Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
211 replies to this topic

Poll: Segmentare Poiana lui Iocan pe subarii (67 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu segmentarea acestei arii pe subarii?

  1. Da, consider ca asa ma pot concentra mai bine pe subiectele mele de interes (42 votes [62.69%] - View)

    Percentage of vote: 62.69%

  2. Voted Nu, vreau sa pot avea o imagine de ansamblu a discutiilor, chiar si cu riscul manipularii temelor (25 votes [37.31%] - View)

    Percentage of vote: 37.31%

Vote Guests cannot vote

#91
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postalalaltu, on 22 august 2017 - 23:39, said:

Fiindca unii renunta frustrati. Daca un singur subiect incepe sa acapareze poiana, devine neinteresant. E ca si cum pe toate posturile de radio s-ar mai difuza doar "Despacito" Posted Image


Aici apare o contradicție între dorința proprietarilor de a se deschide cât mai multe topice, regulamentul de moderare al ariei și modul cum percep unii useri acest lucru.

#92
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006
Aici intervine contradictia calitate vs. cantitate. Daca n-as avea de lucru si eu as putea deschide la foc automat topicuri pe o anumita tema. Nu conteaza daca ma intereseaza sau ma pricep la subiect, indeajuns de populiste sa fie. Imediat s-ar gasi un grup de adepti/adversari care le-ar umple "mesianic" cu...."lupte corp la corp". Forme fara fond. Ma indoiesc ca pe termen mediu/lung e o strategie de succes fiindca la un moment dat ai impresia ca aria e populata majoritar de catre niste puberi cu exces de hormoni. Insa daca le-ai da o subarie unde isi pot construi propria bisericuta s-ar aerisi prima pagina, cea care e defapt "cartea de vizita" a poienii.

Edited by alalaltu, 23 August 2017 - 08:02.


#93
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postalalaltu, on 23 august 2017 - 07:46, said:

Insa daca le-ai da o subarie unde isi pot construi propria bisericuta s-ar aerisi prima pagina, cea care e defapt "cartea de vizita" a poienii.

Si in ce ar consta discutiile de pe "cartea de vizita" si cine le decide?

Asa arata acum. Cum ai prefera sa arate?

Attached File  Untitled.jpg   349.4K   39 downloads

Adica daca stau sa ma uit pe captura cu atentie vad ca sunt subiecte din toate domeniile de interes, nu vad nimic care sa abuzeze.

Edited by iladi, 23 August 2017 - 08:33.


#94
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Bine, putem sa analizam acest caz particular (cer iertare pentru eventuale erori, fiindca am facut-o in graba si printre picaturi).
Instantaneul a fost luat dimineata. Primul subiect e ultimul initiat, in timpul noptii, iar urmatoarele trei au aparut ieri seara. Chiar fara sa intru in el, as fi putut sa va spun ca al doilea are stransa legatura cu "segmentul" si n-a aparut deloc intamplator, credeti-ma. Dintre cele douazeci de subiecte prinse in poza, inca unul a aparut imediat dupa miezul noptii si alte trei ieri seara. Anterior, pana cu 24 ore inainte de momentul pozei, mai fusesera initiate alte doua subiecte, care nu apar in poza.
- Dintre cele zece subiecte noi ale intervalului de 24 ore anterior momentului pozei, trei fac parte din "segment", adica 30%, si inca unul (cel de la miezul noptii) priveste un personaj strans legat de obiectivele amatorilor "segmentului", pe care acestia il trateaza ca atare.
- Dintre celelalte douasprezece subiecte din poza, mai vechi, cinci sunt din "segment". In total, 30% din poza apartine "segmentului".
In concluzie,
analizand doar acest caz particular, convenabil ales de catre un adversar al segmentarii,
eu cred ca ponderea de 30% probeaza... gonflarea incriminata de initiatorul topicului (ca sa ma exprim succint).

Pentru a nu fi necesara segmentarea, prevenind concentrarea printr-o avalansa de noi subiecte pe alte teme, ar fi nevoie sa fie initiate mai mult de zece subiecte noi pe zi, adica mai mult decat ofera un canal de stiri. Nu ma refer la subiecte reluate, cum ar fi o succesiune de genul X a fost pus sub acuzare, X a fost retinut, X a fost arestat, arestarea lui X a fost contestata etc., ci la cele noi si diferite. Nu stiu daca acest ritm poate fi sustinut, in ce conditii poate fi sustinut, ce consecinte ar avea... dar stiu ca un grup organizat de propaganda poate profita usor, practic sunt invitati sa o faca si nu e decat o chestiune de timp pana cand se vor adapta, avand la dispozitie suficiente surse proprii in mediul virtual.
Pe de alta parte, aceasta avalansa de subiecte noi ar banaliza aria si e adevarat ca ar putea sa scada interesul eventualelor curente propagandistice de a o monopoliza, insa cu certitudine ar indeparta multi alti useri.

In alta ordine de idei, avalansa de subiecte noi complica si mai mult moderarea, facand necesar un numar si mai mare de moderatori, insa o echipa de moderare prea numeroasa (pentru o singura arie, nesegmentata) e greu de sincronizat si omogenizat. Segmentarea e o solutie si pentru aceasta problema.

#95
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
De ce trebuie sa fie amestecate obligatoriu in Poiana lui Iocan subiectele interne cu cele externe? Posted Image

Poate pe unii dintre noi ne intereseaza doar subiectele interne iar pe alti colegi doar subiectele externe...Posted Image

#96
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmoftware, on 23 august 2017 - 17:57, said:


analizand doar acest caz particular, convenabil ales de catre un adversar al segmentarii,
.

FYI captura a fost făcută chiar în momentul discuției cu colegul, nici măcar nu m-am uitat ce conține. Dacă ai fost în stare să faci această afirmație gratuită am încheiat dialogul.

#97
alalaltu

alalaltu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,837
  • Înscris: 30.10.2006

View Postiladi, on 23 august 2017 - 08:28, said:

Adica daca stau sa ma uit pe captura cu atentie vad ca sunt subiecte din toate domeniile de interes, nu vad nimic care sa abuzeze.

Iti dau eu un exemplu. Acu cateva minute (adica la pranz) pe pagina principala din 50 de subiecte erau 11 care in titlu contineau cuvintele "migranti, migratie" etc + inca 4-5 care bat in aceeasi directie. Adica mai mult de un sfert din total, si toate sunt populate in mare de catre 15-20 de useri care posteaza zilnic cam acelasi lucru probabil doar pentru a le tine in viata. La asta ma refeream cand am scris de acapararea ariei.

#98
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postalalaltu, on 24 august 2017 - 11:25, said:

Iti dau eu un exemplu. Acu cateva minute (adica la pranz) pe pagina principala din 50 de subiecte erau 11 care in titlu contineau cuvintele "migranti, migratie" etc + inca 4-5 care bat in aceeasi directie. Adica mai mult de un sfert din total, si toate sunt populate in mare de catre 15-20 de useri care posteaza zilnic cam acelasi lucru probabil doar pentru a le tine in viata. La asta ma refeream cand am scris de acapararea ariei.


Stiu la ce te referi si nu contest fenomenul. Spun doar ca si cei interesati de alte subiecte pot posta in aceeasi masura. Nu-i impiedica nimeni sa posteze in asa fel incat TOATE subiectele cu musulmani sa ajunga pe pagina 3.

#99
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostQuote

Asta facem, detectam care sunt dusmanii Crestinismului si al Crestinilor, asta se poate vedea chiar pe forumul acesta. ''Masurile'' se vor lua atunci cand ne va ajunge la os, cand ne vom plange rudele si copii morti in atentate, dar pana atunci mai este.
Comentati voi. Eu unul nu vin aici ca sa fiu pus pe lista de diversi scrantiti.

View Postiladi, on 24 august 2017 - 12:52, said:

Stiu la ce te referi si nu contest fenomenul. Spun doar ca si cei interesati de alte subiecte pot posta in aceeasi masura. Nu-i impiedica nimeni sa posteze in asa fel incat TOATE subiectele cu musulmani sa ajunga pe pagina 3.
As vrea ca macar aici sa nu ne insultam inteligenta unul altuia. Este logic ca subiecte normale (si oameni normali) nu au cum sa reziste in fata unora care au o "misiune sfanta" (vezi citat anterior), sau, mai simplu, a unei actiuni concertate de propaganda. Asa ca, te rog, nu mai insista in directia de a posta 1:1 cu astfel de subiecte, nu e posibil pentru oameni normali si o stii bine.

Edited by bladhaund, 24 August 2017 - 13:19.


#100
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View Postbladhaund, on 24 august 2017 - 13:18, said:

nu e posibil pentru oameni normali si o stii bine.


Adica ajungem sa reformam forumul pentru cativa indivizi? Nu ar fi mai simplu sa se ia masuri impotriva lor in mod direct?

#101
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
ce masuri sa iei impotriva lui max legat de topicul genocidul impotriva omului alb
alta decat sa te distrezi copios de titlu?

View Postiladi, on 24 august 2017 - 12:52, said:

Stiu la ce te referi si nu contest fenomenul. Spun doar ca si cei interesati de alte subiecte pot posta in aceeasi masura. Nu-i impiedica nimeni sa posteze in asa fel incat TOATE subiectele cu musulmani sa ajunga pe pagina 3.
iei cu atata tarie apararea j-de miilor de topice despre musu
eu zic sa mai postezi si pe alte arii/topice
exista viata pe softpedia si in afata de toata ziua non stop musun`tot si toate

Edited by ThinkAbout, 24 August 2017 - 15:04.


#102
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postiladi, on 24 august 2017 - 12:52, said:


Bunu' simt. Asta-i impiedica.

Edited by Alecsandru010, 24 August 2017 - 17:03.


#103
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,439
  • Înscris: 29.04.2008

View PostThinkAbout, on 24 august 2017 - 15:04, said:


iei cu atata tarie apararea j-de miilor de topice despre musu
eu zic sa mai postezi si pe alte arii/topice
exista viata pe softpedia si in afata de toata ziua non stop musun`tot si toate

Nu, dragă, nu mă -am referit niciodată la topice. De fiecare dată m-am referit doar la forma de organizare a lor. Care în particular , în forma actuală nu mă deranjează în mod special. Probabil că nu voi tuși nici dacă se împarte pe cărării.

Dar îndemnul să postez și pe alte domenii, venind tocmai din partea ta, e culmea ipocriziei.

#104
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
de ce ar fi?
eu postez pe o gama diferita de subiecte
tu pe unde zici ca postezi, pe altundeva decat pe topicele despre musu`n tot si toate?

Edited by ThinkAbout, 24 August 2017 - 17:48.


#105
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

Quote

Adica ajungem sa reformam forumul pentru cativa indivizi? Nu ar fi mai simplu sa se ia masuri impotriva lor in mod direct?
Din pacate, in conditiile date, nu e mai usor, din doua motive:
1. Pentru a reusi, e nevoie de mult mai multi moderatori si de omogenitatea echipei de moderare, ceea ce e oarecum contradictoriu.
2. Unele curente de opinie sunt puternic alimentate din restul mediului virtual, deci demersul ar fi o munca a lui Sisif. In schimb, ar atrage acuzatii contra SP, ale partizanilor curentelor ce se vor considera lezate.

View Postiladi, on 23 august 2017 - 18:29, said:

FYI captura a fost făcută chiar în momentul discuției cu colegul, nici măcar nu m-am uitat ce conține. Dacă ai fost în stare să faci această afirmație gratuită am încheiat dialogul.
On-area:
Nu e un dialog. Aici oferim sau combatem argumente (daca ajungem la controverse, dupa observatii, propuneri etc.) de interes pentru administratia forumului, nu ca pe o "arie polemica", unde "combatem" intre noi.
On-topic:
Eu apreciasem ca situatia anterioara***** ajunsese mai grava decat in momentul pozei si (offtopic) asta am vrut sa transmit pe scurt. (on-area: iata cum derapeaza o discutie din cauza orgoliilor (offtopic: nu e o acuzatie, (on-area: e o observatie banala a unui fenomen larg raspandit nu doar pe "ariile polemice", care genereaza nenumarate probleme de moderare)))
Offtopic:
Ca sa ne lamurim, tu ai ales un anumit moment, pentru o anumita actiune, fara sa ti se impuna. Daca nu ti-ar fi convenit, n-ai fi postat poza. Prin expresia "convenabil aleasa", eu am sintetizat observatia on-topic de mai sus, adica am atentionat ca nu era reprezentativa pentru situatia care a declansat topicul. Tu ai fi putut sa combati ideea, aratand ca, din contra, poza e reprezentativa.

On-topic:
Nesegmentarea ariei ii afecteaza mai mult pe cei ca mine, decat i-ar afecta segmentarea pe cei ca ©iladi si pe protagonistii "segmentului". De altfel, unii dintre protagonisti, apartinand uneia dintre "taberele segmentului", sustin segmentarea. Cealalta "tabara" pare a se opune in corpore, astfel incat dezbaterea tinde spre un partizanat in contextul "segmentului" si multi vor interpreta decizia ca atare Posted Image

*****anterioara aplicarii abordarii cerute de ©Monitoxus, care putem considera ca in Poiana a inceput serios pe 21 august.

Indiferent ce efecte si ce evolutie va avea aceasta noua abordare,
va propun sa aveti in vedere un model care include urmatoarele doua segmente:
1. Subiecte perene (valabil pentru toate ariile)
2. Partizanat extrem (pentru "ariile polemice")
Spoiler
Prezint cele doua segmente din perspectiva moderarii, incepand cu cea mai on-topic:

Cu mentiunea ca nu repet ce am scris on-topic, segmentul Partizanat extrem va fi populat cu subiectele pe care moderatorii considera ca e greu sa modereze. Pe masura ce asemenea subiecte sunt depistate pe aria principala, sunt mutate in aceasta subarie, explicatia fiind... implicita. Numarul raportarilor va fi un element ajutator Posted Image incepand cu cele privind topicul insusi sau comentariul initial, iar pe subiectele care raman va juca rolul unui mecanism de auto-reglare Posted Image Pe subaria Partizanat extrem, moderarea se va limita la sanctionarea ilegalitatilor (forumul trebuie sa fie protejat de eventuale actiuni juridice). Practic, vor fi luate in considerare numai raportarile care vor indica, in locul "infractiunilor" din regulament, prevederi legale incalcate, cu lege si articol Posted Image ceea ce va genera un efect aikido Posted Image anume motivatia de a cunoaste legea, urmata de dezbateri serioase privind justificarea ei (in domeniul libertate de exprimare vs. dreptul la demnitate si egalitatea... se stie).
- Subiecte identice, chiar cu titluri identice, vor putea fi initiate ulterior pe aria principala, insa manifestarile de genul celor raportate prima data vor fi automat sanctionate, cu justificarea simpla ca locul acelor manifestari e in subaria Partizanat extrem, unde a fost mutata prima instanta a subiectului.
- In continuare, pentru a evita sanctiunile si a-si permite mai multa "libertate de exprimare", amatorii genului se vor obisnui sa initieze subiectele specifice direct in subaria Partizanat extrem, alaturi de cele asemanatoare lor.
- Eu cred ca solutia e destul de usor de aplicat de catre moderatori, cu efect progresiv, care le va usura sarcina in timp, insa numarul total al moderatorilor tot va trebui sa creasca, asigurandu-se si moderarea noii subarii.
- In fine, moderatorii de pe Partizanat extrem ar putea fi reprezentanti ai fiecarei tabere, asa cum multi useri au cerut, urmand sa gaseasca ei un modus vivendi Posted Image Va imaginati ca reclamatiile de abuz de pe acea subarie vor fi usor de respins, fiindca limitarea sanctiunilor la ilegalitati e doar o cutuma, convenita intre acei moderatori, altminteri Regulamentul formului nu poate fi incalcat, nu-i asa? (da, sunt "ticalos", dar numai cine citeste pana aici va intelege asta)

Segmentul Subiecte perene nu e deloc urgent si poate fi creat abia dupa si daca se vor aduna suficiente propuneri agreate pe topicul de feedback din Poiana, unde actiunea corespunde comentariului introductiv (organizarea subiectelor, dupa logica anterioara interventiei lui ©Monitoxus), deci... nu e cazul sa detaliem aici, e suficient daca intelegeti ca Poiana nu poate fi lipsita de subiecte cu intindere mare in timp si, aplicand cerintele lui ©Monitoxus, acestea pot fi mentinute in atentie doar intr-o subarie separata, deoarece au o dinamica medie mai redusa si evolutie discontinua.
- Daca unele devin prea stufoase si greu de lecturat in intregime sau daca degenereaza, atunci sunt initiate versiuni noi, de forma [Stanga vs. Dreapta]vN, [Clarificari doctrinare]vN, unde N e numarul versiunii, asa cum deja s-a folosit "Partea a II-a" sau "(II)" in unele cazuri. Parantezele drepte indica titluri sau parti din titluri agreate ca standard pentru definirea unei teme consacrate, astfel incat sa fie usurata si cautarea, inclusiv cu motoare externe.
- Daca unele vor fi mai putin frecventate, nu-i nicio paguba, dar sunt convins ca vor atrage useri care acum dispretuiesc Poiana, precum si dintre cei pentru care stilul polemic agresiv nu le sta in fire si nu se simt confortabil acum.

In acest fel, cam toate tipurile de useri vor primi satisfactie, fara a se mai incomoda intre ei.

LE: am folosit emoticonuri pentru segmentarea unui pasaj mai lung, in locul randurilor libere.

Edited by moftware, 24 August 2017 - 18:42.


#106
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
Deja avem posibilitatea sa dam note topicurilorPosted Image .......acesta este un pas inainte pentru scindarea Poienii in:

1. Poiana cu Subiecte Interne
2. Poiana cu subiecte Externe

Edited by xmanyacs77, 24 August 2017 - 20:57.


#107
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
exista 2 chestiuni, si o a 3-a[da e secreta] care-mi depasesc puterea de intelegere, like-urile pe topicele de sanctiuni abuzuri unde isi descarca furia abuzatii si altii o like-uiesc si sa dai nota unui topic
pe cine intereseaza ce nota da fiecare unui topic?
care-i schepsisul

#108
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postxmanyacs77, on 24 august 2017 - 20:57, said:

......acesta este un pas inainte pentru scindarea Poienii in:

1. Poiana cu Subiecte Interne
2. Poiana cu subiecte Externe

Mda ...

Mie mi s-a părut că Ei (cei ce au fondat acest forum) s-au gândit ca locul ăsta să semene de-a binelea cu Poiana lui Iocan.
Iar vouă vi se pare că fierăria aia era împărţită pe cotloane? interne şi externe Posted Image sau cum?

Hai şi puţină literatură, că nu strică:


XIX
- Ce e, mă, ce v-ați adunat aicea ?! se miră apoi când ajunse în poiana fierăriei. Bună dimineața !
  I se răspunse din câteva părți și cineva, văzându-i secerile, îi spuse să se grăbească fiindcă îi rămâne grâul pe câmp.
- Păi de ce, Iordane, n-o să te chem pe tine să mi-l seceri tu !
Erau foarte veseli și parcă nici nu se auzeau unii pe alții.

(...)


Din Vasilescu zâmbi. Se uită la Cocoșilă atent, cu o bucurie ciudată în priviri. Nu zicea nimic, stătea acolo pe marginea poienii, între Ion al lui Miai și Mormoroșblanc și asculta atent și liniștit. Nici pe el nu-l lua nimeni în seamă, dar el părea bucuros de acest lucru. În curând lângă grupul lor de  trei se adăugă un al patrulea, un om cu o înfățișare întunecată. Când acesta  se așeză, Din Vasilescu parcă tresări, se strânse să-i facă loc pe butuc. Noul  venit era un om rău și neprietenos de care lumea se cam ferea. Îl chema Țugurlan.
- Mă, Iocane, eu te susțin, zise Moromete ca și mai înainte, fără să-și ia ochii de pe ziar, dar are să te mai vază cineva cu barosul prin fierărie? Asta e întrebarea !
- Hai, Moromete, lasă-l pe Iocan, dădu cineva glas nerăbdării tuturor. Hai, dă-i drumul !
De fapt Moromete întârzia ca un școlar care nu e sigur pe el; citea întâi în gând:
- Auziți ce zice regele ! spuse el și îndată se făcu tăcere deplină. Auziți ce zice majestatea sa, adăugă rotunjind mieros pe ”majestatea sa.”
Începu apoi să citească, deodată, cu glas schimbat și necunoscut, parcă ar fi ținut el discurs celorlalți. Avea într-adevăr în glas niște grosimi și subțirimi ciudate cu opriri care scormoneau înțelesuri nemărturisite sau încheieri definitive care trebuiau să zdrobească de convingere pe cei care ascultau.

MARELE CONGRES AGRICOL

Abia și-a încheiat discursul său domnul ministru al agriculturii, că fanfarele au intonat solemnul imn și însoțit de suita Sa și-a făcut apariția în sala congresului ”Primul agricultor al țării”, Majestatea sa Regele Carol al II-lea.
  Întâmpinat la tribună de cei prezenți, Majestatea sa Regele a rostit un discurs.

DISCURSUL MAJESTĂȚII SALE REGELUI
Domnilor, Am fost informat că congresul dumneavoastră este un congres de specialiști, agronomi și ingineri. Iau cuvântul aici ca unul interesat în chestiunile pe care le dezbate și care am chiar oarecare experiență. Mi-ar fi plăcut poate ca acest congres să fie un congres al ”gospodarilor”, pentru că, după mine, specialiștii noștri sunt încă departe de a fi gospodari. Știu acest lucru, pentru că agricultura m-a pasionat...Domnilor, a devenit o lozincă să se spună la noi că agricultura este ocupațiunea principală a românilor, am spus-o și eu, dar din nenorocire, dacă este ocupațiunea manuală principală a românului, nu este totdeauna și ocupațiunea lui mintală...

Moromete se opri și rămase cu privirea țintă în ziar. Tăcerea continua.
- Hehe ! izbucni pe neașteptate Dumitru lui Nae și la râsul său gâlgâi puternic și leneș mai departe. He, he, he, ia uitați-vă cum a rămas Moromete.
- Adică, se răsuci Moromete spre Cocoșilă, lăsând pentru moment ziarul la o parte, adică ocupațiunea ta mintală, Cocoșilă, e la alte prostii !
Cocoșilă nu răspunse, se uita invidios la Moromete care știa să găsească în ziar astfel de lucruri.
- Primul agricultor o fi mergând și el la plug ? dădu Dumitru lui Nae tonul comentariilor.
- Merge, de ce să nu meargă ? zise Iocan. Când se desprimăvărează iese cu plugul în curtea palatului și se duce și el la arat.
- O fi având pământ ? se interesă cineva.
- Are ! afirmă Cocoșilă. Are așa, cam vreun lot și jumătate !...
- Nu cred, se îndoi cineva. Are mai mult, că trebuie să-l țină și pe-ăla micu, pe Mihai...Trebuie să-i dea să mănânce.
- Ești prost ! reflectă Cocoșilă. Ăla micu are lotul lui de la mă-sa !
- În fine ! încheie Moromete aceste scurte observații și apucă din nou ziarul în mână.

PE FRONTUL LUPTELOR DIN SPANIA
TRAGEDIA ORAȘULUI GUERNICA
Călcând pentru a doua oară hotărârile Comisiei de neintervenție, o escadrilă de avioane germane a bombardat timp de șase ore orașul Guernica lipsit de apărare. Avioanele au coborât la patruzeci de metri mitraliind populația civilă care alerga îngrozită prin orașul incendiat. Din zece mii de locuitori au mai scăpat opt sute, restul pierind în flăcări, sub dărâmături, sau uciși de piloții care îi urmăreau de la mică înălțime.

Moromete se opri și din nou se așternu tăcerea. Aproape toți cei adunați aici făcuseră și ei războiul, dar nu cunoșteau avioanele.
- Cum dracu să tragi cu mitraliera din avion ! se miră cineva.
Dar nimeni nu-i explică. Țugurlan se uita la toți cu o privire înceată și dușmănoasă. El rupse tăcerea cu un glas răgușit:
- Uite-așa ar trebui pe-aici pe la noi, amenință el, și chipul lui întunecat, ras proaspăt, se făcu vânăt.
Alături de el, Din Vasilescu tresări din nou și se strânse parcă să-i facă și mai mult loc. Lui Țugurlan nu-i răspunse nimeni. Abia într-un târziu Moromete spuse împăciuitor:
- Lasă, măi Țugurlane, să trăiască lumea în pace ! N-ajunge cât moare pe-acolo ?
Dumitru lui Nae dădu iar semnalul, mirându-se cu gura mare:
- Ce dracu o fi acolo în Spania, ce caută Neamțul acolo ?!
- Ce să caute ? răspunse Cocoșilă. Vrea s-o ia pe coajă !
- Nu-i vine neam să stea, spuse din nou Dumitru lui Nae. A uitat ce-a pățit la Mărășești.
- Tu spui asta, Dumitre, ca și când toți nemții ar ști ce le-am făcut noi la Mărășești ! observă Moromete.
- Păi să știe, fir-ar al dracului !
- Ești prost ! reflectă Cocoșilă îngăduitor. Neamțul e ca alde Ilie al lui Udubeașcă, explică el. Îl punea jos alde Voicu Câinaru și-l bătea de-l snopea. Pe urmă se pomenea iar cu el. ”Bine, mă, Ilie, îi spunea atunci al lui Câinaru, nu te bătui eu pe tine alaltăieri ?” ”Ce-are a face !” zicea al lui Udubeașcă.
- Și îl bătea iar ?
- Da !
- E și ăsta un punct de vedere ! observă Moromete, apucând din nou ziarul.
În acest timp Din Vasilescu se ridicase de pe butuc și se așezase pe vine ceva mai încolo, la marginea șanțului. Ploaia umpluse șanțurile și unul din copiii lui Iocan umbla cu picioarele prin apă.
- Bă, peșoacă, ia vin încoace, chemă Din Vasilescu în șoaptă și, când copilul se apropie, Din Vasilescu îi arătă ceva sub podișcă. Bagă tu mâna acolo, îi spuse, și dă-mi niște pământ de-ăla galben...

Edited by Naoto, 24 August 2017 - 22:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate