Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

Poll: Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii (67 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu segmentarea acestei arii pe subarii?

  1. Da, consider ca asa ma pot concentra mai bine pe subiectele mele de interes (42 votes [62.69%] - View)

    Percentage of vote: 62.69%

  2. Voted Nu, vreau sa pot avea o imagine de ansamblu a discutiilor, chiar si cu riscul manipularii temelor (25 votes [37.31%] - View)

    Percentage of vote: 37.31%

Vote Guests cannot vote

#37
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postradumiki, on 18 august 2017 - 19:20, said:

Nebunia asta cu invazii musulmane, atentate, razboaie, discutii interminabile pe tema corectitudinii politice face ca multe alte discutii pe teme mai soft de genul politica interna, chestii ce tin de partea sociala ce prezinta interes ptr. multi sa fie camuflate de cele ce au ca tema violenta. De aceea si eu sunt de parere ca ar merita incercata divizarea Poienii in doua subarii, o zona ,,periculoasa'' ca discutii si subiecte si una care sa cuprinda subiecte de interes general, cotidian ptr. majoritatea romanilor care intra pe forum.
Doua subarii, atat. Parerea mea...
Și cine decide ce e "de interes general"  și ce nu e? În opinia mea, subiectele cu invazia sunt de interes general. Ar trebui sa fie. În opinia ta, nu. Cum facem? Cine câștiga? Nu cumva manipulam MULT Poiana prin astfel de decizii?

#38
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
SFAT !!!
Nu mai postati pe subiectele cu musu si alte mizerii ale propagandistilor pro islam pro terorism...
Scrieti cat sa inteleaga oricine din afara forumului, ca ei sunt oameni de propaganda si nu trebuiesc luati in seama, doar asa prin discreditarea si demascarea acestor useri, se vor potoli sa mai vina cu mesaje de pe tweeter ale ISIS, cum a postat unul din ei aseara....

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 22:19, said:

Daca pe o plaja aglomerata vine unul cu gipanul si baga manele/dubstep/heavy metal (orice gen vrei) la maxim din boxele de 1000 W, atunci:
- toti se retrag cu sfiala, dau ignore, infunda mai bine castil in urechi si baga nasul in carti, caci opinia aceluia e prevalenta, din moment ce muzica sa se aude cel mai tare
- ne punem de acord ca ii rezervam o bucata de plaja, unde poate asculta muzica sa in libertate, alaturi de alti simpatizanti ai genului muzical.

Care e varianta rationala?


Vine organul și aplică legea?

#40
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Ideea nu se poate aplica la toate ariile.Da, la telefoane merge....avem telefonul XXX cu 10 generatii fiecare cu caracteristicile lui.
deschidem pentru fiecare topic sa avem tabloul complet si comparatia, modul de depanare, etc.
Dar nu putem deschide topice diverse pa acelasi subiect  la ariile de poltica, social, la fiecare sedinta, fiecare conferinta de presa, fiecare OUG, fiecare punct din programul de guvernare .
nu puten deschide topice cu ajutoarele sociale din fiecare comuna sau cu asfaltarile din fiecare judet
Normal

In partea tehnica a forumul se poate, la cea de actualitate si politica, nu

View Postnotrust, on 18 august 2017 - 22:40, said:

SFAT !!!
Nu mai postati pe subiectele cu musu si alte mizerii ale propagandistilor pro islam pro terorism...
Scrieti cat sa inteleaga oricine din afara forumului, ca ei sunt oameni de propaganda si nu trebuiesc luati in seama, doar asa prin discreditarea si demascarea acestor useri, se vor potoli sa mai vina cu mesaje de pe tweeter ale ISIS, cum a postat unul din ei aseara....


Aici stimate coleg este topic de feedback pentru intreg forumul.Ai rafuieli personale....foloseste pm sau functia report

Edited by vio69a, 18 August 2017 - 22:51.


#41
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postvio69a, on 18 august 2017 - 22:50, said:

Aici stimate coleg este topic de feedback pentru intreg forumul.Ai rafuieli personale....foloseste pm sau functia report
E un feedback, ce te roade, ca va las sa faceti monolog, si sa va laudati intre voi pro-teroristii ?

#42
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postcatalina1, on 18 august 2017 - 22:35, said:

Și cine decide ce e "de interes general"  

Nu trebuie un clar-vazator pentru asta

#43
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
desi de multe ori a aparaut in discutii si poate ca si eu am spus ca ceva "merita o sectie separata", totusi, nu cred ca este benefic acest lucru. ne vom pierde printre x capitole

acest forum, softpedia ca atare, cu toate temele de discutii etc. este foarte stufos. sa mai adaugati la asta subsectiuni la subsectiuni etc, nu cred ca se justifica. sunt sectiuni unde asta este necesar, indeosebi pe ariile tehnice.
dar aici e poiana, e vorbarie. daca frunzariti, puteti lesne observa ca sunt subiecte ce cu usurinta pot fi incadrate in 10 locuri. multe se confunda. poiana, editoriale, istorie, dezbateri etc. nu spun ca se identifica 100%, dar foarte des apar subiecte ce le poti muta orinde pe aceste arii si sa fie la ele acasa. mai repede as elimina din arii si sub-arii decat sa fac altele noi.

dar este doar o parere.

#44
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postvio69a, on 18 august 2017 - 22:53, said:



Nu trebuie un clar-vazator pentru asta
???
Eu cu Radu avem opinii divergente pe tema asta. Pentru ca avem opinii politice diferite. A decide noi ce e de interes general și ce nu la modul asta ar însemna să facem politica. Noi, moderatorii. Nu-i ok deloc, deloc.

#45
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcatalina1, on 18 august 2017 - 23:06, said:

Eu cu Radu avem opinii divergente pe tema asta. Pentru ca avem opinii politice diferite. A decide noi ce e de interes general și ce nu la modul asta ar însemna să facem politica. Noi, moderatorii. Nu-i ok deloc, deloc.
Nu e vorba de a cenzura vreun subiect. E vorba ca se vede, obiectiv, o saturatie (spun eu artificiala) pe o tema care in Romania nu exista. Care invazie, caci la noi nu se manifesta? Pur si simplu enerveaza: e ca insul care da boxele tare si inseamna ca tot cartierul asculta ce vrea acesta. E o cale eleganta de a lasa libertatea de exprimare celor care vor sa discute subiectul, dar totusi de a nu-i acoperi nici pe ceilalti. Oricum o subarie apare prima, deci ramane primul subiect. Dar nu jumatate de pagina, in curand posibil toata pagina.

Edited by bladhaund, 18 August 2017 - 23:12.


#46
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 18:58, said:

Propun administratorilor sa segmenteze aria Poiana lui Iocan cu doua subarii, pentru inceput:

- Topicuri despre migratie si civilizatia europeana
- Restul topicurilor.
Sa inceapa deznationalizarea Posted Image

Quote

Fac aceasta propunere din cauza (si nu folosesc gresit termenul) facilitatii forumului de a sorta subiectele dupa vechimea raspunsurilor.

Faci aceasta propunere pentru a manipula lumea. Nu exista un motiv intemeiat, nu intereseaza pe nimeni despre civilizatia europeana, vrei doar sa imprimi in constientul oamenilor ideea de ”continent” ci nu de tara. Cu o noua subarie , despre migratie si civilizatie europeana va face ca acestea sa fie considerate ”importante”, cand de fapt nu sunt.

Din partea mea poate ca Germania sa se sufoce pana in gat de migranti nu e problema mea, nu este tara mea.

Edited by Benderbut, 18 August 2017 - 23:24.


#47
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,012
  • Înscris: 09.12.2015
O arie de tip Posted Image  ''Hate Posted Image speech'' e absolut necesară, trebuie să avem dreptul la doza noastră zilnică minimă :signher: de adresare furibundă combativă :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0KeX5OZr0A4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 18 August 2017 - 23:18.


#48
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 23:11, said:

Nu e vorba de a cenzura vreun subiect. E vorba ca se vede, obiectiv, o saturatie (spun eu artificiala) pe o tema care in Romania nu exista. Care invazie, caci la noi nu se manifesta? Pur si simplu enerveaza: e ca insul care da boxele tare si inseamna ca tot cartierul asculta ce vrea acesta. E o cale eleganta de a lasa libertatea de exprimare celor care vor sa discute subiectul, dar totusi de a nu-i acoperi nici pe ceilalti. Oricum o subarie apare prima, deci ramane primul subiect. Dar nu jumatate de pagina, in curand posibil toata pagina.
De unde siguranța ca tu vezi obiectiv? Și cum adică în România nu exista? Îmi face plăcere sa cred ca suntem mai deștepți de atât, ca înțelegem cât de mult ne afectează și pe noi ce se întâmplă în marile capitale europene.

Edited by catalina1, 18 August 2017 - 23:21.


#49
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcatalina1, on 18 august 2017 - 23:20, said:

De unde siguranța ca tu vezi obiectiv?
De aceea am facut cu sondaj, ca sa vedem ce cred si altii.

View Postcatalina1, on 18 august 2017 - 23:20, said:

Și cum adică în România nu exista?
Numeric, dupa statisticile privind migrantii.

View Postcatalina1, on 18 august 2017 - 23:20, said:

Îmi face plăcere sa cred ca suntem mai deștepți de atât, ca înțelegem cât de mult ne afectează și pe noi ce se întâmplă în marile capitale europene.
Daca facem modificarea, s-ar putea intr-adevar sa ramanem cei care intr-adevar vom discuta la modul serios si argumentat despre tema asta.

#50
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Numeric? Confunzi lucrurile. Ce se întâmplă acolo are mare importanta pentru noi. La asta ma refeream.
Ma rog, revin mâine cu copy/paste de pe vechiul topic, aveam mai multa răbdare sa explic.

View Postbladhaund, on 18 august 2017 - 23:23, said:


Daca facem modificarea, s-ar putea intr-adevar sa ramanem cei care intr-adevar vom discuta la modul serios si argumentat despre tema asta.
De ce vorbesti la persoana întâi? Admite ca nu te interesează și asta e.

#51
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcatalina1, on 18 august 2017 - 23:27, said:

De ce vorbesti la persoana întâi? Admite ca nu te interesează și asta e.
Daca n-ar fi majoritar hatereala si propaganda, o fi ceva pe acolo unde as putea avea si eu vreo parere, acu' da-mi nitel credit.

#52
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,688
  • Înscris: 13.10.2003
Aceasta dezbatere a mai avut loc in Poiana, si acolo nr. userilor care au agreat ideea unei subarii separate a fost covarsitor mai mare decat a celor ce doreau ca lucrurile sa ramana la fel ca pana acum.

Sunt un user vechi al Poienii, m-am obisnuit asa cu Poiana, recunosc ca am o strangere de inima gandindu-ma sa facem o schimbare atat de radicala. Insa trebuie sa recunoastem ca de cand a fost creata aria internetul a evoluat, lumea a evoluat. Avem useri mai multi, de toate varstele, de la adolescenti pana la septuagenari. In plus, anumite probleme ale societatii s-au acutizat sau sunt mult mai vizibile datorita accesului facil la informatii a tuturor. Este vorba de migratie, terorism, razboaie, etc.
Pana la urma Poiana nu s-ar modifica foarte mult, ar fi mai degraba extinsa poiana ramanand aria initiala cu temele clasice amestecate ca si pana acum: politica interna, externa, diverse probleme sociale si a doua zona: o zona fierbinte care sa cuprinda discutiile pe temele acestea ce au legatura cu situatiile violente de la noi sau aiurea.
Nu e vorba de ascunderea gunoiului sub pres cum sugerau unii colegi, dimpotriva, sunt sigur ca in zona fierbinte va fi mai mult trafic decat in poiana clasica. Cei ce vor sa discute sau citeasca despre atentate (care apropo, din nefericire aproape zilnic apare cate unul in Germania, Franta, Finlanda, Spania, etc), despre pericolele aduse de migratie sau dispute rasiale ar avea o subarie dedicata unde le pot gasi usor. Trebuie sa recunoastem ca exista multi useri care parca doar aceste fenomene ii preocupa lasand la o parte celelalte probleme obisnuite care sunt agreate de catre alti useri. Un user nou care vine in Poiana si vrea sa discute pe un topic despre PNL de ex. ar trebui sa caute in paginile din spate ptr. ca pe prima pagina subiectele predominante sunt cele despre atentate si migranti.
In concluzie parerea mea e ca ar fi de ajutor ptr. toata lumea extinderea ariei cu acea noua zona. Daca nu iese bine se poate reveni la ce este acum insa merita incercat. Posted Image

#53
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Ideea zonei e sa se discute liber despre orice framanta niste oameni. Ca in povestea originala. So, nu vad de ce am crea subarii sau alte chestii... daca un topic deschis naste interes va fi mai vizibil etc. E o selectie simpla si eficienta. Singura schimbare necesara a fost sa se permita oamenilor sa discute fara a fi impinsi catre anumite thread-uri mamut intr-un mod fortat. Atat.

Dar, asta e o parere personala, in final vedem ce propuneri exista si daca e musai, putem si schimba.

#54
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

View Postradumiki, on 19 august 2017 - 07:45, said:

. Un user nou care vine in Poiana si vrea sa discute pe un topic despre PNL

De ce draq ai vrea să discuți despre PNL?

Acum, la modul serios, în afară de alegeri, câteva scandaluri și câte o lege tâmpită promovată periodic ce ai de discutat în mod susținut despre politica internă? Și acolo, ca și pe alte domenii, sunt aceleași sterilități și aceleași tabere ca și pe celelalte subiecte.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate