam aceleași personaje de ceva timp (mă rog, cu învierile de rigoare)

Edited by iladi, 22 August 2017 - 19:27.


#89
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Fiindca unii renunta frustrati. Daca un singur subiect incepe sa acapareze poiana, devine neinteresant. E ca si cum pe toate posturile de radio s-ar mai difuza doar "Despacito" Posted Image

#90
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postiladi, on 22 august 2017 - 13:55, said:


vazui ca mi-ai dat like.

offtopic -scuze...!
Totdeauna voi aprecia o gluma buna si un adevar spus in fata

View Postmoftware, on 22 august 2017 - 17:34, said:



Respect

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate